Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   Λιμνούλα Δημοτικού Σχολείου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=93994)

DEXFISH 07-10-16 15:51

Λιμνούλα Δημοτικού Σχολείου
 
Η λιμνούλα βρίσκεται στο προαύλιο του σχολείου του Καταρράκτη στη Χίο.
Η χωρητικότητά της είναι περίπου 4.500 λίτρα.
Φιλοξενεί 7 χρυσόψαρα κομον και κομετ και 6 μικρά που γεννήθηκαν εκεί το καλοκαίρι.
Λειτουργεί από τον περασμένο Μάρτιο.
Για φίλτρανση έχει ένα βαρέλι 70 λίτρων με ελαφρόπετρα και μάλλινα πανιά και η αντλία της είναι 5000 λίτρα (θα αναβαθμιστεί)
https://www.youtube.com/watch?v=uISZ...ature=youtu.be
-------------------------
Και μερικές φωτο
https://1.bp.blogspot.com/-QcSdKdaU4...0/100_3002.JPG
https://4.bp.blogspot.com/-TFkL0YIzH...0/100_3001.JPG
https://3.bp.blogspot.com/-faztBf08R...0/100_3000.JPG

Κλεόβουλος 07-10-16 17:45

Μπράβο Δάσκαλε!
Πεντακάθαρη τη βλέπω και τα ψάρια όμορφα και κινητικά.
Τόσα τελάρα γιατί τα έχεις μέσα?

DEXFISH 07-10-16 17:50

Ευχαριστώ αρχιδάσκαλε!
χαχαχαχαχα τα τελάρα τα έχω για να είναι πιο πάνω οι "γλάστρες. Και το ένα το έχω σαν γλάστρα για το νούφαρο.

Artemisia 07-10-16 17:59

Όμορφη Σταύρο :D και τα χρυσόψαρα όμορφα !! Οι φωτό είναι πρόσφατες ??
Η φιλτρανση σου είναι πολύ καλή, δεν βλέπω ουτε αιωρούμενα σωματίδια στο βίντεο. Να την χαίρεσαι εσυ και τα παιδιά !!
Τι μάλλινα πανιά έχεις βάλει για μηχανική φίλτρανση ??

DEXFISH 07-10-16 18:02

Οι φωτό είναι χθεσινές και το βίντεο προχθεσινό.
Είναι μια μεγάλη μάλλινη βαριά κουρτίνα. Μαζεύει πολύ πράμα!!!
Τις άλγες τις ξεπεράσαμε...

Artemisia 07-10-16 18:07

Σταύρο :D:D:D βρες κάτι που να μοιάζει (βαλε λίνκ η φωτό) να μας δείξεις τι εννοείς, με ενδιαφέρει ;)
Για τις φωτό ρώτησα γιατι είδα τα φυτά που κιτρινίζουν. Το νούφαρο δεν το βλέπω ...

DEXFISH 07-10-16 18:15

Μόνο ένα φύλλο έχει το νούφαρο στην επιφάνεια. Τα άλλα τα έφαγαν το καλοκαίρι... Από κάτω έχει 4-5 αλλά μάλλον την άνοιξη φαντάζομαι θα τα δούμε... Οι άκρες από τους παπύρους κιτρινίζουν λίγο αλλά πετάνε συνέχεια και παντού νέους βλαστούς. Τα καλάμια φαίνονται κίτρινα γιατί πέφτει ο πρωινός ήλιος πάνω τους :D
Για την κουρτίνα σκέψου κάτι τέτοιο περίπου https://www.google.gr/search?q=%CE%B...Bf9m0PrGMSM%3A

Artemisia 07-10-16 18:19

Σταυρο θα περιμένω να κάνεις κανένα βιντεο όταν το καθαρίζεις να δω ;)
Γιατι τωρα μου δείχνεις χαλί :D χαχαχαχαχαχα και όχι κουρτίνα ;)
Αφού σου κάνει δουλειά, μιά χαρά !!! :D

DEXFISH 07-10-16 18:25

Οκ, θα τραβήξω. Σκέψου ένα τεράστιο πουλόβερ χαχαχαχαχαχα. Αλλά βρεγμένη είναι ασήκωτη η άτιμη. Να με δεις να την πλένω στις βρύσες... Τύφλα να έχουν οι γυναίκες προ εκατονταετίας που έπλεναν τα προικιά στο ποτάμι

Artemisia 07-10-16 18:33

Φαντάζομαι ότι θα είναι πολύ βαριά !!!!
Χαχαχαχαχα θα ήθελα να το δώ το θέαμα :p

tsoui 07-10-16 18:33

Γεια σου βρε Δασκαλε ομορφη λιμνουλα!!

DEXFISH 07-10-16 18:39

Ευχαριστώ Χρήστο. Κάτι απλό είναι!

samgr 07-10-16 18:51

Kαλησπέρα πολύ όμορφο αποτέλεσμα συγχαρητήρια .Από ότι κατάλαβα η λίμνη βρίσκεται στο προάυλιο δημοτικού σχολείου πράγμα που σημαίνει ότι στο διάλειμα μαζευονται παιδιά και παίζουν.

Δεν θα έπρεπε η λιμνούλα να είναι προστατευμένη με ένα πιο ψηλό τοιχάκι ή κάποιο φράχτη ώστε να μην συμβεί κάποιο ατύχημα με τα παιδια καταρχήν ?

Ρίξτε μια ματιά εδώ

DEXFISH 07-10-16 19:20

Ε που να φας τη γλώσσα σου!!! χχαχαχαχαχα... πλάκα κάνω.
Είναι 1 μέτρο εξωτερικά και 70 πόντοι το νερό. Σε 70 πόντους δεν πνίγεσαι ή δεν έχεις καταφέρει να πηδήξεις 1 μέτρο. Αυτός είναι και ο λόγος που η λιμνούλα είναι πάνω από το έδαφος.

samgr 07-10-16 19:39

Να την φάω τη γλωσσα μου ....αφού συμφωνουν και οι γονείς που πηγαίνουν τα παιδιά στο σχολείο οκ.

Εγώ πάντως αν ήμουν γονιός με παιδί που πηγαίνει σ αυτό το σχολείο δεν θα συμφωνούσα να βγαίνει στο προάυλιο. Το 1 μέτρο που αναφέρεις ΔΕΝ είναι απαγορευτικό για ενα παιδί με ύψος 1,30 να το πηδήξει .Όσο για το βάθος του νερού είναι αρκετό για να συμβεί κάτι κακό.

διάβασε και το παρακάτω :

http://www.eleftheria.gr/%CE%BB%CE%A...%BF%CF%8D.html

DEXFISH 07-10-16 19:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από samgr (Μήνυμα 969526)
Να την φάω τη γλωσσα μου ....αφού συμφωνουν και οι γονείς που πηγαίνουν τα παιδιά στο σχολείο οκ.

Εγώ πάντως αν ήμουν γονιός με παιδί που πηγαίνει σ αυτό το σχολείο δεν θα συμφωνούσα να βγαίνει στο προάυλιο. Το 1 μέτρο που αναφέρεις ΔΕΝ είναι απαγορευτικό για ενα παιδί με ύψος 1,30 να το πηδήξει .Όσο για το βάθος του νερού είναι αρκετό για να συμβεί κάτι κακό.

Ε ναι, πάλι καλά! Φαντάζεσαι να άρχιζαν να μην βγαίνουν διάλειμμα; Θα ήταν πρόβλημα αυτό.
Πάντως ένα παιδί που έχει το ύψος ή την ικανότητα να ξεπεράσει έναν τοίχο 1 - 1,1μ. δεν έχει την "ικανότητα" να πνιγεί σε 70 πόντους νερό. Αντίθετα, μπορεί να βγάλει το μάτι του με το μολύβι με 100 τρόπους, να πνιγεί καταπίνοντας ένα αντικείμενο ή και να... πεθάνει από τη βαρεμάρα...

ΥΓ Το άρθρο που έβαλες μιλάει για τρίχρονο, που χωρίς επίβλεψη, έπεσε από το γεφυράκι και χτύπησε θανάσιμα... Δηλαδή καμία σχέση!

stanisalus18 07-10-16 21:21

Θα δίνει πολύ μεγάλη χαρά σε πολλά παιδιά εκεί ;) Ωραίος :smt041

Τάκης 07-10-16 21:34

Μπράβο Δάσκαλε :)
Ωραία ψάρια και καθαρό νερό :)

samgr 07-10-16 22:43

Οk συνέχισε το χόμπι σου στο σχολικό προάυλιο αλλά τουλάχιστον ασε τα ευχολόγια και πάρε περισσοτερα μέτρα ασφάλειας για τα παιδιά .Σηκωσε μια συρμάτινη περίφραξη ή ανέβασε μισό μέτρο το φραχτη γύρω από τη λίμνη για να μη λες αυριο μεθαυριο για κανένα 6χρονο όπως είπες και για το τρίχρονο : Έπεσε χτύπησε και πέθανε ( που το άρθρο λέει ότι το βρήκαν ανάσκελα στα 50 εκατοστά της τεχνιτής λιμνούλας και παρόλλα αυτά εσύ το θεωρείς άσχετο ).

Επίσης αν θεωρείς πιθανό να τραυματιστούν με μολύβι τότε δεν καταλαβαίνω γιατί δεν θεωρείς πιθανό να πέσουν σε μια ανοιχτή λιμνούλα την ώρα που τα παιδιά παίζουν στο σχολικό προαυλιο και δεν είναι "περιορισμένα" στη σχολική αίθουσα ?

Δεν ασχολούμε άλλο .Διαμόρφωσε το όπως θες, κάντο ότι θες .Απλά δώσε λίγο βάση στο ότι κρύβει κινδύνους για τα μικρά παιδιά και προσπάθησε να κάνεις κάτι ώστε να μην τα εκθέτεις σε κίνδυνο.

DEXFISH 08-10-16 06:46

1 Συνημμένο(α)
Δες τη φωτογραφία γιατί μάλλον ΔΕΝ έχεις καταλάβει πώς είναι και έχεις το δίκιο σου,γιατί έβαλα μόνο κοντινές φωτογραφίες. Δεν έχουμε περίφραξη γύρω-γύρω και μετά είναι η λιμνούλα. Όλη η λιμνούλα είναι πάνω από την γη. Αν σηκωθεί κι άλλο δεν θα βλέπει μέσα κανείς!
Το άρθρο σου λέει ότι το 3ΧΡΟΝΟ έπεσε από το γεφυράκι και λόγω της μικρής στάθμης χτύπησε και πνίγηκε. Εμείς δεν έχουμε γεφυράκι.
Και τέλος, ΔΕΝ κάνω το χόμπι μου στο προαύλιο, αλλά κάνουμε περιβαλλοντικά προγράμματα που δίνουν γνώσεις και χαρά στα παιδιά.

Κλεόβουλος 08-10-16 08:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από samgr (Μήνυμα 969587)
ασε τα ευχολόγια και πάρε περισσοτερα μέτρα ασφάλειας για τα παιδιά .Σηκωσε μια συρμάτινη περίφραξη ή ανέβασε μισό μέτρο το φραχτη γύρω από τη λίμνη ..........

Επίσης αν θεωρείς πιθανό να τραυματιστούν με μολύβι τότε δεν καταλαβαίνω γιατί δεν θεωρείς πιθανό να πέσουν σε μια ανοιχτή λιμνούλα την ώρα που τα παιδιά παίζουν στο σχολικό προαυλιο και δεν είναι "περιορισμένα" στη σχολική αίθουσα ?

....... να μην τα εκθέτεις σε κίνδυνο.

Φίλε samgr ένα από τα μαθήματα που πρέπει να παίρνουν τα παιδιά στο σχολείο (και στην οικογένεια βεβαίως) είναι και πως να αποφεύγουν τα ατυχήματα. Αλλά δεν νομίζω ότι τα βάζουμε σ' ένα κλουβί για να μην κινδυνεύσουν ποτέ, ούτε χτίζουμε τοίχους γύρω από μια λίμνη με 70 εκ νερό για να μη πνιγούν. Ο υπερπροστατευτισμός τα εκθέτει σε σοβαρότερους κινδύνους.
Ξεφεύγουμε όμως από το θέμα και ζητώ συγγνώμη για την παρέμβαση αλλά είμαι παλιότερης γενιάς και οι παρατηρήσεις σου μου φάνηκαν υπερβολικές ;)

Diskus fan 08-10-16 14:08

Εμένα θα μου άρεσε περισσότερο να είναι ζωγραφισμένο το τοιχάκι της λίμνης... από την καλαμωτή.- ;)

pans3 08-10-16 14:32

Mπράβο Σταύρο, ωραία λίμνη, πανέμορφα ψάρια!!!

DEXFISH 08-10-16 16:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 969759)
Εμένα θα μου άρεσε περισσότερο να είναι ζωγραφισμένο το τοιχάκι της λίμνης... από την καλαμωτή.- ;)

Από πίσω είναι ζωγραφισμένο από παλιά. Απλά έβαλα την καλαμωτή για πιο φυσικό ας πούμε, αλλά και για τεχνικούς λόγους. Ένας είναι και η αποτροπή σκαρφαλώματος. Τα παιδιά μόνο κοιτάνε, δεν ακουμπάνε σχεδόν και νομίζω βοήθησε η καλαμωτή σε αυτό.

Τάκης 08-10-16 18:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DEXFISH (Μήνυμα 969852)
Ένας είναι και η αποτροπή σκαρφαλώματος. Τα παιδιά μόνο κοιτάνε, δεν ακουμπάνε σχεδόν και νομίζω βοήθησε η καλαμωτή σε αυτό.

έξυπνο, και όντως , η καλαμωτή δεν βοηθάει στο σκαρφάλωμα

christoschor 08-10-16 20:37

Χιωτη σε βρισκω πολυ μπροστα:D. Οτι πρεπει ειναι για τα παιδια και η καλαμωτη βοηθαει πολυ στο ναμη σκαρφαλωνουν τα παιδια. Προσοχη ομως γιατι τα πιτσιρικια εχουν μια ταση να πετανε οτι βρουν στο νερο. Μη βρεις καμια μερα καμια τυροπιτα να επιπλεει. Φαντασου η γυναικα μου στα νιατα της μεχρι και vodka ειχε ροξει στη γυαλα με το χρυσοψαρο πχαχαχα

tsala 08-10-16 22:25

ωραια η λιμνουλα!
να την χαιρεστε κι εσεις και τα παιδια! :smt023

DEXFISH 05-04-17 10:10

Πέταξα 5-6 κιλά πράσινη άλγη που είχε πιάσει ο πάτος. Το κακό είναι ότι σίγουρα θα πέταξα μαζί αυγά ή μπορεί να κανέναν γόνο. Πάντως είδα σήμερα δύο ζευγάρωναν και προ ημερών είδα ένα νέο μωρό. Τα καλοκαιρινά έχουν μεγαλώσει αρκετά.
Το νούφαρο δεν μας έχει κάνει ακόμα τη χάρη να εμφανιστεί. Έχει 3-4 φύλλα τέρμα κάτω. Νωρίς είναι ή το χάσαμε;

Artemisia 05-04-17 10:29

Καλημέρα Σταύρο :D Νωρίς είναι για τα νούφαρα, ούτε εμένα έχουν φύλλα ακόμα ... 1-2 μόνο .

DEXFISH 06-04-17 14:31

Έκανα και μια σκούπα βυθού σήμερα και έβγαλα πολύ λάσπη και σαπίλα. 3φορες.εφραξε το λάστιχο εσωτερικά


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:28.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02325 seconds with 11 queries