Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γαρίδες (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=104)
-   -   Πανσεληνος και γαριδες (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=45002)

Raven 22-10-10 02:48

Πανσεληνος και γαριδες
 
Θα ηθελα σημερα να συζητησουμε λιγο την σχεση που φαινεται να εχει η σεληνη και οι φασεις της σχετικα με την αναπαραγωγη των γαριδων.

Σημερα τα ενυδρεια μου ειχαν γεμισει με "πουκαμισα" απο γαριδες που αλλαξαν κελυφος χτες το βραδυ. Επισης παρατηρησα πολλες θηλυκιες να εχουν σημερα το πρωι νεα αυγα αναμεσα στα ποδια τους.Και αυτο ισχυει για ολα τα ειδη που εχω ακομα και τις αμανο !
Οι αυγωμενες , ξερω απο προηγουμενες παρατηρησεις μου, οτι θα γεννησουν γαριδακια 2-3 μερες μετα την πανσεληνο.

Εχω βρει στην βιβλιογραφια και σε παλιοτερες αναζητησεις μου, πηγες που αναφερουν οτι ΟΛΕΣ οι γαριδες (γλυκου και αλμυρου νερου) συγχρονιζουν τον αναπαραγωγικο τους κυκλο και την διαδικασια της εκδυσης με τις φασεις της σεληνης.

Ακομα και σε υπογειο να τις εχουμε, φαινεται οτι αισθανονται με τροπους που δεν κατανοουμε την μαγνητικη/βαρυτικη ελξη μεταξυ Γης και Σεληνης και αλλαζουν κελυφος και αυγωνουν κατα την πανσεληνο.

Το εχει παρατηρησει κανεις αλλος στις γαριδες του;

paco 22-10-10 07:10

ποτε μου δεν ειχα παρατηρησει κατι τετοιο
πρωι πρωι εριξα την τροφη σου την diy βυθυζοντας την με το χερι για να ειναι μπροστα να τις βλεπω
ολες μου η αμανο ειναι αυγομενες 9 τον αριθμο επισεις και οι περισοτερες red chery
σοδομα και γομορα στην πανσεληνο:grin:

kingrim 22-10-10 07:21

και οι δικες μου αυτες τις μερες κανουν εκδυση και εχουν αυγα αυτες τις μερες (εχουμε πανσεληνο?)

panospkk 22-10-10 07:55

Κι εγώ παρατήρησα το ίδιο με τις red cherry. Οι crs που έχω είναι ακόμα πολύ μικρες. Τυχαίο??

ARIS1983 22-10-10 10:53

Δηλαδη καθε πανσελινο να βαζουμε ενα Χ με κοκκινο κυκλο γιατι το θεαμα ειναι ακαταλληλο για ανηλικους!:D Πλακα πλακα και εγω καπου σε αγγλικα φορουμ με εκτροφεις, κατι τετοιο ειχα διαβασει απ' οτι καταλαβα γιατι δεν εχω παρει και διδακτορικο!

Eric 22-10-10 11:57

Υπαρχει πολυ συχνη εκδυση τις 3 τελευταιες μερες και καποιες green και blue babaulti ειναι φορτωμενες αυγα. Δεν φανταζομουν οτι συγχρονιζονται με την πανσεληνο.Οι Cherry τιποτα... εχουν να γεννησουν πριν το καλοκαιρι :(

Raven 22-10-10 15:47

Επισης ισως δεν ειναι τυχαιο οτι η κυοφορια τους διαρκει συνηθως 27-28 μερες ..οσο η φαση της σεληνης :rolleyes:

syphon 22-10-10 16:33

Εγώ απλά τις είχα χάσει τον τελευταίο καιρό και τις cherry και τις amano. Ίσως να είναι αυτή η εξήγηση

Πάνος 23-10-10 07:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 497085)
Επισης ισως δεν ειναι τυχαιο οτι η κυοφορια τους διαρκει συνηθως 27-28 μερες ..οσο η φαση της σεληνης :rolleyes:

για τις γαριδες το λες μονο??
ο φυσιολογικος "κυκλος" μιας γυναικας ειναι 28 μερες....οσο η φαση της σεληνης....
οι 9 μηνες της εγκυμοσυνης του ανθρωπου δεν ειναι καθολου 9.....αυτο ειναι χοντροκομμενο για τον κοσμο..ειναι καποιες μερες παραπανω..πιο συγκεκριμενα στην ιατρικη η κυηση διαρκει 40 εβδομαδες....δηλαδη 280 μερες....δηλαδη 10χ28.....ακριβως δεκα σεληνιακους μηνες...;)
πολλα πραγματα που δεν εχουμε παρατηρησει ειναι συνυφασμενα με τον κυκλο της σεληνης....

οσον αφορα το θεμα μας....δεν ετυχε να το παρατηρησω...παντως συνηθως οι αμανο μου αυγονονταν ομαδικα...τωρα τι φεγγαρι ειχε...δε το προσεξα ποτε...

Raven 19-03-11 00:43

Θα ακουσατε στις ειδησεις οτι αυριο εχει πανσεληνο και μαλιστα η σεληνη θα βρισκεται πολυ κοντα στη γη αυξανοντας την ελξη της.

Ειναι γνωστο πλεον οτι οι γαριδες αναπαραγονται συμφωνα με τον σεληνιακο κυκλο.
Θελω να παρατηρησετε ολοι οσοι εχετε γαριδες, αν εχετε πολλες αυγωμενες αυτες τις μερες ή αν επικρατει η λεγομενη "φρενιτιδα" των αρσενικων οταν οι θηλυκιες ειναι ετοιμες να ζευγαρωσουν.

QS-Plan 19-03-11 00:45

Αν είναι έτσι ετοιμαστείτε για αύριο....

http://www.nooz.gr/science/airio-to-...eutaion-xronon

μετά τον οργασμό των αγελάδων θα γυριστεί και ταινία με τον οργασμό των γαρίδων...

Πάνος 19-03-11 00:46

σημερα ασχοληθηκα με το blue-pearl-αδικο...γιατι οι γαριδες ηταν αρκετα στην επιφανεια και τρομαξα για ελλειψη οξυγονου. ομως ολα καλα....και η αμμωνια και τα νιτρωδη 0. το μονο "εκτος ρουτινας" που παρατηρησα. αυριο θα παρατηρησω παλι προσεκτικα τη συμπεριφορα τους οπως και στο ενυδρειο με τις crs.

Maverick 19-03-11 01:07

Και οι μονομάχοι είναι στα "πάνω" τους με την πανσέληνο, μάλιστα πολλοί λένε ότι αυτό έχει να κάνει με το αυξημένο φως κατα τη διάρκεια της νύχτας που επιτρέπει στους αρσενικούς να προσέχουν τη φωλιά με τα αβγά 24 ώρες το 24ωρο ;)

Raven 19-03-11 01:08

Oταν επικρατει φρενιτιδα ζευγαρωματος , θα πρεπει να παρατηρησετε κατι τετοιο :

BORKED

panos tsokas 19-03-11 10:41

και σε εμενα οι red cherry αλακσαν (ρουχαλακια)

ippomas 19-03-11 11:02

Σωστη η παρατηρηση για την πανσεληνο και δεν ειναι μονο για τις γαριδες απλα ισως εχει μεγαλυτερη επιδραση επανω τους. Ολοι οι οργανισμοι που εχουν μεγαλη ποσοτητα νερου εχουν και ο καθενας διαφορετικη συμπεριφορα στην πανσεληνο εφοσον πλεον ειναι καθαρα βιοελκτικη η συμπεριφορα τους.

panos tsokas 19-03-11 11:21

μον που ειν σελομενεσ εδω και 3-4 εδομαδες και παλι και που ειχε πανσελινο δεν κατευασαν τα αυγουλακια

el.stel 21-03-11 14:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 568253)
Θα ακουσατε στις ειδησεις οτι αυριο εχει πανσεληνο και μαλιστα η σεληνη θα βρισκεται πολυ κοντα στη γη αυξανοντας την ελξη της.

Ειναι γνωστο πλεον οτι οι γαριδες αναπαραγονται συμφωνα με τον σεληνιακο κυκλο.
Θελω να παρατηρησετε ολοι οσοι εχετε γαριδες, αν εχετε πολλες αυγωμενες αυτες τις μερες ή αν επικρατει η λεγομενη "φρενιτιδα" των αρσενικων οταν οι θηλυκιες ειναι ετοιμες να ζευγαρωσουν.

Αυτή η φρενίτιδα που λες φίλε Raven, την έχω δει εδώ και μερικές μέρες στις αρσενικές crs, αλλά νόμιζα ότι ήταν από την αλλαγή νερού. Συνήθως μετα από αλλαγές, τα αρσενικά έχουν μια τέτοια συμπεριφορά απλά η τελευταία έχει κρατήσει περισσότερο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:27.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01765 seconds with 11 queries