Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   η δευτερη λιμνουλα μου! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51474)

apostolis veroia 06-04-11 10:11

η δευτερη λιμνουλα μου!
 
13 Συνημμένο(α)
καλημερα! μετα απο την πρωτη λιμνη και μετα απο αυτα που βλεπω, διαβαζω και παθενω:D πηρα την αποφαση να κανω κομα μια!
ειναι 2,50 x 2,00 με 85 εκ βαθος δηλαδη περιπου 4500 λιτρα.
η αντλια ειναι 5000 λιτρα την ωρα και το φιλτρο εχει μονο βιομπαλες, πουροπετρα και αυτο που ειναι σε μεγαλυτερη ποσοτιτα ειναι λαβα!!!
η κατασκευη της ειναι απο ξυλο, liner, γεοφυσμα και αμμο. με την αμμο εκανα την θεσεις που τοποθετισα τις γλαστρες.
απο φυτα εβαλα μονο 6 μεγαλες γλαστρες νουφαρα και μια ποτεδερια αν τη λεω σωστα:D εχει περιπου 30 χρυσοψαρα και 6 κοι.
το ποιο καλο σε ολη την ιστορια ειναι οτι εχει μονο 3 με 4 ωρες την ημερα ηλιο και αυτες μονο πρωι!
οι πρωτες φωτογραφιες της λιμνης

tepe 06-04-11 10:21

καλοριζικη

johnyfy 06-04-11 11:36

ωραιος;););)

lucy 06-04-11 11:48

Να τα μας! Αρχίσαμε! ... τις "επεκτάσεις"!

Πολύ καλή ιδέα! Κι αν δεν σε βολέψει η θέση που την έχεις την αδειάζεις και την μεταφέρεις αλλού :D:D:D

Καλορίζικη και πολυάνθιστη!!!

... και στα δικά μου (πες πες που θα πάει κάπου θα φτιάξω κι εγώ μια)

apostolis veroia 07-04-11 17:40

ευχαριστω παιδια

drak7family 07-04-11 19:37

πολυ καλη ιδεα κανει και για μπαλκονι?
σε μικροτερο μεγεθος βεβαια:D:D:D
υ.γ. στραβολαιμιασα!!!!!!:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

GIORGOSKARA 07-04-11 20:46

ωραιος ο Αποστολης,κανε παρτερια απο γυρω η βαλε ζαρτινιερες και φυτεψε εξωτερικα φυτα κηπου.

in the pond 08-04-11 07:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia (Μήνυμα 575469)
καλημερα! μετα απο την πρωτη λιμνη και μετα απο αυτα που βλεπω, διαβαζω και παθενω:D πηρα την αποφαση να κανω κομα μια!
ειναι 2,50 x 2,00 με 85 εκ βαθος δηλαδη περιπου 4500 λιτρα.
η αντλια ειναι 5000 λιτρα την ωρα και το φιλτρο εχει μονο βιομπαλες, πουροπετρα και αυτο που ειναι σε μεγαλυτερη ποσοτιτα ειναι λαβα!!!
η κατασκευη της ειναι απο ξυλο, liner, γεοφυσμα και αμμο. με την αμμο εκανα την θεσεις που τοποθετισα τις γλαστρες.
απο φυτα εβαλα μονο 6 μεγαλες γλαστρες νουφαρα και μια ποτεδερια αν τη λεω σωστα:D εχει περιπου 30 χρυσοψαρα και 6 κοι.
το ποιο καλο σε ολη την ιστορια ειναι οτι εχει μονο 3 με 4 ωρες την ημερα ηλιο και αυτες μονο πρωι!
οι πρωτες φωτογραφιες της λιμνης

Πολύ καλή κίνηση Αποστόλη,;)
Αυτού του είδους (κινητές δεξαμενές) έστω και ξύλινες είναι πολύ διαδεδομένες στο εξωτερικό.

Όπως και να' χει, θα ήθελα να πω δυο πραγματάκια που με προβληματίζουν:

1. Έχεις βάλει πολύ περισσότερα ψάρια απ' ότι μπορεί να "σηκώσει" το συγκεκριμένο κύκλωμα. Κανονικά, μόνο 4 nishikigoi θα έπτεπε να βάλεις και αυτό γιατί δεν έχεις μεγάλο "διάδρομο" κίνησης/επιτάχυνσης των ψαριών. Υπό προϋποθέσεις, λίγα nishikigoi σε ένα τέτοιο κύκλωμα ζουν κανονικότατα και φτάνουν σε αξιοζήλευτα μεγέθη. Πολύ φοβάμαι ότι ο υπερπληθυσμός θα επηρεάσει κατά πολύ αυτήν την εξέλιξη.

2. Με τα δεδομένα που παρουσιάζεις, δεν έχεις καθόλου μηχανικό φιλτράρισμα. Όταν αργότερα συμπληρώσεις και με φυτά, αυτό θα δημιουργήσει μακροπρόθεσμα πολλά προβλήματα. Θα έπρεπε να χρησιμοποιούσες αρκετά κιλά βιολογικού υλικού με μεγάλη επιφάνεια εποικισμού.

apostolis veroia 08-04-11 07:54

καλα λες για τις φωτογραφιες:( δε προσεξα οτι ειναι αναποδα:D:D:D:D
οσο για τα παρτερια διπλα στι λιμνη καλα ειναι αλλα σκεφτομαι να βαλω μονο ενα αναρριχωμενο γιασεμι, αφου πρωτα κανω μια σκεπη με καλαμια.
για παλκονι δε ξερω αν γινεται:confused: ισως μια ποιο μικρη να ηταν οτι πρεπει;)

kwstas_original 08-04-11 09:16

Αν εχεις κανενα γκαραζ η καμια ισογεια αποθηκη και τραβηξεις το χειμωνα μεσα τη λιμνουλα ξερεις τι μπορεις να κανεις....?:rolleyes:
:D
Πιστευω πως αν κρατησεις ολα αυτα τα ψαρια θα πρεπει να αυξησεις την φιλτρανση κατα πολυ...
Αληθεια τι ειναι η ''πουροπετρα''...?Ελαφροπετρα εννοεις??:confused:

Ωραια φαση και με φυτα θα γινει ακομη καλητερη!;)

in the pond 08-04-11 10:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kwstas (Μήνυμα 576300)
Πιστευω πως αν κρατησεις ολα αυτα τα ψαρια θα πρεπει να αυξησεις την φιλτρανση κατα πολυ...

...καθώς και την κυκλοφορία σου, καθότι πιο σημαντικό.

Με την οξυγόνωση τί κάνεις?

apostolis veroia 08-04-11 10:28

βασιλη εχεις απολυτο δικαιο! εχω πολλα ψαρια μεσα! ως τωρα τα πανε πολυ καλα! εχω διαπιστωσει οτι η λαβα κανει πολυ καλη δουλεια και το επομενο βημα ειναι να κανω ενα φυλτρο μονο με λαβα αλλα και η πουροπετρα δε τα παει ασχημα!
η πουροπετρα ειναι πετρα γεματη πορους, σαν ενα θαλασσιο σφουγγαρι, σκληρη αλλα συναμα διασπατε και ευκολα! η πολη της ναουσας ειναι χτυσμενη πανω σε πουροπετρες!
το καλο με αυτη τη λιμνη ειναι οτι βρισκεται σε σκια! και επισης μπορω να κανω συχνες αλλαγες του νερου! το νερο της ειναι οτι καλυτερο για τα λουλουδια μου!

in the pond 08-04-11 11:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia (Μήνυμα 576325)
βασιλη εχεις απολυτο δικαιο! εχω πολλα ψαρια μεσα! ως τωρα τα πανε πολυ καλα!

Αποστόλη μου, τα nishikigoi σου δεν πάνε και τόσο καλά!;) Αυτό το έχω δει με τα μάτια μου να εξελίσσεται μπροστά μου. Ψάρια που είχα αγοράσει πέρυσι την Άνοιξη κάπου 10εκ. σήμερα φτάνουν αισίως τα 40εκ. με σωστές συνθήκες. Στη μικρότερη μου δεξαμενή, η ανάπτυξη τους αν και φαίνεται τρομερή κατά τον πρώτο καιρό είναι πολύ μικρότερη από όσο βλέπω σήμερα. Νishikigoi τα οποία φαίνονται να είναι πολύ δραστήρια με απότομες κινήσεις, συνήθως αυτό υποδηλώνει ότι ζουν σε συνθήκες στρες, είτε από την έλλειψη οξυγόνου (περισσότερες και γρηγορότερες κινήσεις για να "αντλήσουν" από τα βράγχια τους περισσότερη οξυγόνο.), είτε από τις μη κατάλληλες συνθήκες με κυριότερη αιτία την ποιότητα του νερού. Αν και δεν έχω κάμερα καλής ποιότητας, εντούτοις θα προσπαθήσω (δεν ξέρω αν τα καταφέρω) να ανεβάσω ένα μικρού μίκους βίντεο με την συμπεριφορά των δικών μου ψαριών, τώρα που έπιασαν οι ζέστες και ξεθάρρεψαν.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia (Μήνυμα 576325)
...εχω διαπιστωσει οτι η λαβα κανει πολυ καλη δουλεια και το επομενο βημα ειναι να κανω ενα φυλτρο μονο με λαβα αλλα και η πουροπετρα δε τα παει ασχημα!
η πουροπετρα ειναι πετρα γεματη πορους, σαν ενα θαλασσιο σφουγγαρι, σκληρη αλλα συναμα διασπατε και ευκολα! η πολη της ναουσας ειναι χτυσμενη πανω σε πουροπετρες!

Τα nishikigoi θέλουν καθαρή επιφάνεια βιολογικού υλικού, γιατί παράγουν πάρα μα πάρα πολλές ακαθαρσίες. Η λάβα που έβαλες, πολύ απλά θα σου δουλέψει σωστά και κάποιο πολύ στενό χρονικό διάστημα. Εν τω μεταξύ, όλοι οι πόροι θα γεμίσουν ακαθαρσίες και αυτό δεν είναι ότι καλύτερο από την άποψη του μηχανικού φιλτραρίσματος.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia (Μήνυμα 576325)
...το καλο με αυτη τη λιμνη ειναι οτι βρισκεται σε σκια! και επισης μπορω να κανω συχνες αλλαγες του νερου! το νερο της ειναι οτι καλυτερο για τα λουλουδια μου!

Αυτό είναι καλό.;)

apostolis veroia 08-04-11 11:57

βασιλη τα ψαρια δεν εχουν ακομα στρες. ανεβενουν στην επιφανεια μονο για να φανε, κολυμπαν με αργες κινησεις και οχι ολη την ωρα. τα μονα ψαρια που κολυμπαν γρηγορα ειναι αυτα που κινηγανε μαλλον για ζευγαρομα:confused:
το φιλτρο ως τωρα κανει καλη δουλεια το ελενχω συχνα και ειναι πολυ ευκολο στον καθαρισμο του! αυτο που μου κανει εντιπωση ειναι οτι την πρωτη μερα το νερο θολωσε αλλα στη συνεχεια καθε μερα ολο και καθαριζε! μεχρει που εφτασε σε ενα επιπεδο οπως τη πρωτη μερα που την γεμισα:confused: η λαβα περα απο τους πορους της, προσφερει και τιποτα αλο στο νερο:confused:

in the pond 08-04-11 12:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia (Μήνυμα 576359)
...η λαβα περα απο τους πορους της, προσφερει και τιποτα αλο στο νερο:confused:

Όπως σου είπα, για κάποιο μικρό διάστημα θα σου λειτουργεί και ως μηχανικό φίλτρο. Όταν όμως αυξηθούν οι ακαθαρσίες, θα σου γυρίσει μπούμερανκ.

apostolis veroia 08-04-11 17:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 576370)
Όπως σου είπα, για κάποιο μικρό διάστημα θα σου λειτουργεί και ως μηχανικό φίλτρο. Όταν όμως αυξηθούν οι ακαθαρσίες, θα σου γυρίσει μπούμερανκ.

μα θα το καθαριζω:confused:

in the pond 08-04-11 17:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia (Μήνυμα 576525)
μα θα το καθαριζω:confused:

Μπααα....μπελάδες γυρεύεις!:p
3 bakki showers έχω στην μικρή μου δεξαμενούλα και βαριέμαι να τα καθαρίσω...:D:D:D

apostolis veroia 08-04-11 18:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 576531)
Μπααα....μπελάδες γυρεύεις!:p
3 bakki showers έχω στην μικρή μου δεξαμενούλα και βαριέμαι να τα καθαρίσω...:D:D:D

τι ειναι αυτο:confused:

Plakas 08-04-11 20:35

http://www.a4koi.com/drygoods.php

in the pond 08-04-11 21:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Plakas (Μήνυμα 576638)

Υπάρχει κάτι και εδώ

apostolis veroia 08-04-11 23:20

ευχαριστω παιδια!

apostolis veroia 29-04-11 21:13

13 Συνημμένο(α)
παλυ εδω:D:D:D:D εκανα ενα μεγαλυτερο φιλτρο! εχει λαβα και παρα παρα παρα πολυ χαλικακι ψιλο απο τη θαλασσα και τα χορισματα του ειναι απο βραχο της θαλασσας με πορους. το εχω και δουλευει 4 μερες και παει παρα πολυ καλα:D οπως θα δειτε στη φωτο εχει 2 μετρα μικος. το εχω κανει ετσι για να μιαζει σαν ριακι. τωρα περιμενω να βγουν στα ποταμια ενα ειδος φυτου που μιαζει σαν καλαμι χωρις κορμο:D:D:D δε ξερω πως το λενε :D αυτο εχει πολυ μαλακο ριζωμα και μενει κοντο :D ( βρε λουσι αν ξερεις πως το λενε.......) αυτο θα το φυτεψω στο χαλικι :smt018 χωμα γιατι θα τρεφετε με τις βρομιες των ψαριων! ειναι καλη ειδεα:rolleyes::confused:

lucy 30-04-11 07:48

Απόστολε αν δε δω φωτογραφία ... και φυσικά πάλι αν το γνωρίζω.
Έχω ένα φυτό που είναι μαλακό και κοντό αλλά δεν γνωρίζω το όνομά του, αλλά είναι αυτό που έχεις;
... μπα το δικό μου δεν παγώνει το χειμώνα! Εσύ λες περιμένεις να βγει!

όταν βγει βγάλε φωτογραφία μήπως και το αναγνωρίσουμε!

apostolis veroia 30-04-11 08:13

asxeto me to thema:D loysi poy xathikes;;;; pote tha erthis;

lucy 02-05-11 08:18

Η ψυχούλα μου το ξέρει πόσο θέλω να πάρω τους δρόμους, αλλά τα παράπονά σου στη Μέρκελ. Τρεις φορές αναγκάστηκα να πάω Αλεξανδρούπολη μέσα στις γιορτές και μου κόστισε 100 € το ταξίδι. Αν τα είχα αυτά τα λεφτά θα πλήρωνα κάτι ακόμα που με "στοιχειώνει" για να απαλαγώ. Που να τολμήσω να βγω βόλτα! Έτσι όπως γίναμε σε λίγο θα κυνηγάω 5λεπτο στην κατηφόρα!

apostolis veroia 05-05-11 11:48

2 Συνημμένο(α)
εκανα και μια σκεπουλα με καλαμια

in the pond 05-05-11 11:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia (Μήνυμα 586566)
εκανα και μια σκεπουλα με καλαμια

Βλέπω κάνεις πρόοδο...:D Το καλό που σε θέλω είναι να μην τοποθετήσεις και κανένα βούδα....:p

Η αλήθεια όσο ακαλέσθητη και αν είναι η σκέπη, σε προφυλάσσει από:
1. φυσικές καταστροφές όπως χιόνι και χαλάζι
2. Βρίσκεσαι πάντα υπό σκιά δίνοντας σου την ευκαιρία να βλέπεις ολοκάθαρα τα ψάρια σου
3. Η άλγη, αιωρούμενη και τριχοειδής θα είναι πολύ περιορισμένης έκτασης. Βασικά θα αναπτύσσεται τόση ποσότητα όση θα τσιμπολογούν τα ψάρια σου...

apostolis veroia 05-05-11 13:34

ειναι ακαλεσθητη η σκεπη μου:smt076; εμενα μου αρεσει! πλακα κανω:D γουστα ειναι αυτα:rolleyes: εβαλα καλαμια γιατι θα ειναι ποιο ευκολο να δεθει ενα γιασεμι που θα βαλω σε λιγο καιρο:rolleyes: θελω να προχωρησει σε ολη τη σκεπη

in the pond 05-05-11 13:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia (Μήνυμα 586625)
ειναι ακαλεσθητη η σκεπη μου:smt076; εμενα μου αρεσει! πλακα κανω:D γουστα ειναι αυτα:rolleyes: εβαλα καλαμια γιατι θα ειναι ποιο ευκολο να δεθει ενα γιασεμι που θα βαλω σε λιγο καιρο:rolleyes: θελω να προχωρησει σε ολη τη σκεπη

Όχι, ούτε για μένα είναι ακαλαίσθητη, αν σκεφτεί κανείς πρώτα την ασφάλεια και εικόνα των ψαριών του αφίνοντας σε δεύτερη μοίρα την ατυχή πολλές φορές θέση μιας πέργολας πάνω από τη δεξαμενή του.;) Γιατί όχι λοιπόν?

apostolis veroia 10-05-11 20:57

5 Συνημμένο(α)
μεσα στο φιλτρο-στερνα :D:D:D:D:D (τι ονοματα χρησιμοποιω) :D:D:D:D εβαλα το καλαμι που μου εστειλε περιση η λουση! ευγαλε κατι ματια! θα βγαλη και αλλα φυλλα; πως λεγετε;
εχω και μια φωτο με ενα αναριχομενο, το βρηκα στο ποταμι (αλιακμονας) ξερει κανεις τι ειναι; ειναι πανεμορφο! φυλλοβωλο με αυτα τα μικρα μοβ ανθοι! αν σπαεις το κλαδιτου βγαζει γαλα! κανει για τι λιμνη η γενικα για σπιτι; μου αρεσε παρα πολυ!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:42.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02519 seconds with 11 queries