Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   Νέα λίμνη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=102113)

SweepingFish 30-01-19 12:21

Νέα λίμνη
 
Καλημέρα παιδιά,

Σκέφτομαι σε βάθος χρόνου να ξεκινήσω μια λίμνη στο μπαλκόνι (είναι λίγο μεγαλούτσικο και χωράει μια λίμνη με διαστάσεις 2.00*1.10*0.50-0.60. Είναι καλές οι διαστάσεις; Πώς θα μπορούσε να γίνει χτιστή (καθώς δεν θα μπορώ να σκάψω όπως καταλαβαίνετε) ή θα ήταν καλύτερο/φθηνότερο μια πλαστική έτοιμη; Τι υλικά θα πρέπει να χρησιμοποιήσω;

Επίσης, θα αντέξει το βάρος; Πώς μπορώ να το υπολογίσω αυτό;

Διαφωτίστε με γιατί δεν έχω ξανακάνει λίμνη :p

Γενικά θέλω να υπολογίσω το budget που θα χρειαστεί να δω αν όντως μπορώ να το υλοποιήσω. Ποσο θα μπορούσε να φτάσει το συνολικό budget μιας τέτοιας (η μικρότερης λιμνης);

Ευχαριστώ!

Artemisia 30-01-19 15:24

Καλώς μας ήρθες και από εδώ:D
Χαίρομαι για τις ερωτήσεις σου αλλά και για την μελλοντική κατασκευή :D

Πρώτα θέλω να ξέρω , πότε χτίστηκε η οικοδομή ? Αν έχεις τα σχέδια του διαμερίσματος τι λένε τα στατικά δόμησης ?
Πόσα εκατοστά μπετό έχει η πλάκα ? Όροφο ?
Αν και δεν είναι απαγορευτικό το βάρος της λίμνης , καλό είναι να τα ξέρω τα χαρακτηριστικά της οικοδομής :D

SweepingFish 30-01-19 16:42

Ευχαριστώ!

Λοιπόν, η οικοδομή χτίστηκε το 1996, 2ο όροφο. Τα υπόλοιπα δεν τα έχω εύκαιρα, θα προσπαθήσω να τα βρω και θα σου τα πω!

Artemisia 30-01-19 18:29

Για να μην σε τυραννάω πολύ , και επειδή δεν ειναι πολύ μεγάλη η λίμνη, γενικά ισχύει ότι : Για κάθε τ.μ. το βάρος που μπορεί να τοποθετηθεί είναι 700 κιλά με ασφάλεια .
Αυτό που θα σου πρότεινα είναι να πας τις 2 πλευρές της κατασκευής κοντά στον εξωτερικό τοίχο , αυτό γιατί από κάτω έχει δοκάρι.
Όσο για τον σκελετό της κατασκευής μπορείς να την κάνεις με ξύλο , με τουβλάκι δεν θα έλεγα τσιμεντόλιθο γιατί ανεβάζει το βάρος/τμ .
Το liner θα βγει max 100 ευρώ και από εκεί και πέρα εξαρτάται πόσα μπορείς να κάνεις μόνος σου .
Φυσικά σε αυτά τα λίτρα μιλάμε για χρυσόψαρα :D
Εγώ αν έφτιαχνα στο μπαλκόνι θα ήθελα να είναι ξύλινη υπέργεια με τζάμι να χαζεύω χωρίς να σηκώνομαι ;)

SweepingFish 30-01-19 21:52

Ολα εγω θα τα καμω οποτε μια χαρά! Ναι, θα ήθελα να είναι σαν ενυδρείο για να μπορώ να κοιτάω από όσες περισσότερες πλευρές μπορώ, όχι μόνο από επάνω.

Τον σκελετό με ξύλο εννοείς απλά να είναι οι διαστάσεις και τα liner μετά. Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τρόπος να στήσω την βάση με ξύλο ή όπως στήνουμε για παράδειγμα και τις μακριές γλάστρες και τις επενδύουμε γύρω γύρω, αν κατάλαβες τι εννοώ :p.

Liner είναι κάποιο συγκεκριμένο; Ποιο προτείνεις;

Επίσης, από φίλτρα κλπ τι χρειάζεται;

Τζάμια έχω μερικά 6αρια νομίζω (νομίζω υπάρχει και 8αρι) Θα υπάρξει πρόβλημα με το 6ρι;

Υ.Γ Τα τζάμια θα τα βάλω ανάμεσα στα liner/βάση για να φαίνεται σαν ενυδρείο για παράδειγμα; Καλά έχω καταλάβει;

Artemisia 30-01-19 22:34

Kάτι τέτοιο εννοώ https://www.youtube.com/watch?v=Y8WvM0FNZCE χωρίς την ψαρόσουπα :D
τα τζάμια είναι λεπτά που έχεις δεν κάνουν .
liner δεν έχω συγκεκριμένη εταιρεία , να είναι καλό το υλικό και ευρωπαϊκό . Τα κινέζικα δεν τα ξέρω ....
Φίλτρο θα κάνεις μόνος σου ή με δεξαμενή η βαρέλια .

SweepingFish 30-01-19 22:47

Oκ, το τζαμι τι παχος θα πρέπει να ειναι; Αν και δεν νομιζω να βαλω σε πολλές πλευρες (πχ δεν θα μπορω να βαλω τα τζαμια που εχω το ενα μπροστα απο το αλλο ωστε να το κανω να εχει καποιο παχος;

Κατι ακομα, επειδη ισως να ειναι σε γωνια, μπορω να βαλω τον τοιχο σαν στηριγμα και να μην βαλω την ξυλινη βαση και απο εκει πισω (εφοσον θα ειναι ο τοιχος);

Artemisia 30-01-19 22:54

Σε ποια πλευρά θέλεις να βάλεις τζάμι να σου πω τι πάχος θα έχει .
Σε μία πλευρά θα βάλεις .
Ναι μπορείς να το πιάσεις το liner στον τοίχο κατευθείαν με ούπα και ανοξείδωτες βίδες με ροδέλες , αν δεν λυπάσαι τους τοίχους :D:D:D επίσης θα πρέπει να είναι πάνω απο την επιφάνεια της υπερχείλισης για ασφάλεια ;)
Μεσα στην λίμνη αντλία .

SweepingFish 30-01-19 23:01

Απο την πλευρα που ειναι το μήκος (τα 2 μετρα δηλαδη ετσι οπως το υπολογιζω).

Μεσα απο το ξυλο εκτος απο το λινερ τι αλλο θα πρεπει να βαλω; Η σκετο ξυλο και απλα το λινερ;

Artemisia 30-01-19 23:05

Πόση οθόνη θέλεις να έχεις σε εκείνη την πλευρά ? διαστάσεις ? 1 χ 0,50 ???
Μπορείς να βάλεις πριν το linerμια κουβερτούλα φλις για προστασία απο τραυματισμούς :D

SweepingFish 30-01-19 23:11

Ναι η οθόνη θα είναι περιπου 1*0.30 η 0.40.

Οποτε αν το καταλαβα καλα, κανω το '' overlay" με ξυλο, βαζω την φλις κουβερτα αναμεσα στο λινερ και το ξυλο και μετα το λινερ;

Artemisia 30-01-19 23:19

1.Κάνεις τον σκελετό και βλέπεις που θα μπούνε τα φίλτρα (έχουν ένα όγκο)
2.αλφαδιάζεις όλες τις επιφάνειες
3.βλέπεις που θα κάνεις υπερχείλιση
4.καθαρίζεις
5. κουβερτούλα - προστατευτικο
6. liner
7. κόβεις το liner
8. βάζεις το τζάμι σε υποδοχή που θα έχεις αφήσει με σιλικόνη και μηχανική στήριξη (αυτό είναι το δύσκολο μέρος ) θέλει πλάνο :D
9. Μετά έρχεται το γέμισμα και το τεστ

:D:D:D
Ιδανικά θέλεις 10αρι με 12αρι τζάμι επειδή θα είναι σε εξωτερικό χώρο.

SweepingFish 30-01-19 23:34

Ωραια, για το τζαμι δεν ειμαι σιγουρος ακομα θα δω αν θα μπει (αν και πιστεύω πως ναι). Εχω 2 ερωτησεις ακομα :D

1. Λινερ απο που μπορω να παρω; Εσυ απο που το παιρνεις οταν κανεις λιμνη; πχ αυτο κανει; https://www.bradshawsdirect.co.uk/bu...de-in-any-size

2. Τα φιλτρα οπως λες, θα ειναι πχ ενα βαρέλι η ενα αλλο ξυλινο κουτακι μαζι με μια αντλια και ελαφροπετρα; Πως θα γινει αυτο;

SweepingFish 13-03-19 13:47

Καλησπερα,

Η λιμνη με τις παραπανω διαστάσεις εαν γινει χτιστη με τσιμεντολιθο/τουβλάκια πιστευεις θα βγει πιο οικονομικα ασχέτως το βαρος/τμ και σαμπ να γινει καπως αλλιως οχι χτιστό με το ιδιο υλικο πχ ενα πυθάρι η κατι παρομοιο...

Artemisia 13-03-19 22:49

Καλησπέρα :D με τσιμεντόλιθα θα σου βγεί πιο ακριβή , μέτρα πόσα τεμάχια θέλεις στα μέτρα σου και στο ύψος , επίσης θα θέλουν ένωση με μπετόβεργα ενιαία για να μείνουν στην θέση τους και γέμισμα με τσιμέντο .
Με τούβλο θα σου βγει φθηνότερα είναι πιο φθηνό ανά τεμάχιο και θα πρέπει να κάνεις τσιμέντο να τα κολλήσεις μεταξύ τους .
Αντί για χτιστό samp θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις βαρέλι 20% τουλάχιστον του συνολικού όγκου της λίμνης ή μια δεξαμενή πλαστική και να βάλεις και φυτά μέσα στα υλικά .

SweepingFish 13-03-19 23:07

Το γνωριζω, αλλωστε θα μου ειναι και πιο ευκολο με τουβλα... Δεν εχω ξανακάνει κατι παρομοιο με ξυλο και λεω ασε μη γινει καμια στραβη. :p

Artemisia 13-03-19 23:39

Με τις λίμνες ποτέ και τίποτα δεν είναι σίγουρο ;) απλά κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε για είμαστε σίγουροι ότι όλα θα πάνε καλά :D και αν δεν πάνε καλά να μπορούν να διορθωθούν τουλάχιστον ;)

SweepingFish 13-03-19 23:51

Καταλαβα... Οταν εχω νεώτερο για το project θα σου πω!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:26.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01753 seconds with 11 queries