Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   ουπα για βιολογικο υλικο. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21428)

dinos99 10-12-07 01:34

ουπα για βιολογικο υλικο.
 
γεια σας παιδια και καλη εβδομαδα.Καπου διαβασα (δεν θυμαμαι που:confused::confused:) οτι μπορουμε να χρισημοποιησουμε ουπας στο φυλτρο μας. Ισχύει κατι τετοιο??αν ναι τοτε ποσο αποτελεσματικο στην αναπτυξη βιολογιας ειναι σε σχεση με το substand-pro ας πουμε??

orck 10-12-07 15:35

λιγο δυσκολο δεν ειναι αυτο που λες;
ειναι δυνατον να εχουν μεγαλυτερη επιφανεια ενα κοματι λειο πλαστικο απο πετραδακια που εχουν (ετσι μας λενε) μικρους πορους για αποικιες βακτηριδιων;

και ποσο κοστιζει ενα λιτρο ουπα; λογικα πρεπει να τα βρισκεις πολυ περισοτερα απο 15 ευρω που εχει το substrat pro

moudi 10-12-07 15:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από orck (Μήνυμα 220338)
λιγο δυσκολο δεν ειναι αυτο που λες;
ειναι δυνατον να εχουν μεγαλυτερη επιφανεια ενα κοματι λειο πλαστικο απο πετραδακια που εχουν (ετσι μας λενε) μικρους πορους για αποικιες βακτηριδιων;

και ποσο κοστιζει ενα λιτρο ουπα; λογικα πρεπει να τα βρισκεις πολυ περισοτερα απο 15 ευρω που εχει το substrat pro

Eνα κουτι ουπατ (200τεμ 6mm) εχει μολις 0,5 euro!Tα μεγαλυτερης διατομης κατι λιγο παραπανο. Οσο για τους τοιχους κανουν δουλεια, για το φιλτρο:confused: :confused: :confused: .:grin:

Zorba_The_Freak 10-12-07 15:53

Αυτά τα υλικά θελουν πολυ περισσοτερο όγκο για να κάνουν ανάλογη δουλειά. Οπότε εγώ τα θεωρώ κατάλληλα μόνο για κάποιο μεγάλο sump.

Εγώ αυτο το καιρο ετοιμαζω τη γλαστρολιμνη μου. Για το φιλτρο αγορασα πλαστικες ταπες για μπουκαλια σαμπανιας. 100 κομματια / περιπου 4 λίτρα, 3,60 ευρώ. Συνολικά θα βαλω 20-25 λιτρα υλικου.

orck 10-12-07 16:01

ουτε η δικια σου λυση πλησιαζει καν το βιολογικο υλικο (ενα οποιοδηποτε)
απλα ειναι πολυ φτηνα

καλα ρε 200ουπα εχουν 0,5 ευρω; στο πρακτικερ ειναι πολυ πιο ακριβα

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Zorba_The_Freak (Μήνυμα 220343)
Αυτά τα υλικά θελουν πολυ περισσοτερο όγκο για να κάνουν ανάλογη δουλειά. Οπότε εγώ τα θεωρώ κατάλληλα μόνο για κάποιο μεγάλο sump.

Εγώ αυτο το καιρο ετοιμαζω τη γλαστρολιμνη μου. Για το φιλτρο αγορασα πλαστικες ταπες για μπουκαλια σαμπανιας. 100 κομματια / περιπου 4 λίτρα, 3,60 ευρώ. Συνολικά θα βαλω 20-25 λιτρα υλικου.


Tricky 10-12-07 16:09

Παιδια , δεν φτιαξατε ενυδρειο για να το γεμισετε ουπατ και βιδες . ..στην τελικη ,παρτε δυο φυλλα μπλε σφουγγαρι , κοψτε το και ειστε ετοιμοι.

andreas K 10-12-07 20:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tricky (Μήνυμα 220352)
. ..στην τελικη ,παρτε δυο φυλλα μπλε σφουγγαρι , κοψτε το και ειστε ετοιμοι.

...και στην ''αρχικη'' θα ελεγα..Αξεπεραστο!!!

Strahos 10-12-07 21:38

το μόνο πρόβλημα είναι ότι επιπλέουν... Αν πάρεις πάρε 6άρια. Για ενυδρείο που χρειάζεται ΚΑΛΗ βιολογία, πάρε κάτι σε substrat καλύτερα.

crazyio 11-12-07 09:00

Εγώ από την άλλη δεν ξέρω κάποιο ενυδρείο που να ΜΗΝ θέλει καλή βιολογία ...
από την στιγμή που το χέρι μπαίνει στην τσέπη για την απόκτηση ενυδρείου πρέπει να υπολογιστούν στο κόστος όλα ..
Αν τελικά τα ούπα και το κάθε υλικό δεν κάνει καλά την δουλειά του θα έχουμε πετάξει και χρήμα παραπάνω αλλά και χρόνο ..

orck 11-12-07 15:37

συμφωνω μαζι σου αλλα ο Zorba the Freak σε αυτο που θελει να φτιαξει η αρχικη του σκεψη λεει 20 λιτρα υλικα οποτε θα του παει λιγο ακριβο το ολο πραγμα αν βαλει κανονικα υλικα (δεν λαμβανω υποψην μου το σφουγγαρι γιατι δεν ξερω ποσο κοστιζει)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από crazyio (Μήνυμα 220527)
Εγώ από την άλλη δεν ξέρω κάποιο ενυδρείο που να ΜΗΝ θέλει καλή βιολογία ...
από την στιγμή που το χέρι μπαίνει στην τσέπη για την απόκτηση ενυδρείου πρέπει να υπολογιστούν στο κόστος όλα ..
Αν τελικά τα ούπα και το κάθε υλικό δεν κάνει καλά την δουλειά του θα έχουμε πετάξει και χρήμα παραπάνω αλλά και χρόνο ..



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:45.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01488 seconds with 11 queries