Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   αγορα CO2 ferplast (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22191)

octania246 16-01-08 20:40

αγορα CO2 ferplast
 
αν και δεν ηταν η καλυτερη επιλογη για το ενυδρειο μου(aquatlantis >200lit)
το ρισκαρισα και οτι βγει.αγορασα το πακετο τις ferplast energy classic.λεει οτι ειναι για ενυδρεια απο πανω απο 150λιτρα:cool:.
να και το λινκ

http://www.ferplast.com/marexeng/pro...0/Default.aspx

το κιτ περιλαμβανει μπουκαλα για το μειγμα ζαχαρης-νερου,bubble counter,αντεπιστροφη βαλβιδα,co2 mixer με pump.ετσι οπως το βλεπω ειναι η πιο καλη λυση για καποιον που δεν πιανουν τα χερια του με το DYI και τα θελει ολα ετοιμα.(ακομα και μεζουρα στο μπουκαλι εχει):smt035:smt035.
το καλο τις υποθεσεις(νομιζω)ειναι οτι ακριβως με τον ιδιο εξοπλισμο(αν ειναι τις προκοπης βεβαια) μπαινει και μπουκαλα με μανομετρα.το κοστος του ειναι πολυ χαμηλο οποτε πιστευω οτι ειναι μια καλουτσικη λυση.
η μεγαλη ερωτηση ειναι--πιστευετε θα κανει δουλεια?

gfdimopo 16-01-08 20:51

Είχα πάρει ενα παρόμοιο της Nutrafin με σκάλα διάχυσης όμως ....και είδα πως τα λίτρα τα οποία καλύπτει εξαρτώνται ανάλογα με το Kh ....

Η συσκευή κάλυπτε 150 λτ αν θυμάμαι καλα με ΚΗ 3 κάπου εκεί...
Όταν το Kh ανέβαινε τα λίτρα που κάλυπτε λιγοστεύαν σημαντικά...

δεν ξέρω αν ισχύει και για το δικό σου κάτι τέτοιο....


Εγω πάντως κράτησα την σκάλα και την έβαλα με μπουκάλα και μανόμετρα...:D

Neoklis 16-01-08 20:58

Έχω την εντύπωση ότι είναι ανεπαρκής για τα λίτρα σου...
Και σε λιγο καιρό είμαι θα βαρεθείς να φτιάχνεις μίγματα με ζάχαρη κτλ....

Όπως τα λες...
Ο διαχυτής που έχει κανει δουλειά....
Με μια μπουκάλα και μανόμετρα κρατάς τα άλλα όπως είναι και την έβγαλες καθαρή... :cool:

octania246 16-01-08 21:19

καπως ετσι το σκεφτηκα το εγω βασικα.οτι δηλαδη και να μην κανει δουλεια τουλαχιστον θα μεινει ο εξοπλισμος.το βραδυ τι γινετε?μιας και μεσα στην συσκευασια δεν αναφερει κατι:smt067
λεει οτι αντεχει για ενα μηνα αλλα με το μεγεθος τις μπουκαλας το βλεπω λιγο δυσκολο....

Παράθεση:

Με μια μπουκάλα και μανόμετρα κρατάς τα άλλα όπως είναι και την έβγαλες καθαρή... :cool:
ποτε ειπαμε ειναι η επομενη παραγγελια??:):)
-------------------------
παντως στο 100λιτρο που εχω και δουλευω το χειροκινητο συστημα τις tetra μπορω να πω οτι κανει δουλεια.αν και πιστευω οτι αυτο το συστημα ειναι πιο καταλληλο για εκεινο το ενυδρειο μιας και τις τετρα θελει συνεχια μπουκαλακια μπουκαλακια

strider 16-01-08 22:06

Μια διευκρινηση, το συστημα ανφερεται ως καταληλο μεχρι 150 λιτρα

giorgosp 17-01-08 00:21

Η τιμή του;

octania246 17-01-08 08:19

Παράθεση:

Μια διευκρινηση, το συστημα ανφερεται ως καταληλο μεχρι 150 λιτρα
βασικα ναι για εως 150λιτρα λεει δηλαδη να κανει σωστη δουλεια στα 100-120λιτρα.εγω ειμαι περιπου στα 170-175 καθαρα.θα δειξει..........

Παράθεση:

Η τιμή του;
η τιμη του ειναι στα 35Ε.
απλα ειναι η εργοστασιακη εκδοση του DYI και για καποιον που φοβαται να προσπαθησει να το κανει μονος του η δεν πιανουν τα χερια του.

το βραδυ τι κανουμε?το αφηνουμε ετσι πως ειναι σε λειτουργια?

PascM 17-01-08 08:58

Προσοχή! Το DYI (όπως είναι αυτό το σύστημα) δεν μπορούμε να το κλείσουμε διότι το μείγμα δεν σταματάει να παράγει παρα μόνον όταν εξασθενίσει!!
Αν προσπαθήσεις να κλείσεις την έξοδο του αερίου το ποιο πιθανόν είναι να γίνει ο τόπος χάλια από το μπαμ.

octania246 17-01-08 09:14

οποτε το αφηνω ως εχει.δεν το πειραζω καθολου;)
ευχαριστω

strider 17-01-08 14:04

ΣτοΣυγκεκριμενο συστημα θα μηπως θα ηταν καλο να βγαζουμε απο το ρευμα το διαχυτηρα το βραδυ και οι φυσσαλιδες να μενουν μεσα στη μεμβραβη:smt102

octania246 18-01-08 06:16

δεν το γνωριζω αυτο.ισως να ειναι και καλυτερα.απο την αλλη η μικρη σχετικα δυναμη του ολου συστηματος με το μεγαλυτερο μεγεθος του ενυδρειου μου απο αυτο που αναφερει ο κατασκευαστης πιστευω οτι δεν θα μου δημιουργησει καποιο προβλημα........

giorgosp 18-01-08 10:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από octania246 (Μήνυμα 229572)
δεν το γνωριζω αυτο.ισως να ειναι και καλυτερα.απο την αλλη η μικρη σχετικα δυναμη του ολου συστηματος με το μεγαλυτερο μεγεθος του ενυδρειου μου απο αυτο που αναφερει ο κατασκευαστης πιστευω οτι δεν θα μου δημιουργησει καποιο προβλημα........

Eτσι ακριβώς;)

octania246 19-01-08 21:19

εστεισα χθες το ολο συστημα.ακομα δεν εχει αρχισει να δουλευει μιας και τωρα κλεινω 24ωρες.τουλαχιστον ετσι λεει μεσα και στο manual οτι πρεπει να περασουν 24 ωρες.οποτε υπομονη.
παιζει καθολου σημασια το υψος και το μηκος των σωληνωσεων?η μπουκαλα με το bubble counter τα εχω σχεδον διπλα διπλα μεσα στο επιπλο.μετα η εξοδος κανει μια αρκετα μεγαλη διαδρομη μισο μετρο σε ανοδο.υπαρχει περιπτωση να επειρεαζει αυτο την αποδοση η να μην δουλεψει καθολου?
-------------------------
οτι και να πω ειναι λιγο.24 ωρες λεγανε----στις 24 ωρες αρχισε δειλα δειλα να βγαζει φυσαλλιδες:shock::shock:

PascM 20-01-08 13:21

Έχει σημασία η θερμοκρασία του μείγματος.
Πρέπει να είναι λίγο ζεστό!

strider 20-01-08 14:33

Οι οδηγιες λενε να χρησιμοποιθεί νε΄ρο απο το ενυδρειο(24-26 βαθμους)

octania246 20-01-08 19:01

το νερο ηταν απο το ενυδρειο σε αυτη την θερμοκρασια.παντως για την ωρα οι φυσαλλιδες ειναι πολυ λιγες που βγαζει.το αφηνω ετσι να δω τι θα γινει.

PascM 21-01-08 02:59

Το νερό ήταν από το ενυδρείο και σε θερμοκρασία π.χ. 24-26 αλλά τώρα τι θερμοκρασία έχει?
Αν κρύωσε θα βγάζει πολύ λίγες φυσαλίδες.

octania246 21-01-08 07:31

σιγουρα θα εχει κρυωσει το νερο.απο την στιγμη που η θερμοκρασια δωματιου ειναι 22-23βαθμους λογικα και η μπουκαλα εκει θα εχει πεσει.

PascM 21-01-08 10:21

Αν μπορείς να βάλεις την μπουκάλα σε σημειο που να έχει υψηλότερη θερμοκρασία σίγουρα θα δεις καλύτερη παραγωγή!

strider 21-01-08 12:18

Οταν λες λιγες φυσσαλιδες:smt102 ποσο λιγες
Εμενα μετα απο καμια βδομαδα δινει περιπου μια στα 8 δευτ. στους 22 βαθμους

PascM 21-01-08 12:33

8 φυσαλίδες το δευτερόλεπτο?

kill_bill 21-01-08 14:33

Μια καλη λυση για τα DIY CO2 οσον αφορα την θερμοκρασια μειγματος ειναι η μονωση της μπουκαλας με armaflex (καπου καποιος το εχει ξαναπει στο forum).

octania246 21-01-08 20:06

οταν λεμε λιγες λιγες:(
5 το λεπτο.δεν ξερω τωρα αν με τις μερες θα ανεβει καπως μιας και χθες εβγαζε 3 το λεπτο.δυστηχως σε αλλο μερος δεν μπορει να παει....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:08.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01941 seconds with 11 queries