Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Τεστ νερού. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=100657)

arklaga2525 27-05-18 19:03

Τεστ νερού.
 
1 Συνημμένο(α)
Ποιο τεστ νερου ειναι το ''καλυτερο'' ? Η το πιο προτιμοτερο μιας και το καλυτερο ειναι λιγακι δυσκολο να προσδιοριστει. Παλια διεθετα το κλασσικο με τις καρτελτισες(στην φωτογραφια), ηταν πρακτικο μπορω να πω αλλα δεν ξερω ποσο αξιοπιστο. Εσεις τι χρησιμοποιειτε;

Κλεόβουλος 27-05-18 19:13

Οι καρτέλες έχουμε πει πολλές φορές ότι είναι τελείως αναξιόπιστες.
Αξιόπιστα είναι τα υγρά τεστ και με βάση τη γνώμη των περισσοτέρων τα πιο εύχρηστα και ακριβή είναι της API https://www.apifishcare.com/product....0#.WwrnCO6FPcs

tsala 27-05-18 21:12

υγρα ΑPI,sera,salifert,tetra , τα χαρτακια ειναι πεταμενα λεφτα

oreonymos 27-05-18 23:53

μεγαλη...
 
παρα πολλη μεγαλη αποκλιση στις ενδειξεις!σε ενδειξη no3,το χαρτι δειχνει 50,και το υγρο τεστ 250!!!για ph αστα να πανε!μονο ενδεικτικα,και αυτο με καθε επιφυλαξη.

NikosKoul 28-05-18 14:14

Φίλε Αρλαγκα καλησπέρα καταρχας. Κατα δεύτερον γιατί ανοίγεις συνέχεια θέματα για πράγματα που έχουν υποθεί τουλάχιστον 100 φορές στο φόρουμ; Δεν νομίζω να είναι κόπος να ανατρέξεις ελάχιστα πίσω ώστε να πάρεις πληροφορίες που θέλεις.

oreonymos 28-05-18 14:21

εχουμε...
 
εχουμε να κανουμε με ενα παιδι.θα πρεπει να ειμαστε περιχαρεις που σε τετοια ηλικια,βρισκεται σε αυτο το site και οχι σε καποιο αλλο!!!ειναι το μικροτερο μελος.ειναι ισως ο διαδοχος:)

arklaga2525 28-05-18 21:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από NikosKoul (Μήνυμα 1042272)
Φίλε Αρλαγκα καλησπέρα καταρχας. Κατα δεύτερον γιατί ανοίγεις συνέχεια θέματα για πράγματα που έχουν υποθεί τουλάχιστον 100 φορές στο φόρουμ; Δεν νομίζω να είναι κόπος να ανατρέξεις ελάχιστα πίσω ώστε να πάρεις πληροφορίες που θέλεις.

Η 'αναζητηση' δεν ειναι τοσο αποδοτική κατα την γνωμη μου. Δεν με βοηθαει στο να βρω ευκολα αυτο που θέλω. επισης τα threads ειναι πανω απο 50.000 χιλιάδες και τα μισα εχουν διαφορετικους τιτλους απο το κύριως θέμα. Δεν ειναι και το πιο ευκολο πράγμμα. Παράλληλα δεν είναι λίγα τα νέα μελη που για αρκετή ωρα ειναι στο φορουμ και μπορει να διαβάσουν κάποιο απο αυτα τα θέματα και να τους φανεί χρησιμο.

Στεφανος.

stanisalus18 28-05-18 22:44

Ενα μικρο tip για την αναζητηση στο GAB μεσω του Google:

Εκει στη φορμα του Google που γραφουμε για να ψαξουμε κατι, γραψε το εξης, ας πουμε για παραδειγμα αυτο, site:aquatek.gr υγρα τεστ και το Google θα σου βγαλει πολλα αποτελεσματα πανω στις λεξεις "υγρα τεστ" που υπαρχουν στο φορουμ μας.

oreonymos 28-05-18 22:49

μολις...
 
μολις γινεις καλα,εχω περιπου 100 ερωτησεις!!!!να κανω μια?

NikosKoul 28-05-18 22:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από arklaga2525 (Μήνυμα 1042300)
Η 'αναζητηση' δεν ειναι τοσο αποδοτική κατα την γνωμη μου. Δεν με βοηθαει στο να βρω ευκολα αυτο που θέλω. επισης τα threads ειναι πανω απο 50.000 χιλιάδες και τα μισα εχουν διαφορετικους τιτλους απο το κύριως θέμα. Δεν ειναι και το πιο ευκολο πράγμμα. Παράλληλα δεν είναι λίγα τα νέα μελη που για αρκετή ωρα ειναι στο φορουμ και μπορει να διαβάσουν κάποιο απο αυτα τα θέματα και να τους φανεί χρησιμο.

Στεφανος.

θεωρώ φίλε Στέφανε ότι η αναζήτη είναι ιδιαίτερα δυνατό εργαλείο και ο πλέον αποδοτικότερος τρόπος ώατε να βρεις κάτι γρήγορα αλλά και αρκετές απόψεις γι αυτό χωρίς να ανακυκλώνονται τα ίδια θέματα πολλές φορές ώστε να πέρνουν την δημοσιότητα νέα θέματα που μπορεί να χρειαστούν την βοήθειά μας , Φιλικά Νίκος

egeorgiou 28-05-18 22:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 1042230)
υγρα ΑPI,sera,salifert,tetra , τα χαρτακια ειναι πεταμενα λεφτα

Τα τεστ Νο3 που έχουν συστατικό σκόνες είναι επίσης πεταμένα λεφτά. (πχ Τέτρα)

tsala 28-05-18 23:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από egeorgiou (Μήνυμα 1042310)
Τα τεστ Νο3 που έχουν συστατικό σκόνες είναι επίσης πεταμένα λεφτά. (πχ Τέτρα)

για σενα...

oreonymos 28-05-18 23:41

ειρηνη...
 
ειρηνη ,ομονοια,καλοσυνη!!!τεστ ειναι καποιο θα χανει παραπανω,καποιο λιγοτερο ,και τα χαρτινα πολυ!!!η αληθεια ειναι πως αυτα με σκονη για μετρηση no3,λιγο με ειχαν δυσκολεψει!το καλυτερο ειναι αυτο με την καλυτερη σχεση αποδοσης-τιμης,και ποιο βολευει τον καθενα!!!δεν χρειαζεται να θυμωνουμε και για τα τεστακια.

Themis_aqua 28-05-18 23:52

Ειναι φυσιολογικο οι αποψεις να διιστανται πανω σε διαφορα θεματα , το να ειμαστε απολυτοι ομως ειναι αλλο πραγμα...

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

oreonymos 29-05-18 00:00

η αληθεια ειναι...
 
η αληθεια ειναι πως το θεμα ειναι φιλοσοφικο!η λογικη του αριστοτελη,η υπαρχουν και ενδιαμεσες οπτικες?δηλαδη μια γυναικα η θα ειναι εγκυος η δεν θα ειναι!δουλευει το τεστ με σκονη η δεν δουλευει?στην πρωτη περιπτωση κερδιζει ο αριστοτελης!στη δευτερη περιπτωση κερδιζεις εσυ που λες πως κανεις δεν πρεπει να ειναι απολυτος!

tsala 29-05-18 01:03

Δεν μάλωσε κανείς...έτσι νομίζω τουλάχιστον:D

oreonymos 29-05-18 01:13

με αυτο..
 
με αυτο το "νομιζεις" που του ειπες,λεω τωρα θα γινει το ελα να δεις!!!αλλα και παλι,αν κατσεις να το σκεφτεις,αν μας παρακολουθει κανενας,θα μας παρει για τρελλους!

egeorgiou 29-05-18 10:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 1042316)
για σενα...

Εννοείτε :smt020

Δε με βόλεψαν ποτέ. Ήταν δύσκολα και στην αναλογία.
3 συστατικά αντί για 2 κλπ
Αν κάποιος ξεκινάει το χόμπι θεωρώ ότι θα του είναι ποιο δύσκολο με αυτά.
Ακρίβεια μετρήσεων έχουν - λειτουργικότητα για εμένα όχι.

Βέβαια κάποιος θα πει ότι και τα αντίστοιχα μόνο με υγρά θέλουν καλό κούνημα πριν τη χρήση.

Σιγά μη μαλώνουμε δηλαδή για τα test.

arklaga2525 29-05-18 11:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 1042316)
.

Τα τέστ νερού που μου προτείνατε εμπεριέχουν όλες τις μετρήσεις?ph kh gh no3 κλπ? :rolleyes: ολα οσα χρειάζονται;

oreonymos 29-05-18 18:34

το χαρτινο...
 
το χαρτινο που εχεις ειναι το καλυτερο απο τα χαρτινα!για καλυτερα ομως χρησιμοποιησε της api σε σε ξεχωριστα αντιδραστηρια!!

tsala 29-05-18 22:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από egeorgiou (Μήνυμα 1042330)
Ακρίβεια μετρήσεων έχουν - λειτουργικότητα για εμένα όχι.

αρα δεν ειναι πεταμενα λεφτα ;)

στα υπολοιπα συμφωνω.. κι εγω αpi παιρνω συνηθως, απλως και με τα υπολλοιπα εχω δει κοντινες μετρησεις.. αρα και τα κρινω αξιοπιστα.

tsala 29-05-18 22:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από arklaga2525 (Μήνυμα 1042331)
Τα τέστ νερού που μου προτείνατε εμπεριέχουν όλες τις μετρήσεις?ph kh gh no3 κλπ? :rolleyes: ολα οσα χρειάζονται;

υπαρχουν σε ολες τις εταιριες , ξεχωριστα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:09.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01993 seconds with 11 queries