Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλα λαβυρινθόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=129)
-   -   Paradise fish (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38315)

Apollwnas 26-02-10 23:55

Paradise fish
 
Θελω να ρωτησω για τα συγκεκριμενα ψαρακια,επειδη εχω ενα ζευγαρι και εχω ψιλομπερδευτει.Τι απαιτησεις νερου εχουν και σε τι θερμοκρασια?Προς το παρον τα εχω σε 150λιτρα κοινωνικο του οποιο κανω αλλαγες με αντιστροφη οσμωση και θερμοκρασια σταθερα 27-28.Ακουσα και την αποψη οτι ειναι κρυου νερου και οτι μπαινουν και σε νερο δικτυου(αν ισχυει αυτο μπορω να τους διαθεσω 80 λιτρα μονα τους).Ρωταω γιατι απο τοτε που εχω αρχισει να κανω αλλαγες νερου με οσμωση εχουν ψιλοχασει την κινητικοτητα τους ιδιος ο αρσενικος και μου καθεται στον πατο.

Dimis 27-02-10 00:02

Το ιδανικο για αυτα ειναι ενα ph 7-7.3 με kh περι το 8-12.
Απο θερμοκρασια παλι το ιδανικο ειναι 22-23 βαθμοι.
Μηπως ομως κατεβασες πολυ αποτομα την σκληροτητα του νερου σου με την Α.Ο,αν ναι ισως ειναι ενας λογος που τα κανει αυτα ο αρσενικος σου,ο αλλος λογος ειναι σιγουρα η πολυ υψηλη σου θερμοκρασια,οτιδηποτε πανω απο 25-26 για αυτα τα ψαρια ειναι απαγορευτικο!

Apollwnas 27-02-10 00:08

Το ph δεν εχει πεσει κατω απο 7,4 και το gh ειναι στο 6.Δεν το εκανα αποτομα 3 αλλαγες νερου εχω κανει μονο απο οσμωση 1 καθε εβδομαδα ενω πριν ηταν με νερο δικτυου το ενυδρειο.(ph στο 8,4 και gh στο 10).Η θερμοκρασια παντα ηταν εκει που ειναι τωρα γιαυτο παραξενευτικα.Το kh μετρας σαυτην την περιπτωση η το gh για την σκληροτητα εννοω??

Dimis 27-02-10 00:25

Ανθρακικη σκληροτητα το kh.
Kρατα εκει το ph σου αλλα κατεβασε σταδιακα την θερμοκρασια,ενα βαθμο το διημερο και σταθεροποιησε την στους 22-23.

Raven 27-02-10 01:42

Σιγουρα παιζει ρολο και η θερμοκρασια, αλλα εσυ εχε το νου σου και παρακολουθησε τα , μην αποκλειεις να προκειται για ασθενεια.

PascM 27-02-10 02:10

Τα ψάρια αυτά δεν θέλουν υψηλή θερμοκρασία, δίνω περισσότερες πιθανότητες σε αυτόν τον παράγοντα (πόσο καιρό τα έχεις ?)

Apollwnas 27-02-10 14:10

Τα ψαρια τα εχω τουλαχιστον ενα χρονο στο κοινωνικο,αλλα τον τελευταιο μηνα αυξησα την θερμοκρασια 3 βαθμους περιπου απο 25 που ηταν και αρχισα αλλαγες απο οσμωση(την τελευταια εβδομαδα μου τα κανει αυτα ο αρσενικος).Οποτε μου φαινεται θα τα βαλω στο 80 λιτρο μονα τους σε 23 βαθμος,γιατι στο μεγαλο εχω και καρδιναλιους που θελουν πιο ζεστο νερο σωστα ?

Dimis 27-02-10 14:38

80 λιτρα για ενα ζευγαρι ειναι οκ!
Με ενα ph 7-7.3 και θερμοκρασια 22-23 θα ειναι μια χαρα...Απλα την μεταβαση στην διαφορετικη θερμοκρασια να την κανεις σταδιακα.

Apollwnas 27-02-10 16:12

οκ θα κανω ετσι και αλλιως προσαρμογη κτλ

in the pond 27-02-10 18:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 421576)
Τα ψάρια αυτά δεν θέλουν υψηλή θερμοκρασία, δίνω περισσότερες πιθανότητες σε αυτόν τον παράγοντα (πόσο καιρό τα έχεις ?)

Αυτό ακριβώς!
Kρύου νερού, κρύου νερού!
Τα συγκεκριμένα ψάρια έχουν χρησιμοποιηθεί επιτυχώς και σε λίμνες με πολύ καλά αποτελέσματα. Άρα μιλάμε ότι σίγουρα μπορούν να ζήσουν και να αναπαραχθούν και σε πολύ χαμηλότερες θερμοκρασίες από αυτές που έχουν προαναφερθεί πιο πάνω.

Andros 27-02-10 20:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 421711)
Αυτό ακριβώς!
Kρύου νερού, κρύου νερού!
Τα συγκεκριμένα ψάρια έχουν χρησιμοποιηθεί επιτυχώς και σε λίμνες με πολύ καλά αποτελέσματα. Άρα μιλάμε ότι σίγουρα μπορούν να ζήσουν και να αναπαραχθούν και σε πολύ χαμηλότερες θερμοκρασίες από αυτές που έχουν προαναφερθεί πιο πάνω.

Σε λιμνες βασιλη ναι αλλα μονο την εποχη της λιμνης και σε πολυ ηπιους χειμωνες....

Τα macropodus opercularis οπως ειναι το επιστημονικο τους ονομα ειναι αρπακτικα ψαρια και θα τσακισουν οτι μικρο ψαρι βρεθει μπροστα τους.
Οποταν μαζι με χρυσοψαρα και κοι το ξεχναμε ;)

Μονα τους ναι!!

Ποτε 2 αρσενικα μαζι σε ενυδρειο περιορισμενου μεγεθους γιατι θα πεσει πολυ ξυλο και ναι σε 80 λιτρα για ενα ζευγος (αυτο ειναι το οριο για 2 ψαρια) αν και καλυτερα θα ηταν π.χ ενα 120λιτρο.

Υποψην οτι σε αυτα τα ψαρια δεν αρεσει η μεγαλη κυκλοφορια του νερου και δεν χρειαζονται υψηλα επιπεδα οξυγονου αφου ανεβαινουν στην επιφανεια και χαρις σε ενα ειδικο οργανο που διαθετουν αναπνεουν ατμοσφαιρικο αερα.

Για τις παραμετρους του νερου και την θερμοκρασια στα ειπαν τα παιδια.......

in the pond 27-02-10 20:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Andros (Μήνυμα 421750)
Σε λιμνες βασιλη ναι αλλα μονο την εποχη της λιμνης και σε πολυ ηπιους χειμωνες....

Τα macropodus opercularis οπως ειναι το επιστημονικο τους ονομα ειναι αρπακτικα ψαρια και θα τσακισουν οτι μικρο ψαρι βρεθει μπροστα τους.
Οποταν μαζι με χρυσοψαρα και κοι το ξεχναμε ;)

Μονα τους ναι!!

Ποτε 2 αρσενικα μαζι σε ενυδρειο περιορισμενου μεγεθους γιατι θα πεσει πολυ ξυλο και ναι σε 80 λιτρα για ενα ζευγος (αυτο ειναι το οριο για 2 ψαρια) αν και καλυτερα θα ηταν π.χ ενα 120λιτρο.

Υποψην οτι σε αυτα τα ψαρια δεν αρεσει η μεγαλη κυκλοφορια του νερου και δεν χρειαζονται υψηλα επιπεδα οξυγονου αφου ανεβαινουν στην επιφανεια και χαρις σε ενα ειδικο οργανο που διαθετουν αναπνεουν ατμοσφαιρικο αερα.

Για τις παραμετρους του νερου και την θερμοκρασια στα ειπαν τα παιδια.......

Άντρο, οι δικοί μας χειμώνες είναι ιδανικοί, φτάνει η λίμνη να πληρεί κάποιες βασικές προδιαγραφές. Το ότι δεν χρησιμοποιούνται αρκετά στις λίμνες είναι γιατί το τελικό τους μέγεθος και παράλληλα η όψη τους από πάνω δεν δίνουν την ιδανικότερη εικόνα, γιατί απλά δεν είναι και το δυνατότερο τους σημείο, όπως π.χ. τα ΚΟΙ.

Στα υπόλοιπα δεν θα διαφωνήσω και βεβαίως δεν έχω συμβουλέψει τον φίλο να βάλει αυτά τα ψάρια σε λίμνη με κοι. ;) Γι' αυτό άλλωστε ποτέ δεν έχω προχωρήσει στην εισαγωγή τέτοιων ψαριών στη λίμνη μου. Σε πολύ μεγάλα συστήματα με φυσική κάλυψη, το συζητώ!

Andros 27-02-10 21:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 421763)
Άντρο, οι δικοί μας χειμώνες είναι ιδανικοί, φτάνει η λίμνη να πληρεί κάποιες βασικές προδιαγραφές. Το ότι δεν χρησιμοποιούνται αρκετά στις λίμνες είναι γιατί το τελικό τους μέγεθος και παράλληλα η όψη τους από πάνω δεν δίνουν την ιδανικότερη εικόνα, γιατί απλά δεν είναι και το δυνατότερο τους σημείο, όπως π.χ. τα ΚΟΙ.

Στα υπόλοιπα δεν θα διαφωνήσω και βεβαίως δεν έχω συμβουλέψει τον φίλο να βάλει αυτά τα ψάρια σε λίμνη με κοι. ;) Γι' αυτό άλλωστε ποτέ δεν έχω προχωρήσει στην εισαγωγή τέτοιων ψαριών στη λίμνη μου. Σε πολύ μεγάλα συστήματα με φυσική κάλυψη, το συζητώ!

:smt023


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01647 seconds with 11 queries