Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   Πρώτη παρουσίαση 250 λτ κοινωνικού (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16783)

ChristosΒ 16-04-07 20:07

Πρώτη παρουσίαση 250 λτ κοινωνικού
 
4 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα παιδιά,
Σήμερα σας παρουσιάζω την πρώτη προσπάθεια μου, έπειτα από 3,5 μήνες λειτουργίας!

Όγκος: περίπου 250lt

Φυτά:
Anubias, Ceratophyllum, Egeria densa, Hygrophila, Valisnerias και ένα με κόκκινα φύλλα που δε θυμάμαι το όνομά του

Ψάρια:
Iriatherina werneri (6),
Melanotaenia praecox (5),
Corydoras julii (6),
Botia sidthimunki (6)
Botia macracanthus(2),
Colisa lalia(1m+1f),
Ottocinclus affinis (8 )
Pterophyllum scalare (4)
Microgeophagus ramirezi (1m+1f).
Ancistrous sp. long fin (1)


Λάμπες 3: 25w (2 λευκέσ, μία ροζ)
Θερμοκρασία: 26 βαθμοί

NH3 =0
NO2 =0
NO3=0-5 ppm
PH = 7.2
ΚΗ=7
GH=10
Μετρήσεις με υγρά ΑP
Φίλτρο: Eheim Professional 3e 2076.

Δέχομαι προτάσεις για βελτιώσεις, σχόλια, παρατηρήσεις, κριτικές, κτλ.
Με το μαλακο..zw

Υ.Γ. Η αντίστροφη όσμωση είναι στα υπ'όψην!

Nik25 16-04-07 20:36

Πολυ ωραιο το στησιμο σου φιλε μου και πολυ καλη προσπαθεια.
Εμενα μου αρεσει το στησιμο που εχεις κανει , δειχνει φυσικο αρκετα,αλλα απο την αλλη...
Το χαλικι θα μπορουσε να ηταν πιο ψιλοκοκκο 1-2χιλ. αλλα αυτο δεν ειναι το προβλημα.
Για τα λιτρα σου πιστευω οτι εχεις παρα πολλα ψαρια.43 ψαρια σε 250 λιτρα οσο να ναι ειναι καπως...ως πολυ υπερβολη!Προβληματα μεχρι τωρα δεν ειχες??Καλο θα ειναι να τα αραιωσεις λιγο.Αυτα απο μενα.Φιλικα Νικος.

ChristosΒ 18-04-07 23:41

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου Νίκο,
Μέχρι στιγμής (φτου φτου) όλα πάνε καλά. Υπάρχουν πολλές κρυψώνες και δεν πέφτει κυνηγητό, εξάλλου αρκετά από τα ψάρια είναι μικρού μεγέθους (Οτόκυκλοι, κορυντοράς). Επίσης το φίλτρο είναι πολύ καλό και κάθε εβδομάδα μαζί με την αλλαγή (30%) βάζω και σκούπα βυθού.
Άλλα σχόλια από τους πιο έμπειρους??

klaz 18-04-07 23:58

το ενυδρειο σου φαινεται μια χαρα εκτος ισως απο τον πληθυσμο,δηλαδη οι 2 κλοουν που εχεις + τα 4 σκαλαρια ειναι καπως υπερβολικα αν σκεφτουμε και τους υπολοιπους κατοικους αλλα και το ποσο μεγαλωνουν τα συγκεκριμενα ψαρια που προειπα....κατα τα αλλα ολα καλα....;)

chris the trik 23-04-07 02:25

Ωραίο ενυδρείο
σαν παρατηρήσεις εγώ θα έλεγα
1ον αυτήν που είπε ο Νίκος παραπάνω ‘Το χαλικι θα μπορουσε να ηταν πιο ψιλοκοκκο 1-2χιλ. αλλα αυτο δεν ειναι το προβλημα’ εγώ το θεωρώ πρόβλημα από την άποψη ότι είχα τα κοριντορας σε ενυδρείο με χονδρό χαλίκι και όταν τα μετέφερα στο ενυδρείο με πολύ ψιλό χαλίκι είδα μία μεγάλη αλλαγή στον τρόπο διατροφής τους (φίλτραραν το ψιλό χαλίκι παίρνοντας το από το στόμα και βγάζοντας από τα βράγχια τους) πράγμα που πιστεύω είναι ποιο κοντά στην φύση και ιδιαιτερότητα των ψαριών αυτών
2ον προσωπική μου άποψη είναι να βάλεις και κάποια φυτά ακόμα σιγά σιγά πάντα
3ον για τον πληθυσμό των ψαριών σου τα είπαν (Νίκος και Κώστας)

Καλή συνέχεια

CASPER 24-04-07 20:03

Ωραία δουλίτσα :)
Η παρατήρησή μου εμένα είναι για τα φυτά. Νομίζω ότι τα πιο "φουντωτά" φυτά θα πήγαιναν καλύτερα τελείως στις άκρες. Αν βάλει λίγα ακόμα, θεωρώ ότι θα δείξει ακόμα καλύτερα.
Λεπτομέρειες είναι αυτά βέβαια.
Είναι όμορφο ενυδρείο :p

MiziGr 24-04-07 23:29

Πολύ όμορφο και προσεγμένο ενυδρείο!!! Μπράβο σου!

Juan 25-04-07 10:51

Είναι πολύ ωραίο το ενυδρείο σου :smt023
...και αν υπολογίσουμε ότι είναι η πρώτη σου προσπάθεια, με τον καιρό θα γίνει ακόμα καλύτερο.

Η δική μου παρατήρηση είναι να αραιώσεις λίγο τα φυτά από την επιφάνεια ώστε να φτάνει το φως και στο κάτω μέρος του ενυδρείου.
Βέβαια δεν είναι κάτι που επιβάλεται αλλά θα βοηθήσεις τα φυτά που βρίσκονται στον βυθό και θα έχεις καλύτερη ανάπτυξη στα υπάρχοντα αλλά πιο χαμηλά.

ChristosΒ 25-04-07 19:48

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλοπροαίρετα σχόλια σας!
Τα φυτά τα κλάδεψα ήδη και το Σ/Κ θα βάλω κάποια ακόμα..
Για τον αριθμό των ψαριών έχω την καλύτερη λύση μόλις μεγαλώσουν λίγο: μεγαλύτερο ενυδρείο!!:grin: :grin: :grin:
Επόμενο project: brackish tank!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:45.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01457 seconds with 11 queries