Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φωτισμός (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=207)
-   -   Απορια με led και μετασχηματιστη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71264)

nikolaosbouk 24-04-13 00:27

Απορια με led και μετασχηματιστη
 
Παιδια εχω 2 σειρες led 3w creed(μεταλικη λεντοταινια), δηλαδη 6 λευκα στην μια και 6 μπλε στην αλλη οπου συνδεονται σε σειρα με εναν μετασχηματιστη και δουλεύουν ταυτοχρονα.
Σκεφτηκα ομως επειδη εχω εναν ακομη ιδιο μετασχηματιστη αν μπορω να τα συνδεσω ωστε για να τα βαζω να δουλευουν ανεξαρτητα τα ασπρα απο τα μπλε.
Ο προβληματισμος μου ειναι στην μεγιστη ισχυς ( ο καθε μετασχηματιστης εχει μεγιστη ισχυς για να αναψει 12 λεντ, αν εγω βαλω στον καθε μετασχηματιστη απο 6 λεντ, φοβαμαι οτι θα μειωσω το προσδοκιμο ζωης τους γιατι θα δουλευουν με μεγαλυτερη ισχυ)
Ισχύει αυτο ή κανω λαθος?:confused:

maxmike 24-04-13 00:57

οχι δεν εχει να κανει το θεμα με τα λεντ ειναι να βρισκουν ρευμα να τραβανε το παρανω σε βατ-αμπερ δεν τους κανει τπτ αντιθετα δουλευουν σε χαμηλωτερες θερμοκρασιες.κανε το αρκει να ταιριαζουν τα βολτ πρεπει να ναι 18-18,5 βολτ ουτε πανω ουτε κατω:D
τι θα γινει θα το ξενυχτησουμε παλι σημερα ποιο νωρις μπορειτε επισης να βαζετε θεματα δεν ειναι κλειδωμενο το φορουμ χαχαχαχαχα

kostas82 24-04-13 01:01

καλύτερα να μην τα δουλέψεις στο τέρμα , στα ma που λέει ο κατασκευαστής με καλή ψύξη και θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

maxmike 24-04-13 01:03

κοστα δεν καταλαβα τι θες να πει να τα δουλεψει εκει που λεει ο κατασκευαστης ή οχι?

kostas82 24-04-13 01:07

είναι η δουλεία στη μέση και σχολάω αργά ρε συ χαχαχα
-------------------------
συνήθως από ότι έχω καταλάβει οι κατασκευαστές προτείνουν χαμηλότερο ρεύμα από το μέγιστο που μπορεί να παίξει το λεντ οπότε κατά την γνώμη μου να δει πόσο λέει να δουλεύει και να τα παίξει εκεί

maxmike 24-04-13 01:09

αφου δουλευεις μην μιλας καθολου,λοιπον στο θεμα μας τα λεντ οσο ποιο ακριβης ειναι η ταση και τα αμπερ που τροφοδοτουντε τοσο καλυτερα δουλευουν και τοσο μικροτερη θερμοκρασια βγαζουν συνεπως ζουνε περρισοτερο.

nikolaosbouk 24-04-13 01:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maxmike (Μήνυμα 758071)
οχι δεν εχει να κανει το θεμα με τα λεντ ειναι να βρισκουν ρευμα να τραβανε το παρανω σε βατ-αμπερ δεν τους κανει τπτ αντιθετα δουλευουν σε χαμηλωτερες θερμοκρασιες.κανε το αρκει να ταιριαζουν τα βολτ πρεπει να ναι 18-18,5 βολτ ουτε πανω ουτε κατω:D
τι θα γινει θα το ξενυχτησουμε παλι σημερα ποιο νωρις μπορειτε επισης να βαζετε θεματα δεν ειναι κλειδωμενο το φορουμ χαχαχαχαχα

οποτε τα βαζω σε ξεχωριστους μετασχηματιστες ασπρα - μπλε χωρις θεμα και τα αναβω οποτε γουσταρω, σωστα?
μαχ προσπαθω να κανω log-in στο δικο σου και δεν γινετε. γιατι?

bebisnet 24-04-13 08:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maxmike (Μήνυμα 758071)
οχι δεν εχει να κανει το θεμα με τα λεντ ειναι να βρισκουν ρευμα να τραβανε το παρανω σε βατ-αμπερ δεν τους κανει τπτ αντιθετα δουλευουν σε χαμηλωτερες θερμοκρασιες.κανε το αρκει να ταιριαζουν τα βολτ πρεπει να ναι 18-18,5 βολτ ουτε πανω ουτε κατω:D
τι θα γινει θα το ξενυχτησουμε παλι σημερα ποιο νωρις μπορειτε επισης να βαζετε θεματα δεν ειναι κλειδωμενο το φορουμ χαχαχαχαχα

το ρευμα (ένταση) είναι τα αμπερ ΜΕΓΑ λάθος mike!!!
έχει μεγάλη σημασία αν τραβήξουν περισσότερα αμπερ ανεβάζουν θερμοκρασιες και μειώνεται ο χρόνος ζωής τους. Όταν μιλάμε πάντα για led και όχι για έτοιμες "κατασκευές led" που εκέι είναι στιμένες για συγκεκριμένη τάση (volt).

maxmike 24-04-13 09:42

bebis εαν ξαναδιαβασεις το ποστ μου λεω οτι οσο ποιο κοντα ειναι τα mAm στα εργοστασιακα στανταρ τοσο καλητερο που διαφωνεις?

Kotsos 24-04-13 09:57

Μπορείς να κάνεις ένα διάγραμμα πως είναι τώρα συνδεμένα και σε τι μετασχηματιστή, και το αντίστοιχο με το πως θέλεις να τα βάλεις?

Δεν κατάλαβα αν οι δυο ταινίες είναι συνδεμένες σε σειρά, ή παράλληλα..

maxmike 24-04-13 10:04

λογικα ειναι παρραληλα

Kotsos 24-04-13 10:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikolaosbouk (Μήνυμα 758070)
....6 λευκα στην μια και 6 μπλε στην αλλη οπου συνδεονται σε σειρα με εναν μετασχηματιστη...

λογικά ναι, αλλα δεν είναι και τόσο ξεκάθαρο όπως το λέει..

nikolaosbouk 24-04-13 10:27

2 Συνημμένο(α)
συννημενο με την συνδεσμολογια.
Εγω εχω εναν ακομη ιδιο μετασχηματιστη.

πΕΡΙΓΡΑΦΗ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗ

MeanWell ELN-60-48D

Input Voltage: 110-240V AC

Output Voltage: 24-48V DC

Output Current: 0-1.3A

Dimming Control: 1-10V DC

λΕΝΤΟΤΑΙΝΙΕΣ

μπλε
Product Description
Bridgelux LED Strip Royal Blue

Color: Royal Blue 452nm-455nm
6 LEDs on a strip
size: 300mm x 15mm (11.9" x 0.6")
Forward voltage: 3.6V @700mA
Max. current: 700mA
Lens beam angle: 120-140 degree
Operational temperature: -20C ~ +70C


ΑΣΠΡΗ
Product Description
Bridgelux LED Strip White 10000K

Color temperature: 10000K
6 LEDs on a strip
size: 300mm x 15mm (11.9" x 0.6")
Forward voltage: 3.7V @700mA
Max. current: 700mA
Lens beam angle: 120-140 degree
Operational temperature: -20C ~ +70C

Kotsos 24-04-13 10:33

Σε σειρά λοιπόν..
-------------------------
Πρέπει να βρείς ένα πολύμετρο, να μετρήσεις σε τι τάση είναι ρυθμισμένο τώρα το τροφοδοτικό σου, και μετά να ρυθμίσεις και τα δυο τροφοδοτικά στην μισή τάση και να βάλεις απο μια ταινία στο καθένα..

bebisnet 24-04-13 10:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maxmike (Μήνυμα 758092)
bebis εαν ξαναδιαβασεις το ποστ μου λεω οτι οσο ποιο κοντα ειναι τα mAm στα εργοστασιακα στανταρ τοσο καλητερο που διαφωνεις?

με το "τραβάνε παραπάνω" αμπερ που είπες.. εκτός και άν ενοούσες οτι ο μεσχιματιστής που είναι με παραπάνω αμπερ θα δουλεύει χαμηλότερες θερμοκρασίες. αν είναι έτσι γράψε λάθος... (ελαττωμένη απορρόφηση καφεΐνης :D )

nikolaosbouk 24-04-13 11:26

και τωρα τι κανουμε?
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kotsos (Μήνυμα 758100)
Σε σειρά λοιπόν..
-------------------------
Πρέπει να βρείς ένα πολύμετρο, να μετρήσεις σε τι τάση είναι ρυθμισμένο τώρα το τροφοδοτικό σου, και μετά να ρυθμίσεις και τα δυο τροφοδοτικά στην μισή τάση και να βάλεις απο μια ταινία στο καθένα..

δεν ρυθμιζονται τα τροφοδοτικα!
μαζι με τις λεντοταινιες μου εστειλε το ενα τροφοδοτικο ωστε να τα συνδεσω και εγω απο ελλαδα βρηκα το ιδιο για να τα χωρισω;)

nikolaosbouk 24-04-13 11:32

Απ: Απορια με led και μετασχηματιστη
 
2 Συνημμένο(α)
Τα δουλεύω ήδη, με αυτές τις ταινίες αναβαθμισα το εργοστασιακό

Kotsos 24-04-13 11:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikolaosbouk (Μήνυμα 758108)
δεν ρυθμιζονται τα τροφοδοτικα!

αφού στα χαρακτηριστικά λές
Output Voltage: 24-48V DC
πολύμετρο έχεις-μπορεις να βρεις?

nikolaosbouk 24-04-13 11:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kotsos (Μήνυμα 758113)
αφού στα χαρακτηριστικά λές
Output Voltage: 24-48V DC
πολύμετρο έχεις-μπορεις να βρεις?

εχω πολυμετρο.

maxmike 24-04-13 11:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bebisnet (Μήνυμα 758102)
με το "τραβάνε παραπάνω" αμπερ που είπες.. εκτός και άν ενοούσες οτι ο μεσχιματιστής που είναι με παραπάνω αμπερ θα δουλεύει χαμηλότερες θερμοκρασίες. αν είναι έτσι γράψε λάθος... (ελαττωμένη απορρόφηση καφεΐνης :D )

:mrgreen::mrgreen:

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikolaosbouk (Μήνυμα 758108)
και τωρα τι κανουμε?
-------------------------


δεν ρυθμιζονται τα τροφοδοτικα!
μαζι με τις λεντοταινιες μου εστειλε το ενα τροφοδοτικο ωστε να τα συνδεσω και εγω απο ελλαδα βρηκα το ιδιο για να τα χωρισω;)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kotsos (Μήνυμα 758113)
αφού στα χαρακτηριστικά λές
Output Voltage: 24-48V DC
πολύμετρο έχεις-μπορεις να βρεις?

υπαρχουν τροφοδοτικα που εχουν μεσα μια διαταξη αυτοματης μεταβολης της τασης αναλογα την αντισταση.....νικο mail επιβαιβεωσης πηρες?

nikolaosbouk 24-04-13 11:50

Απ: Απορια με led και μετασχηματιστη
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maxmike (Μήνυμα 758116)
:mrgreen::mrgreen:




υπαρχουν τροφοδοτικα που εχουν μεσα μια διαταξη αυτοματης μεταβολης της τασης αναλογα την αντισταση.....νικο mail επιβαιβεωσης πηρες?

Όχι δεν πήρα

Kotsos 24-04-13 12:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maxmike (Μήνυμα 758116)
υπαρχουν τροφοδοτικα που εχουν μεσα μια διαταξη αυτοματης μεταβολης της τασης αναλογα την αντισταση..

τα οποία λέγονται τροφοδοτικά ρεύματος, και σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να έχει τριμμεράκι για ρύθμιση του ρεύματος...
-------------------------
Μέτρησε την τάση στα άκρα κάθε ταινίας (λευκή και μπλέ)

g81gr 24-04-13 12:29

Ρε παιδιά, έχουμε το site του κατασκευαστή της ταινίας??? Τι σόι πράμα είναι αυτό??? Μόνο έτσι θα βγάλουμε άκρη στο τι να συνδέσουμε και πως... Αυτό το τροφοδοτικό που έχεις πάρει είναι περίεργο έτσι όπως το γράφεις, μπορείς να στείλεις λινκ του καταστευαστή να το δούμε τι ακριβώς είναι??? Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνετε να ρυθμίζεις και την ένταση και την τάση στο ίδιο τροφοδοτικό, εκτώς αν είναι ρυθμιζόμενης έντασης led driver, που δεν ήξερα καν ότι υπάρχει!!!

maxmike 24-04-13 13:54

δεν μπορεις να ρυθμησεις την ενταση,μονο την ταση αυτο που ειπα παραπανω το κανει μονο του δεν εχει τριμμερ,ειναι συνηθεια εμπορων να παιρνουν universal μετασχηματηστες μεταβαλομενης τασης να τα ρυθμηζουν και μετα να σφραγηζουν τον ρυθμηστη.μηπως παιζει κατι τετοιο?
νικο εαν δεν σου ηρθε mail κατι πηγε στραβα στην εγγραφη μηπως εκανες καποιο λαθος στο εμαιλ σου?

nikolaosbouk 24-04-13 17:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από g81gr (Μήνυμα 758132)
Ρε παιδιά, έχουμε το site του κατασκευαστή της ταινίας??? Τι σόι πράμα είναι αυτό??? Μόνο έτσι θα βγάλουμε άκρη στο τι να συνδέσουμε και πως... Αυτό το τροφοδοτικό που έχεις πάρει είναι περίεργο έτσι όπως το γράφεις, μπορείς να στείλεις λινκ του καταστευαστή να το δούμε τι ακριβώς είναι??? Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνετε να ρυθμίζεις και την ένταση και την τάση στο ίδιο τροφοδοτικό, εκτώς αν είναι ρυθμιζόμενης έντασης led driver, που δεν ήξερα καν ότι υπάρχει!!!

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟ ΟΠΩς ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ. ΤΙ ΑΚΡΗ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ?
-------------------------
το θεμα ειναι αρκετα απλο για καποιον που ξερει.
Ο συγκεκριμενος μετασχηματιστης αντεχει μεχρι 12 3watt led δηλ 36watt max.
Εγω θα βαλω στον συγκεκριμενο 6 led αρα 18w. Τα καιω τα led ή οχι?

maxmike 24-04-13 18:03

νικο το θεμα σου δεν ειναι τα βατ αλλα τα βολτ και τα αμπερ εαν συμφωνουνε δουλευουνε εαν οχι δεν δουλευουνε απλα πραγματα.τελικα εκανες μπορεσες να κανει λογαριασμο?

g81gr 24-04-13 19:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikolaosbouk (Μήνυμα 758206)
το θεμα ειναι αρκετα απλο για καποιον που ξερει.
Ο συγκεκριμενος μετασχηματιστης αντεχει μεχρι 12 3watt led δηλ 36watt max.
Εγω θα βαλω στον συγκεκριμενο 6 led αρα 18w. Τα καιω τα led ή οχι?

Είναι απλό για κάποιον που ξέρει, αρκεί αυτός που έχει το πρόβλημα να ξέρει επίσης.

Κατά πάσα πιθανότητα πάντως θα τα κάψεις γιατί ο driver δίνει ρεύμα από 24volt και πάνω, οπότε μόλις τα συνδέσεις θα αρχίσει το κύκλωμα να δουλεύει με τάση 24 βολτ, δηλαδή το κάθε ένα λεντ με 4 βολτ και ένταση ένας θεός ξέρει, οπότε σε κάποιο χρονικό διάστημα θα καούν. Να έχεις υπόψιν σου ότι η κάθε ταινία χρειάζεται forward voltage 21,6 volt και ένταση 700ma, οπότε ο driver κάτι θα κάψει.

Kotsos 24-04-13 20:47

1 Συνημμένο(α)
Αν το τροφοδοτικό είναι τάσης τοτε
α)αν ρυθμίζεται, θα πρεπει να το ρυθμίσεις στην μισή τάση απ ότι είναι τώρα
β)αν ρυθμίζεται αλλα δεν φτάνει τόσο κάτω, ή αν δεν ρυθμίζεται, θα πρέπει να βάλεις την κατάλληλη αντίσταση σε σειρά. Αυτό όμως σημαίνει οτι θα έχεις απώλειες σε θερμότητα.

Αν το τροφοδοτικό είναι ρεύματος λογικά θα είναι ήδη ρυθμισμένο στα 700mA οπότε συνδέεις όπως είναι μόνο την μια..
Σε περίπτωση που και πάλι δεν μπορεί να φτάσει τόσο χαμηλά, θα πρέπει να βάλεις μια μικρή αντίσταση σε σειρά..

Αν είναι όπως τα βλέπω στο ποστ 17, και δεν έχεις μια ταινια μπλε και μια ασπρη, αλλα ζυγό αριθμό σε κάθε χρώμα συνδεμένες παράλληλα, τότε
1ον το τροφοδοτικό σου δεν είναι ρευματος, γιατί αν ήταν, κάθε ταινία που θα έβαζες θα άναβαν όλες λιγότερο,
2ον μπορείς να κάνεις αυτό

nikolaosbouk 25-04-13 00:04

Απ: Απορια με led και μετασχηματιστη
 
2 Συνημμένο(α)
Παιδιά άκυρο, μπερδεύτηκα, αυτό έχω που είναι ρυθμισμένο στα 700mA, οπότε συνδέω κανονικά να φανταστώ?

g81gr 25-04-13 06:09

Οκ, αυτό είναι driver, οπότε μπορεί να δουλέψει χωρίς πρόβλημα τόσο τη μία όσο και τη δεύτερη λεντοταινία ταυτόχρονο χωρίς πρόβλημα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:07.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02422 seconds with 11 queries