Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   2η προσπάθεια φυτεμένο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=39028)

j.p. 23-03-10 14:04

2η προσπάθεια φυτεμένο
 
6 Συνημμένο(α)
Πληροφορίες

Διαστάσεις:100χ40χ50 rio 180
Όγκος:160 καθαρά
Κατηγορία: φυτεμένο
Φυτά:http:Ludwigia repens,Rotala rotundifolia, Vallisneria nana, Hygrophila, Cryptocoryne, Limnophila aquatica, Christmas'moss, java moss Pogostemon helfer. και κανα δυό άλλα που, θέλουν αναγνώριση.
Ψάρια / Άλλα είδη: 14καρδυνάλιοι, 12ροδόστομοι, 2 kuhli, 6 amano, red cherry
Διακοσμητικά υλικά:
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: προσωρινά ένα γκρί χαρτόνι
Φωτισμός:2χ 54 τ5 και 2 χ 30 τ8
Διάρκεια φωτισμού:8,5 ώρες
Φιλτράρισμα:το φίλτρο που έχει
Θερμοστάτης:
Λίπανση: γενικό λίπασμα sera(εδώ θέλω προτάσεις)
Παροχή CO2: 2κιλη μπουκάλα 80φ/λ

Παράμετροι:

pH: 6,8
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Αλλαγές νερού:30%/10 μέρες
Θερμοκρασία:26
Άλλες πληροφορίες:έχω σκοπό να αλλάξω τις πέτρες όταν βρώ πιό κατάλληλες
Φωτογραφία:
αυτό που με ενοχλεί είναι ότι η limnophila aquatica δεν είναι όσο πλόυσια και ζωηρή ήταν στο παλιό μου ενυδρείο, τι μπορεί να τις λείπει?
έχω σκοπό να καλύψω το μπροστινό μέρος με cuba, αν ποτέ βρώ.
το ενυδρείο τρέχει περίπου 40 μέρες,οι 3 πρώτες φωτό από την πρώτη μέρα του στησίματος. και οι 3τελευταίες με τη σημερινή του μορφή.

reselie 23-03-10 14:23

M'αρεσει! :)

Dimis 23-03-10 14:35

Πανεμορφο! :smt041

Μίμης 23-03-10 15:18

παρα πολυ ωραίο..πιστεύω θα του πηγαινε αν εβρισκες και μια ωραια ρίζα:p

Γιώργος Κ 23-03-10 15:29

:smt041 Πολυ ομορφο!! Πυκνωσε πιο πολυ τη Limnophila aquatica στα δεξια να κρυψει τελειως το φιλτρο και θα ειναι μουρλια!! Οι καρδιναλιοι και ροδοστομοι θελουν μαλακό νερο το μαλακωνεις καπως? (Δε γραφεις σκληροτητες!)

Οσο αφορα τη λιπανση θα δεις αν τα φυτα "ζητανε" παραπανω... Αφου εχεις καλη αναπτυξη στα φυτα μη την αλλαξεις μεχρι να δεις ενδειξεις οτι τους λειπει κατι!

AQUA PURA 23-03-10 15:30

Συγχαρητήρια, πολύ όμορφο…:smt041:smt041 αλλά χρειάζεται και κανένα ξυλαράκι (ριζούλα) σε κάποια σημεία για να σπάσει το κοκκινο-πράσινο… και να δείξει λίγο πιό φυσικό...;)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από j.p. (Μήνυμα 429270)
έχω σκοπό να καλύψω το μπροστινό μέρος με cuba, αν ποτέ βρώ.
.


Έφτιαξα καινούριες emersed καλλιέργειες με HC “Cuba” σε λίγο καιρό αν όλα πάνε καλά…θα προσπαθήσω να σου στείλω…:p υπόστρωμα έχεις?:?:

akis7 23-03-10 15:44

πολυ ομρφο!!!!
η Christmas'moss ειναι δεμενη πανω σε κατι η πινεται μονη της???πολυ ωραια!!

lion 23-03-10 15:46

Πολύ όμορφο!!

Τσιόνογλου Σταύρος 23-03-10 15:48

Ωραίο και με προοπτικές φαίνεσαι μερακλής ,στην παρούσα φάση κλάδεψε μόνο την Moss θα δείξει πολύ πιο ωραία και θα πάρει και πιο πυκνη μορφή.Καλή συνέχεια.:p

j.p. 23-03-10 17:04

ευχαριστώ παιδιά.
το νερό το μαλακώνω με ΑΟ. Η Limnophila aquatica τελευταία δεν φουντώνει όσο παλιά και αυτό φαίνεται και στις εικόνες πρώτη μέρα και σήμερα. τα φύλλα τις higrophila έχουν αρχίσει να κάνουν τρύπες. νομίζω πως πρέπει να αρχίσω να ρίχνω συμπληρώματα σιγά σιγά.
η moss, μεγαλώνει πάρα πολύ γρήγορα,σίγουρα θέλει κλάδεμα γιατί θα πνίξει τα πάντα, δεν την έχω δεμένη, έχει βρεί τη θέση της και δεν έχω πρόβλημα.

pavlos2003 23-03-10 19:37

Μπραβο φιλε μου ωραιο και θα γινει πολυ καλυτερο...
Δυο αποριες έχω, πως "χώρεσες " άλλες δυο λάμπες στο καπάκι του ρίο και άν φαίνονται ποτέ οι γαρίδες σε ενυδρείο με τόσα ψάρια και φυτά/κρυψώνες...

Πάνος 23-03-10 19:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από j.p. (Μήνυμα 429270)
Πληροφορίες
Λίπανση: γενικό λίπασμα sera(εδώ θέλω προτάσεις)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από j.p. (Μήνυμα 429323)
. τα φύλλα τις higrophila έχουν αρχίσει να κάνουν τρύπες. νομίζω πως πρέπει να αρχίσω να ρίχνω συμπληρώματα σιγά σιγά.

υπεροχο!!! μπραβο!!:p
η υγροφυλλα θελει μαλλον καλλιο...εφοσον εχεις πολυ φως και μπουκαλα..τα φυτα σου θα σπινταρουν..οποτε μη τα φρεναρεις με "γενικο" μονο λιπασμα...
θα πρεπει να εχεις ξεχωριστα N, P, K, Fe και ιχνοστοιχεια.
προτεινω το σιδηρο και το traces της seachem και fleet enema για φωσφορο. για καλλιο και αζωτο αν μπορεις να βρεις σκονες KNO3 και Κ2SO4 για να σου ερχεται πιο φθηνα απο τα αντιστοιχα εμπορικα σκευασματα.
δες και αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38963

maikl 23-03-10 20:22

....πολυ-πολυ ομορφο
:smt038:smt038:smt038:smt038

...το χαλικι δε μας ειπες τι ειναι?

Τσιακιτζης Θεοδωρος 23-03-10 21:06

σκεψου στην τριτη προσπαθεια τι θα κανεις. Μπραβο πολυ ωραιο ενυδρειο

j.p. 23-03-10 21:08

φιλε pavlos2003 το σηστηματάκι τις glo εχω βάλει δεμένο πάνω στις υπάρχουσες λάμπες, μια χαρά χωράει. θα βάλω και φωτώ αν σε ενδιαφέρει.
panos-alex/polis ευχαριστώ για την απάντηση, θα αρχίσω προσθέτοντας σιγά σιγά και βλέπω πώς θα πάνε.
maikl το χαλίκι είναι ουδέτερο, άλλες λεπτομέρειες δεν ξέρω.

και μην ξεχάσω να ευχαριστήσω τους andreas213,noeκαι kwstas arta , για την ευγενική χορηγία φυτών,και όλους στο gab για τις απαντήσεις και τις συμβουλές σας.

Γιαννης Μ5 23-03-10 22:14

Μπραβο ρε πατριδα.Πολυ ωραιο:smt041:smt041:smt041

halvas69 23-03-10 23:29

Στολίδι.....τέλος :)

andreas213 24-03-10 11:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από j.p. (Μήνυμα 429270)
Πληροφορίες

Διαστάσεις:100χ40χ50 rio 180
Όγκος:160 καθαρά
Κατηγορία: φυτεμένο
Φυτά:http:Ludwigia repens,Rotala rotundifolia, Vallisneria nana, Hygrophila, Cryptocoryne, Limnophila aquatica, Christmas'moss, java moss Pogostemon helfer. και κανα δυό άλλα που, θέλουν αναγνώριση.
Ψάρια / Άλλα είδη: 14καρδυνάλιοι, 12ροδόστομοι, 2 kuhli, 6 amano, red cherry
Διακοσμητικά υλικά:
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: προσωρινά ένα γκρί χαρτόνι
Φωτισμός:2χ 54 τ5 και 2 χ 30 τ8
Διάρκεια φωτισμού:8,5 ώρες
Φιλτράρισμα:το φίλτρο που έχει
Θερμοστάτης:
Λίπανση: γενικό λίπασμα sera(εδώ θέλω προτάσεις)
Παροχή CO2: 2κιλη μπουκάλα 80φ/λ

Παράμετροι:

pH: 6,8
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Αλλαγές νερού:30%/10 μέρες
Θερμοκρασία:26
Άλλες πληροφορίες:έχω σκοπό να αλλάξω τις πέτρες όταν βρώ πιό κατάλληλες
Φωτογραφία:
αυτό που με ενοχλεί είναι ότι η limnophila aquatica δεν είναι όσο πλόυσια και ζωηρή ήταν στο παλιό μου ενυδρείο, τι μπορεί να τις λείπει?
έχω σκοπό να καλύψω το μπροστινό μέρος με cuba, αν ποτέ βρώ.
το ενυδρείο τρέχει περίπου 40 μέρες,οι 3 πρώτες φωτό από την πρώτη μέρα του στησίματος. και οι 3τελευταίες με τη σημερινή του μορφή.

φιλε γιαννη πολυ ωραιο το φυτεμενο σου.το διοξειδιο βαλτο μεσα στο φιλτρο για να το πεταει η αντλια και να το σπαει σε μικροτερες.δωσε λιγο χρονο στα φυτα σου και παιξε με το διοξειδιο.οι λαμπες ειναι 2 * 45 watt οι τ5.προτεινω να μην αρχισεις λιπανση οπως το ειχα και εγω συνεχισε το γενικο και ριχνε αρια και που λιγο καλιο και λιγο σιδηρο αλλα με μετρο μην αρχισουν οι αλγες.εκτος αν θες να πας σε e.i.θα τα ξαναπουμε απο κοντα παλι και πες στο φιλο σου για το mail ξερεις εσυ!!!

αλεξανδρα 24-03-10 16:16

παρα πολυ ωραιο:)

zipo 25-03-10 00:32

Πολύ όμορφο ενυδρείο,στημένο με μεράκι.Μπράβο.
Και εμένα με ενδιαφέρει το πως προστέθηκαν οι λάμπες.Οι φωτογραφίες θα με βοηθούσαν πολύ.Ευχαριστώ.

j.p. 25-03-10 13:50

1 Συνημμένο(α)
καλησπέρα. στεγανά ακροφύσια δεμένα με εκείνα τα πλαστικά σφυκτηράκια που τα βρίσκεις παντού ακόμα και σ. μαρκετ. φωτώ.
αντρέα καθε 15 παίρνει λίστα, όταν έρθει θα σου τη στείλω
εκτός από προσθήκη ξύλων τι άλλη αλλαγή θα μπορούσα να κάνω? προτάσεις.

Μίμης 25-03-10 13:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από j.p. (Μήνυμα 429841)
καλησπέρα. στεγανά ακροφύσια δεμένα με εκείνα τα πλαστικά σφυκτηράκια που τα βρίσκεις παντού ακόμα και σ. μαρκετ. φωτώ.
αντρέα καθε 15 παίρνει λίστα, όταν έρθει θα σου τη στείλω
εκτός από προσθήκη ξύλων τι άλλη αλλαγή θα μπορούσα να κάνω? προτάσεις.

μια απο τις αλλαγες οπως λες ειναι να βαλεις και ξυλα,θα μου αρεσε και δυο τρεις ωραιες μεγαλουτσικες πετρες,και η γνωμη μου ειναι να βαλεις ακομα ενα φυτο οπως bacopa ας πουμε στην πλευρα που ειναι η υγροφιλια για να καλυφθει καλυτερα ολη η πλευρα και να μην φαινονται και τα κενα της;)

border 25-03-10 16:55

μπραβο γιαννη!!!πολυ ομορφο!

pavlos2003 25-03-10 19:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από j.p. (Μήνυμα 429841)
καλησπέρα. στεγανά ακροφύσια δεμένα με εκείνα τα πλαστικά σφυκτηράκια που τα βρίσκεις παντού ακόμα και σ. μαρκετ. φωτώ.
...

Ωραιο, δεν το εχω ξαναδει πουθενα αυτο, απλο και δεν απαιτει μαστορεματα,πατεντες και γνωσεις...
Σε ενυδρειακα φιλε μου να αναζητησω κατι παρομοιο ή σε ηλεκτρομαγαζα????

akis7 25-03-10 20:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από j.p. (Μήνυμα 429841)
καλησπέρα. στεγανά ακροφύσια δεμένα με εκείνα τα πλαστικά σφυκτηράκια που τα βρίσκεις παντού ακόμα και σ. μαρκετ. φωτώ.
αντρέα καθε 15 παίρνει λίστα, όταν έρθει θα σου τη στείλω
εκτός από προσθήκη ξύλων τι άλλη αλλαγή θα μπορούσα να κάνω? προτάσεις.


τα ακροφυσια και το μετασχηματιστη τα πηρες πακετο ή κομματια και τα εφτιαξες μονος σου??
αν πηρες ετοιμο μετασχηματιστη με ακροφυσια ποσο το πηρες?????

j.p. 25-03-10 21:56

παιδιά πακέτο το πήρα από κατάστημα ενυδρειακών, εδώ πρέβεζα, το μόνο που έκανα ήταν να δέσω τα ακροφύσια πάνω σε ευτά που υπήρχαν είδη στο ενυδρείο. γύρο στα 50ε έκανε το 2χ30 τ8. και γώ από άλλον το είδα, και το έκανα.

akis7 26-03-10 00:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από j.p. (Μήνυμα 429988)
παιδιά πακέτο το πήρα από κατάστημα ενυδρειακών, εδώ πρέβεζα, το μόνο που έκανα ήταν να δέσω τα ακροφύσια πάνω σε ευτά που υπήρχαν είδη στο ενυδρείο. γύρο στα 50ε έκανε το 2χ30 τ8. και γώ από άλλον το είδα, και το έκανα.

οκ και μαλλον κατι τετοιο θα παρω γτ δεν τα καταφερνω καλα με τα χερακια μου....:(:(
απλα ειναι λιγο τσιμπημενη η τιμη....:smt120:smt120:smt120

Raven 26-03-10 00:58

Πεντακαθαρο και πολυ ομορφο το φυτεμενο σου Γιαννη !

agnos 26-03-10 06:13

Πολύ όμορφο έγινε φίλε μου μπράβω, δεν θα άλλαζα τίποτα:smt041

blondi 26-03-10 11:45

παρα πολύ ωραίο, μπραβο και απο μένα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:03.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02710 seconds with 11 queries