Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=226)
-   -   Πάχος βυθού σε γαριδοενυδρειο. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=66044)

el.stel 26-10-12 01:51

Πάχος βυθού σε γαριδοενυδρειο.
 
Ξέρει κάποιος να μου πει πόσο πάχος πρέπει να έχει ένας κατάλληλος βυθός γαριδοενυδρειου (χωρίς φυτά, μόνο moss) έτσι ώστε να μπορεί να κάνει κάποια δουλεία στο φιλτράρισμα, αλλά να μη δημιουργεί και μεγάλες αναερόβιες περιοχές.
Επίσης, αν σε κάποια σημεία έχει πάχος 10 cm και σε άλλα 3cm, έτσι ώστε να δημιουργούνται ανισόπεδες διαβαθμίσεις, μπορεί να δημιουργηθούν προβλήματα?

janickrules 26-10-12 11:15

γιατι να βαλεις μονο μοςς;;;;

οι γαριδες θελουν φουλ φυτεμενο ενυδρειο!;)

ChocolatePuma 26-10-12 11:20

-Φυτα. Πρεπει να υπαρχουν οπωσδηποτε. Παρεχουν καταφυγιο και τροφη στις γαριδες.Διαλεξτε ευκολα φυτα. Τα φυτα δεν πρεπει να ειναι η πρωτη προτεραιοτητα σε ενα shrimp-tank αλλα οι ιδιες οι γαριδες. Καποια ευκολα και προτεινομενα φυτα: java fern, anubias, mosses, ceratopteris, ceratophyllum,elodea, eleocharis,cryptocorynas κλπ Προσοχη στα φυτα που αγοραζετε. Τα περισσοτερα απο αυτα καλλιεργουνται σε μεγαλες φαρμες εξω απο το νερο και ψεκαζονται με φαρμακα. Ξεπλυντε τα καλα πριν τα βαλετε η προτιμηστε φυτα απο αλλους χομπιστες. Εχουν χαθει ολοκληροι πληθυσμοι γαριδων απο την εισαγωγη ενος και μονο φυτου !!

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28279 ;)

Alex_Salonica 26-10-12 11:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από el.stel (Μήνυμα 706577)
Ξέρει κάποιος να μου πει πόσο πάχος πρέπει να έχει ένας κατάλληλος βυθός γαριδοενυδρειου (χωρίς φυτά, μόνο moss) έτσι ώστε να μπορεί να κάνει κάποια δουλεία στο φιλτράρισμα, αλλά να μη δημιουργεί και μεγάλες αναερόβιες περιοχές.
Επίσης, αν σε κάποια σημεία έχει πάχος 10 cm και σε άλλα 3cm, έτσι ώστε να δημιουργούνται ανισόπεδες διαβαθμίσεις, μπορεί να δημιουργηθούν προβλήματα?

Το λιγότερο 5 εκατοστά αρκουν. Προτιμούμε λεπτό χαλίκι για την αποφυγή αναεροβιων περιοχών. Από φυτά οτιδήποτε λεπτοφυλλο μπορούμε να το βάλουμε και προτιμούμε εύκολα φυτά ώστε να αποφύγουμε τη χρήση λιπασμάτων και CO2 που μπορούν επηρεάσουν τη ποιότητα και τις παραμέτρους του νερού μας.
Μος επιβάλλεται σε κάθε γαριδοενυδρειο. Μπορούμε άνετα να γεμίσουμε το ενυδρείο μας μόνο με μος

bloskas 26-10-12 11:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από janickrules (Μήνυμα 706639)
γιατι να βαλεις μονο μοςς;;;;

οι γαριδες θελουν φουλ φυτεμενο ενυδρειο!;)

και εγω ετοιμαζω γαριδες και δεν θα ειναι φουλ φυτεμενο. βασικα δε θα ειναι καθολου φυτεμενο. μοςς και αντε και κανα κερατοφυλλο για σκια :cool::cool:

janickrules 26-10-12 11:55

λαθος!
φυτεψε το ολο με ευκολα φυτα!
ειναι σημαντικο και για την ποιοτητα του νερου και για τις γαριδες και για το "θεαμα"!;)

Alex_Salonica 26-10-12 11:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από janickrules (Μήνυμα 706639)
γιατι να βαλεις μονο μοςς;;;;

οι γαριδες θελουν φουλ φυτεμενο ενυδρειο!;)

μπορούμε να έχουμε φουλ φυτεμένο με ένα μόνο είδος φυτού

ChocolatePuma 26-10-12 12:10

Νομίζω πως η επιλογή των φυτών...είναι θέμα προσωπικής επιλογής (εφόσον βέβαια τηρούνται τα βασικά)
Ποια moss σκέφτεσαι να βάλεις?

janickrules 26-10-12 12:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica (Μήνυμα 706650)
μπορούμε να έχουμε φουλ φυτεμένο με ένα μόνο είδος φυτού

:rolleyes:
χα!
αυτο δεν το ειχα σκεφτει!

παω πασο! :D

el.stel 26-10-12 21:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica (Μήνυμα 706643)
Το λιγότερο 5 εκατοστά αρκουν. Προτιμούμε λεπτό χαλίκι για την αποφυγή αναεροβιων περιοχών. Από φυτά οτιδήποτε λεπτοφυλλο μπορούμε να το βάλουμε και προτιμούμε εύκολα φυτά ώστε να αποφύγουμε τη χρήση λιπασμάτων και CO2 που μπορούν επηρεάσουν τη ποιότητα και τις παραμέτρους του νερού μας.
Μος επιβάλλεται σε κάθε γαριδοενυδρειο. Μπορούμε άνετα να γεμίσουμε το ενυδρείο μας μόνο με μος

Thanks Alex

Από αυτά που είχα ψάξει online, νόμιζα πως 4 εκατοστά αρκούσαν. Θα βάλω μαύρο χαλίκι 3mm ανάμεικτο με λίγο πιο χοντρό χαλίκι από άλλο ενυδρειο για μπόλι. Από φυτά θα μπουν λιγη java moss λίγη Christmas moss, λίγη pearl moss και μια τούφα riccia. Το ενυδρείο είναι περίπου 40 l και το στήνω για να μεταφέρω τις γαρίδες από το 80ρι high tech full φυτεμένο, λόγω θανάτων που είχα από σκαμπανεβάσματα στο ph.

Θα κάνω παρουσίαση μόλις μπορέσω:D

delta66 27-10-12 14:27

Απο τη στιγμη που δεν θα υπαρχουν φυτα με ριζα, εγω δεν θα ρισκαρα με βυθο μεγαλυτερο απο 2-3 εκ υψος.

Alex_Salonica 27-10-12 14:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 706813)
Απο τη στιγμη που δεν θα υπαρχουν φυτα με ριζα, εγω δεν θα ρισκαρα με βυθο μεγαλυτερο απο 2-3 εκ υψος.

Ακόμα καλύτερα, και αν πας για λεπτή άμμο τελικά μη ξεπεράσεις τα 2 εκ.

Κάποια είδη γαρίδων όμως τους αρέσει να σκάβουν(π.χ CRS) οπότε ξεχνάς τα ανισόπεδα. Τι είδος σκέφτεσαι να βάλεις;

theodor72 27-10-12 20:11

Γιατί λέτε οτι ένα γαριδοενυδρείο πρέπει οποσδήποτε να είναι φυτεμένο, και μάλιστα φουλ φυτεμένο; Έχετε δει τον φυσικό τους βιότοπο; Δεν υπάρχει ίχνος φυτού...

Malawi Lover 27-10-12 20:15

Βασικα (δν ξερω κιολας), αλλα νομιζω πως ΠΡΕΠΕΙ να υπαρχουν πολλα φυτα για να κρυβονται τα γεννητουριαα.. (αλλα οπως ειπα και παραπανω δεν ειμαι σιγουρος)!

theodor72 27-10-12 20:24

Μιλάμε για γαριδοενυδρείο και όχι για κοινωνικό ενυδρειο, σωστά;

bloskas 27-10-12 20:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theodor72 (Μήνυμα 706887)
Γιατί λέτε οτι ένα γαριδοενυδρείο πρέπει οποσδήποτε να είναι φυτεμένο, και μάλιστα φουλ φυτεμένο; Έχετε δει τον φυσικό τους βιότοπο; Δεν υπάρχει ίχνος φυτού...

+1 :smt023 οτι γουσταρουν να κρυβονται, γουσταρουν αλλα ρωτισε κανεις τις γαριδες και του ειπαν οτι πρεπει να ειναι σε φυτα αναγκαστικα??!!

el.stel 31-01-19 20:01

Ξέθαψα ένα παλιό μου θέμα για μια σχετική με την αρχική μου ερώτηση, απορία την οποία αν και έχω ψάξει αρκετά , δεν έχω καταφέρει να βρω πληροφορίες.
Ξέρω ότι ένα γαριδαδικο θέλει οπωσδήποτε βυθό , καθώς το σκέτο γυαλί στρεσάρει τις γαρίδες. Υπάρχει όμως μίνιμουμ πάχος βυθού που πρέπει για κάποιο λόγο να έχουμε? Θα μπορούσα δηλαδή να καλύψω τον πάτο του ενυδρείου ισα ισα με λίγη άμμο( μισό εκατοστό για παράδειγμα) για να μπορούν να τρέφονται τα ζωντανά και να μην στρεσάρονται?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01884 seconds with 11 queries