Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   ξεκηναμε σιγα σιγα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=34401)

Δημητρης89 30-09-09 16:18

ξεκηναμε σιγα σιγα
 
καταρχην να πω ενα γεια σε ολους.....

και τωρα στο ψητο...το σαββατο που μας περασε μπολιασα το ενυδρειο μου(30 λιτρα) και εβαλα μεσα 3 endlerακια(απο 1cm περιπου το καθενα)....

το ενυδρειακι το προοριζω για φυτεμενο και ετσι θα σας τρελανω λιγο στις ερωτησεις:rolleyes:
ας αρχισουμε πρωτα απο τον φωτισμο και τα φυτα.....

η μια λαμπα που εχει ειναι 10w και προς το παρων εχω λιγο κερατοφυλο,τα υπολοιπα που θα βαλω θα ειναι ευκολα φυτα και ενδεικτηκα αυτα που μου αρεσαν με μια ματια ειναι:
anubias,riccia fluitans,elodea densa,bacopa caroliniana,bacopa australis,lysimachia nummularia και τελος eleocharis partula
βεβαια δεν θα μπουν ολα......

ερωτηση για τα φυτα:θα χρειαστω εξτρα φωτισμο?ειναι τα παραπανω φυτα ''ευκολα''???

τον φωτισμο τον κραταω 10ωρες την ημερα(ειναι καλα?)

και κατι για το νερο:ποτε θα πρεπει να κανω την πρωτη αλλαγη?

αυτα για αρχη και τα ξαναλεμε:p:p

harilaos 30-09-09 19:17

Γενικά, μια χαρά δουλειά θα κάνεις και με τον υπάρχοντα φωτισμό.
Για ρίξε μια ματιά εδώ για αρχή για να δεις ποια εύκολα φυτά σου αρέσουν.

Δημητρης89 30-09-09 21:36

Α!!!! ξεχασα να σημειωσω οτι κατω εχω αμμο....
αρα πρεπει να διαλεξω φυτα που τρεφονται μονο απο το φυλλωμα?

imichal 30-09-09 21:49

μια χαρά δουλειά κανει και η αμμος.....

chemical mac 01-10-09 14:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από imichal (Μήνυμα 378017)
μια χαρά δουλειά κανει και η αμμος.....

...αλλά για τα συγκεκριμένα φυτά (,elodea densa,bacopa caroliniana,bacopa australis,lysimachia nummularia και τελος eleocharis partula) ο φωτισμός σου είναι ανύπαρκτος

Δημητρης89 01-10-09 15:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chemical mac (Μήνυμα 378204)
...αλλά για τα συγκεκριμένα φυτά (,elodea densa,bacopa caroliniana,bacopa australis,lysimachia nummularia και τελος eleocharis partula) ο φωτισμός σου είναι ανύπαρκτος

γενικα θα μπορεσω ομως να βαλω μερικα αλλα φυτα ή να ψαξω για λαμπα?

chemical mac 01-10-09 16:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Δημητρης89 (Μήνυμα 378238)
γενικα θα μπορεσω ομως να βαλω μερικα αλλα φυτα ή να ψαξω για λαμπα?

για τα εύκολα φυτά χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις υπάρχει υπόμνημα. έχε υπόψη σου ότι αν μπεις στη διαδικασία αναβάθμισης φωτισμού, θα πρέπει μετά να ψάξεις και μπουκάλες co2, λιπάσματα κτλ. αν δε θέλεις να μπεις σε αυτή τη διαδικασία μείνε στις ανούμπιες, στη java fem και στις κρυπτοκορίνες. τα βγάζουν πέρα μια χαρά με το φως που έχεις και μπορείς να κάνεις ένα όμορφο ενυδρείο και με αυτά τα φυτά.

Δημητρης89 01-10-09 16:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chemical mac (Μήνυμα 378239)
για τα εύκολα φυτά χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις υπάρχει υπόμνημα. έχε υπόψη σου ότι αν μπεις στη διαδικασία αναβάθμισης φωτισμού, θα πρέπει μετά να ψάξεις και μπουκάλες co2, λιπάσματα κτλ. αν δε θέλεις να μπεις σε αυτή τη διαδικασία μείνε στις ανούμπιες, στη java fem και στις κρυπτοκορίνες. τα βγάζουν πέρα μια χαρά με το φως που έχεις και μπορείς να κάνεις ένα όμορφο ενυδρείο και με αυτά τα φυτά.

τα φυτα που δειαλεξα στην αρχη δεν ειναι ευκολα?και αν οχι υπαρχουν μεσα στη λιστα μου τιποτα απο αυτα?

kwstas_original 01-10-09 16:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Δημητρης89 (Μήνυμα 377981)
και κατι για το νερο:ποτε θα πρεπει να κανω την πρωτη αλλαγη?

δεν κανεις και καμια αλλαγη?καλο θα κανεις!;):D

Δημητρης89 01-10-09 16:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kwstas (Μήνυμα 378245)
δεν κανεις και καμια αλλαγη?καλο θα κανεις!;):D

λεω να το αφησω λιγο ακομα και να κανω την αλλαγη το επομενο σαββατοκυριακο....το ενυδρειο λειτουργει πεντε μερες και μεσα εχω μονο 3 ψαρακια ενω την θερμοκρσια την ειχα στους 26 και σημερα την ανεβασα στους 28 για να αυξηθουν οι αποικιες

αν το σωστο ομως ειναι να κανω αλαγη εννοητε πως θα σας ακουσω


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:28.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01566 seconds with 11 queries