Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   καπακι για ενυδρειο 15 λιτρων (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52523)

ilias13 08-05-11 15:25

καπακι για ενυδρειο 15 λιτρων
 
σε μια γυαλα 15 λιτρων 34 εκ μηκος 18 εκ πλατος κ 25 εκ υψος η οποια προοριζεται για γαριδοενυδρειο δεν εχει καπακι.πων να φτιαξω γυαλινο καπακι κ να βαλω φωτισμο?θελω οτι ποιο οικονομικο μπορει να μου βγει!δεν ειναι απαραιτητο το καπακι να ναι γυαλινο,ακομη κ πλαστικο!ριξτε μου ιδεες!

achisael 08-05-11 15:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ilias13 (Μήνυμα 587713)
σε μια γυαλα 15 λιτρων 34 εκ μηκος 18 εκ πλατος κ 25 εκ υψος η οποια προοριζεται για γαριδοενυδρειο δεν εχει καπακι.πων να φτιαξω γυαλινο καπακι κ να βαλω φωτισμο?θελω οτι ποιο οικονομικο μπορει να μου βγει!δεν ειναι απαραιτητο το καπακι να ναι γυαλινο,ακομη κ πλαστικο!ριξτε μου ιδεες!


η ποιο απλη. πας σε εναν τζαμα και του λες τις διαστασεις.
του λες να σου κοψει και λιγο στην ακρη για εισοδους-εξοδους. και απο πανω βαζεις οτι θες για φως,.
το εχω κανει και ο τζαμας μου πηρε 2 ευρω αν θυμαμαι καλα (για το ενυδρειακι του jumbo)

mpoumpoula 08-05-11 16:23

Δηλαδή το τζαμοκαπάκι ακουμπάει απευθείας πάνω στο τζαμι του ενυδρείου; Κι αν ναι τί φωτισμό και πώς θα τον βάλει;

ilias13 08-05-11 16:38

κ εγω αυτην την απορια εχω!

mpoumpoula 08-05-11 16:50

Εγώ κόλλησα 4 τζαμάκια μικρού πάχους στις 4 πλευρές του 13λιτρου με πλατος 1 εκ και μήκος μικρότερο από το μήκος και το πλατος του ενυδρείου ,και σε βάθος 1 εκ από το άνοιγμα του ενυδρείου. Μετά πήρα τζαμι διαστάσεων οσο οι εσωτερικές διαστάσεις του ενυδρειου και το έβαλα να πατάει πάνω στα τζαμάκια. Φως πήρα αυτα τα βιδωτά που έχουν τα nano. Θα στο έβγαζα και φωτό αλλά τώρα δε γίνεται. Π΄ντως ειναι ευκολο και πάμφθηνο.

Α, ξέχασα. Για να μπορώ να σηκώνω το καπάκι είπα στο τζαμά και μου βίδωσε ένα ανοξείδωτο μικρό πομολάκι.

ilias13 08-05-11 17:16

ο φωτισμος δεν πρεπει να ειναι κατω απο το καπακι?αν κολλησω τα τζαμακια εκει που τελειωνει το υψος του ενυδρειου δεν θα πρεπει να ριξω την σταθμη του νερου?πως θα χωρεσει ο φωτισμος?

achisael 08-05-11 17:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mpoumpoula (Μήνυμα 587737)
Δηλαδή το τζαμοκαπάκι ακουμπάει απευθείας πάνω στο τζαμι του ενυδρείου; Κι αν ναι τί φωτισμό και πώς θα τον βάλει;

το ''τζαμποκακαπακι'' το πετας.
βαζεις μονο το γυαλινο που θα παρεις.. ;)
φωτισμο η κατι απο πανω η λεντοταινια (μιας και το γυαλι ειναι διαφανο..) ;);)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ilias13 (Μήνυμα 587760)
ο φωτισμος δεν πρεπει να ειναι κατω απο το καπακι?αν κολλησω τα τζαμακια εκει που τελειωνει το υψος του ενυδρειου δεν θα πρεπει να ριξω την σταθμη του νερου?πως θα χωρεσει ο φωτισμος?

οχι .. γιατι?
αν θες απο κατω παρε αδιαβροχη λεντοταινια.. ;)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mpoumpoula (Μήνυμα 587756)
Α, ξέχασα. Για να μπορώ να σηκώνω το καπάκι είπα στο τζαμά και μου βίδωσε ένα ανοξείδωτο μικρό πομολάκι.

αυτο δεν χρειαζεται μιας και το τζαμι π.χ. απο αριστερα θα ειναι ποιο κομμενο αρα το σηκωνεις απο εκει.
αν θες βεβαια καλο ειναι και αυτο που εκανες.

ilias13 08-05-11 17:50

εαν ο φωτισμος ειναι πανω απο το καπακι ι ακτινοβολια θα ειναι ιδια?η θα χανει?
-------------------------
λεντοταινια ε?τι χαρακτιριστικα πρεπει να χει ι ταινια?

achisael 08-05-11 18:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ilias13 (Μήνυμα 587774)
εαν ο φωτισμος ειναι πανω απο το καπακι ι ακτινοβολια θα ειναι ιδια?η θα χανει?
-------------------------
λεντοταινια ε?τι χαρακτιριστικα πρεπει να χει ι ταινια?


αντε να χανει ελαχιστα..
λεντοταινια αναλογως το ενυδρειο..
υπαρχουν και φωτιστικα που ειναι ακριβα.. ;)

ilias13 08-05-11 19:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από achisael (Μήνυμα 587782)
αντε να χανει ελαχιστα..
λεντοταινια αναλογως το ενυδρειο..
υπαρχουν και φωτιστικα που ειναι ακριβα.. ;)


η λεωτοταινια θα κανει για τα φυτα?τι ειδους λεντοταινια?

mpoumpoula 08-05-11 23:03

Δεν είπα τζαμποκαπάκι βρε συ, είπα τζαμοκαπάκι, το καπάκι απο ζάμι που έιπες οτι έφτιαξες. Ε΄γώ το έκανα έτσι γιατί δεν ήθελα λεντοταινία καθότι φοβαμαι λίγο τα ρευματα κοντά στα νερά;)

achisael 09-05-11 00:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mpoumpoula (Μήνυμα 587849)
Δεν είπα τζαμποκαπάκι βρε συ, είπα τζαμοκαπάκι, το καπάκι απο ζάμι που έιπες οτι έφτιαξες. Ε΄γώ το έκανα έτσι γιατί δεν ήθελα λεντοταινία καθότι φοβαμαι λίγο τα ρευματα κοντά στα νερά;)

δεν το προσεξα...:D:D
ελα ρε συ απο πανω θα ειναι αλλα τεσπα αφου φοβασαι..

οσο για το ποσο δυνατες πρεπει να ειναι παρε 1w/λιτρο ..
οκ?

delta66 09-05-11 08:53

Λεντοταινιες κανουν γις ευκολα φυτα.
Δυο σειρες θα ελεγα.

Μια αλλη λυση ηταν να εβαζες καπακι απο πλεξιγκλας αλλα δεν θα ηθελε τον φωτισμο κοντα στο πλεξι γιατι θα το σκεβρωνε. Εκει θα πηγαινε ενα φωτιστικο με κλιπ ή σποτακι ή απλο γραφειου που απεχει απο το καπακι καπως.

Μη ξεχασεις να κανεις τρυπα στο τζαμι για να βαλεις ενα μικρο PC ανεμιστηρακι 4cm.
Και πρεπει να υπαρχει και εξοδος για τον αερα.

achisael 09-05-11 12:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 587907)
Λεντοταινιες κανουν γις ευκολα φυτα.
Δυο σειρες θα ελεγα.

Μια αλλη λυση ηταν να εβαζες καπακι απο πλεξιγκλας αλλα δεν θα ηθελε τον φωτισμο κοντα στο πλεξι γιατι θα το σκεβρωνε. Εκει θα πηγαινε ενα φωτιστικο με κλιπ ή σποτακι ή απλο γραφειου που απεχει απο το καπακι καπως.

Μη ξεχασεις να κανεις τρυπα στο τζαμι για να βαλεις ενα μικρο PC ανεμιστηρακι 4cm.
Και πρεπει να υπαρχει και εξοδος για τον αερα.


με το πλεξι αν πεσουν νερα πρασσινιζει πολυ.
οσο για την τρυπα να βγαινει ο αερας θα ειναι η τρυπα στην ακρη που ειπα για την εισοδο-εξοδο.. ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:39.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01698 seconds with 11 queries