Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Διαρροή κεφαλής TetraTec EX 700 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=40557)

panos1972 20-05-10 20:59

Διαρροή κεφαλής TetraTec EX 700
 
Έπεσε στα χέρια μου ένα εξωτερικό φίλτρο TetraTec EX 700 το οποίο δούλευε σε θαλασσινό αρχικά και μετά ήταν σε αποθήκη για μερικούς μήνες.

Να μη τα πολυλογώ μετά από αλλεπάλληλα πλυσίματα με ζεστό νερό το έβαλα να δουλέψει και έτρεχε από την κεφαλή, κάτω από τα κουμπώματα. Έβγαλα τη φλάντζα, την άλειψα βαζελίνη και βάζοντάς το σε λειτουργία κάνει το ίδιο αλλά πιο περιορισμένα.

ΟΚ λέω, πάμε για αλλαγή φλάντζας. Αλλάζω φλάντζα (γνήσια) και κάνει πάλι τι ίδιο....

Τι στο καλό μπορεί άλλο να γίνεται που δεν πάει ο νους μου;

Κατά τα άλλα το φιλτρο με έχει ενθουσιάσει με τη χωρητικότητά του, το Μ Η Δ Ε Ν Ι Κ Ο του θόρυβο και τα (εντός του ενυδρείου) πολύ διακριτικά στο μάτι πλαστικά του .

Παπαδόπουλος Κώστας 20-05-10 22:22

δες και εδώ

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=31198

Μου έτυχε δύο φορές να φταίει το τμήμα εισόδου-εξόδου που βρίσκεται επάνω στην κεφαλή. Παρουσίασε διαρροή η οποία όμως δεν φαίνεται καθώς το νερό βρίσκει δίοδο κάτω από το καπάκι της κεφαλής και καταλήγει να τρέχει από τα κουμπώματα. Κατά 99 % φταίει αυτό. Βρες όλόκληρο ανταλλακτικό ή δοκίμασε να αλλάξεις όλα το o ring στο εν λόγω εξάρτημα.
Υ.Γ Το δικό μου (ένα EX1200) μου το αντικατέστησαν όλο μετά από δύο διαρροές και ζημιά που μου προκάλεσε στο έπιπλο του ενυδρείου.

bokostas 20-05-10 22:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos1972 (Μήνυμα 447735)
Κατά τα άλλα το φιλτρο με έχει ενθουσιάσει με τη χωρητικότητά του, το Μ Η Δ Ε Ν Ι Κ Ο του θόρυβο και τα (εντός του ενυδρείου) πολύ διακριτικά στο μάτι πλαστικά του .

Μόνο εσύ θα μπορούσες να ενθουσιαστείς μ' ένα φίλτρο που τρέχει νερά ακόμη κι όταν του αλλάζεις την φλάντζα.:D:D:D
Δοκίμασες να κουμπώσεις την κεφαλή στον κάδο πριν το βάλεις σε λειτουργία? :smt005 :smt044 :smt022 :smt082 :smt080 :smt044


Ψάξε για κανένα ράγισμα στα πλαστικά στο σημείο που κουμπώνουν η κεφαλή με τον κάδο και κυρίως εκεί που τρέχει νερό.

jimmis1974 20-05-10 23:27

καταρχην εχω και γω το EX700 εδω και 4 μηνες. Ειναι οντος απιστευτο φιλτρο.
Ισος να χει ξεραθει το τετράγωνο O-ring που εχει γυρω απο την κεφαλη, αφου μας λες οτι ηταν ανενεργο για μηνες και πριν δουλευε και σε θαλασσινο, μαλλον τα χει πεξει το o-ring .
Οταν λες ζεστο νερο .... ποσο ζεστο εννοεις?? Βρε μπας και ηταν πολυ ζεστο και αλλοιώθηκε ο καδος ?? οποτε δεν κανει σωστη επαφη με την κεφαλη και μαλλον τον κατεστρεψες τον καδο ??

panos1972 20-05-10 23:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Παπαδόπουλος Κώστας (Μήνυμα 447767)
δες και εδώ

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=31198

Μου έτυχε δύο φορές να φταίει το τμήμα εισόδου-εξόδου που βρίσκεται επάνω στην κεφαλή. Παρουσίασε διαρροή η οποία όμως δεν φαίνεται καθώς το νερό βρίσκει δίοδο κάτω από το καπάκι της κεφαλής και καταλήγει να τρέχει από τα κουμπώματα. Κατά 99 % φταίει αυτό. Βρες όλόκληρο ανταλλακτικό ή δοκίμασε να αλλάξεις όλα το o ring στο εν λόγω εξάρτημα.
Υ.Γ Το δικό μου (ένα EX1200) μου το αντικατέστησαν όλο μετά από δύο διαρροές και ζημιά που μου προκάλεσε στο έπιπλο του ενυδρείου.

Είναι ακριβώς όπως τα περιγράφει! Ευχαριστώ!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 (Μήνυμα 447781)
καταρχην εχω και γω το EX700 εδω και 4 μηνες. Ειναι οντος απιστευτο φιλτρο.
Ισος να χει ξεραθει το τετράγωνο O-ring που εχει γυρω απο την κεφαλη, αφου μας λες οτι ηταν ανενεργο για μηνες και πριν δουλευε και σε θαλασσινο, μαλλον τα χει πεξει το o-ring .
Οταν λες ζεστο νερο .... ποσο ζεστο εννοεις?? Βρε μπας και ηταν πολυ ζεστο και αλλοιώθηκε ο καδος ?? οποτε δεν κανει σωστη επαφη με την κεφαλη και μαλλον τον κατεστρεψες τον καδο ??

Ο ring άλλαξα όπως γράφω! Πολύ ζεστό (όχι βραστό) ήταν το νερό. Από θερμοσίφωνα. 60; 65 βαθμούς; Το πολύ!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 447769)
Μόνο εσύ θα μπορούσες να ενθουσιαστείς μ' ένα φίλτρο που τρέχει νερά ακόμη κι όταν του αλλάζεις την φλάντζα.:D:D:D
Δοκίμασες να κουμπώσεις την κεφαλή στον κάδο πριν το βάλεις σε λειτουργία? :smt005 :smt044 :smt022 :smt082 :smt080 :smt044


Ψάξε για κανένα ράγισμα στα πλαστικά στο σημείο που κουμπώνουν η κεφαλή με τον κάδο και κυρίως εκεί που τρέχει νερό.

Δεν έχει κανένα ράγισμα Κώστα! Το έχω χιλιοελεγξει!
Επιμένω πως ΚΑΤΑ ΤΑ ΛΟΙΠΑ, με εντυπωσίασε! Βέβαια αφού όμως έτυχε και σε άλλους το ίδιο, αρχίζει και με κλωνίζει....

.................................................. .....................


Ξέρει κανείς εάν και που υπάρχει αντιπρόσωπος Tetra στη Θεσσαλονίκη;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:43.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01279 seconds with 11 queries