Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   enydreio (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42814)

Giwrgos P. 11-08-10 11:27

enydreio
 
γεια σας θελω οποιος μπορει να μου πει πως θα φτιαξω ενα ενυδρειο τι ειδους γυαλια να παω να παρω τι κολλα ποσο καιρο να το αφησω να στεγνωσει κλπ.

exelix 11-08-10 11:34

Ένα καλό βοήθημα για αρχή είναι αυτό:

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...ataskEnydr.htm
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...taskEnydr2.htm

Όμως πες τι ακριβώς θες να φτιάξεις (κατοίκους, διαστάσεις που σκέφτεσαι, αν θα έχεις sump, κλπ), ώστε να πάρεις πιο συγκεκριμένες απαντήσεις, από όσους ξέρουν. Πάντως αν θες να φτιάξεις κάτι πολύ μεγάλο και είναι η πρώτη σου απόπειρα ίσως να πρέπει να το ξανασκεφτείς, αν δε θα έχεις βοήθεια από κάποιον που ξέρει.

Giwrgos P. 11-08-10 11:48

αυτο που θελω να φτιαξω ειναι ενα ενυδρειο και μεσα του να βαλω χωρισματα για 8 μονομαχους αρσενικους.το ενυδρειο δεν θα ειναι και πολυ μεγαλο το πολυ να χωραει 20-25λ αντε το πολυ 30λ.το μονο που δεν ξερω ειναι το sump.

Τηλέμαχος 11-08-10 11:52

εγώ πάντως σου συστήνω χρυσόψαρα...:p

zapatas 11-08-10 11:53

καλησπερα!
και γιατι να κανεις κατι τετοιο, το οποιο θα ταλαιπωρει τα ψαρια?
συνυθως καθε μονομαχος θελει τουλαχιστν 25 λιτρα ενυδριο καινα ειναι μονος του.... οχι να ωλεπει και αλλους 7 δεξια αριστερα του...

6981giwrgos 11-08-10 11:54

τα λιτρα που λες ειναι λιγα για αυτο που θες να κανεις.
καθε μονομαχος θελει το λιγοτερο 20 λιτρα.
εγω θα σου προτινα να κανεις ενα 30 λιτρο ευδρειο φυτεμενο και να βαλεις εναν μονομαχο με τπτ γαριδες.

Τηλέμαχος 11-08-10 11:55

για αυτό συνέχισε με χρυσόψαρα 100 λίτρα 2 ψαράκια (το βιολί μου εγώ χεχε)

zapatas 11-08-10 11:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τηλέμαχος (Μήνυμα 470283)
εγώ πάντως σου συστήνω χρυσόψαρα...:p

ρε συ τηλεμαχε... τι του λες???
το καθε χρυσοψαρο, χρειαζεται πολυ παραπανω απο τα 30 λλιτρα που θελει να φτιαξει ο φιλος....
-------------------------
με προλαβες!!!!
χαχαχαχα

Giwrgos P. 11-08-10 12:36

κοιταξτε το ενυδρειο αφου θα ειναι χωρισμενοθα τους βαλω και κατι φυτακια στα γυαλια της ενωσης

Τηλέμαχος 11-08-10 12:38

δεν φτάνουν τα λίτρα και πάλι.............................................. .................
δοκίμασε χρυσόψαρα

exelix 11-08-10 12:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τηλέμαχος (Μήνυμα 470303)
δεν φτάνουν τα λίτρα και πάλι.............................................. .................
δοκίμασε χρυσόψαρα


Βρε μανία με τα χρυσόψαρα!:rolleyes::p


Φίλε μου η άποψή μου είναι ότι εάν σκέφτεσαι αναπαραγωγές μονομάχων και θα τους κρατάς εκεί μέχρι να τους δώσεις κάν'το, αλλιώς δεν είναι και ό,τι καλύτερο να τους έχεις μόνιμα σε τόσο λίγα λίτρα.

Αν τώρα δε σε ενδιαφέρει η άποψή μου πάνω σε αυτό το θέμα και θα το κάνεις όπως και να έχει, πρέπει να μελετήσεις καλά το πώς θα το κάνεις για να έχεις σωστή κυκλοφορία σε όλα τα τμήματα και μια στοιχειώδη ανατάραξη της επιφάνειας για να σπάει το πρωτεϊνικό φιλμ και παράλληλα να μην υπάρχει η δυνατότητα να το σκάσουν και να μη βλέπει ο ένας τον άλλο σε συνεχή βάση. Συν το ότι πρέπει να ξέρεις ότι εάν κολλήσει κάτι ένας θα περάσει σε όλους, με το κοινό νερό. Αν το κάνεις σε μία ευθεία με χωρίσματα νομίζω ότι απλά 5mm τζάμι είναι αρκετό.

areti 11-08-10 12:56

Γιωργο για να κανεις αυτο που θες , χρειαζεσαι ενυδρειο 250 αντε στην χειροτερη 200 λιτρα και οχι 25 . Το ξερω οτι δεν θελεις να αποχωριστεις τα ψαρακια σου αλλα αν δεν κανεις κατι αμεσα δηλ η ενα μεγαλο ενυδρειο με χωρισματα ή 7 25λτ ή να δωσεις τα υπολοιπα ψαρακια και να κρατησεις 2 , συντομα θα εχεις δραματα. Και εσυ θα στεναχωριθεις και τα ψαρακια θα πανε στον ψαροπαραδεισο. Τωρα που θα λειπεις ποιος θα σου αλλαζει νερα; Συγνωμη αν στα λεω αποτομα , και με το θαρος που ειπαμε 2 κουβεντες απο κοντα αλλα αν φυγεις διακοπες και αφησεις τα ψαρια στα πλαστικα δοχεια μεταφορας χωρις αλλαγες οταν γυρησεις δεν θα εχει μεινει λεπι. Μπορεις να βρεις απο αγγελια ενα οικονομικο ενυδρειο ή κανενα κινεζικο απο pet και να κανεις χωρισματα με γυαλι και ενυδρειακο σφουγκαρι ή πας στο jumbo και περνεις αλλα 7 ενυδρειακια που και παλι ειναι 13 λιτρα οχι οτι καλυτερο αλλα ειναι μια λυση.

Τηλέμαχος 11-08-10 13:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από areti (Μήνυμα 470310)
Γιωργο για να κανεις αυτο που θες , χρειαζεσαι ενυδρειο 250 αντε στην χειροτερη 200 λιτρα και οχι 25 . Το ξερω οτι δεν θελεις να αποχωριστεις τα ψαρακια σου αλλα αν δεν κανεις κατι αμεσα δηλ η ενα μεγαλο ενυδρειο με χωρισματα ή 7 25λτ ή να δωσεις τα υπολοιπα ψαρακια και να κρατησεις 2 , συντομα θα εχεις δραματα. Και εσυ θα στεναχωριθεις και τα ψαρακια θα πανε στον ψαροπαραδεισο. Τωρα που θα λειπεις ποιος θα σου αλλαζει νερα; Συγνωμη αν στα λεω αποτομα , και με το θαρος που ειπαμε 2 κουβεντες απο κοντα αλλα αν φυγεις διακοπες και αφησεις τα ψαρια στα πλαστικα δοχεια μεταφορας χωρις αλλαγες οταν γυρησεις δεν θα εχει μεινει λεπι. Μπορεις να βρεις απο αγγελια ενα οικονομικο ενυδρειο ή κανενα κινεζικο απο pet και να κανεις χωρισματα με γυαλι και ενυδρειακο σφουγκαρι ή πας στο jumbo και περνεις αλλα 7 ενυδρειακια που και παλι ειναι 13 λιτρα οχι οτι καλυτερο αλλα ειναι μια λυση.

για να μην ταλαιπωρείς τους μονομάχους σου προτείνω χρυσόψαρα...!:smt041:p:p:grin:

zapatas 11-08-10 13:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τηλέμαχος (Μήνυμα 470311)
για να μην ταλαιπωρείς τους μονομάχους σου προτείνω χρυσόψαρα...!:smt041:p:p:grin:

και ο τηλεμαχος τον χαβα του χαχαχαχαχχαχα
:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Giwrgos P. 11-08-10 23:50

δεν θα ειναι μονιμα σε αυτο το ενυδρειο απλα τωρα ψαχνω για κατι προχειρο γιατι οσα λεφτα ειχα χρησιμα για τα ψαρια τα ξοδεψα. ελπιζω να καταλαβαινετε τι εννοω με την λεξη χρησιμα λεφτα

areti 12-08-10 03:05

Βρε καλε μου ακομα και αν υποθεσουμε οτι αγοραζεις ή κολλας ενα μικρο ενυδρειο 60πΧ30μΧ25υ και το χωρισεις στα 8 με 3 χωρισματα καθετα και 2 οριζοντια ωστε καθε μονομαχος να ζει σε ενα "διαμερισματακι" 15χ15χ25υ (χωρις να υπολογιζουμε το παχος του σφουγκαριου - μικροτερο δεν γινεται δεν θα στριβει το ψαρι) παλι θες 45 λιτρα μινιμουμ. Το κοστος των σφουγκαριων το σκευτικες; Αντε πες οτι το λυσαμε και αυτο! απο φιλτρανση τι θα κανεις; Με εσωτερικο φιλτρο δεν γινεται γιατι πως θα κυκλοφορει το νερο αναμεσα στα διαμερισματα . Αναγκαστικα η μονη λυση ειναι εξωτερικο που και παλι θα πρεπει να κανεις πατεντα (δεν το αναλυω τωρα τι πατεντα). Ας υποθεσουμε οτι δεν κανεις πατεντα και προχωρας με την πιο απλη λυση του τυπου στην μια ακρη βαζω την εισοδο και στην αλλη ακρη την εξοδο ωστε να διμιουργειτε μια στοιχιωδης ροη , κατω απο 45 ευρω εξωτερικο φιλτρο δεν υπαρχει ουτε μεταχειρισμενο. Με απλα λογια κατω απο 100-120 ευρω δεν την βγαζεις.
Ουφ, τελος θα σου πω τι θα εκανα στην θεση σου αν δεν ειχα χρηματα και επρεπε κατι να κανω τα 7 ψαρια. Θα πηγαινα στο jumbo και θα επερνα με 15€ το ενα, οσα περισοτερα ενυδρειακια αντεχε η τσεπη μου . Θα ζηταγα μπολι για να τα στρωσω αμεσα και θα εβαζα εκει τα αντιστοιχα ψαρια. Τα υπολοιπα θα τα χαριζα ή θα ρωταγα αν υπαρχει καποιος που να μπορει να τα φυλοξενησει μεχρι να μπορω να παρω ενυδρειο. 3-4 ευρω ο ενας εχουν χαρισε τους καλυτερα απο το να πεθανουν, ειναι κριμα ζωουλες ειναι.:(

Πάνος 12-08-10 04:09

αν εχω καταλαβει καλα....σου αρεσουν πολυ οι μονομαχοι και πηρες μια 7αδα...σε αντιστοιχα κυπελακια.
κανεις δε θα σε κατακρινει γιαυτο επειδη δε γνωριζες...τωρα ομως που ξερεις οτι εχουν κι αυτα τις στοιχειωδεις απαιτησεις τους...δεν υπαρχει δικαιολογια...και σε 30-40 λιτρα...7 μονομαχοι δε μπορουν να μπουν με κανενα τροπο χωρις να υποφερουν.
ετσι κρατησε 1-2 σε αντιστοιχα σωστα στημενα ενυδρεια...και οταν με το καλο αποκτησεις εμπειρια και μαζεψεις και χρηματα...αν θελεις κρατα και 20 ενυδρεια με μονομαχους....
για την ωρα οσα σηκωνει η τσεπη σου. καλυτερα ομως εστω 1 και σωστο παρα ο,τι να ΄ναι.
αυτο που σκεφτεσαι προυποθετει ενα 150λιτρο ενυδρειο τουλαχιστον.
καλη συνεχεια.

thanasisg 12-08-10 10:16

Καλά τα λέτε ρε παιδιά στον φίλο μας τον giorginakos αλλά τι ώρες ποσταρίσματος είναι αυτές? 4:05, 5:09!!!!!

areti 12-08-10 11:09

Ειμαστε παιδια της νυχτας!:smt077

Τηλέμαχος 12-08-10 11:12

τι πήγες και πήρες μονομάχους τώρα (εγώ θα σου πρότεινα χρυσόψαρα αλλά δεν πρόλαβα)
χαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχχαχαχαχαχχαχχαχαχαχαχαχαχαχα χαχαχ:smt020:smt020:smt020

kostas82 12-08-10 11:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 470427)
αν εχω καταλαβει καλα....σου αρεσουν πολυ οι μονομαχοι και πηρες μια 7αδα...σε αντιστοιχα κυπελακια.
κανεις δε θα σε κατακρινει γιαυτο επειδη δε γνωριζες...τωρα ομως που ξερεις οτι εχουν κι αυτα τις στοιχειωδεις απαιτησεις τους...δεν υπαρχει δικαιολογια...και σε 30-40 λιτρα...7 μονομαχοι δε μπορουν να μπουν με κανενα τροπο χωρις να υποφερουν.
ετσι κρατησε 1-2 σε αντιστοιχα σωστα στημενα ενυδρεια...και οταν με το καλο αποκτησεις εμπειρια και μαζεψεις και χρηματα...αν θελεις κρατα και 20 ενυδρεια με μονομαχους....
για την ωρα οσα σηκωνει η τσεπη σου. καλυτερα ομως εστω 1 και σωστο παρα ο,τι να ΄ναι.
αυτο που σκεφτεσαι προυποθετει ενα 150λιτρο ενυδρειο τουλαχιστον.
καλη συνεχεια.

:smt023

zapatas 12-08-10 12:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τηλέμαχος (Μήνυμα 470460)
τι πήγες και πήρες μονομάχους τώρα (εγώ θα σου πρότεινα χρυσόψαρα αλλά δεν πρόλαβα)
χαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχχαχαχαχαχχαχχαχαχαχαχαχαχαχα χαχαχ:smt020:smt020:smt020

και ο τηλεμαχος συνεχιζει ακαθεκτος....χαχαχαχαχαχαχ εισαι απεχτος!!! :smt023:smt023:smt023:smt023:smt023:smt023:smt023: smt023

areti 12-08-10 13:00

Αν θες μπορω για λιγο να σου φιλοξενισω εγω εναν , ισως και 2 , (θα το ξερω αυριο) και οποτε θες ερχεσαι και τον περνεις. Πρεπει να βρεις μια λυση ομως...

Γιώργος Κ 12-08-10 13:30

Μια πρωτοτυπη ιδεα ειναι να δωσεις τους μονομαχους και να παρεις χρυσοψαρα!! :smt044:smt044:smt044

Συμφωνω με τον Πανο (ως συνηθως) :smt023

Τηλέμαχος 12-08-10 13:33

είδες;
γι αυτό προτείνω κι εγώ χρυσόψαρα:smt021:smt040:smt040:smt040:smt040:p


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:24.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02855 seconds with 11 queries