Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   τι μπορει να φταιει; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37625)

λατσε τζενη 05-02-10 20:40

τι μπορει να φταιει;
 
Καλησπερα παιδια
τι φταει στο μεγαλο μου ενυδρειο η αμμωνια μου ανεβηκε στα καλα καθουμενα;
κανω αλλαγει νερου και μου λετε και τι αλλο κανω..please:(

Γιώργος Κ 05-02-10 20:56

Σκαλισες το βυθο? Ξεχασες το αντιχλωριο? ΝΟ2 - ΝΟ3 ποσο μετρας?
Κανε αλλαγη νερου να παει 0 η αμμωνια!!

λατσε τζενη 05-02-10 21:24

Λοιπον ,
1.το βηθο το σκαληζω καθε φορα που κανω αλλαγει νερου γιατι θελω να μαζευω την αλγη την πρασινη
2.δεν ξεχνω το αντιχλωριο
3.no2 o και το no3 6
4.εκανα αλλαγει νερου 50% τωρα
τι αλλο κανω γιωργο;

Γιώργος Κ 05-02-10 21:26

Δεν εχει πειραχτει η "βιολογια" σου αφου μετρας ΝΟ3! Κανε μετρησεις για αμμωνια μη ταϊζεις τοσο πολυ και αν ξαναδεις αμμωνια να ανεβαινει τοτε παλι αλλαγη νερου! Ποσο ειχε παει?? :confused:

λατσε τζενη 05-02-10 21:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 414023)
Δεν εχει πειραχτει η "βιολογια" σου αφου μετρας ΝΟ3! Κανε μετρησεις για αμμωνια μη ταϊζεις τοσο πολυ και αν ξαναδεις αμμωνια να ανεβαινει τοτε παλι αλλαγη νερου! Ποσο ειχε παει?? :confused:

nh3 0,0089 και το nhο 4 ο,4911 στο χρωμα πρασινο ελαφρι
τι αλλο κανω;

Γιώργος Κ 05-02-10 22:10

Θα ελεγα αλλη μια αλλαγη να μηδενιστει!! Επισης παρακολουθα μην αυξανεται! Μηπως υπηρξε καποιος θανατος στο ενυδρειο? Κατι θα ειναι η πηγη ... επεσε παραπανω τροφη? Κατι θα πηγε στραβα δε γινεται!!

λατσε τζενη 05-02-10 22:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 414034)
Θα ελεγα αλλη μια αλλαγη να μηδενιστει!! Επισης παρακολουθα μην αυξανεται! Μηπως υπηρξε καποιος θανατος στο ενυδρειο? Κατι θα ειναι η πηγη ... επεσε παραπανω τροφη? Κατι θα πηγε στραβα δε γινεται!!

Απολητως τιποτα τετειο απο θανατο ,απο τροφη σημερα ερηξα λιγοτερες απο αλλες φορες ,εχω μεσα 5 κονγκο τετρα και το ζευγαρι λιφαλιλι.
παω για αλλη αλλαγει νερου και ξανα μετρησεις και θα σου πω

Πάνος 05-02-10 23:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 414023)
Δεν εχει πειραχτει η "βιολογια" σου αφου μετρας ΝΟ3!

μια διευκρινηση γιατι αυτο μπορει να μας ξεγελασει...
στο υποθετικο σεναριο που ξεχαστηκε το αντιχλωριο ή καποιο αλλο φαρμακο σκοτωσε τη βιολογια μας....νιτρικα εχουμε εφοσον το ενυδρειο τρεχει....
αν αυξανονται...τοτε δεν πειραχτηκε η βιολογια μας μιας και εχουμε παραγωγη νιτρικων....αν ομως ειναι στασιμα (δεδομενου οτι δεν εχουμε φυτα που τα απορροφουν γρηγορα) μπορει η βιολογια μας να εχει παει περιπατο...

λατσε τζενη 05-02-10 23:50

Αμμωνια 0:smt041:smt041:smt041Γιωργο Ευχαριστω πολυ
οσο γι τα φυτα εχω ενα χαλασμενο που η αλγη την εχει ταλεπορησει πολυ,δεν εχω πολλα φυτα αλλα η αλγη το εχει καταστρεψει ,να το βγαλω εντελος; τι λετε;

prospathw 06-02-10 00:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από λατσε τζενη (Μήνυμα 414028)
nh3 0,0089 και το nhο 4 ο,4911 στο χρωμα πρασινο ελαφρι
τι αλλο κανω;

πως εχεις τοση ακριβεια?? :confused::confused:

kristina 06-02-10 00:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από λατσε τζενη (Μήνυμα 414081)
Αμμωνια 0:smt041:smt041:smt041Γιωργο Ευχαριστω πολυ
οσο γι τα φυτα εχω ενα χαλασμενο που η αλγη την εχει ταλεπορησει πολυ,δεν εχω πολλα φυτα αλλα η αλγη το εχει καταστρεψει ,να το βγαλω εντελος; τι λετε;

Ιδού το προβλημα σου! ;)
Αν εχει αρχισει να σαπιζει, τοτε γι αυτο ανεβηκε η τιμη της αμμωνιας.
Για τους ιδιους λογους που δεν αφηνουμε ενα νεκρο ψαρακι να σαπισει μεσα στο ενυδρειο, δεν αφηνουμε ουτε ενα σαπιο φυτο!

λατσε τζενη 06-02-10 00:20

το τεστ αμμωνιας που εχω εχει ενα τετραδιο μεσα σε πολλες γλοσσες και τον πινακα που υπολογιζουμαι με ακριβια, αναλογα με τις τιμες που βρισκο σε ph απο αλλο τεστ βεβαια,και με το τροπο που μου γραφη εκει βρισκο το nh3και το nh4
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kristina (Μήνυμα 414092)
Ιδού το προβλημα σου! ;)
Αν εχει αρχισει να σαπιζει, τοτε γι αυτο ανεβηκε η τιμη της αμμωνιας.
Για τους ιδιους λογους που δεν αφηνουμε ενα νεκρο ψαρακι να σαπισει μεσα στο ενυδρειο, δεν αφηνουμε ουτε ενα σαπιο φυτο!

το υποψιαστηχα απο τη στηγμη που το ανεφερε ο Πανος για αυτο και ειπα για το φυτο αυτο αλλα ως αχαρια δεν ηξερα οτι το σαπιο φυτο εκανε την ειδια ζημια με ενα νεκρο ψαρι ,για αυτο και ο Γιωργος μου μιλαγε για ψωφιο ψαρι αν υπηρχε ....
Παντος σας ευχαριστω πολυ ολους με βοηθησατε αρκετα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:40.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01609 seconds with 11 queries