Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Fish Only (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=204)
-   -   Το νεο μου fish only ενυδρειο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13129)

Tricky 05-09-06 10:17

Το νεο μου fish only ενυδρειο
 
3 Συνημμένο(α)
Αφου εκανα προπονηση στο κινεζικο 130 αρι ενυδρειο μου , πριν λιγο καιρο εκανα την αναβαθμιση μου .Ενα RIO 240 στεγαζει πλεον τα θαλασσινα μου ψαρια.

Οι φωτογραφιες τραβηχτηκαν απο τον Γιωργο (Gorgi) ο οποιος ολο αυτον τον καιρο υπευθυνα βοηθαει την κατασταση οποτε χρειαζεται. Ενα μεγαλο ευχαριστω και στον Γιαννη (accnt) αφου ειναι αυτος που διασφαλισε οτι στο ενυδρειο μου ποτε δεν μετρησα αμμωνιες και Nitrites.

O εξοπλισμος ειναι :
-RIO 240 με 2 χ 38 βατ aquastar 10.000K
-Εξωτ. φιλτρο SERAFIL 900 γεματο siporax (βιολογικο)
-Εξωτ. φιλτρο FLUVAL 403 (1200 L/H) μηχανικο/χημικο
-HOB Skimmer DELTEC MCE 600
- 3 X 650 L/H κυκλοφορητες για circulatiοn (θα αναβαθμιστουν συντομα)
- αραγωνιτης κυριως ψοφιος red sea + 10 Κιλα ζωντανος (λεμε τωρα:))
-13 κιλα Live rock Ινδονησιας +10 κιλα ψοφιο aquaristic.net

Τα ζωντανα ειναι :
-occelaris clown
-bicolor pseudochromis
-centropyge bicolor
-Canthigaster valentini
-Foxface Lo
-Heniochus Butterflyfish

Ειχα και μια salaria η οποια δυστηχως πεθανε κατα την μετακομιση απο το παλιο στο νεο ενυδρειο (πηδηξε εξω απο το ενυδρειο το βραδυ).Καποια απο τα παραπανω ψαρια δεν ειναι reef safe και εδω που τα λεμε καλυτερα ωστε να μεινω μακρια απο τον πειρασμο των κοραλιων :) .Επισης το καθε ψαρι ανηκει σε διαφορετικη ρατσα και εγινε ηθελημενα ετσι ,ωστε να δωσει μια ποικιλια στις συμπεριφορες των ψαριων.Η συμβιωση τους κρινεται επιτυχης.

Παροτι δεν φαινεται στις φωτο, υπαρχουν αρκετες κρυψωνες για ολα τα ψαρια και ,ταυτοχρονα , αρκετος χωρος για κολυμπι.

Παραμετροι : Αμμωνια/Nitrites = 0 / Nitrates = 30 / PH=7,8-8,0 /Αλατοτητα=1,025

george140 05-09-06 10:44

Απλό αλλά τέλειο. Μου άρεσε ιδιαίτερα ότι ο συνδυασμός των ψαριών είναι προσεγμένος. Το ψαράκι το butterfly είναι υπέροχο. Μου άνοιξες την όρεξη. Πολύ καλή δουλειά μπράβο.;)


Υ.Γ. Να τα βλέπει αυτά ο Pritanis που παιδεύεται με τα μανιτάρια:D

Gorgi 05-09-06 11:11

Συνονοματε το butterfly που λες ειναι ο Ηνιοχος ή το foxface...απ'οσο ξερω ο Βασιλης δεν εχει πεταλουδα στο ενυδρειο...ακομα ;).

KOKORAS 05-09-06 11:18

Βασίλη όσο πας και μπαίνεις πιο βαθειά. Μου άρεσε το προηγούμενο, αυτό είναι αξιοθαύμαστο. Πιστέυω σε λίγο καιρό να είναι χάρμα οφθαλμών. Καλή συνέχεια

accnt 05-09-06 14:35

Μπράβο Βασίλη! Ωραία και τα νησάκια σου, μου αρέσουν πολύ.
Τι λες τώρα σιγά σιγά δεν βάζεις και κανένα μανιταράκι (αν δεν το τρώνε τα ψάρια)?

Tricky 05-09-06 15:18

Φιλε Γιαννη , εβαλα δυο αποικιες zoanthus (φαινονται και στις φωτο) και μολις εμεινε το toby λιγο νηστικο αρχισε να τις ξεπαστρευει ...
Χαλαλι του ομως ...ασε και εβγαλε ξαφνικα κατι ασπρα στιγματα και το βλεπω να μπαινει καραντινα με χαλκο...ελπιζω να μην εχω χειροτερα...

accnt 25-10-06 11:25

Βασίλη πως πας με το ενυδρείο σου?
Όλα οκ?
Καμιά «φρέσκια» φωτογραφία?
Περιμένουμε.

Tricky 25-10-06 14:14

Φιλε Γιαννη , δυστηχως ο τελευταιος μηνας δεν ηταν και ο καλυτερος ...

Μπηκε ick και μου τα εκανε μανταρα ... ο Ηνιοχος και η pacagnella ηταν το θυματα του ...απο δευτερουσα βακτηριακη μολυνση :(

Φταιω που ενω ηξερα ,δεν εδρασα οπως επρεπε (παλευαν να το ξεπερασουν πανω απο μηνα).

Τωρα ειμαι απο πανω και ετοιμος να επεμβω ..τα υπολοιπα ψαρια πανε μια χαρα .

Μολις ξεπεραστει η κατασταση πληρως ,θα μπει ο κυριος Picasso μεσα για να βαλει μια ταξη :-D

Τοτε , θα εχουμε και μια νεα φωτο ...

Ευχαριστω για το ενδιαφερον σου Γιαννη :wink:

Isidoros 25-11-06 17:41

H προταση μου για τα μανιταρια ισχυει ακομη αν το θυμασαι Βασιλη:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:53.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01335 seconds with 11 queries