Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ιστοσελίδες στο Internet (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=43)
-   -   Οι θανάσιμοι κίνδυνοι του ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=90288)

kompsognathous 17-02-16 12:07

Οι θανάσιμοι κίνδυνοι του ενυδρείου
 
http://www.tovima.gr/science/medicin...le/?aid=493508



αυτο το εχετε δει?

και αναρωτιόμουν μια μερα γιατι ειχα ενα κοψιμο στο δαχτυλο:smt040:smt040:smt118:smt118

tsantos 17-02-16 13:14

Καπου το ειχε ξαναπαρει το ματι μου,αλλα δεν δινω βαση,δεν αντεχει αλλο το στομαχι μου τοση τρομοκρατια απο παντου!!!
Πλενω τα χερια μου πριν και μετα απο καθε φορα που ασχολουμαι με το ενυδρειο και προσεχω λιγο παραπανω την κορη μου,μεχρι εκει.Στο παρελθον ειχα πιει και νερο προσπαθωντας να κανω αλλαγη με σωληνα...καλο ηταν δεν ειχα προβλημα:grin:

Πάνος 17-02-16 13:41

δεν ειπαν και κατι νέο....καντε μια αναζητηση...εχει συζητηθει πολλακις το θεμα στο φορουμ.
ας αναφερουν όμως και τους καταγεγραμμένους θανατους λογω ενυδρείων και ας μιλησουμε μετα.
Ειμαι σιγουρος ότι είναι λιγοτεροι από τους θανατους από χυτρα ταχύτητας (που είναι κι επικαιρο :(). Δεν ειδα κανενα αρθρο για τις χυτρες όμως.

υ.γ. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι είμαι υπερ των προφυλάξεων που πρεπει να παίρνουμε!

ChocolatePuma 17-02-16 14:02

Όταν πρωτοξεκίνησα στο θαλασσινό, μια μέρα που έκανα αλλαγή νερού με χτύπησε ρεύμα
Στην αρχή δεν κατάλαβα τι έγινε

Τελικά αυτό που ένιωθα σαν ρεύμα, ήταν το αλάτι πάνω σε μια μικρή πληγή στο νύχι! :D Είναι πραγματικά η ίδια αίσθηση

Σ οτι αφορά το άρθρο, το γράφω και στο pdf με τα είδη κοραλλιών που υπάρχει στα υπομνήματα
Ορισμένοι ζωανθοί είναι πραγματικά επικίνδυνοι. Το θαλασσινό θέλει προστασία, αλλά οχι τρομοκρατία

tsala 17-02-16 15:32

Μια φορα με χτυπησε το ρευμα σε μια 600αρα αντλια που ειχε ξεφτισει το καλωδιο στην ακρη της..
Ειχα καιρο να την λειτουργησω και βλακεια μου που δεν την κοιταξα πρωτα..
την εβαλα για να κανω αλλαγη νερου, την βαζω στην μπριζα ,την πιανω και μουδιασε το χερι μου...
Ολη την ημερα ενιωθα το δαχτυλο μουδιασμενο..ευτυχως δεν επαθα τπτ χειροτερο.
Θελει γενικα προσοχη-παρατηρηση , ειδικα σε οτι εχει να κανει με το ρευμα.

Τάκης 17-02-16 16:36

Μη τρομάξετε, αλλά δείτε και αυτό
http://futurism.com/what-is-the-dead...-in-the-world/
μιλάμε για τα γνωστά σε όλους μας σαλιγκάρια ramshorn
είναι η αιτία για την ασθένεια schistosomiasis
https://openi.nlm.nih.gov/detailedre...267.g001&req=4
https://en.wikipedia.org/wiki/Biomphalaria_glabrata
να έχουμε όμως υπόψη μας πως τα σαλιγκάρια που έχουμε είναι τα περισσότερα, αν όχι όλα, από αναπαραγωγές στα ενυδρεία μας ή σε φάρμες, επομένως δεν υπάρχει φόβος. Στις τριτοκοσμικές χώρες βέβαια που υπάρχει ελλιπή ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, τέτοιου είδους ασθένειες μαστίζουν το τοπικό πληθυσμό

tsoui 17-02-16 18:56

Ολα αυτα δεν ειναι τιποτα αν εισαι παντρεμενος και ριξεις νερα στο σαλονι.... εκει να σας δω :D

Artemisia 17-02-16 19:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoui (Μήνυμα 922428)
Ολα αυτα δεν ειναι τιποτα αν εισαι παντρεμενος και ριξεις νερα στο σαλονι.... εκει να σας δω :D

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ με πέθανες ΚΛΑΊΩ :smt044:smt044:smt044

Τάκης 17-02-16 19:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoui (Μήνυμα 922428)
Ολα αυτα δεν ειναι τιποτα αν εισαι παντρεμενος και ριξεις νερα στο σαλονι.... εκει να σας δω :D

:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

tsala 17-02-16 19:32

Χρηστο εισαι θεος!:D

thanosvsl 17-02-16 19:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 922445)
Χρηστο εισαι θεος!:D

Όλοι οι παντρεμένοι τα ίδια τραβαμε τελικα👊

Artemisia 17-02-16 19:55

Πρίν να διαβάσω το σχόλιο του Χρήστου , ήθελα να γράψω , έχω κολυμπήσει και στις 2 μου λίμνες έχω και τροπικό ενυδρείο και οι λίμνες είναι φουλ στα σαλιγκάρια ;) δεν έχω πάθει τίποτα :D:D:D

ChocolatePuma 17-02-16 20:04

Μια φορα κι έναν καιρό, ήταν ένας χομπίστας, με θαλασσινό!!!

http://www.reefcentral.com/forums/sh....php?t=1858696

(μία από τις πολλές ιστορίες)

tsoui 17-02-16 21:23

Ψεματα λεω :D:D:D:D:D

Πάνος 17-02-16 22:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 922379)
Μη τρομάξετε, αλλά δείτε και αυτό
http://futurism.com/what-is-the-dead...-in-the-world/
μιλάμε για τα γνωστά σε όλους μας σαλιγκάρια ramshorn
είναι η αιτία για την ασθένεια schistosomiasis
https://openi.nlm.nih.gov/detailedre...267.g001&req=4
https://en.wikipedia.org/wiki/Biomphalaria_glabrata
να έχουμε όμως υπόψη μας πως τα σαλιγκάρια που έχουμε είναι τα περισσότερα, αν όχι όλα, από αναπαραγωγές στα ενυδρεία μας ή σε φάρμες, επομένως δεν υπάρχει φόβος. Στις τριτοκοσμικές χώρες βέβαια που υπάρχει ελλιπή ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, τέτοιου είδους ασθένειες μαστίζουν το τοπικό πληθυσμό

Η σχιστοσωμιαση είναι πολύ πολύ πιο διαδεδομενη ασθενεια αποσο νομιζουμε και η μετακινηση των πληθυσμων είναι που εχει κανει αγνωστες στην ουσια ασθενειες σε μας μεχρι τωρα να αποτελουν πραγματικοτητα και στη χωρα μας. Αν δεν ερθει καποιος με σχιστοσωμιαση να κατουρησει στο ενυδρειο σου δε θα υπαρξουν τα παρασιτα που εχουν ως ξενιστη το σαλιγκαρι πριν φτασουν στον ανθρωπο.:D

ΠΟΤΕ μια ΠΟΤΕ μη κολυμπάτε σε λιμνες όταν επισκέπτεστε χωρες του εξωτερικου.

dinos99 30-11-16 12:52

1 Συνημμένο(α)
Αυτες της μερες σκευτομουν να ανεβασω ενα παρομοιο θεμα μιας και αντιμετοπιζω ενα θεματακι.....
Απο την πρωτη στιγμη θενρουσα ως υποπτη την ενασχολιση μου με το reefακι μου(μιας και ειμαι ''περιεργος σε θεματα προσωπικης υγιεινης και δεν παιζει να την πατησα απο αλλου...),μεχρι που ειδα το λινκ που ανεβασε ο choco.....τωρα ειμαι σιγουρος.
Προσοχη λοιπον στην προσωπικη μας υγιεινη οταν ασχολουμαστε με τα ενυδρεια και μην αγγιζουμε ποτε την περιοχη των ματιων.Προσωπικα μετα απο τοσα χρονια ενασχολισης με τα ενυδρεια,το θεωρουσα κατι οικειο,φυσιολογικο και ακυνδινο και την πατησα.......προσοχη,προσοχη προσοχη.....!!!!!!
Να και μια φωτο(σελφαρα:D) του πως ξυπνησα σημερα(προς γνωση και συμορφωση)

Υ.Γ.εννοειται οτι εκτος του γιατρου μας δεν ενημερωνουμε ποτε μα ποτε σχετικως το ετερον ημιση......:smt084zw:D

delta66 30-11-16 12:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dinos99 (Μήνυμα 983573)
Αυτες της μερες σκευτομουν να ανεβασω ενα παρομοιο θεμα μιας και αντιμετοπιζω ενα θεματακι.....
Απο την πρωτη στιγμη θενρουσα ως υποπτη την ενασχολιση μου με το reefακι μου(μιας και ειμαι ''περιεργος σε θεματα προσωπικης υγιεινης και δεν παιζει να την πατησα απο αλλου...),μεχρι που ειδα το λινκ που ανεβασε ο choco.....τωρα ειμαι σιγουρος.
Προσοχη λοιπον στην προσωπικη μας υγιεινη οταν ασχολουμαστε με τα ενυδρεια και μην αγγιζουμε ποτε την περιοχη των ματιων.Προσωπικα μετα απο τοσα χρονια ενασχολισης με τα ενυδρεια,το θεωρουσα κατι οικειο,φυσιολογικο και ακυνδινο και την πατησα.......προσοχη,προσοχη προσοχη.....!!!!!!
Να και μια φωτο(σελφαρα:D) του πως ξυπνησα σημερα(προς γνωση και συμορφωση)

Υ.Γ.εννοειται οτι εκτος του γιατρου μας δεν ενημερωνουμε ποτε μα ποτε σχετικως το ετερον ημιση......:smt084zw:D

Φιλε, κριθαρακι εχεις βγαλει.
Αν ταυτοχρονα εχεις και κρεατακια στη μυτη, πιθανοτατα εχεις παθει γιουβετσι.

dinos99 30-11-16 12:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 983575)
Φιλε, κριθαρακι εχεις βγαλει.
Αν ταυτοχρονα εχεις και κρεατακια στη μυτη, ππιθανοτατα εχεις παθει γιουβετσι.

Το μυαλο σου στο φαι παλιογερε:p

Κλεόβουλος 30-11-16 13:01

Ρε σε πιο όμορφος έγινες τώρα :D

Περαστικά! (αλλά ποιός σου είπε ότι έχει σχέση με το ενυδρείο?)

rottbea 30-11-16 13:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dinos99 (Μήνυμα 983573)
Αυτες της μερες σκευτομουν να ανεβασω ενα παρομοιο θεμα μιας και αντιμετοπιζω ενα θεματακι.....
Απο την πρωτη στιγμη θενρουσα ως υποπτη την ενασχολιση μου με το reefακι μου(μιας και ειμαι ''περιεργος σε θεματα προσωπικης υγιεινης και δεν παιζει να την πατησα απο αλλου...),μεχρι που ειδα το λινκ που ανεβασε ο choco.....τωρα ειμαι σιγουρος.
Προσοχη λοιπον στην προσωπικη μας υγιεινη οταν ασχολουμαστε με τα ενυδρεια και μην αγγιζουμε ποτε την περιοχη των ματιων.Προσωπικα μετα απο τοσα χρονια ενασχολισης με τα ενυδρεια,το θεωρουσα κατι οικειο,φυσιολογικο και ακυνδινο και την πατησα.......προσοχη,προσοχη προσοχη.....!!!!!!
Να και μια φωτο(σελφαρα:D) του πως ξυπνησα σημερα(προς γνωση και συμορφωση)

Υ.Γ.εννοειται οτι εκτος του γιατρου μας δεν ενημερωνουμε ποτε μα ποτε σχετικως το ετερον ημιση......:smt084zw:D

Φιλε σαν "καλομεταχειρισμενος" κακοποιος εγινες περαστικα!

dinos99 30-11-16 13:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 983579)
Περαστικά! (αλλά ποιός σου είπε ότι έχει σχέση με το ενυδρείο?)

Κλεο την μερα πριν το εμφανισω δεν πηγα πουθενα ημουν σπιτι και εκτος του να κοιμαμαι και να βλεπω τηλεοραση(ειδα μπογδανο λες να φταιει αυτο??:smt082) ασχολιθηκα με αλλαγες νερου αρχικα στο γλυκο και μετα με το αλμυρο.δεν ηρθα σε επαφη με τπτ αλλο ''υποπτο''.

Κλεόβουλος 30-11-16 13:22

Μπογδανίτιδα έπαθες....είναι φανερό....πρόσεξε το γιατί σε λίγο δεν θα βλέπεις τη τύφλα σου :D:D

tsala 30-11-16 16:37

Δεν νομιζω να φταιει το ενυδρειο.
νομιζω πολλοι απο μας εχει τυχει καποια στιγμη να ξυπνησουμε καπως ετσι.
προσωπικα μου ετυχε κι οταν δεν ειχα ενυδρεια, αλλα εχει συμβει και σε ατομα που γνωριζω, τα οποια δεν εχουν καμια σχεση με ενυδρεια.

Δεν ξερω τι μπορει να φταιει, αλλα υπομονη θα ξεπρηστει συντομα..

Ρε μηπως σε τσιμπησε κανενα ζωντανο?:D

Sakisdraminos 30-11-16 19:30

Ντίνο ότι βρώμικο και να πιάσουμε άμα βάλουμε τα χέρια μας στα μάτια θα γίνει μόλυνση.

προσωπικά δεν νομίζω να είναι από εκεί μιας που λες ότι είναι προσεκτικός.

mixalis1708 30-11-16 21:44

Δεν μπαινω καν στη διαδικασια να χασω 5 λεπτα απο το χρονο μου να διαβασω το αρθρο καθως εχω διαβασει δεκαδες τετοιου ειδους και το θεωρω ανουσιο καθως δεν προσφερει τιποτα σε κανενα μας και μονο σκοπο εχει να τρομοκρατησει κοσμο και να τον αποτραβηξει απο το τοσο ομορφο χομπι μας.

Θα ηθελα μονο να αναρωτηθειτε οσοι διαβαζετε αυτο το ποστ ποσοι ανθρωποι εχουν προβληματα υγειας που ασχολουνται με αλλα χομπι οπως το motocross, η αναρριχηση κτλ, ξερω ξερω θα μου πεις ρε μεγαλε αυτα θεωρουνται extreme και ειναι λογικο αλλα θα σας δωσω 2 δυνατα παραδειγματα απο καθαρα προσωπικη μου εμπειρια.

Απο μικρος ασχολουμαι με την ελευθερη καταδυση και το ψαροτουφεκο, μετα απο σχεδον 15 χρονια στη θαλασσα και σε ηλικια 28 χρονων εχασα την ακοη μου απο το δεξι μου αυτι και μην φανταστειτε σε κανενα μεγαλο βαθος μολις στα 15 μετρα απο την επιφανεια...

Ποιος απο εσας εχει διαβασει ποσες ειναι οι μεταδοτικες ασθενειες προς τον ανθρωπο που μπορει να εχουν οι γατες ; Και ποσο σοβαρες μπορει να ειναι για την υγεια μας; Εχω απαντηση, 15 χρονια ειχαμε μια γατα σαν αλλο μελος της οικογενειας μου στο σπιτι ρατσας περσιας για οσους γνωριζουν, εχουμε φαει οικογενειακως μπορει και ενα τσουβαλι τριχες... Τωρα παμε και ρωταμε την θεια μας απο απεναντι τι μπορει να παθω αν φαω μια τριχα απο τη γατα μου... (Παραμενουμε ολοι υγιεις, την γατα την πατησε αυτοκινητο στα βαθεια γεραματα)

Συμπερασματικα λοιπον μετα απο καμοια 300 γουλιες νερου που εχω τραβηξει ολα αυτα τα χρονια που ασχολουμαι με τα ενυδρεια και μετα απο πολλες ωρες με τα χερια μεσα στο ενυδρειο θα πω οτι ειναι ενα χομπι σχεδον ακινδυνο χωρις να σημαινει οτι δεν πρεπει να παιρνουμε προφυλαξεις για την στραβη που μπορει να προκυψει.

G_AQUA 01-12-16 14:36

Στα ακάρεα που βρίκονται στο κρεβάτι μας κρύβονται 1.000.000 φορές μεγαλύτεροι κίνδυνοι.
Παρ'όλα αυτά δεν βρίσκω τίποτα προβοκατόρικο ήυπερβολικό στο άρθρο. Σε κάθε τι που ερχόμαστε σε επαφή υπάρχουν μικρόβια, βακτήρια, χημικά. Εχω διαβάσει (όπως όλοι) εκατοντάδες παρόμοια άρθρα για κινδύνους μολύνσεων απο σκύλους, γάτες και πουλιά μέχρι οδοντόβουρτσες...

Για μια μελέτη μιλάμε, προφανώς ισχύουν σε κάποιο βαθμό τα όσα αναφέρουν αλλά ο καθένας τα αξιολογεί με βάση τις πιθανότητες. Οι οποίες- όσοι ασχολούμαστε με το χόμπυ- ξέρουμε ότι είναι οι εξής: To να μολύνουμε εμείς τα ενυδρεία μας είναι πολλές χιλιάδες φορές πιο πιθανό απο το να μας μολύνουν αυτά...

Tέλος πάντων, δεν είναι κακό να τηρούμε κανόνες υγιεινής, χωρίς υπερβολές και υστερίες.
Κατά τα άλλα, για τίποτα παραπάνω απο μια απλή ανάγνωση δεν είναι το άρθρο...

rottbea 01-12-16 15:50

Μου θυμιζει τη μανα μου οταν ημουν μικρος που ελεγε πλυνε καλα τα χερια σου απο τον σκυλο γιατι θα παθεις αχινοκοκκο!Εχω καναδυο γνωστες με αχινοκοκκο απο λαχανικα απλυτα.Τυχαιο?Δε νομιζω.

Πάνος 01-12-16 17:55

Dinos99...σε ποιαν κλεινεις το ματι με λαγνεια στη φωτο??? :D:D:D

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rottbea (Μήνυμα 983764)
Μου θυμιζει τη μανα μου οταν ημουν μικρος που ελεγε πλυνε καλα τα χερια σου απο τον σκυλο γιατι θα παθεις αχινοκοκκο!Εχω καναδυο γνωστες με αχινοκοκκο απο λαχανικα απλυτα.Τυχαιο?Δε νομιζω.

rottbea...για σενα είναι ηδη αργά....την κόλλησες την αρρωστια, αφου ακομη και το βακτήριο το εκανες θαλασσινο (αχινο-κοκκο) :D

rottbea 02-12-16 10:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Πάνος (Μήνυμα 983780)
Dinos99...σε ποιαν κλεινεις το ματι με λαγνεια στη φωτο??? :D:D:D


rottbea...για σενα είναι ηδη αργά....την κόλλησες την αρρωστια, αφου ακομη και το βακτήριο το εκανες θαλασσινο (αχινο-κοκκο) :D

Πανο ειναι σοβαρο?Θα ζησω?
Για ενα ε αλλαζει ολο τελικα.:)

Πάνος 02-12-16 13:37

Όταν όλα γυρω σου τα βλέπεις θαλασσινα...η εστω ενυδρειακα....νομιζω πως κολλησες την καλυτερη αρρωστεια του κοσμου!! ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:05.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02410 seconds with 11 queries