Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φωτισμός (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=207)
-   -   reef led project by AkisK (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=30420)

akisk 23-02-09 23:10

reef led project by AkisK
 
4 Συνημμένο(α)
Μετά από τρεις μήνες ψάξιμο, διάβασμα, σχεδίαση, προγραμματισμό και υλοποίηση (που δεν έχει τελειώσει ακόμη) ξεκίνησα ένα πείραμα φωτιστικού με led σε αντικατάσταση ενός 4Χ39Watt T5 που είχα φτιάξει για το 230lt reef μου.
Σκοπός του όλου project ο περιορισμός της κατανάλωσης, της θερμοκρασίας αλλά περισσότερο όλα αυτά που μπορείς να ρυθμίσεις μόνο σε φωτιστικά αυτού του τύπου (η χαρά της δημιουργίας θεωρείται δεδομένη :smt033 ).
Το φωτιστικό αποτελείται από 48 leds του 1 watt άρα μιλάμε για κατανάλωση 50watt (max).
Ο εγκέφαλος του φωτιστικού είναι ένας microcontroller που κανονίζει όλα αυτά που έχουν τα γνωστά έτοιμα φωτιστικά του ιδίου τύπου, όπως μέγιστη φωτεινότητα ανά ομάδα led, χρόνο ανατολής δύσης, νυκτερινό φωτισμό με κύκλο σελήνης αλλά και περιόδους συννεφιάς.
Το φωτιστικό δουλεύει εδώ και δυο μέρες και σαν πρώτες παρατηρήσεις στα συν είναι η ζωντάνια που έδωσε το simmer effect, αλλά και το χρώμα του φωτός. Εμένα μου φαίνεται πολύ πιο «καθαρό» πολύ πιο αληθινό.
Σαν μείον τα γνωστά δηλαδή η μικρότερη διασπορά του φωτός (φαίνεται λιγότερο φωτεινό) και η κάλυψη στα ακριανά σημεία.

Η πρώτη φωτογραφία πως ήταν και οι επόμενες όπως είναι τώρα. Καλύτερος κριτής φυσικά θα είναι τα ζωντανά μου σε βάθος χρόνου, γιατί ο περιορισμός της κατανάλωσης που έχω πετύχει είναι πολύ μεγάλος (από 160 σε 50).

sifnos 23-02-09 23:23

ξερεις αν καλυπτεις την αντιστοιχια σε κελβιν με τις συμβατικες λαμπες?τι μηκος κυματος καλυπτουν τα χρωματα σου?

akisk 23-02-09 23:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sifnos (Μήνυμα 335240)
ξερεις αν καλυπτεις την αντιστοιχια σε κελβιν με τις συμβατικες λαμπες?τι μηκος κυματος καλυπτουν τα χρωματα σου?

Κατά μέσο όρα τα λευκά led είναι 6500Kelvin και τα μπλε στα 430nm. Χωρίς να μπορώ να το μετρήσω, ανάλογα με τη φωτεινότητα που διαλέγω το εύρος θα πρέπει να είναι αρκετά μεγάλο δηλαδή από 6500 - 18000. Όμως όπως καταλαβαίνεις δεν περισεύει ισχύς και οι φωτογραφίες που βλέπεις είναι όλα τα led με την ίδια ισχύ.

Alex_Salonica 24-02-09 00:14

και το κόστος της κατασκευής είναι;

amorealex 24-02-09 00:15

Οπτικά, είναι πολύ πιο όμορφο, σε σχέση με την πρώτη φωτογραφία, αλλά όπως έγραψες κι εσύ "Καλύτερος κριτής φυσικά θα είναι τα ζωντανά...".

AngleV 24-02-09 01:08

Μπράβο,πολύ ενδιαφέρον. Κράτα μας ενήμερους για την πορεία του.

theofilos 24-02-09 01:58

Ακρως ενδιαφερον! Η βαση ειναι Giesemann ειχε πριν τις Τ5?

akisk 24-02-09 08:16

@Alex_Salonica: Το κόστος υλικών είναι περί τα 700Ε.

@theofilos: Ναι, το είχα πάρει για τη λεκάνη του φωτιστικού από έναν φίλο που του είχε πέσει μέσα :roll: και είχε κάψει το κύκλωμα HQI + T8. Τότε τα έβγαλα όλα από μέσα και είχα φτιάξει ένα dimmαριστό με 4xT5.

netblues 24-02-09 08:58

Ειναι ενα ενδιαφερον πειραμα, αν και υποψιαζομαι οτι στο τελος θα χρειαστεις αλλα τοσα led για να κανεις δουλεια. Προσφατα επεσαν στα χερια μου Led 3watt, οποτε υπαρχουν ελπιδες συμπιεσης του κοστους, αλλα και της πολυπλοκοτητας των καλωδιωσεων.
Σκοπευω να κανω μερικα πειραματα χρησιμοποιωντας hygrophila polysperma (το φυτο δεικτης για ολα τα πειραματα) και θα σας πω εντυπωσεις.
(βασικη προυποθεση να ξεβαρεθω γενικως..)

Κρατα μας ενημερους.

theofilos 24-02-09 13:06

ΕΕΕ ξεβαρεσου!!!
-------------------------
Ο φωτισμος δειχνει καλυτερος με τα LED απο οτι με τις Τ5.

lion 24-02-09 13:51

Οι φωτογραφίες με τα LED φαίνονται πολύ καλύτερες, με πολύ όμορφο contrast και χρώματα.

Είναι όλες τραβηγμένες με τις ίδιες ρυθμίσεις ή στο αυτόματο;

akisk 24-02-09 14:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lion (Μήνυμα 335388)
Είναι όλες τραβηγμένες με τις ίδιες ρυθμίσεις ή στο αυτόματο;

Έχει μια ρύθμιση για σπορ (γρήγορη κίνηση) και εκεί είναι τραβηγμένες όλες οι φωτό.

lion 24-02-09 14:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akisk (Μήνυμα 335392)
Έχει μια ρύθμιση για σπορ (γρήγορη κίνηση) και εκεί είναι τραβηγμένες όλες οι φωτό.

Οπότε αυτό που βλέπουμε εμείς, μάλλον δεν είναι η πραγματική διαφορά

akisk 24-02-09 15:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lion (Μήνυμα 335395)
Οπότε αυτό που βλέπουμε εμείς, μάλλον δεν είναι η πραγματική διαφορά

Δεν γνωρίζω φίλε μου η λεγόμενη επιλογή "σκηνής" τι ρυθμίζει σε μια φωτογραφική μηχανή. Πιστεύω ότι η συγκεκριμένη ρύθμιση "σπορ" έχει να κάνει με την ταχύτητα του κλείστρου ώστε όταν φωτογραφίζεις κάτι κινούμενο να μην φαίνεται σαν κουνημένη η αποτύπωση.
Μπορώ όμως να σου πω ότι η διαφορά που φαίνεται στις φωτογραφίες ισχύει και όταν το κοιτάει κάποιος.

Pritanis 24-02-09 20:37

ωραιος..... ο κοντρολερ τι ειναι??? Ποια λεντ χρησιμοποιησες???? στο νετ εχω βρει λεντ μεχρι και 7,5 βαττ πανακριβα βεβαια αλλα μακροπροθεσμα σιγουρα θα τα βγαλουν τα λεφτα τους.....Δωσε μας καμια φωτο απο την κατασκευη του φωτιστικου να παιρνουμε ιδεες.......

akisk 24-02-09 21:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Pritanis (Μήνυμα 335497)
ωραιος..... ο κοντρολερ τι ειναι??? Ευχαριστώ... Ένα κύκλωμα που σχεδίασα και βασίζεται σε έναν PIC microcontroller. Ρυθμίζει μέσω δικού μου προγράμματος τις λειτουργίες που πάντα ήθελα να έχει ένα φωτιστικό.
Ποια λεντ χρησιμοποιησες???? Luxeon Rebel
Δωσε μας καμια φωτο απο την κατασκευη του φωτιστικου να παιρνουμε ιδεες Το φωτιστικό φαίνεται στην τελευταία φωτό, αλλά όπως είπα η λεκάνη του είναι από ένα παλιό Giesemann. Τώρα τα ηλεκτρονικά είναι ακόμη χύμα, ούτε σε κουτί δεν τα έχω. Σκέφτομαι μπας και βρω κανένα από αυτά τα μικρά για η/υ και τα βάλω όλα μέσα. Όταν κάνω κάτι πιο οριστικό θα ποστάρω κάποια φώτο.

.....

enzo 24-02-09 23:01

πολυ ενδιαφερον το project, μπραβο...:smt038
παντως αν θελουμε να ειμαστε δικαιοι, οι χρωματικες συγκρισεις πρεπει να γινουν με το ιδιο κοραλλι φωτισμενο με διαφορετικες πηγες φωτος, (led και MH), και σε διαφορετικα βαθη...
μονο ετσι θα δουμε πραγματικα τα αποτελεσματα της επιδρασης και την ποιοτητα του εκαστοτε φωτισμου...

lion 25-02-09 10:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akisk (Μήνυμα 335405)
Δεν γνωρίζω φίλε μου η λεγόμενη επιλογή "σκηνής" τι ρυθμίζει σε μια φωτογραφική μηχανή. Πιστεύω ότι η συγκεκριμένη ρύθμιση "σπορ" έχει να κάνει με την ταχύτητα του κλείστρου ώστε όταν φωτογραφίζεις κάτι κινούμενο να μην φαίνεται σαν κουνημένη η αποτύπωση.
Μπορώ όμως να σου πω ότι η διαφορά που φαίνεται στις φωτογραφίες ισχύει και όταν το κοιτάει κάποιος.

Εαν είναι έτσι, το αποτέλεσμα μου αρέσει πολύ!!!
Περιμένουμε περισσότερες πληροφορίες για τον controller και πως πετυχαίνεις διαφορετικές συνθήκες φωτισμού μέσω αυτού.
Συγχαρητήρια!!!

akisk 03-04-09 23:44

4 Συνημμένο(α)
Ας κάνουμε επι τι ευκαιρία και ένα update.

Λοιπόν το πείραμα σε γενικές γραμμές πάει καλά. Μέχρι χθες δεν είχα κάνει κάποια αλλαγή και παρατήρησα ότι ουσιαστικά η ανάπτυξη ήταν η ίδια με το προηγούμενο setup με εξαίρεση τα άκρα.
Οπότε αποφάσισα να χώσω κάτι ακόμη :rolleyes: και έτσι έβαλα από χθες μερικά ακόμη led, οπότε αισίως βρίσκομαι στα 80-84watt συνολικής κατανάλωσης που αφορά τον φωτισμό (αντί 160watt με τις Τ5). Τώρα έχει αρκετά περισσότερο φως και πιστεύω ότι άλλα led δεν θα χρειαστώ.
Από δω και πέρα ίσως κάνω κάποιες τροποποιήσεις στους οδηγούς ρεύματος ώστε να τα οδηγήσω στα 500mA (τώρα τα έχω χαλαρά στα 350mA), αλλά τότε θα πρέπει να μπουν και ανεμιστήρες για να βοηθήσουν τις ψήκτρες τους. Μέχρι τώρα δεν βλέπω να χρειάζονται (το καλοκαίρι όμως μάλλον θα χρειαστούν...).

Έτσι είναι τώρα.

madfdg 04-04-09 06:09

Απο τις φωτό φαίνεται να επαρκεί ο φωτισμός και τα κοραλάκια να είναι ευτυχισμένα:smt001

Keep on!:D:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:50.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01904 seconds with 11 queries