Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   60αρη Μια πρωτη προσπαθεια! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70063)

Antopets 14-03-13 12:01

60αρη Μια πρωτη προσπαθεια!
 
7 Συνημμένο(α)
Πληροφορίες

Διαστάσεις:60x32x30
Όγκος:60lt
Κατηγορία:Κοινωνικο φυτεμενο
Φυτά:δεν γνωριζω ονομασιες
Ψάρια / Άλλα είδη:2 Neon Tetra,2 Black Neon Tetra,2(νεον ειναι νομιζω αλλα ειναι γκρι.στις φωτο ας με βοηθησει καποιος με την ονομασια),6 αρσενικα Guppies και εναν plecostomus.
Διακοσμητικά υλικά:2 πετρες που εχει φυτρωσει ενα φυτο πανω στην μια,sera floredepot για τα φυτα μου και απο πανω διακοσμητικο χαλικι μπλε και πρασινο.
Φόντο:Της Sera ειναι ενασ βραχος που κολλαει με σιλικονη
Φωτισμός:1x15 watt
Διάρκεια φωτισμού:5 ωρες
Φιλτράρισμα:Sera fil 60 με siporax και σφουγγαρι
θερμοστάτης:pacific p h50 heater watt δεν λεει ρε παιδια:(
Λίπανση:sera florennette A
Παροχή CO2:οχι

Παράμετροι:

pH:7
Γενική σκληρότητα (GH):-
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):-
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):-
Νιτρικά (ΝΟ3):-
Αλλαγές νερού:20% μια φορα την βδομαδα
Θερμοκρασία:26οC
Άλλες πληροφορίες:Συγχωρεστε με αν εχω κανει καποια λαθη αλλα ειναι η πρωτη μου φορα που κανω παρουσιαση!τα ψαρια μου λογικα θα μου πειτε πως ειναι πολλα και το ξερω αλλα εχω βαλει στοχο να παρω ενα μεγαλυτερο ενυδρειο σε λιγο καιρο οποτε πιστευω να βολευτουν εκει! :?;)
Φωτογραφία:

snakepanos 14-03-13 13:28

Ωραιο ενυδρειο αλλα εκανες ορισμενα λαθη,
Θα αναφερω λιγα για να πουν και τα αλλα παιδια .
Το χαλικακι γιατι εβαλες χρωματιστό,,τραγικο λαθος.
Καλα τα διακοσμητικά ,αλλα αλλα τα πλαστικα βγαλτα.
Θα ελεγα να βαλεις και αλλα φυτα ταχειας αναπτυξεις ,ειναι πολη λιγα αυτα που εχεις.
Δεν εκανες ολες της μετρησεις.
Τον plecostomus γιατι τον πείρες σε λιγο καιρο θα γινει αρκετα μεγαλος ,,ασε που μεγαλώνει πολυ .
Ο θερμοστατης καλος ειναι ,εχω και εγω εναν δουλευη χωρις προβλημα χρονια τωρα,,αν θελεις ποιο καλο παρε εναν http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1211


sarpijk 14-03-13 13:42

Φιλε μου το εντδρειο εχει πολλες προπτικες να γινει τελειο. Τα ψαρακια που εβαλες δε ταιριαζουν. Τα guppy θελουν σκληρο νερο και τα νεον μαλακο. Ο πλεκο θα γινει μεγαλος οπως ειπε ο Πανος και λερωνει πολυ. Προσπαθησε να δωσεις ενα φυσικο υφος στο ενυδρειο. Χαλικι πρασινο που εχεις δει στη φυση? Με μια ωραια ριζα και περισοτερα φυτα οπως java fern εγω θα κραταγα και τα γκαπακια μονα τους με κανα σαλιγκαρι και μερικες red cherries και θα γινοταν κουκλα.

leandros69 14-03-13 13:54

για τα διακοσμητικα σου ειπε ο φιλος πιο πανω.
το ph με τι τεστ το μετρησες;
αν ειναι οντως τοσο δεν ειναι καταληλο ουτε για τα τετρα (πολυ υψηλο),ουτε για τα γκαπυ (χαμηλο).
επισης τα τετρα πανε κοπαδια απο 8 και πανω.για τον πλεκο σου ειπε και ο snakepanos.
πρεπει να κανεις μετρησεις εκτος απο ph για τιμες gh,kh.ωστε να καταληξεις και στην σωστη ψαροσυνθεση.
και απαραιτητα nh3/nh4,no2,no3 για να δεις σε τι κατασταση ειναι η βιολογια σου.

Antopets 14-03-13 14:08

Παιδια τα τεστ για αμμωνια και ph τα εκανα με ενα τεστ της sera που εχω.οσο για το χαλικι θελω να το αλλαξω αλλα το αφηνω τωρα γιατι θα παρω λογικα μεγαλυτερο ενυδρειο!οσο για τον πλεκο αν μεγαλωσει θα τον παω στο μαγαζι της μανας μου που εχει μεγαλα ενυδρεια ;) αυτα προς το παρον και ευχαριστω για τις παρατηρησεις!!αα και δεν εχω τιποτα πλαστικο στο ενυδρειο μου!ολα τα φυτα ειναι αληθηνα και αν γνωριζεται ονομασια πειτε μου!

bloskas 14-03-13 14:14

δεξια και αριστερα εχεις Microsorum pteropus 'Windeløv'

μια ριζα valisneria βλεπω πισω αλλα πολυ ταλαιπωρημενη και τα αλλα που εχεις στη πετρα πανω δε μπορω να καταλαβω.. καποια μινι φτερη ισως..?

Antopets 14-03-13 14:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bloskas (Μήνυμα 746211)
δεξια και αριστερα εχεις Microsorum pteropus 'Windeløv'

μια ριζα valisneria βλεπω πισω αλλα πολυ ταλαιπωρημενη και τα αλλα που εχεις στη πετρα πανω δε μπορω να καταλαβω.. καποια μινι φτερη ισως..?

ευχαριστω φιλε μου!!

Antopets 15-03-13 14:25

pH:7.6
Γενική σκληρότητα (GH):-4
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):-3
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):-0
Νιτρικά (ΝΟ3):-50-70
πηρα ενα τεστ Aqua quick test της eSHa και εβγαλα αυτες τις μετρησεις!

stav 15-03-13 15:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Antopets (Μήνυμα 746616)
pH:7.6
Γενική σκληρότητα (GH):-4
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):-3
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):-0
Νιτρικά (ΝΟ3):-50-70
πηρα ενα τεστ Aqua quick test της eSHa και εβγαλα αυτες τις μετρησεις!

Υψηλο ΝΟ3,αλλαγες νερου να πεσει στο 20 με 25 maximum.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:51.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01492 seconds with 11 queries