Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   240 λιτρα malawi (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91081)

karidas 11-03-16 18:48

240 λιτρα malawi
 
Λοιπον για τρακοσάρι πήγαινα τελικά σε 240 λίτρα κατέληξα μετά απο μια αναποδιά στο αρχικό σχέδιο. Διαστάσεις 1.20*40*50

Και τωρα οι εξής ερωτησεις-απορίες
1)τι χρωμα άμμο να προτιμησω και ποσα κιλά θα χρειαστώ
2)τι πέτρες να προτιμησω και πόσες
3)προτάσεις για ψάρια (μόνο απο malawi)

Κωστας Malawi 11-03-16 19:35

καλως τον στα ομορφα νερα!!
1.αμμο μπεζ θαλασσινη (τσαμπα) απο καθαρη παραλια.
2.πετρες οτι σου αρεσει κατα προτιμηση οχι αιχμηρες και οχι διαφορων ειδων.ενα ειδος-διαφορα μεγεθη.
3.http://www.cichlid-forum.com/profile...gory.php?cat=2
το διαβαζεις να παρεις μια ιδεα του τι σου αρεσει.μετα χαζευεις στα μαγαζια να δεις τι υπαρχει ετοιμοπαραδοτο.κοιτα και στην προπαραγγελια του Ιγνατιου και στα στοκ του Σταυρου..abyssos και igna.gr..

με μια γρηγορη εκτιμηση μπορεις να βαλεις και 3 χαρεμια.πιο ευκολο για σενα αν βαλεις δυο ομως..

πιθανα χαρεμια.
1.καποιο ειδος cynotilapia.(υπαρχουν καποια διαθεσιμα απο οτι βλεπω)
2.iodotropheus sprengerae(επισης)
3.labidochromis caeruleus ή pseudotropheus acei ή αλλαζεις το πρωτο και στη θεση του labidochromis hongi ή pseudotropheus elongatus mpanga.αν βαλεις hongi δεν θα βαλεις caeruleus πχ..οχι ιδιας οικογενειας..

Λάμπρος.Τ 11-03-16 19:42

Χρήστο καλησπέρα.
Καλορίζικο το νέο σου ενυδρείο.
Για αυτά που ρωτάς θα πρέπει να δεις αρχικά εσύ τι θέλεις να κάνεις.
Αν, και κατά πόσο, "Βιοτοπικής Προσέγγισης" θέλεις να είναι.
Αν θέλεις να πλησιάζεις στο μέγιστο δυνατό βαθμό στο βυθό της Malawi, θα σου έλεγα να δεις αρκετά video στο Youtube.
Θα πάρεις αρκετές ιδέες.
Για πιο οικονομικά υλικά:
Αν θέλεις μπορείς να χρησιμοποιήσεις και άμμο θαλάσσης ή ακόμη και άμμο ποταμίσια. Το ίδιο και για τις πέτρες.

Για ψάρια θα σου πρότεινα να βάλεις 1 χαρέμι αρχικά (1 αρσενικό + 3 θηλυκά) και μετά από λίγο καιρό μπορείς να βάλεις άλλο 1 χαρέμι.
Καλό θα ήταν τα ψάρια που θα βάλεις να έχουν την ίδια ανάγκη διατροφής (μη βάλεις χορτοφάγα με σαρκοφάγα μαζί).

εγώ πάντως θα σου πρότεινα ένα χαρέμι Labidochromus και μετά ένα χαρέμι Demasoni ή Maingano.

Καλή αρχή στη Malawi.

Κλεόβουλος 11-03-16 19:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ (Μήνυμα 929356)
ένα χαρέμι Demasoni

τα demasoni δεν μπαίνουν χαρέμι :cool: αλλά 12άδα

Λάμπρος.Τ 11-03-16 20:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 929360)
τα demasoni δεν μπαίνουν χαρέμι :cool: αλλά 12άδα

Αυτό δεν το γνώριζα Κλεόβουλε. Γιατί όμως 12αδα ?

Κωστας Malawi 11-03-16 20:30

ειναι κοπαδοψαρο!!οπως και πολλα αλλα...πχ fossorochromis rostratus!!

Κλεόβουλος 11-03-16 20:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ (Μήνυμα 929375)
Αυτό δεν το γνώριζα Κλεόβουλε. Γιατί όμως 12αδα ?

Θα ξεφύγουμε από το θέμα αλλά ελπίζω να μη μας μαλώσει ο φίλος karidas....
τα dems αν μπουν σε μικρότερη ομάδα σύντομα θα μείνει μόνο ένα αρσενικό...είναι πολύ επιθετικά μεταξύ τους....η μεγάλη ομάδα βοηθάει να μοιράζεται η επιθετικότητα και να μη σκοτώνονται τα πιο αδύναμα αρσενικά αλλά και τα θηλυκά.

karidas 11-03-16 20:40

Ευχαριστω λαμπρο δεν άργησα να βρω άλλο μετά την χτεσινή ατυχία αλλα έπεσε λίγο στα λίτρα δεν πειράζει.

Σε άλλο ποστ που είχα ανοίξει για το 300αρι που νόμιζα ότι θα παρω ο Κλεόβουλος μου πρότεινε τα metriaclima sp. που μου άρεσαν αρκετά μπορώ να τα βάλω σε αυτά τα λίτρα κι αν ναι με ρι είδος ακομα;

Κλεόβουλος 11-03-16 20:52

Η πρόταση ήταν τα
Metriaclima sp. "elongatus chewere"
και μπορείς να βάλεις
ή Iodotropheus sprengerae
ή Labidochromis sp. "Perlmutt" ή άλλο είδος Labidochromis
ή Ps.callainos
ή Ps.saulosi
κλπ κλπ

karidas 11-03-16 20:54

Οκ αυτά μπαίνουν σε χαρέμια Κλεόβουλε;

Κλεόβουλος 11-03-16 21:09

Ναι σε χαρέμια. Αν τα πάρεις μικρά πρέπει να βάλεις περισσότερα μέχρι να ξεχωρίσουν τα φύλα και μετά απομακρύνεις τα υπεράριθμα αρσενικά.

karidas 17-03-16 16:46

Μπορω να βαλω ένα χαρέμι απο τα παρακάτω τρία είδη που μου αρέσουν αρκετά

1)labidochromis caeruleus
2)pseudotropheus socolofi
3)cynotilapia afra jalo

Κλεόβουλος 17-03-16 21:18

Τα σοκολόφι υβριδίζουν συχνά με τα λαμπίντο.

karidas 17-03-16 21:50

Με acei μπορώ να αντικαταστήσω τα σοκολοφι. Σορρυ για τις πολλές ερωτήσεις αλλα απο Αφρική.....μαυρα μεσάνυχτα (όχι για πολύ βέβαια)

Κλεόβουλος 18-03-16 08:31

Τα acei γίνονται λίγο μεγάλα αν και φιλήσυχα (συνήθως) και ένα μικρό χαρέμι θα μπορούσε να βολευτεί.
Θα προτιμούσα τα Iodotropheus.

karidas 18-03-16 15:31

Δεν μου αρέσουν και πολύ τα iodotropheus να σου πω την αλήθεια μου
Και κάτι ακόμα το ενυδρείο είχε μαζί εξωτερικό φίλτρο eheim 2217 επαρκεί η θα χρειαστώ και κάποιο ακομα;

Κλεόβουλος 18-03-16 18:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από karidas (Μήνυμα 930619)
Και κάτι ακόμα το ενυδρείο είχε μαζί εξωτερικό φίλτρο eheim 2217 επαρκεί η θα χρειαστώ και κάποιο ακομα;

Βιολογικά μπορεί άνετα να στηρίξει αυτό τον αριθμό ψαριών.
Μηχανικά πιστεύω δύσκολα και θα χρειαστεί να το ανοίγεις συχνά.
Εγώ θα πρόσθετα ακόμη ένα.

karidas 18-03-16 19:16

Με ένα εσωτερικό θα μπορούσα να καλυφτω η καλύτερα εξωτερικό και με τι κυκλοφορία θα ήμουν ενταξει

Κλεόβουλος 18-03-16 21:11

Εγώ ίσως είμαι λίγο υπερβολικός με την υπερφίλτρανση (και θα έβαζα-μόνο του-ένα eheim 2080 :)) αλλά υπάρχουν λύσεις ανάλογα και με το τι ποσό μπορείς να διαθέσεις. Πχ μια καλή λύση είναι ένα ακόμη 2217 και λιγότερο καλή να βάλεις ένα δυνατό κινέζικο εσωτερικό βασικά για τη μηχανική φίλτρανση και να το καθαρίζεις σε κάθε αλλαγή νερού (έχω ένα πάμφθηνο τέτοιο με 1200 λ/ω για βρώμικες δουλειές :D).

karidas 18-03-16 21:21

μμμμ οκ νου φαίνεται προς τον κινέζο θα πάω κι εγώ για αρχη

karidas 25-03-16 20:11

1 Συνημμένο(α)
Το ενυδρείο στήθηκε από πλευράς εξοπλισμό αυριο θα μπει μαύρο φόντο άμμος και πέτρες και περιμένω να βρω μπολι (εχω βάλει αγγελία οποιος μπορεί να με βοηθεισει) για να μπουν οι πρώτοι κατοικοι

karidas 25-03-16 21:28

Βρέθηκε και το μπολι
Ευχαριστώ τακη!!!

karidas 29-03-16 20:07

Τα πρώτα ψαράκια μπήκαν 7 acei μικρά τριών πόντων (ευχαριστώ Albatros) και όλα δείχνουν καλα μέχρι στιγμής χρωστάω παρουσιασει όταν βρω υπολογιστή γιατι ο δικός μου χάλασε. Μια ερώτηση μόνο σε τη ηλικία θα μπορώ να διακρίνω αρσενικά απο θηλυκά και ποτε φτάνουν στοο τελικο τους μέγεθος;

Κλεόβουλος 29-03-16 20:53

Καλώς τα δέχτηκες.
Στα acei που είναι μονομορφικά δεν μπορείς να διακρίνεις εύκολα το φύλο και θα είσαι σίγουρος μόνο όταν ζευγαρώσουν. Σε κάνα χρόνο θα έχουν σχεδόν τελικό μέγεθος.

karidas 29-03-16 21:17

Αυτό που διάβασα ότι όλα τα υπόλοιπα αρσενικά πλην του κυρίαρχου έχουν ποιο ξεθωριασμένο χρωμα ισχύει ως κριτήριο διαχωρισμού;

Κωστας Malawi 29-03-16 21:21

ισχυει αλλα δεν ειναι και απαραιτητο.σιγουρος μην εισαι ποτε για τιποτα.μονο αμα δεις ζευγαρωμα..

karidas 29-03-16 21:24

Ωραία!!! Και κάτι ακόμα σε τι μέγεθος πρέπει να φτάσουν φια να προσθέσω και μερικά λαμπιντο για να μην εχουν πρόβλημα και τα μεν και τα δε. Τα λαμπιντο κοντά στο τελικό τους μεγεθος

karidas 29-03-16 21:29

3 Συνημμένο(α)
Και μερικές φωτογραφίες χάλια μαύρα βέβαια από κινητό αλλά για μια ιδέα στο περιπου

Albatros 29-03-16 23:22

Χαιρομαι για το νεο τους σπιτι ! :)

Με το καλο να το στησεις οπως επιθυμεις ! :)

karidas 29-03-16 23:42

Θα προσπαθήσω για το καλύτερο Χάρη. Κοινωνικότατα τα ψαράκια παντως απο την πρώτη στιγμή εχουν γυρισει όλο το ενυδρείο εξερευνώντας.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:00.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02716 seconds with 11 queries