Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Τι είναι αυτό ρε παιδιά? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=17600)

dimitrisgiannoulakis 24-05-07 08:08

Τι είναι αυτό ρε παιδιά?
 
Βρήκα σήμερα στο ενυδρείο μου ένα ζωύφιο που μου είναι δύσκολο να το περιγράψω. Ήταν λεπτό, λευκό, περίπου ένα πόντο, με διχαλωτή ουρά. Ήταν σχετικά δυσκίνητο. Το έβγαλα από το ενυδρείο. Μήπως μπορεί κανείς να πει τι ήταν ή να μου δώσετε κανένα site για να το αναγνωρίσω?
Ευχαριστώ

Kostas G. 24-05-07 10:50

Κατα πάσα πιθανότητα Damselfly larvae...

yiannossavva 24-05-07 11:00

Θαλασσινό η γλυκό?

Kostas G. 24-05-07 11:05

Για να γράφει στο Γλυκό νερό-Γενικά,γλυκό θα ήταν...;)

lucy 24-05-07 11:24

Kάτι παρόμοιο είχα βρει κι εγώ, για δες : www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16655 Τελικά όμως εξαφανίστηκε, και δεν το ξαναείδα. Αναρωτιέμαι μήπως το έφαγε το 10 εκ. γατόψαρο.

yiannossavva 24-05-07 12:05

Καινούριος είμαι εδώ.
Συχωρέστε με.

dimitrisgiannoulakis 24-05-07 12:15

Παιδία αυτό είναι. Λιβελούλα. Αηδία εντελώς. Έχω πάθει φρίκη. Τι να κάνω από εδώ και πέρα? Τι πιθανότητες έχω να βρω και άλλες? Δεν έχω βάλει φυτό στο ενυδρείο πάνω από ένα μήνα τώρα, πως γίνεται να εμφανιστεί τώρα?

Kostas G. 24-05-07 12:34

Κανένα πρόβλημα yiannossavva,απλώς σου απάντησα...;)
Υπάρχουν αρκετές πιθανότητες να βρείς και άλλες...Στο 1εκ. όμως δεν πιστεύω να ενοχλήσουν τίποτα άλλο εκτός από μωρά ψάρια...όπως και να έχει πάντως δεν είναι καλό να υπάρχουν γιατί αποτελούν πιθανό κίνδυνο για τα ψάρια...
Πιθανότατα θα μπήκε με τα φυτά όταν έβαλες...Δεν είναι περίεργο που την βρήκες τώρα γιατί είναι δύσκολο να τις εντοπίσεις και λόγω χρώματος αλλά και γιατί δεν βγαίνουν συχνά σε εμφανή σημεία...Συνήθως μένουν μέσα στα φυτά ή κοντά στον πάτο...Θέλει πολύ καλό ψάξιμο για να τις βρείς και πάλι δύσκολα...

lucy 24-05-07 12:40

Το πως εμφανήστηκε και εξαφανήστικε για μένα είναι μυστήριο, οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω. Εύχομαι μόνο να μην σου κάνει ζημιά.

dimitrisgiannoulakis 24-05-07 14:15

Έχω αρκετά νεογέννητα μέσα στο ενυδρείο, οπότε ανησυχώ!!!!
Από ψάρια έχω δύο ζευγάρια Guppies, ένα ζευγάρι μονομάχους και δύο ζευγάρια πλάτυ. Έχει γεννήσει πρόσφατα το ένα Guppy και η ξιφοφορίνα, και περιμένω και το ένα πλάτυ. Δύσκολα τα πράγματα!!
Λέτε αν τους κάτσει να τις φάνε τις λιβελούλες???

jimfytakis 24-05-07 14:20

Λιβελουλα μικρη σα σκουλικακι ειχε ξεσκισει μια γκαπινα μου!

Genirous 24-05-07 14:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva (Μήνυμα 177048)
Καινούριος είμαι εδώ.
Συχωρέστε με.

...μην ανησυχείς...!;)

deMetrIs 24-05-07 17:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitrisgiannoulakis (Μήνυμα 177115)
Έχω αρκετά νεογέννητα μέσα στο ενυδρείο, οπότε ανησυχώ!!!!
Από ψάρια έχω δύο ζευγάρια Guppies, ένα ζευγάρι μονομάχους και δύο ζευγάρια πλάτυ. Έχει γεννήσει πρόσφατα το ένα Guppy και η ξιφοφορίνα, και περιμένω και το ένα πλάτυ. Δύσκολα τα πράγματα!!
Λέτε αν τους κάτσει να τις φάνε τις λιβελούλες???

λιγο off topic αλλά η συσταση του ενυδρειου σου δεν ειναι καλή το ζευγαρι μονομάχων πρέπει να βγει απο αυτο το ενυδρειο και το θυληκο να μπει στο δικο του ενυδρειακι και το αρσενικο σε άλλο ενυδρειακι.
ποτε δεν συνδιαζουμε πλατυ με ξιφοφορους γιατι μπορει να ζευγαρωσουν μεταξυ τους και να βγουν υβριδια, κατι που δεν θέλουμε.
και τελος η αναλογια αρσενικων θυληκών για τα ζωοτοκα είναι 1 (αρ.) και 3 (θυλ)

in the pond 24-05-07 18:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. (Μήνυμα 177066)
Κανένα πρόβλημα yiannossavva,απλώς σου απάντησα...;)
Υπάρχουν αρκετές πιθανότητες να βρείς και άλλες...Στο 1εκ. όμως δεν πιστεύω να ενοχλήσουν τίποτα άλλο εκτός από μωρά ψάρια...όπως και να έχει πάντως δεν είναι καλό να υπάρχουν γιατί αποτελούν πιθανό κίνδυνο για τα ψάρια...
Πιθανότατα θα μπήκε με τα φυτά όταν έβαλες...Δεν είναι περίεργο που την βρήκες τώρα γιατί είναι δύσκολο να τις εντοπίσεις και λόγω χρώματος αλλά και γιατί δεν βγαίνουν συχνά σε εμφανή σημεία...Συνήθως μένουν μέσα στα φυτά ή κοντά στον πάτο...Θέλει πολύ καλό ψάξιμο για να τις βρείς και πάλι δύσκολα...

Πρόκειται για προνύμφη λιβελούλας, και δεν είναι φυσικά σκουλίκι γιατί έχει πόδια.΄Συμφωνώ και εγώ με τον φίλο πιο πάνω ότι είναι πολύ επικύνδυνο για τα ψαράκια σου γιατί τρέφεται δυστυχώς με ζωντανή λεία. Μπορεί εύκολα να σκοτώσει ψάρι μεγαλύτερο από την ίδια.

Όσοι έχουν λίμνη, είναι πολύ συχνό θέαμα, αλλά σε αυτή την περίπτωση αφήνεις την μητέρα φύση να κάνει τη δουλειά της, γιατί υπάρχει ολόκληρο οικοσύστημα στην περιοχή γύρω από αυτήν.

Πρέπει όσο το δυνατόν γρηγορότερα να τις αφαιρέσεις από το ενυδρείο σου. Συνήθως μπαίνουν ακόμα σε αυγά εντόμου στα ενυδρεία μέσω κάποιων φυτών.

dimitrisgiannoulakis 24-05-07 21:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από deMetrIs (Μήνυμα 177196)
λιγο off topic αλλά η συσταση του ενυδρειου σου δεν ειναι καλή το ζευγαρι μονομάχων πρέπει να βγει απο αυτο το ενυδρειο και το θυληκο να μπει στο δικο του ενυδρειακι και το αρσενικο σε άλλο ενυδρειακι.
ποτε δεν συνδιαζουμε πλατυ με ξιφοφορους γιατι μπορει να ζευγαρωσουν μεταξυ τους και να βγουν υβριδια, κατι που δεν θέλουμε.
και τελος η αναλογια αρσενικων θυληκών για τα ζωοτοκα είναι 1 (αρ.) και 3 (θυλ)


Ήθελα να πω ξιφοφόρους!!:smt062
Δεν έχω μονομάχους στο μεγάλο ενυδρείο. Έχω έναν σε ένα δεκάλιτρο και είναι βασιλιάς.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,11343 seconds with 11 queries