Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   αλλαγη σε δισκαδικο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48128)

6981giwrgos 14-01-11 17:55

αλλαγη σε δισκαδικο
 
10 Συνημμένο(α)
ειπα να αλλαξω το ενυδρείο που εχω σε δισκάδικο μέχρι το Πάσχα που θα κάνω ένα αρκετά μεγαλύτερο γύρο στα 1000 λίτρα.

Πληροφορίες

Διαστάσεις:80x35x40 (ΜχΠχΥ)
Όγκος:112 μικτά γύρο στα 90 καθαρά
Κατηγορία: Δισκάδικο
Φυτά: κρυπτοκορινες και καποια που δεν ξερω τι ειναι
Ψάρια / Άλλα είδη: 13 νέον (προσωρινά), 3 κορυ(προσωρινά) ,1 acistrus sp3 θυλικο και ενα αρσενικο
Διακοσμητικά υλικά: ασπρη χαλαζιακη αμος, ξυλο
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:μαυρο χαρτονι
Φωτισμός: 2 χ 24 w Τ5
Διάρκεια φωτισμού: 10 ωρες σπαστα
Φιλτράρισμα: 1 ΕΗΕΙΜ pro II 2026 950L/h
Θερμοστάτης:100W
Λίπανση:-
Παροχή CO2:

Παράμετροι:

pH:6.5
Γενική σκληρότητα (GH):60mgl/lit
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):80mg/lit
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):20
Αλλαγές νερού: 3 φορες την ευδομαδα 20-30 λιτρα
Θερμοκρασία:28-30
Άλλες πληροφορίες:
Φωτογραφία:
Συνημμένο Αρχείο 38305 Συνημμένο Αρχείο 38306 Συνημμένο Αρχείο 38313 Συνημμένο Αρχείο 38307 Συνημμένο Αρχείο 38308
Συνημμένο Αρχείο 38309 Συνημμένο Αρχείο 38310 Συνημμένο Αρχείο 38311 Συνημμένο Αρχείο 38312 Συνημμένο Αρχείο 38314
εδώ φαίνονται και οι διάκοι που αναφέρω σε αυτό το θέμα.
περιμένω τις παρατηρήσεις σας

Diskus fan 14-01-11 18:10

1. Το βρίσκεις φυσικό να βρίσκονται τα νέον σε 28-30 βαθμούς θερμοκρασία;
2. Ο φωτισμός .... 10 ώρες σπαστά ... τι σημαίνει;
3. Ποιό είδος κόρυ έχεις μέσα;:confused:

4fun 14-01-11 18:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 538051)
1. Το βρίσκεις φυσικό να βρίσκονται τα νέον σε 28-30 βαθμούς θερμοκρασία;
2. Ο φωτισμός .... 10 ώρες σπαστά ... τι σημαίνει;
3. Ποιό είδος κόρυ έχεις μέσα;:confused:



1) ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ γραφει ο ανθρωπος


@ 6981giwrgos: Σιγουρα θα ξερεις (ή τουλαχιστον ετσι ελπιζω) οτι 3 δισκοι+13 νεον+3 κορυ+2 ανσιτρους (συνολο 21 ψαρια) ειναι υπερβολικα πολλα για 90 λιτρα..Οποτε αρχισε να δινεις τα νεον ή παρε καποιο μικρο ενυδρειακι να τα βαλεις...

mikeruless 14-01-11 18:26

Kαλα ρε αγορι,μου εφερες τοσα πιστια και σου εχουν μεινει κιολας τοσα?ποσα ειχες πριν δλδ?
Παντως το ενυδρειακι σου ειναι απαιχτο,αντε να φτιαξουμε και το δικο μου τωρα.....

6981giwrgos 14-01-11 19:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 538051)
1. Το βρίσκεις φυσικό να βρίσκονται τα νέον σε 28-30 βαθμούς θερμοκρασία; όχι και γι'αυτό θα φύγουν;);)
2. Ο φωτισμός .... 10 ώρες σπαστά ... τι σημαίνει; εννοώ ότι είναι 3 το πρωί και 7 από το μεσημέρι και μετά
3. Ποιό είδος κόρυ έχεις μέσα;:confused: τα Corydoras paleatus έχω αλλά θα τα δώσω και αυτά




Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από 4fun (Μήνυμα 538056)
1) ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ γραφει ο ανθρωπος


@ 6981giwrgos: Σιγουρα θα ξερεις (ή τουλαχιστον ετσι ελπιζω) οτι 3 δισκοι+13 νεον+3 κορυ+2 ανσιτρους (συνολο 21 ψαρια) ειναι υπερβολικα πολλα για 90 λιτρα..Οποτε αρχισε να δινεις τα νεον ή παρε καποιο μικρο ενυδρειακι να τα βαλεις...

το ξέρω φιλε μου και γι'αυτό θα φύγουν κόρυ και νεον..;);)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikeruless (Μήνυμα 538061)
Kαλα ρε αγορι,μου εφερες τοσα πιστια και σου εχουν μεινει κιολας τοσα?ποσα ειχες πριν δλδ?
Παντως το ενυδρειακι σου ειναι απαιχτο,αντε να φτιαξουμε και το δικο μου τωρα.....

σε ευχαριστώ ρε φιλέ όποτε θες ....

Diskus fan 15-01-11 15:41

Μπορείς να μου εξηγήσεις το σκεπτικό σου επί των ωρών του φωτισμού (σπαστό ωράριο);:confused:

6981giwrgos 16-01-11 09:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 538591)
Μπορείς να μου εξηγήσεις το σκεπτικό σου επί των ωρών του φωτισμού (σπαστό ωράριο);:confused:

το σκεπτικό μου είναι ότι το πρωί που ταΐζω δεν έχει φως το σπίτι και νόμιζα ότι δεν θα φανέ αν δεν υπήρχε φως με αυτό το σκεπτικό το έκανα έτσι...:grin::grin:
δεν ξέρω αν είναι σωστό αλλά αν δεν είναι μπορείς να με βοηθήσεις?

υγ. τα ψαριά πως σας φαίνονται από μορφολογικής άποψης?

harris samos 16-01-11 13:14

κακος το κανεις αυτο με τα φωτα
τα ψαρακια καλα φενοντε αλλα τα λιτρα ειναι λιγα για δισκους πολυ λιγα ειναι κοπαδοψαρα κι εσυ εχεις μονο 2
τους βλεπεις ? η ειναι μονιμα κρυμενοι πισο απο κατι ?

6981giwrgos 16-01-11 14:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 539041)
κακος το κανεις αυτο με τα φωτα
τα ψαρακια καλα φενοντε αλλα τα λιτρα ειναι λιγα για δισκους πολυ λιγα ειναι κοπαδοψαρα κι εσυ εχεις μονο 2
τους βλεπεις ? η ειναι μονιμα κρυμενοι πισο απο κατι ?

πόσες ώρες να τα αφήνω τα φώτα ?
τα ψαράκια είναι 3 και τα βλέπω συνέχεια και όταν πάω κοντά στο ενυδρείο έρχονται μπροστά στο τζάμι....:D:D
μόνο την πρώτη μέρα ήταν κριμένα

Giorgos 16-01-11 14:47

Και με σβηστα τα φωτα τρωνε κανονικα.
Σταθερη φωτοπεριοδος 8-10 ωρων ειναι μια χαρα. Απλα θα πρεπει να την προσαρμοσεις σταδιακα μιας και τα ψαρια σου εχουν συνηθισει διαφορετικα. Πες μας τις ωρες που αναβουν τα φωτα.

6981giwrgos 16-01-11 16:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos (Μήνυμα 539091)
Και με σβηστα τα φωτα τρωνε κανονικα.
Σταθερη φωτοπεριοδος 8-10 ωρων ειναι μια χαρα. Απλα θα πρεπει να την προσαρμοσεις σταδιακα μιας και τα ψαρια σου εχουν συνηθισει διαφορετικα. Πες μας τις ωρες που αναβουν τα φωτα.

ok
τα φώτα είναι ανοιχτά από τις 9 μέχρι τις 11 το πρωί και μετά ανάβουν 4 το μεσημέρι μέχρι τις 12 το βραδύ.
ποσό σταδιακά να κάνω την αλλαγή ?

από τις 3 το μεσημέρι μέχρι τις 1 το βράδυ είναι καλά σαν φωτοπερίοδος?
και άλλη μια ερώτηση 3 φορές τη μέρα τάισμα είναι καλά η θέλει παραπάνω ή λιγότερες?

Diskus fan 17-01-11 03:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από 6981giwrgos (Μήνυμα 538955)
το σκεπτικό μου είναι ότι το πρωί που ταΐζω δεν έχει φως το σπίτι
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να τα'ί'σεις το πρωί. Θα τα'ί'ζεις τουλάχιστον μισή ώρα αργότερα από το άναμμα από του φωτισμού ... ΟΧΙ στο σκοτάδι.
και νόμιζα ότι δεν θα φανέ αν δεν υπήρχε φως με αυτό το σκεπτικό το έκανα έτσι...:grin::grin:
δεν ξέρω αν είναι σωστό αλλά αν δεν είναι μπορείς να με βοηθήσεις?

υγ. τα ψαριά πως σας φαίνονται από μορφολογικής άποψης?

1. Αν σου πω ότι δεν μου αρέσουν ... δεν θα στεναχωρηθείς;
2. Γιατί ενδιαφέρεσαι περισσότερο για την μορφολογική τους κατάσταση από ότι για τις ανάγκες τους;
Βγάλε όλα τα "προσωρινά" ψάρια αφού δεν θα μπορούν να μπουν άλλωστε στο επόμενο ενυδρείο, αγόρασε άλλα τουλάχιστον 4-5 δισκάκια και φτιάξε μια μικρή ομάδα να νιώθουν καλύτερα. Θα μπορούσες ενδεχομένως να βάλεις και ολόκληρο τον αριθμό των ατόμων (μιλάω για δισκάκια 3-4 εκ.) του επόμενου ενυδρείου .... αρκεί να είναι σίγουρο ότι το Πάσχα θα έχεις ετοιμάσει το μεγαλύτερο ... όπως λες αλλά και αν είσαι σε θέση να κουραστείς αρκετά με τις καθημερινές αλλαγές νερού που θα πρέπει να κάνεις.
3. Τα ψάρια όσο είναι μικρά έχουν περισσότερες απαιτήσεις τροφής από τα ενήλικα. Στη δική σου περίπτωση θα έδινα τροφή 7-8 φορές την μέρα. Αυτό βέβαια συνεπάγεται και τις ανάλογες ρουτίνες.
4. Οι ώρες του φωτισμού σου είναι καλά 7-8 (εννοείται συνεχόμενες) ... αγοράζεις χρονοδιακόπτες και "καθαρίζεις". Καλό είναι να μην βρίσκονται ξαφνικά από το σκοτάδι στο φως και το αντίστροφο.-
:cool:

6981giwrgos 17-01-11 11:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 539479)
1. Αν σου πω ότι δεν μου αρέσουν ... δεν θα στεναχωρηθείς;
2. Γιατί ενδιαφέρεσαι περισσότερο για την μορφολογική τους κατάσταση από ότι για τις ανάγκες τους;
Βγάλε όλα τα "προσωρινά" ψάρια αφού δεν θα μπορούν να μπουν άλλωστε στο επόμενο ενυδρείο, αγόρασε άλλα τουλάχιστον 4-5 δισκάκια και φτιάξε μια μικρή ομάδα να νιώθουν καλύτερα. Θα μπορούσες ενδεχομένως να βάλεις και ολόκληρο τον αριθμό των ατόμων (μιλάω για δισκάκια 3-4 εκ.) του επόμενου ενυδρείου .... αρκεί να είναι σίγουρο ότι το Πάσχα θα έχεις ετοιμάσει το μεγαλύτερο ... όπως λες αλλά και αν είσαι σε θέση να κουραστείς αρκετά με τις καθημερινές αλλαγές νερού που θα πρέπει να κάνεις.
3. Τα ψάρια όσο είναι μικρά έχουν περισσότερες απαιτήσεις τροφής από τα ενήλικα. Στη δική σου περίπτωση θα έδινα τροφή 7-8 φορές την μέρα. Αυτό βέβαια συνεπάγεται και τις ανάλογες ρουτίνες.
4. Οι ώρες του φωτισμού σου είναι καλά 7-8 (εννοείται συνεχόμενες) ... αγοράζεις χρονοδιακόπτες και "καθαρίζεις". Καλό είναι να μην βρίσκονται ξαφνικά από το σκοτάδι στο φως και το αντίστροφο.-
:cool:

ευχαριστώ για την απάντηση σου...
δεν με πειράζει που τα λες όπως έχουν τα πράγματα το προτιμώ έτσι γιατί έτσι είμαι και εγώ..
όταν λέω απω σας φαίνονται τα ψαριά από μορφολογικής άποψης εννοώ αν τα βλέπετε να είναι υγιεί? γιατί από θέμα χρωμάτων λογικό είναι να μην αρέσουν σε όλους...:rolleyes::rolleyes:
εννοείτε ότι με νιαζουν το τι ανάγκες έχουν και γι'αυτο θέλω να φτιάξω το μεγάλο για να τους δίνω οτι χρειάζονται..;);)
τα προσωρινά ψάρια αύριο θα φύγουν αρα δεν θα υπάρχει πρόβλημα.
για αλλά δισκάκια είναι λίγο δύσκολο γιατί αυτή τη στιγμή κάνω τα κουμαντα μου για το μεγάλο προτιμώ να φτιάξω σίγουρα το ενυδρείο και να βάλω σιγά σιγά τα ψάρια από το να έχω τα ψάρια και να μην έχω το ενυδρείο..;);)
7-8 φορές τάισμα δεν είναι πολλές δεν θα σκάσουν τα ψάρια:smt120
και τι να ταΐζω τώρα ταΐζω τη D-ALLIO PLUS της Tropical kai την SUPERVIT της Tropical που είναι μιχ 8 τροφών και παραγκειλα άλλες 2 που είναι αυτή και αυτή

και έχω και κατεψυγμένο κόκκινο σκουλήκι κατεψυγμένη αρτεμια και μια άλλη κατεψυγμένη για δίσκους με μοσχοκαρυδιά, κόκκινα σκουλήκια και αλλά που δεν θυμάμαι τώρα..
αλλά τις κατεψυγμένες δεν ταΐζω κάθε μέρα;);)
έχω ένα moon light και θέλω να το βάλω σε λειτουργία πόση ώρα πριν είναι καλό να δουλεύει και πόση ώρα μετά να σβήνει από τα κανονικά τα φώτα?

Diskus fan 17-01-11 16:52

1. Την τροφή με την μοσχοκαρυδιά ... πού την πήρες να πάρω κι' εγώ;:D
2. ΔΕΝ θα σκάσουν τα ψάρια ... αυτό είναι σίγουρο ... εσένα όμως θα σου βγει η ψυχή στις αλλαγές νερού. Αν δεν τα ταίσεις σωστά τώρα που είναι μικρά ... θα "κλαις" αργότερα. Τροφές δίνε διάφορες και όχι ανακατεμένες μεταξύ τους. Μια φορά την εβδομάδα δίνε σπιρουλίνα. Παρακολούθα τα ψάρια σου (με μεγάλη προσοχή) για να δείς ποία τρώνε και ποιές τροφές.
3. Για τα φώτα .... καλό είναι όπως σου έγραψα να γίνονται σταδιακά οι αλλαγές. Το πρωί φαντάζομαι μπαίνει φως από τα παράθυρα ... οπότε είναι πιο "βολικό ... το βράδυ για 20-30 λεπτά θα πρέπει να έχεις κάτι πιο "χαμηλό" π.χ. όπως το moonlight που αναφέρεις.
Το θέμα είναι πως εσύ ζεις στο χώρο .... όχι εγώ για να ξέρω κατά πόσο αυτά που κάνεις είναι σωστά.-
:cool:

6981giwrgos 17-01-11 18:15

1 ένα λαθάκι έκανα αφού κατάλαβες τι ήθελα να πω..
2 όταν λες σπιρουλίνα σε τι μορφή την βρίσκω και από που την αγοράζω?
τα ψάρια τις τρώνε όλες τις τροφές δεν έχουν πρόβλημα σε κάποια..:D:D
3 οκ κατάλαβα..
κάνω ότι μου λέτε εδώ...
και μια ακόμα ερώτηση υπάρχει καμία DIY τροφή για δίσκους?

Giorgos 19-01-11 08:38

Σπιρουλινα θα βρεις ευκολα απο πετ σοπ και υπαρχει σε μορφη νιφαδων (flakes) και pellets - bits.

6981giwrgos 20-01-11 23:02

υπάρχει καμία DIY τροφή για δίσκους και αν γίνετε να μου δώσετε ένα link.
παραγκειλα και σπιρουλινα λογικά αύριο μεθαύριο θα είναι εδώ..:):)

Γιώργος Κ 21-01-11 01:55

Κοιτα εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=39858
εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=31147
και εδω θα βρεις πολλεεεες συνταγες: http://www.greekdiscus.com/test2000/...F4%F1%EF%F6%DE

6981giwrgos 21-01-11 16:51

ευχαριστώ για την απάντηση:smt052
μόλις έφτιαξα την τροφή για τα δισκάκια μου:cool::cool:
έβαλα:
καρότα μίνι
αρακά
μοσχοκαρδια
πάπρικα γλυκιά
μια τροφή για γαρίδες που είχα (αφού δεν έχω πια γαρίδες την έβαλα εδώ)
κόκκινο αποξηραμένο σκουλήκι
και λίγο D-ALLIO 50 PLUS που έχει σκόρδο μέσα.
τώρα είναι στην κατάψυξη και παγώνουν αύριο θα ταΐσω
να δω αν θα τους αρέσει....:rolleyes::rolleyes:
από μυρωδιά έχει απαίσια από γεύση δεν δοκίμασα αλλά θα δω αύριο...:D:D:D
υγ μπορώ να βάζω σκόρδο αντί για σκορδοζουμο?
1-2 σκελίδες όχι πολύ?

White Diamond 21-01-11 18:58

Ειναι must ασε τα σκορδοζουμια στην ακρη.

6981giwrgos 22-01-11 20:05

η τροφή είναι τέλεια ξύλο πέφτει ποιο θα πρώτο φάει.....:D:D:D
ευχαριστώ για την συνταγή..:smt052:smt052:smt052

Γιώργος Κ 23-01-11 20:12

Η επιτυχία ήταν εγγυημένη!! :p:p

Jeepas 24-01-11 09:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από 6981giwrgos (Μήνυμα 542178)
υγ μπορώ να βάζω σκόρδο αντί για σκορδοζουμο?
1-2 σκελίδες όχι πολύ?

Φυσικά και μπορείς.

6981giwrgos 24-01-11 15:02

ok ευχαριστώ στην επομένη που θα φτιάξω θα μπει λίγο....;);)

mikeruless 24-01-11 15:36

Την επομενη φορα βαζω τα υλικα,βαζεις το μπλεντερ?

Roussaks 24-01-11 15:46

Αρε Τοπ ντισκους Σεφ !!!


Να σου πω μια ιδεα ;;;
Σηκωσε τα ξυλα ωστε να φαινεται ολος ο βυθος ετσι μετα το φαγακι , την μπυριτσα και τα σχετικα κανεις και ενα μικρο σκουπισμα τα απομειναρια και καθαρισες ! ε;

6981giwrgos 24-01-11 16:43

ταΐζω από την άλλη μεριά από τα ξύλα και τα υπολείμματα μένουν εκεί που ταΐζω αν και δεν προλαβαίνει να πάει τπτ κάτω από τα ξύλα....;););)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikeruless (Μήνυμα 543571)
Την επομενη φορα βαζω τα υλικα,βαζεις το μπλεντερ?

υλικά έχω ρε φιλέ και τροφή έχω να σου δώσω αν θες έχω πολύ.....;);););)
-------------------------
λιπών λέω να πάρω μια ώσμωση γιατί έτσι και αλλιώς θα τη χρειαστώ και για το μεγάλο αλλά και για την αναπλήρωση το καλοκαίρι..
σκεφτόμουν για αυτή με την μεμβράνη των 150 GPD και το Flush kit χωρίς το μανόμετρο μιας και δεν κάνει τπτ εκτός από το να βλέπεις την πίεσή στο δίκτυο άρα δεν νομίζω να χρειάζεται.....
θέλω την γνώμη σας είναι καλή θα με βολέψει.....????

mikeruless 24-01-11 22:00

Φερε λιγη τροφη να δω πως αντιδρουν και σε αυτη γιατι δεν παιζει να αγορασω αλλο κουτι ετοιμης.....τα σκασμενα τρωνε συνεχεια αν ειναι δυνατον φαντασου και να ξεθαρεψουν τι θα γινετε θα μου παρουν κανενα χερι

Γιώργος Κ 24-01-11 22:24

Πολυ καλη η οσμωση!!! ;)

Μανομετρο δεν ειναι αναγκαιο αλλα το flush kit θα σου λυσει τα χερια!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:27.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02862 seconds with 11 queries