Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Κίτρινο νέρο! Τι κάνω??? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55186)

Nick :D 19-08-11 01:17

Κίτρινο νέρο! Τι κάνω???
 
Σε καποια φαση απο κει που ολα πηγεναν μια χαρα το νερο αρχισε να κιτρινιζει.. Εκανα αλλαγη νερου 70% περιπου και ενω ολα εδειχναν καλα το επομενο πρωι κιολας ξαναρχισε... ειναι κατι σαν αλγη?? δεν βρηκα τιποτα εδω για κιτρινο νερο και ειπα να ανειξω θεμα. Το ενυδρείο το εχω 2 μηνες με 5 γκαπι μια γαριδα και ενα χρυσο γλυφτη!!! Προσορινα μονο οπτικα εχω προβλημα.

*Δεν ειναι ειναι απ' την τροφη γιατι την ριχνω λιγη λιγη και δεν πέφτει ψιχουλο!:grin:

areti 19-08-11 02:07

Μηπως εχεις βαλει καποιο ξυλο και βγαζει χρωμα;

akoulis 19-08-11 03:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από areti (Μήνυμα 612723)
Μηπως εχεις βαλει καποιο ξυλο και βγαζει χρωμα;

κι'εγω αυτο θα ελεγα...καποιο ξυλο:rolleyes: παιζει..θελει πολυ δουλεια για να σταματησει να βγαζει χρωμα..αλλα ειναι εφικτο.για μερικους βιοτοπους.;)

lans 19-08-11 08:25

Και πες μας τι φιλτρο εχεις...

B22 19-08-11 09:56

μήπως έχεις βάλει τύρφη;;;;;;;;;

delta66 19-08-11 11:14

Εβαλες λαμπα χαμηλα κελβιν?
Εβαλες τυρφη, ξυλα ή ξερα φυλλα?
Μυριζει καπως το νερο?
Εχεις πολλα οργανικα σκουπιδι λασπη στο βυθο ή στο φιλτρο μεσα?
Δωσε μετρησεις NO3 PO4 (και ΝΗ3 ΝΟ2 γιατι οχι) και καθε ποτε κανεις αλλαγη.

Nick :D 19-08-11 12:15

Εχω βαλει 2 μεγαλα ξυλα και οχι δεν εχω βαλει τυφρη...
Και είχα σκοπο να βαλω φυτά και μου έκοψε την φορα το κιτρινισμα
Δηλαδή να μην ανησυχω????


Συγνωμη για την καθηστεριση αλλα με πηρε ο υπνος χθες!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick :D (Μήνυμα 612761)
Εχω βαλει 2 μεγαλα ξυλα και οχι δεν εχω βαλει τυφρη...
Και είχα σκοπο να βαλω φυτά και μου έκοψε την φορα το κιτρινισμα
Δηλαδή να μην ανησυχω????


Συγνωμη για την καθηστεριση αλλα με πηρε ο υπνος χθες!

Αλλαγες κανω καθε βδομάδα 20% η λάμπα ειναι Τ8 18w και γραφει πανω το κουτι οτι ειναι για θαλλασινο νερο αλλα η κοπελα στο pet shop μου είπε οτι δεν υπάρχει προβλημα.Μετρισεις δεν εχω κανει ειχα καποτε pH σταθεροποιητη σε σκονη και στματησα την χρηση γιατι δεν εκανε καλο στα ψαρια.

delta66 19-08-11 12:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick :D (Μήνυμα 612761)
Εχω βαλει 2 μεγαλα ξυλα και οχι δεν εχω βαλει τυφρη...
Και είχα σκοπο να βαλω φυτά και μου έκοψε την φορα το κιτρινισμα
Δηλαδή να μην ανησυχω????

Αλλαγες κανω καθε βδομάδα 20% η λάμπα ειναι Τ8 18w και γραφει πανω το κουτι οτι ειναι για θαλλασινο νερο αλλα η κοπελα στο pet shop μου είπε οτι δεν υπάρχει προβλημα.Μετρισεις δεν εχω κανει ειχα καποτε pH σταθεροποιητη σε σκονη και στματησα την χρηση γιατι δεν εκανε καλο στα ψαρια.

Απο τα ξυλα ειναι τοτε.
Αν θελεις να φυγει μπορεις να βαλεις να δουλεψει στο φιλτρο ενεργος ανθρακας (πριν βαλεις τα φυτα).
Αν και θα σου βγαζει για μερικους μηνες λιγο χρωμα, με πτωτικη ταση.

Δεν ανησυχεις για τιποτα εκτος της λαμπας για θαλασσινο.
Αν συναντησεις προβλημα (αλγες, κακη αναπτυξη φυτων κλπ) θα την πας πισω και θα σου δωσει αλλη αφου εγγυηθηκε για απροβληματιστη λειτουργια?
Ή δεν ειχε αλλη να σου πουλησει?

Nick :D 19-08-11 12:59

Στην αρχη μου εδωσε μια που ηταν οτι πρεπει και οταν ειδα την τιμη τα πεξα 30Ε :smt120 ελεος!!!! και μου ειπε οτι εχει μια πιο οικονομικη στα 16Ε.Ειπε οτι κανει.
Οσο για τον ανθρακα τον ειχα μια βδομαδα και δεν ειδα διαφορα..
Οταν τον εβγαλα το σακουλι ηταν πρασινο!

B22 19-08-11 13:42

ξαναβάλε άνθρακα, κάποια στιγμή θα στο μαζέψει όλο. Γνώμη μου είναι να βγάλεις και τα ξύλα και να τα βάλεις για μια βδομάδα σε κουβά με νερό και να αλλάζεις καθημερινά το νερό μες στον κουβά. Αν μπορείς ανέβασε φωτογραφία μήπως είναι καμιά άλγη αν και πιστεύω πως είναι από τα ξύλα

lans 19-08-11 14:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από B22 (Μήνυμα 612775)
ξαναβάλε άνθρακα, κάποια στιγμή θα στο μαζέψει όλο. Γνώμη μου είναι να βγάλεις και τα ξύλα και να τα βάλεις για μια βδομάδα σε κουβά με νερό και να αλλάζεις καθημερινά το νερό μες στον κουβά. Αν μπορείς ανέβασε φωτογραφία μήπως είναι καμιά άλγη αν και πιστεύω πως είναι από τα ξύλα

Αυτο θα ελεγα και εγω...αλλα για κανα μηνα να καθαρίσει τελείως.
Αν και ο ανθρακας που σου ειπε ο Δελτα δεν ειναι ασχημα...αλλα μην αγοραζεις και συνεχεια...η πιο ανεξοδη ειναι η παραπανο...

Nick :D 19-08-11 14:20

Ok εγινε!!!Δυστυχως φωτογραφια λιγο δυσκολο...

Παιδια ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια!!!!!!!;)

dimost 19-08-11 14:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick :D (Μήνυμα 612782)
Ok εγινε!!!Δυστυχως φωτογραφια λιγο δυσκολο...

Παιδια ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια!!!!!!!;)

Κιτρινιλα απο τα ξύλα δίνει ένα τόνο πιο φυσικό και πιο κοντά στο φυσικό περιβάλλον και συ θες να το χαλασεις .....κρίμα (βέβαια Αυτό είναι προσωπικό γούστο)

lans 19-08-11 14:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimost (Μήνυμα 612785)
Κιτρινιλα απο τα ξύλα δίνει ένα τόνο πιο φυσικό και πιο κοντά στο φυσικό περιβάλλον και συ θες να το χαλασεις .....κρίμα (βέβαια Αυτό είναι προσωπικό γούστο)

...χααχαχαχαχ...

Nick :D 19-08-11 14:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimost (Μήνυμα 612785)
Κιτρινιλα απο τα ξύλα δίνει ένα τόνο πιο φυσικό και πιο κοντά στο φυσικό περιβάλλον και συ θες να το χαλασεις .....κρίμα (βέβαια Αυτό είναι προσωπικό γούστο)

:)Η αληθεια ειναι οτι οταν ηταν σε ελαφρεια μορφη ηταν ωραιο και η λαμπα εχει ενα ωραιο ροζε χρωμα και ηταν οτι πρεπει αλλα μετα πολυ κιτρινισε!!!:rolleyes:

dimost 19-08-11 14:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick :D (Μήνυμα 612787)
:)Η αληθεια ειναι οτι οταν ηταν σε ελαφρεια μορφη ηταν ωραιο και η λαμπα εχει ενα ωραιο ροζε χρωμα και ηταν οτι πρεπει αλλα μετα πολυ κιτρινισε!!!:rolleyes:

Αυτό μπορει να συγκρατηθει με τις αλλαγές νερού και να μην είναι πολυ κίτρινο
Το θέμα είναι ότι τα ξύλα μαλακωνουν το νερο άραγε τα Γκαπυ θέλουν μαλακό νερο ;

Nick :D 19-08-11 14:41

Tα γκαπι ειναι πολυ καλοβολα ψαρια και ευκολα στην συντήρηση οποτε δεν νομιζω να χουνε προβλημα!!!;)

dimost 19-08-11 14:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick :D (Μήνυμα 612791)
Tα γκαπι ειναι πολυ καλοβολα ψαρια και ευκολα στην συντήρηση οποτε δεν νομιζω να χουνε προβλημα!!!;)

ok ρωταω και γω γιατι δεν ξερω
εγω ενυδρειο με oscar εχω και μου αρεσει η κιτρινιλα

Nick :D 19-08-11 14:46

;););););););)

areti 19-08-11 14:54

Μια καλη λυση και οικονομικη για λαμπα ειναι οι glolux που λογικα σε μεγαλες αλυσυδες με ηλεκτρολογικο υλικο ( πχ καυκας ) θα τις βρεις. Μονο που ροζιζουν λιγο αν δεν σε ενοχλει αλλα ειναι καλε για φυτα.

Nick :D 19-08-11 14:59

Ευχαριστω αλλα δεν νομιζω να εχω προβλημα με την λαμπα και αυτη που εχω ρωζιζει και απο οσο ξερω ειναι και καλο για τα ψαρια γιατι τα ηρεμει...

giannis123 02-01-20 03:24

Κίτρινο νερο
 
Καλησπέρα σε όλους παιδιά...είμαι καινούργιος στον χώρο και έχω ένα συγκεκριμένο θέμα με το ενυδρείο μου...καταρχάς έχω ένα ενυδρείο 65λτ 60cm Ναι το έχω περίπου ένα μήνα....φιλοξενώ κάποια ψαράκια όλο αυτό το διάστημα όμως το νερό μ άρχισε να κιτρινιζει...υπέθεσα πως φταίει το φίλτρο μου αλλά όχι έφταιγε το ξύλο που είχα μέσα στο ενυδρείο μου....Ενώ το νερό είναι κρυστάλλινο μέσα σε 24 ώρες κιτρινιζει το νερό μ...έχω αφαίρεση το ξύλο εδώ και 3 μέρες και το νερό του ενυδρειου μου παρέμεινε κρυστάλλινο είμαι πλέον βέβαιος ότι ευθύνεται το ξύλο που είχα μέσα....Η ερώτηση μου λοιπόν είναι ότι επειδή λατρεύω το ξύλο μου και θέλω να το ξανά τοποθετήσω μέσα αν μπορεί κανείς να με βοηθήσει με το πρόβλημα μου τι μπορώ να κάνω στο ξύλο μ για να μην βγάζει άλλο χρώμα

alphonse 02-01-20 10:47

δεν βρισκω λογο να το βγαλεις, μετα απο μερικες αλλαγες θα σταματησει να " ξερναει" τανινες. τι ψαρακια εχεις φιλε? κανε μας και μια παρουσιαση βρε...:)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:24.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02190 seconds with 11 queries