Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Παιδιά τα φώτα σας!!! Πιθανό μπούκωμα!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=61622)

MixalisS 17-04-12 17:40

Παιδιά τα φώτα σας!!! Πιθανό μπούκωμα!!!
 
Έχω μια θυλικιά labido η οποία είναι σίγουρα μπουκωμένη αλλά δεν ξέρω με τι ακριβώς.....Ξέρει κανείς αν μπουκώνεται με αυγά και στην πορεία γίνονται ψαράκια?? ή αν μπουκώνεται κατευθείαν με ψαράκια?? Γιατί μου φαίνεται ότι βλέπω κάτι άσπρα σαν αυγά στο στόμα της...Αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει γιατί έχω αγχωθεί!!!:D:D:D:D

\/ag 17-04-12 18:29

Πρώτα απόλα δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι...:cool:

Τα ψάρια αυτά είναι στοματοεπωάζοντα...γεννάνε αυγά,τα γονιμοποιεί ο αρσενικός και μετά η θηλυκιά τα βάζει στο στόμα της για να τα επωάσει μέχρι να γίνουν ψαράκια!Και τα αφήνει όταν πιστεύει πως είναι έτοιμα...

Οπότε αν έχει μπουκωθεί πριν λίγες μέρες αυτά που έχει στο στόμα της είναι ακόμα αυγά...

Με το καλό να δεις ουρίτσες να κυκλοφορούν στο ενυδρείο σου...

MixalisS 18-04-12 15:49

δηλαδη σε λιγες μερες γινομαι μπαμπας??? Οο!!!πρωτη γεννα ειναι δεν μου εχουνε ξαναγεννισει!!!!:D:D:D:D:D:D
-------------------------
αυτο που με φοβιζει ειναι οτι καθετε συνεχεια ακινιτη σε ενα σημιο και ουτε τρωει ουτε τιποτα......πως θα την βγαλει ετσι???:(:(:(

Παναγιώτης Κ 18-04-12 16:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MixalisS (Μήνυμα 664404)
αυτο που με φοβιζει ειναι οτι καθετε συνεχεια ακινιτη σε ενα σημιο και ουτε τρωει ουτε τιποτα......πως θα την βγαλει ετσι???:(:(:(

Θα την βγάλει!
Μην ανησηχείς!!;)

MixalisS 18-04-12 16:06

ποσες μερες περιπου θα ειναι σε αυτην την κατασταση??:confused::confused:

\/ag 18-04-12 16:25

Γύρω στις 25 μέρες..

Δεν είναι σίγουρο οτι θα καταφέρει να τα κρατήσει μιας και όπως μας είπες είναι η πρώτη της φορά και είναι άπειρη!

Υπομονή και μην αγχώνεσαι για τίποτα..εσύ δεν μπορείς να κάνεις κάτι!Αν τις έχεις αρκετές κρυψώνες άσε την φύση να κάνει την δουλειά της...;)

MixalisS 18-04-12 16:29

το ενυδριο ειναι γεματο απο κρυψωνες μιας και το εχω κανει εντελως νταμαρι...:D:Dαν σε περιπτωσει τα κρατισει και ολα πανε καλα θα την παλεψουν τα μικρα μονα τους οταν τα αφησει??

\/ag 18-04-12 19:16

Είναι και αυτό ένα θέμα...αν και πόσα θα καταφέρουν να επιζήσουν!Γιαυτό φτιάχνουμε και κρυψώνες με τις πέτρες του ενυδρείου μας που εκεί δεν χωράνε τα ενήλικα ψάρια μας και απευθύνονται στα μικρά απτις γέννες...

Άσε την φύση να κάνει την δουλεία της..και στην φύση δεν θα ζούσαν όλα τα νεογέννητα,ίσως και κανένα....

MixalisS 18-04-12 19:38

εχω και αλλο ενα μικρο προβλιματακι....απο τοτε που τα ειχα παρει τα ψαρια δεν ηξερα τι φιλο ειναι γιατι ηταν μωρα....και εχω την εντυπωση οτι ειναι 3 αρσενικα και ενα θυλικο......λετε να μου τα φανε τα πιτσιρικια οι αρσενικοι??:confused::confused:

\/ag 18-04-12 21:48

Δεν αποκλείεται..τα αρσενικά είναι αυτά που κυνηγούν τα μικρά πιο πολύ!

Ακόμα μην κάνεις τίποτα...άστα όπως έχουν μέχρι να σιγουρευτείς οτι έχεις 3 αρσενικούς και να αρχίσεις να αφαιρείς....

MixalisS 20-04-12 18:24

λεω οταν θα πλισιαζουν οι μερες να τα βγαλει να προσπαθησω να την πιασω και να την βαλω σε ενα ενυδριακι μονη της με τα μικρα μαζι....ετσι δεν θα ειναι καλυτερα??η και απο τωρα αν ειναι καλυτερα δεν ξερω....ε? τι λετε??

Παναγιώτης Κ 20-04-12 18:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MixalisS (Μήνυμα 664872)
λεω οταν θα πλισιαζουν οι μερες να τα βγαλει να προσπαθησω να την πιασω και να την βαλω σε ενα ενυδριακι μονη της με τα μικρα μαζι....ετσι δεν θα ειναι καλυτερα??η και απο τωρα αν ειναι καλυτερα δεν ξερω....ε? τι λετε??

Aν είναι τουλάχιστον 40 λίτρα και έχει φίλτρο θερμοστάτη και είναι και στρωμένο τότε ναι!

MixalisS 20-04-12 18:37

ειναι περιπου σε αυτα τα λιτρα ισως και λιγο μικροτερο...νερο θα βαλω απο το ενυδρειο που φιλοξενιται ηδη η θυλικια και το φιλτρο ειναι ηδη στρωμενο γιατι τρεχει σε αλλο ενυδρειο και τελος ναι εννοειτε πως θα εχει και θερμοστατη!! :D:Dόποτε την βαζω απο τωρα καλυτερα η να περιμενω λιγο ακομα??:confused:

Παναγιώτης Κ 20-04-12 18:50

Να μην είναι σκέτο το ενυδρείο! Να έχει άμμο και λίγες πετρούλες κατα προτίμιση μικρές για να μπορούν να κρύβονται και τα μικρά.
Την θυλικά να την πάρεις πάνω στις 10 με 15 μέρες αφότου μπουκωθεί!

MixalisS 21-04-12 22:04

δηλαδη δεν θα ηταν καλο να την βαλω απο τωρα??γιατι μου φαινετε πολυ στρεσαρισμενη με ολα τα υπολοιπα ψαρια γυρω της... :(

Παναγιώτης Κ 22-04-12 08:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MixalisS (Μήνυμα 665068)
δηλαδη δεν θα ηταν καλο να την βαλω απο τωρα??γιατι μου φαινετε πολυ στρεσαρισμενη με ολα τα υπολοιπα ψαρια γυρω της... :(

Aν την βγάλεις πιο νωρίς μπορεί να τα χάσει!;)
Αλλά αυτός ο αστάθμητος παράγοντας υπάρχει πάντα!

\/ag 22-04-12 15:39

Για ποιον λόγο να την βγάλεις και να την βάλεις σε άλλο ενυδρείο;;

Τόσο πολύ θες τα μωρά;Θα έρθουν και άλλα μπουκώματα..γιατί να ταλαιπωρηθείς και εσύ και το ψάρι;;

MixalisS 07-05-12 23:51

sos παιδες!!μολις αρχισε να ξεμπουκονετε το θυλικο.....ξερει κανεις τι μπορω να ταισω τις επομενες μερες??μου ειχαν πει ποιο παλια για τροφη σε φιλαρακια τριμενα.... ισχειει αυτο???θα μπορεσουν να τα φανε οι μπομπιρες??:D:D
-------------------------
παιδια αν ξερει καποιος κατι επανω στο προβλιμα μου ας απαντισει σας παρακαλω γιατι ειναι η πρωτη μου γεννα και δεν ξερω τι να κανω και δεν θελω να τα χασω τα ψαρακια!!!ευχαριστω προκαταβολικα!!!

the_passenger 08-05-12 00:34

μην αγχώνεσαι, τρίβε λίγα φλέικς στα ταίσματα και τα μικρά θα φάνε :cool:

MixalisS 08-05-12 01:02

θα την παλεψουνε δλδ με τα φιλαρακια ε??δεν χρειαζετε να κανς κατι αλλο??

Παναγιώτης Κ 08-05-12 10:48

Kοίτα, όλα δεν μπορείς να τα σώσεις! Τρίβε φυλαράκια για να τρώνε και αν θες να σωθούν πιο πολλά να τους έχεις πέτρες με μικρά ανοίγματα ώστε να μπορούν να μπαίνουν!

MixalisS 08-05-12 22:40

λογικα εχουν πιθανοτητες να σωθουν αρκετα γιατι τα εχω βαλει μονα τους με την μαμα σε ξεχωριστο ενυδρειο οποτε κατι γινετε ετσι ε??? δεν πιστευω να τα φαει η μαμα ετσι???

the_passenger 09-05-12 00:47

Θα τα άφηνα στο ίδιο ενυδρείο..

μικρές πέτρες και ειδικά πολλές σχισμές ανάμεσα στις πέτρες είναι ιδανικά καταφύγια.. αν δεν έχεις αρκετές, αύξησέ τις! ;)

ΜΙΜΗΣ 09-05-12 09:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MixalisS (Μήνυμα 668015)
λογικα εχουν πιθανοτητες να σωθουν αρκετα γιατι τα εχω βαλει μονα τους με την μαμα σε ξεχωριστο ενυδρειο οποτε κατι γινετε ετσι ε??? δεν πιστευω να τα φαει η μαμα ετσι???



ακομα και ετσι θελει τις κρυψωνες του
γιατι μπορει η μανα να παρει αναποδες και... -+9

...να τα φαει ολα

MixalisS 09-05-12 11:33

εχω βαλει και πετρες μεσα εννοειτε!!εχω βαλει 2-3 μεγαλες φεγκαροπτρες γεματο τρυπες....τα μικρα εχουν μπει σε ολεσ τις τρυπες και καμια φορα βγαινουν και για καμια βολτα!!!σιμερα που ανοιξα τα φωτα το θυλικο τα εχει βγαλει ολα εντελη και εφαγε κιολας!!! οποτε ειμαστε σε καλο δρομο??

ΜΙΜΗΣ 09-05-12 12:05

εισαι καλα
τοτε
να σου ζησουν

MixalisS 09-05-12 15:41

ποπο δεν φανταζεσαι τι χαρα μου εχουν δωσει....τα εχς παρει απο το καλοκαιρι...τα ειχα παρει σχεδον μωρα και περιμενα πωσ και πως να δω γεννα!!!και τωρα βλεπω τους μπομπιρες να κοβουνε βολτες και μου εχουνε παρει το μυαλο!!!:D:D:D:D:Dεγινα μπαμπαςςςςςςς!!!!!!!!!!
-------------------------
και κατι αλλο που ηθελα να ρωτισω... μηπως θα ηταν καλυτερα τωρα που ξεμπουκωθικε τελειως η μαμα να την βγαλω απο τα μωρα και να τα αφισω μονα τους για να γλυτωσω καθε ενδεχομενο να τα φαει???:confused::confused::confused:

noutsman 09-05-12 18:59

Μιχάλη, όπως είπε κι ο Μίμης, υπάρουν πολλές πιθανότητες η μητερα να φει τα ιδια της τα μικρά! Άκου ενα κόλπο που έκανε ένας φίλος μου (και με επειτυχια τελικα)! Πήρα έχα δύχτι το μπερδεψε το εκανε ενα κουβαρι και το εβαλε μεσα στο ενυδρειο! Εκει μεσα λοιπόν κρύφτηκαν όλα τα μικρά ψαράκια του (guppy) και μονο ενα-δυο ψωφισαν! Ολα τα αλλα εζησαν! Εξάλλου δεν μπορούσαν να μπούν στο δυχτι τα μεγάλα ψάρια! Κι έτσι τωρα είναι πλέον μεγάλα κι αυτα...:D:D:D:cool::cool::cool::):):):o:o:o;););): p:p:p!!!

MixalisS 09-05-12 19:05

ναι αλλα εγω εχω την δυνατοτιτα να βγαλω τελειως την μαμα και να αφησω μονα τουσ τα μικρα!!!δεν ειναι καλυτερα ετσι??:rolleyes::rolleyes:

noutsman 09-05-12 19:14

Κοίτα να δείς ...καλό είναι να τα έχεις όλα στο ίδιο και να μην κάνεις πολλές μετακινήσεις (γιατί ετσι τα ψαρια κουραζοντα και μπορεί μερικά απο αυτα μεχρι και να ψωφίσουν)....! Αλλά όπως νομίζεις! Εγώ πάντως αν ημουν στην θεση σου θα εκανα αυτο που σου ειπα! Θα έπερνα ενα δυχτι (Πληντο καλα πριν το βαλεις στον ενυδρειο) θα το εμπλεκα λιγο (καν κουβαρι ενα πραμα) και θα το εβαζα μεσα στο ενυδρειο! Τα μικρα ψαρακια μπορουν να βρουν εκατονταδες κρυψόνες εκεί και τα μεγαλα δεν μπορούν ΚΑΝ να μπουν! χαχααχα... καλο ε?:p:p:p:cool::cool::cool:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:53.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02317 seconds with 11 queries