Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Red moor wood πόσο αντέχουν... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=73290)

manos76 01-08-13 18:30

πόσο καιρό αντέχουν τα ξύλα αυτά μέσα στο νερό..
αν αρχίσουν να σαπίζουν πως το καταλαβαίνουμε?
αν αρχίσουν να σαπίζουν και δεν τα βγάλουμε επο το ενυδρείο μπορεί να κάνουν κακό στα ψάρια?

κανένας...

sarpijk 03-08-13 09:47

Σκεφτεσαι να παρεις και θες να δεις αν αξιζει ή εχεις ηδη και φοβασαι μηπως αρχισε να σαπιζει?

Προσωπικα βλεπω τετοια ξυλα σε απειρα ενυδρεια. Εγω την εχψ μισο χρονο μονο και δε μπορω να σου πω πολλα. Σιγουρα ειναι ασφαλη για ενυδρεια. Ειναι αρκετα σκληρα ξυλα (προσπαθησα να κοψω με πριονι μια ριζα τετοια για να τη μικρυνω) και κρατανε πολλα χρονια.

kgf12345 03-08-13 09:54

θα αργισει πολυ να σαπισει.ακομα και σε δισκαδικα με ψηλες θερμοκρασιες κρατανε χρονια.οταν αρχισει να σαπιζει θα εχει μαυρισει και θα τριβεται.κακο δεν θα κανουν,αλλα αν σαπισουν δεν υπαρχει λογος να τις εχεις μεσα.

manos76 05-08-13 08:21

έχω πάρει μια ρίζα red moor μεγάλη (60cmχ30cm) για το ενυδρείο μου (85lt καθαρα) την άφησα μια μέρα σε κουβα με νερό επιδή δεν χωρούσε όλη μέσα και βαρέθηκα να περιμένω πότε θα βουλιάζει στο ενυδρείο την έπλυνα καλά με καυτό νερό της έδεσα 2 πέτρες που είχα στο ενυδρείο για να μένει βουλιαγμένη την επόμενη μέρα ψόφησαν όλα τα glow ligth μου 8 ψαράκια το ενυδρείο τρέχει 2 χρόνια τα ψάρια τα είχα 1,5 χρόνο... μέσα έχω και κάρντιναλ με νέον αυτά δεν πάθανε τίποτα το μόνο που παρατήρησα ήταν βαριά αναπνοή..

έβαλα την ρίζα το βράδυ το πρωί όλα τα glow ligth ήταν νεκρά (το νερό ήταν καφέ και αλαφρός θολό) τα υπόλοιπα ψάρια είχαν βαριά αναπνοή το μεσημέρι έκανα αλλαγή νερού το 70% σήμερα όλα είναι μια χαρά τα ψάρια που μείνανε έχουν την ζωντάνια τους...
έκανα μετρήσεις και όλα ήταν οκ όπως έπρεπε να είναι ούτε ΝΗ4, ΝΟ2 ούτε αλλαγή στο ΡΗ ΚΗ και τα Ν03 στο 15-20..
την ρίζα αν κάτι δεν πάει καλά θα την βγάλω. τα συστατικά της ρίζας που βγάζει στο νερό πρέπει να είναι ισχυρά και κάποια ψάρια δεν τα αντέχουν...
τώρα που έκανα την αλλαγή δεν έβγαλε άλλο χρώμα αν βγάλει η αλλάξει κάτι στα ψάρια θα την βγάλω..
πρήν την βάλω ρωτούσα αν η ρίζα αντέχει καιρό στο νερό... δεν φαντάστικα οτι θα μπορούσε να σκοτώσει ψάρια...

sarpijk 05-08-13 09:35

Εγω δεν ειδα η ριζα μου να βγαζει χρωμα. Πιστευω τα red-moor δε βγαζουν.
Μηπως πηρες κατι αλλο?

kixlidatos 05-08-13 09:43

Κατι αλλο συνεβει,εκτος αν ειχε καποια χημικα (πχ αζαξ) κτλ,και δεν πλυθηκε καλα.Τα ξυλα αυτα στις πρωτες μερες βγαζουν λιγο καφε χρωμα.αλλα τιποτα αλλο.

Μηπως,ανακατεψες τον βυθο?Και σε συνδιασμο μη χρησιμοποιησεις σκουπας σου εβγαλε ολα τα δηλητηρια εξω?

manos76 05-08-13 09:52

red moor ειναι ... παλιότερα είχα βάλει μια πολύ μικρότερη και ουτε χρώμα δεν είχε βγάλει..
την είχα κοιτάξει σχολαστικά μήπως είχε βρομιές.. την έπληνα καλά με καυτό νερό.. θεωρό οτι εχουν κάποιες τοξίνες αυτά τα ξύλα εαν την άφηνα στον κουβά 10 μέρες δεν θα είχε γίνει αυτό γιατί θα έβγαζε εκεί την τοξίνη του... η οτι είναι αυτό..
Δεν είχε κανένα πρόβλημα το ενυδρείο ουτε τα ψάρια εδώ και 1,5 χρόνο.
το ξύλο κάτι θα είχε.. και τα ψάρια που χάθηκαν ήταν και τα πιο ευαίσθητα (απο την φύση τους) του ενυδρείου μου..
δεν νομίζω να το έχουν πάθει αυτό πολλοί χομπίστες γιατί πάντοτε (οπως και εγώ της άλλες φορές) τα ξύλα τα αφήνουμε να μουλιάζουν κάποιες μέρες σε άλλο δοχείο και μετά μπαίνουν στο ενυδρείο.. και εκεί βγάζουν οτι έχουν..

εύχομαι το πάθημα μου να το δουν πολλοί για να μην την πατήσουν όπως και εγώ..

ChocolatePuma 05-08-13 10:06

Τη δικη μου ρίζα red moor την έβαλα στο ενυδρειο αμέσως μετα τον σχολαστικο καθαρισμό της
Δεν υπήρξε πρόβλημα

Ισως επεσεσ στην περίπτωση. Δεν νομίζω πως η πλειοψηφία τους δημιουργεί προβλήματα αλλιώς θα είχαμε μαζικούς θανάτους σε πολλα ενυδρεια

Το ενδεχόμενο κατα την τοποθέτηση της να αναταραξες αρκετα τον βυθό, υπάρχει;

Κλεόβουλος 05-08-13 11:21

Θεωρώ λίγο απίθανο οι απώλειες να οφείλονται στο ξύλο (εκτός κι αν ήταν ποτισμένο με τίποτα χημικά/απορρυπαντικά :confused:).
Αυτά τα ξύλα δεν έχουν τοξίνες αλλά τανίνες που μπορεί να επηρεάσουν προς τα κάτω το Ph και να δώσουν καφέ χρώμα στο νερό αλλά δεν είναι επικίνδυνες αλλά ωφέλιμες για κάποια ψάρια και έχουν και αντισηπτική δράση ;)

manos76 05-08-13 12:28

τι να πώ ρε παιδιά δεν ξέρω... μπορεί να είχε κάτι το ξύλο απο την μεταφορά του...
τον βυθό ουτε που τον πείραξα.. απλά άφησα το ξύλο να κάτσει κάτω.

τα glow ligth ήξερα οτι ειναι ευαίσθητα αλλά όχι τόσο.. τα άλλα τέτρα μια χαρά την παλέψανε
λέω να βάλω ενεργό άνθρακα και να βγάλω το ξύλο να το βάλω σε λεκάνη για 10 μέρες με καθημερινές αλλαγές νερού για να φύγει οτι μπορεί να έχει ...

kixlidatos 05-08-13 12:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manos76 (Μήνυμα 779618)
τι να πώ ρε παιδιά δεν ξέρω... μπορεί να είχε κάτι το ξύλο απο την μεταφορά του...
τον βυθό ουτε που τον πείραξα.. απλά άφησα το ξύλο να κάτσει κάτω.

τα glow ligth ήξερα οτι ειναι ευαίσθητα αλλά όχι τόσο.. τα άλλα τέτρα μια χαρά την παλέψανε
λέω να βάλω ενεργό άνθρακα και να βγάλω το ξύλο να το βάλω σε λεκάνη για 10 μέρες με καθημερινές αλλαγές νερού για να φύγει οτι μπορεί να έχει ...


Να βαλεις,και η γνωμη μου ειναι να το πεταξεις αυτο το ξυλο,γιατι κατι εχει


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:20.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01509 seconds with 11 queries