Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Πρόβλημα με φυτά? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24275)

gfdimopo 09-04-08 18:27

Πρόβλημα με φυτά?
 
5 Συνημμένο(α)
Καλημέρα παιδιά...

Μετα απο καιρό (6 μήνες )τα φυτά μου (ήταν τα μισά τότε) παρουσίασαν προβληματάκια...φαίνονται κάπως αδύναμα και μεγαλώνουν κάπως αργά θα έλεγα

Συνημμένο Αρχείο 14024
Συνημμένο Αρχείο 14025

Θα ανεβάσω και μετρήσεις απο το ενυδρείο μου το βραδάκι...

Μήπως το πρόβλημα με τα φυτά είναι οτι μεγαλώσαν και πολλαπλασιάστηκαν (είναι στην πλειοψηφία τους ταχείας ανάπτυξης) και η ιχθυοφόρτωση είναι σχετικά μικρή?

Έχω 11 καρδινάλιους και 6 γαρίδες αμανο σε 125 λίτρα...

ενυδρείο: Rio 125 lt (100 καθαρά)
θερμοκρασία: 24 C
Ph: 7 (με ανοικτά περίπου 4 ώρες)
KH:6
NO2:(προσεχώς)
No3:0 mg/l
PO4:(προσεχώς)
Φωτισμός: 2 x 28 watt Τ5 (1 Nature + 1 Daylight) + ανακλαστήρες
Φωτοπερίοδος: 8 h
Λίπανση: Κάθε μέρα 2.5 ml Κάλλιο και 3 φορές την εβδομάδα 0.4 ml Floorish Γενικό
CO2: 1 φυσαλλίδα τα 2'' , σήμερα το πήγα 1 φυσσαλίδα το 1 sec

Πόσες φυσσαλίδες Co2 πρέπει να βάλω? 18? σύμφωνα με το πίνακα? ή πρεπει να μετρήσω το ph πριν ανάψουν τα φώτα?

Επίσης εμφανίστηκε σε μια anubia άλγη η οποία δεν φεύγει με τρίψιμο που προσπάθησα...
Συνημμένο Αρχείο 14026
Συνημμένο Αρχείο 14027

Τι άλγη είναι αυτη? μαύρη?


Σας παραθέτω και μια εικόνα με όλο το ενυδρείο μου για να μου πείτε μηπως χρειάζεται περισσότερο λίπασμα ή κατι άλλο


Συνημμένο Αρχείο 14030


Ευχαριστώ

kill_bill 09-04-08 18:30

Kαθημερινα flourish εγω δεν θα εβαζα και καλιο μερα παρα μερα (αν κ το καλιο ΔΕΝ ευθυνεται για αλγες)

gfdimopo 09-04-08 18:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kill_bill (Μήνυμα 253119)
Kαθημερινα flourish εγω δεν θα εβαζα και καλιο μερα παρα μερα (αν κ το καλιο ΔΕΝ ευθυνεται για αλγες)

Λάθος μου...edited

kill_bill 09-04-08 18:39

Ποσο καιρο το εχεις το ενυδρειο?

chemical mac 09-04-08 18:40

Στις 2 πρώτες φωτογραφίες έχεις κατά πάσα πιθανότητα staghorn και στην ανούμπια έχεις bba (black beard algae). Κοινό στοιχείο και στις δυο περιπτώσεις είναι η έλλειψη co2. Προσπάθησε λοιπόν να αυξήσεις τις φυσαλίδες. Αν έχεις DIY CO2...δύσκολο. Αν έχεις μπουκάλα αύξησε την ποσότητα. Και στις δυο περιπτώσεις αλλαγές νερού. Θα πρότεινα ταυτόχρονη αύξηση φωτισμού με μέγιστο τις 10 ώρες.

xontros 09-04-08 18:45

Χρειάζεσαι σίγουρα μετρήσεις ΝΟ3 και PO4, καθώς είναι πολύ πιθανό λόγω χαμηλής ιχθυοφόρτισης να είναι χαμηλά.. (έχω κι εγώ αντίστοιχο πρόβλημα..) Μην ρίξεις όμως μέσα τίποτα χωρίς να μετρήσεις..

Όσο για το CO2, χρειάζεσαι μετρήσεις pH και KH, για να δεις πού βρίσκεσαι..

gfdimopo 09-04-08 18:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chemical mac (Μήνυμα 253130)
Στις 2 πρώτες φωτογραφίες έχεις κατά πάσα πιθανότητα staghorn και στην ανούμπια έχεις bba (black beard algae). Κοινό στοιχείο και στις δυο περιπτώσεις είναι η έλλειψη co2. Προσπάθησε λοιπόν να αυξήσεις τις φυσαλίδες. Αν έχεις DIY CO2...δύσκολο. Αν έχεις μπουκάλα αύξησε την ποσότητα. Και στις δυο περιπτώσεις αλλαγές νερού. Θα πρότεινα ταυτόχρονη αύξηση φωτισμού με μέγιστο τις 10 ώρες.

εκόψα το φύλλο το φυτού που είχε πολύ μαύρη άλγη. το διοξείδιο είναι με μπουκάλα CO2 πόσο πρέπει να το ρυθμίσω με βάση τις μετρήσεις που πρόσθεσα στην αρχή του thread?

chemical mac 09-04-08 18:52

Αν δε σε πειράζει να το κόψεις :D ....σίγουρα αύξησε τις φυσαλίδες. Μέτρησε πρώτα pH / kH αλλά θεωρώ ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα στα ψάρια σου αν πας σε 2 φυσαλίδες / δευτερόλεπτο (κι εγώ κάπως έτσι είμαι 2 με 3 bubbles / sec σε 120 λίτρα με cardinals, rasbora, SAE, lown loach - κανένα πρόβλημα με τα ψάρια). Άλλη μια ωραία λύση είναι να βρεις μερικά πεινασμένα SAE και να τα ρίξεις μέσα :D . Μέτρα πρώτα.

Tolis 09-04-08 18:58

Εγω απ τις φωτο μια χαρα υγιη τα βλεπω τα φυτα.

giagligian 09-04-08 19:10

Ναι όντως... Σε ενοχλούν τόσο πολύ αυτές οι ελάχιστες άλγες?

Πάνος 09-04-08 22:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gfdimopo (Μήνυμα 253117)
...

Μήπως το πρόβλημα με τα φυτά είναι οτι μεγαλώσαν και πολλαπλασιάστηκαν (είναι στην πλειοψηφία τους ταχείας ανάπτυξης) και η ιχθυοφόρτωση είναι σχετικά μικρή?
No3:0 mg/l

ειναι και αυτο ενα προβλημα..καλο ειναι να εχεις 5-10 νιτρικα εφοσον εχεις αρκετα ταχειας αναπτυξης...

gfdimopo 09-04-08 22:06

να αρχίσω να ρίχνω νιτρικά της floorish? ή να πάρω μερικούς καρδινάλιους ακομα?

Πάνος 09-04-08 22:22

δε νομιζω οι καρδιναλιοι να κανουν και πολλα αν εχεις πολλα φυτα...και επισης δε μπορεις να ελεγξεις τις τιμες...καλυτερα να παρεις σκευασμα που μπορεις να ριχνεις καθε φορα οσο χρειαζεσαι για να εχεις τις επιθυμητες τιμες...

gfdimopo 10-04-08 08:11

Μπορεί κάποιος να μου πει πόσο και κάθε πότε πρέπει να ρίχνω?

Κάποιος φίλος είπε πως η συγκέντρωση πρέπει να είναι 5 με 10. Υπάρχει κίνδυνος για άλγες?

xontros 10-04-08 12:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gfdimopo (Μήνυμα 253214)
να αρχίσω να ρίχνω νιτρικά της floorish? ή να πάρω μερικούς καρδινάλιους ακομα?

Χωρίς να το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ (για το λόγο αυτόν ακριβώς που περιγράφω), το πρόβλημα με το Flourish Nitrogen είναι ότι όπως λέει και στο site της εταιρείας:
http://www.seachem.com/products/prod...hNitrogen.html
"It provides nitrogen in both the nitrate form and the plant-preferred ammonium form. However, no free ammonia is released because the ammonium in Flourish Nitrogen™ is complexed and unavailable until utilized by the plants."
και:
"Because one-half of the nitrogen in Flourish Nitrogen™ is from nitrate you can get a reasonable estimate of nitrogen levels by doubling a nitrate reading"
Επομένως, δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι τελικά να υπολογίσει κανείς πόσο N υπάρχει στο ενυδρείο.. Συνεπώς, νομίζω θα συμφωνήσουν και οι παλιότεροι, ίσως είναι προτιμότερη η χρήση KNO3.. Αναμειγνύοντας με νερό, μπορείς να φτιάξεις μόνος σου ένα λίπασμα για το άζωτο..
Ρίξε μια ματιά και εδώ:
http://www.csd.net/~cgadd/aqua/articles.htm
και αν χρειαστείς βοήθεια με τις πράξεις.. just ask! :D
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gfdimopo (Μήνυμα 253264)
Μπορεί κάποιος να μου πει πόσο και κάθε πότε πρέπει να ρίχνω?

Κάποιος φίλος είπε πως η συγκέντρωση πρέπει να είναι 5 με 10. Υπάρχει κίνδυνος για άλγες?

Το σωστό είναι μαζί με τα NO3 να μετρήσεις και PO4, έτσι ώστε να βρίσκονται σε αναλογία 1:15 (από 1:10 έως 1:20).. Γιατί αν ανεβάσεις τα ΝΟ3 δυσανάλογα, τότε όντως, θα υπάρχει κίνδυνος για άλγες.. Το ίδιο και για τα PO4..

gaia 11-04-08 18:55

Πριν παίξεις με τα λιπάσματα αύξησε το co2 , για kh 6 θες ph 6.8 .

gfdimopo 12-04-08 08:39

Mετά απο πόση ώρα που θα έχουν ανάψει τα φώτα πρέπει να μετρήσω το ph και να είναι 6.8 για να δώ αν χρειάζεται να αυξήσω το co2

gaia 16-04-08 17:25

Στη μέση της φωτοπεριόδου.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01732 seconds with 11 queries