Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   Η Λίμνη μου 7000 λίτρα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=84244)

Artemisia 07-01-15 23:27

Η Λίμνη μου 7000 λίτρα
 
Καλησπέρα με χαρα σας παρουσιάζω την κατασκευή της λίμνης μου στην Κομοτηνή !!
BORKED

https://www.youtube.com/watch?v=IsISuYF8CAw

Artemisia 07-01-15 23:35

1 Συνημμένο(α)
βάζω και μια φωτογραφία :)

polykarpos 07-01-15 23:39

5αστερο resort!!! :)

Artemisia 07-01-15 23:47

Ευχαριστώ πολύ :) Έχουμε μέσα κ koi άλλα δεν έχω βίντεο η Λίμνη μας λειτουργεί απο τέλη Αυγούστου , αργήσαμε με την κατασκευη , αλλά όλα πάνε καλα κ τα ψαράκια είναι μια χαρα :)

vickoboy 07-01-15 23:49

Μπράβο σας!!!
Πολύ καλή δουλειά και άψογο αποτέλεσμα!!
Να την χαίρεστε!!!

polykarpos 07-01-15 23:52

βάλε κ καμία φωτογραφία με τα ΚΟΙ μέσα...

έχει βάθος άρα είσαι κ οκ απο τον καιρό αν πλακώσει κρύο... αλήθεια τι καιρό έχετε?

βλέπω τσιμεντάκι κ μονοτικό...
στο τσιμέντο εβαλες μεταλικό πλέγμα?


πιο πολύ μ'αρεσε η γραμμή του, άντε να κάνεις κ μια ωραία ξύλινη κατασκευή για σκίαση

Artemisia 08-01-15 00:04

Polykarpos , αυτή την εβδομάδα είχαμε κ χιόνια κ μεγάλη πτώση της θερμοκρασίας μεχρι -10 και πριν 3 μέρες η Λίμνη ήταν παγοδρόμιο και οι γάτες μου κάναν βόλτα πάνω στον πάγο .... μόνο εκει που έχουμε το aerator δεν είχε παγώσει , μεγάλη υπόθεση !! Στο τσιμέντο βάλαμε πλέγμα ανοξείδωτο και ένα ειδικό υλικό που συγκρατει το τσιμέντο κ είναι και άκαφτο σαν υλικό (δεν ξέρω πως το λένε ακριβώς ) .
Τα κοι μου είναι μικρα 15 - 20 εκατοστα δεν φαίνονται τώρα είναι στο πάτω συνέχεια κ με φωτο δεν θα φαινεται τπτ , οπότε απο άνοιξη που θα ταϊζουμε :)
ΥΓ 'Εχω κ 4 κυπρίνους μέσα στην Λίμνη
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vickoboy (Μήνυμα 869686)
Μπράβο σας!!!
Πολύ καλή δουλειά και άψογο αποτέλεσμα!!
Να την χαίρεστε!!!

Σε ευχαριστώ πολύ !!!

pandelis 08-01-15 00:45

Καλά υπέροχο .... Βασικά την έριχνα και μια βουτιά άνετα :p .......!!!

Artemisia 08-01-15 00:48

Σε ευχαριστώ πολύ , πριν να βάλουμε τα ψαράκια την ρίχναμε την βουτιά η αλήθεια είναι.... :)

AntoniosR 08-01-15 01:13

Τέλειο!!!!!!! Φανταστικό!!!!!!!! Μπράβο ρε παιδιά!!!!!! Αξιοζήλευτη δουλειά!!! Φίλε μου έχεις βάλει και κάποιο φωτισμό;;;

Artemisia 08-01-15 01:17

Σε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια , δεν είμαι φίλος (Άρτεμησία) :) , φωτισμό δεν έχουμε βάλει ακόμα αλλά το έχουμε στο πρόγραμμα όπως κ την διαμόρφωση του χώρου περιμετρικά .

AntoniosR 08-01-15 01:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 869702)
Σε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια , δεν είμαι φίλος (Άρτεμησία) :) , φωτισμό δεν έχουμε βάλει ακόμα αλλά το έχουμε στο πρόγραμμα όπως κ την διαμόρφωση του χώρου περιμετρικά .

:oops: καλά, ούτε που κοίταξα..... ;)
Αναμένουμε φωτό όταν ολοκληρωθεί!

aliens- 08-01-15 11:22

Πολύ ωραία δουλειά.

Φώτα μην βάλεις εσωτερικά στην λίμνη γιατί θα τα στρεσάρεις τα ψάρια σου. Αν βάλεις στον καταρράκτη και περιμετρικά θα είναι ποιο ωραία.

no_name 08-01-15 12:39

Φίλτρα έχεις βάλει???

Artemisia 08-01-15 12:54

Φυσικά κ εχουμε βάλει φίλτρο , δεν γίνεται να έχεις ψάρια κ να μην εχει φίλτρο ...:p εχουμε βάλει αυτο της OASE https://www.youtube.com/watch?v=h66wYyK9cZQ την 16000 μαζί την αντλία της oase aquamax k aerator , για το καλοκαίρι εχουμε στο πρόγραμμα κ 1 bakki shower για καλύτερη φίλτρανση .
-------------------------
Aliens , δεν ήξερα οτι μπορούν να προκαλέσουν στρες στα ψάρια τα φώτα , πίστευα οτι τα αποδέχοντε όπως και στα ενυδρεία , αν είναι έτσι θα βάλουμε μόνο στον καταράκτη.....

aliens- 08-01-15 13:27

Στα ενυδρεία τα φώτα τα συνδέεις πάνω σε κάποιον χρονοδιακόπτη και ανάβουν συγκεκριμένη χρονική περίοδο και για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα (εξαρτάτε και τα φυτά που έχεις). Στην ουσία επειδή τα ενυδρεία είναι σε εσωτερικό χώρο χωρίς μπόλικο φως, ο ρόλος της λάμπας είναι να αντικαταστήσει τον ήλιο.
Αν σε ένα ενυδρείο ανάβεις τον φωτισμό όποτε θες εσύ (πχ ήρθε ένας φίλος και θέλει να τα δει, θα έχω καλεσμένους απόψε οπότε θα ανοίξω τον φωτισμό να τα βλέπουν κτλ ) τότε και εκεί θα τα στρεσάρεις τα ψαράκια.

Κάτι αντίστοιχο θα συμβεί και στην λίμνη...

Artemisia 08-01-15 16:21

Ναι κατάλαβα και συμφωνω στο δικό μου ενυδρείο το έχω με χρονοδιακόπτη τωρα απο τις 12 το μεσημέρι μεχρι τις 19:00 και δεν το ξανα ανάβω για κανένα λόγο ακόμα κ να θέλουν να το δούνε .... γιατι έχω παρατηρήσει οτι αν αλλάξει κατι υπάρχει ξεθώριασμα στο χρώμα των ψαριών , δεν ήξερα οτι μπορεί να έχουν στρες .... έμαθα κ κάτι :)

Artemisia 22-06-15 12:20

3 Συνημμένο(α)
Η λίμνη μας ένα χρόνο μετά

Τάκης 22-06-15 12:35

Απλά,
υπέροχη !!!!

korasidikos 22-06-15 12:43

ειναι απιθανη μπραβο!!:smt041

Artemisia 22-06-15 15:00

Ευχαριστούμε , έχουμε ακομα δουλεια .... θα τελειώσουμε το Γιαπωνέζικο Κιόσκι θα κάνουμε γεφυράκι και μια μικρή Λίμνη με χρυσόψαρα !!! Όρεξι να υπάρχει χαχαχαχαχα

Anna10 22-06-15 15:02

Πανεμορφη λιμνη. Μπραβο σας.

Artemisia 22-06-15 15:07

Σε ευχαριστούμε Άννα , και γώ μόλις σχολίασα την δικιά σου κατασκευή !! Όταν έχουμε όρεξι όλα γίνονται :)

Anna10 22-06-15 15:21

:D Όπως ειπα, φανταζομαι ποσο ακομα πιο ομορφη οαση θα είναι, η θεα του απεραντου πρασινου και ο πανέμορφος συνδιασμος λιμνων, κιοσκι και γεφυριού. :rolleyes: :smt041

Artemisia 22-06-15 20:53

3 Συνημμένο(α)
Να και τα Κοι :p , δεν πεινάνε ποτέ μόνο 3 φορές την ημέρα χαχαχαχα πολύ φαϊ...

aliens- 23-06-15 09:55

Ωραία κατασκευή και ωραία δουλεία. Τώρα που έφτιαξε και ο καιρός θα την χαρείς περισσότερο. Οι Θάλειες (αν τις λέω σωστά) έχουν γίνει τούμπανο.

Να μας ανεβάζεις φωτογραφίες και από τις άλλες κατασκευές σου περιμετρικά της λίμνης.

Κλεόβουλος 23-06-15 11:12

Πολύ όμορφη! Να τη χαίρεστε!

Artemisia 23-06-15 17:10

Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια :)
aliens- δεν είναι θάλεια , μακάρι να ήταν αλλα δεν μπορώ να βρω .... είναι pondeteria cordata και την πήρα απο την Ισπανία απο βιολογική καλλιέργεια .
Ότι θα κάνουμε θα το ανεβάζω , εύχομαι να μπορέσουμε να κάνουμε και την λίμνη με τα χρυσόψαρα φέτος ... :)

Obelix(Reifen) 03-07-15 03:46

Αυτήν μην την βάψεις μπλε :)

Artemisia 14-07-15 12:23

Obelix(Reifen) ούτε την άλλη είχα πρόθεση να την βάψω μπλέ... το χρώμα το παρήγγειλα απο Γερμανία και οι Γερμανοί δεν ξέρουν Αγγλικά .... τους είπα πράσινο σκούρο δεν καταλαβαν μου στείλαν μπλε.... Όταν το είδα ήταν αργα θα έπρεπε να περιμένω άλλο 1 μήνα για την αλλαγή και δεν είχα την υπομονή .... Για τα χρυσόψαρα έχω πλαστική λεκάνη 600 λίτρα (Μαύρη) χαχαχχαχα :) Δεν την ξαναπατάω ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:50.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02431 seconds with 11 queries