Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   λιμνη στον κηπο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=93037)

odin79 25-07-16 12:47

λιμνη στον κηπο
 
2 Συνημμένο(α)
Γεια σας παιδια.σημερα ξεκινησα και τελειωσα το σκαψιμο της λιμνης εχει διαστασεις 200Χ150Χ90 λιγο πανω απο 2000 λιτρα.θα βαλω χρυσοψαρα.θα γινει με λινερ.το φιλτρο θα ειναι ενα 50λιτρο βαρελι με ελαφροπετρα περιμενω και απο εσας προτασεις για το φιλτρο.το προτζεκτ θα παει αργα μεσα σεμπτεμβη θα ειναι ετοιμη μαλλον.

sarpijk 25-07-16 13:23

Α εσύ πήρες φορα! Μπράβο Γιαννη!

kyriakos1908 25-07-16 14:47

Αντε ωραιος..με το καλο..και καλες διαστασεις για χρυσοψαρα.παρτυ θα κανουν

NikosGus 25-07-16 15:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από odin79 (Μήνυμα 955612)
σημερα ξεκινησα και τελειωσα το σκαψιμο της λιμνης.

Σκάψε λίγο παραπάνω βρε πουλάκι μου να περάσει λίγο παραπάνω καιρός μέχρι να την μεγαλώσεις :rolleyes:

manos3 25-07-16 15:15

Άντε Γιάννη, με το καλό και σύντομα γέμισμα.

Μία ερώτηση, δίπλα σε αμπέλι την έσκαψες;

odin79 25-07-16 15:20

ευχαριστω Στεφανε,κυριακο χαζευω και την δικη σου.

Νικο δεν θελω να την κανω μεγαλυτερη για χρυσοψαρα ειναι δεν θα βαλω Κοι που θελουν πιο πολλα λιτρα κα αλλη φιλτρανση.πιο μετα βλεπουμε!χαχα
-------------------------
Α μανο οχι ειναι αρκετα μακρια απο το αμπελι και πιο ψηλα

NikosGus 25-07-16 15:24

Μωρέ καλά θα κάνεις να βάλεις χρυσόψαρα, μια χαρά όμορφα θα είναι. Εγώ μιλάω για λίγο μεγαλύτερη, να είναι πιο φιλική στο μάτι. Οχι για το δικό μου μάτι, αλλά για το δικό σου. Αν εσύ πιστεύεις οτι δεν θα ξεστήνεις μετά από λίγο, εγώ μαζί σου. :D

odin79 25-07-16 15:29

ευχαριστω για τα τιπς αλλα δεν θελω να ανεβω αλλο σε λιτρα εκει καλα ειμαι οταν με το καλο ερθει η ωρα της διακοσμησης μια χαρα θα μου κατσει στο ματι.περα απο την πλακα δεν θελω να ξεφυγει και σε καταναλωση γιατι δεν ξερω αν θα χρειαστει λαμπα uv σκιμερ κτλ εχει αρκετη ηλιοφανεια το σημειο απο το πρωι μεχρι τις 4 χτυπαει ηλιος

manos3 25-07-16 15:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από odin79 (Μήνυμα 955640)
Α μανο οχι ειναι αρκετα μακρια απο το αμπελι και πιο ψηλα

Με βάση τη φωτογραφία το είπα. Κοίτα μην έχεις πρόβλημα με ραντίσματα ή ψεκάσματα που μπορεί να γίνουν παραδίπλα...

odin79 25-07-16 15:57

οχι δικο μου ειναι και αυτο.ειναι βιολογικη καλιεργεια

sporos9268 25-07-16 16:09

Γιάννη, γιά τεχνικά-κατασκευαστικά θέματα (τρυπήματα, σωληνώσεις, ενώσεις, ηλεκτρολογικά, κλπ), μήν διστάσεις, πάρε με να σε βοηθήσω.

odin79 25-07-16 17:29

με σωζεις ειμαι ασχετος!!!το ξερεις!

NikosGus 25-07-16 19:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sporos9268 (Μήνυμα 955653)
Γιάννη, γιά τεχνικά-κατασκευαστικά θέματα (τρυπήματα, σωληνώσεις, ενώσεις, ηλεκτρολογικά, κλπ), μήν διστάσεις, πάρε με να σε βοηθήσω.

Ναι καλά τώρα.. Μόνο εγώ τραβιεμαι μόνος σαν τον περδικολαστιχο..:D:D

odin79 25-07-16 19:49

χαχαχαχαχα Νικο ελα και εσυ ρε θα εχω κοντοσουβλι και κοκορετσια! λοιπον αυριο θα παρω αυτα http://www.ebay.de/itm/3-80-m-Einhel...AAAOSwMmBVyfij
http://www.ebay.de/itm/Teichpumpe-EC...item7de7621456 ελπιζω να με καλυπτει η αντλια.liner ελεγα να παρω μισο χιλιοστο αλλα κατεληξα σε αυτο για πιο σιγουρια.Ελλαδα ρωτησα μου εβγαινε 200 ευρω!

Τάκης 25-07-16 21:41

Σας ζηλεύω που είσαστε στην επαρχία,
αυτά είναι όνειρα θερινής νυκτός για εμάς εδώ στη τσιμεντούπολη,
άντε με το καλό Γιάννη να την δεις γεμάτη :)

odin79 26-07-16 00:56

:Dνα σαι καλα τακη.Μπορει να μην εχετε κηπους αλλα εχετε ταρατσες και τις εχετε τζιτζι:grin::grin:. παντως να σου πω την αληθεια εμενα Αθηνα 16 χρονια εχω επαρχια τα τελευταια 3 χρονια και η ποιοτητα ζωης μου εχει ανεβει κατα πολυ αισθανομαι πιο ξεκουραστος πανε ολα πιο αργα.θα κατεβω αθηνα μονο για την εκθεση δεν θελω να ερχομαι καθολου.

Artemisia 26-07-16 07:28

Θηρίο;) γι αυτό με έψαχνες εεε ?? :D:D:D Να την χαρείς Γιάννη μου !! Θα έχεις και βοήθεια (σε σωλήνες) αυτά είναι :D:D

tsala 26-07-16 12:36

Αντε με το καλο!
Αν και βλεπω εχεις κι αλλο χωρο για σκαψιμο:D
Παντως βλεπω , το λουζει ο ηλιος το σημειο , αν την εσκαψες στα χωραφια στην μεση του πουθενα:D ,θα πρεπει να φτιαξεις κι ενα σκεπαστρο.
Α! Και χτυπα κι αυτην απο τωρα.:D

odin79 26-07-16 13:31

ειναι κατω απο την αυλη μου ακριβως για την uv το αφεντικο λεει να περιμενω

tsala 26-07-16 16:45

Εχεις σκια εκει καποιες ωρες;
Εχει κανενα υποστεγο,δεντρο κατι;

odin79 26-07-16 22:19

εχει μουρια ναι αλλα και παλι εχει αρκετη ηλιοφανεια.Γιαννη καπου ειχε παρει το ματι μου οτι εχεις φιαξει ενα φιλτρο απο βαρελι για ελιες μηπως εχεις οδηγειες η κανενα θεμα εδω για τον τροπο που το εφιαξες?

tsala 26-07-16 22:27

Κοιταξε το αυτο , δες ποσες ωρες χτυπαει τι θερμοκρασια μπορει να πιασει , μην σου βραζει το νερο.


Ναι ,εδω
Δεν χρειαζεσαι φυσικα αντλια με στομιο γιατι θα την εχεις μεσα στην λιμνη.
Βαλε εισοδο νερου απο κατω ,εξοδο απο πανω... Καλο θα ηταν να εβαζες αν εβρισκες και μια ανεπιστροφη βαλβιδα για τις διακοπες ρευματος η καμια πατεντα με κανενα μπαλακι ,οπως εχουν καποια εξ. Φιλτρα
Κανε μεγαλη τρυπα για την εξοδο του νερου η ακομα καλυτερα δυο και ενωσε τες με Υ .
Οτι χρειαστεις ,με ενοχλεις;)

alexis cosmo 26-07-16 22:45

και μετά λες ότι δεν πιάνουν τα χέρια σου;)
μια χαρά τα πας αλλά σκάψε λίγο περισσότερο και θα γινει μια τέλεια μονομάχολιμνη.:D:D

odin79 26-07-16 23:50

σιγα μην την εσκαψα εγω!!!χαχαχαχ εγω ειμαι καλλιτεχνης βρε..εκανα το περιγραμα με γκασμα και εβγαλα μια φουσκαλα 3 cm ηταν το τελος του σκαψιματως για μενα!!


Γιαννη εχω σκεφτει το 50λιτρο βαρελι για τις αλλαγες νερου να το κανω φιλτρο αλλα ειναι αρκετα ψηλο και δεν ξερω αν ειναι ευκολο να κρυφτει και αν κρυφτει.τελος φτανει το 50λιτρο βαρελι?να βαλω 3 σακια ελαφροπετρα και μηχανικη φιλτρανση?

tsala 27-07-16 00:32

Μπορει και να φτανει:D
Δεν ξερω θα το δεις εσυ...
Εφοσον το εχεις ,κανε αυτο και οση παρει.
Δεν χρειαζεται να το χωσεις ολο μεσα, τα 2/3 βαλε και το υπολλοιπο ας ειναι εξω .
Ετσι κι αλλιως δεν σκαβεις εσυ ,τι σε πειραζει;:D

takolas 27-07-16 08:17

Με το καλό να την ολοκληρώσεις!
Γνώμη μου είναι ότι το 50λιτρο φίλτρο
δεν θα είναι αρκετό, θα έλεγα τουλάχιστον διπλάσιο.
Μπορείς να βάλεις δύο 50 λιτρα, στο πρώτο να έχεις υλικά
για μηχανική φίλτρανση και στο δεύτερο ελαφρόπετρα.
Το πρώτο θα το καθαρίζεις κάθε τόσο ενώ το δεύτερο (ελαφρόπετρα)
1-2 φορές τον χρόνο.
Εγώ στην λιμνούλα μου 500λίτρα με χρυσόψαρα, είχα ξεκινήσει με ένα 25λιτρο και πρόσθεσα ακόμα ένα 50λιτρο.

sarpijk 27-07-16 12:05

Εάν έχει πολλά φυτα( που είμαι σίγουρος ότι θα εχει) πιστεύω με λίγα χρυσόψαρα και απλή κυκλοφορία του νερού θα είναι μία χαρα. Αυτό το βασιζω σε λίμνες που έχω δει στο UKAPS.

tsala 27-07-16 12:29

Τα λιτρα ειναι λιγα , τα χρυσοψαρα δεν θα μεινουν λιγα για πολυ καιρο...

Artemisia 27-07-16 12:41

2.5 κυβικά είναι λίγα για χρυσόψαρα ??? Τόσα έχω και εγω βρε παιδια .
Γιάννη αν είναι τυχερός σαν εμένα και βρεθει με 5 αρσενικά και 1 θηλυκο ..... κατάλαβες ;) εγω ακόμα μικρα που να μεγαλώνουν δεν είδα .

odin79 27-07-16 13:29

παλι λιγα λιτρα εχω γ@@@@το???χαχαχαχαχα μια χαρα ειναι ρε Γιαννη για χρυσοψαρουνια..λοιπον σημερα ρωτουσα για βαρελι βρηκα ενα 150 λιτρα λεω να παρω αυτο με σπρει μπαρ απο πανω και να βγαινει απο κατω.πανω μηχανικη φιλτρανση κατω βιολογικη.
Στςφανε εχω ηδη φυτα σε λεκανες περιμενουν, τους ριχνω και φλουρις εχουν θεριεψει χαχαχαχα.ελεγα στις γλαστρες για την λιμνη να βαλω φλουριτη αλλα υπερβολη ειπα μετα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:26.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02471 seconds with 11 queries