Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Spraybar και ανατάραξη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=31056)

kostas_dimi_xapsas 19-03-09 14:35

Spraybar και ανατάραξη
 
Hello again! Λοιπόν σήμερα η ερώτησή μου είναι πώς μπορώ να μειώσω ροή του νερού που προκαλεί το εσωτερικό μου φιλτρο στο Rio180 χωρίς όμως να χάσω την οξυγόνωση από την ανατάραξη!
Σκέφτηκα να τοποθετήσω ένα Spraybar της Eheim ή κάποιο DIY. Το θέμα είναι θα γίνεται αρκετή οξυγώνωση ή από την άλλη με το Spraybar θα καταφέρω να μειώσω την ροή του νερού μέσα στο ενυδρείο?
Όπως και να έχω γυρίσει το ακροφύσιο του φίλτρου δεν έγινε κάτι. Όταν ήταν στραμένο προς το καπάκι του ενυδρείου ναι μεν γινόταν ανατάραξη με μικρ΄τερη ροή αλλά αρκετά θορυβόδες, όταν το είχα στραμένο κάπως παράλληλα προς την επιφάνεια του νερού λιγότερος θόρυβος αλλά πολύ έντονη ροή!

ΜΙΜΗΣ 19-03-09 18:53

καταρχην γιατι να θες να το κανεις αυτο?δοκιμασε να βυθισεις το φιλτρο σου ποιο βαθια στο νερο και στρεψε το φιλτρο σου ετσι ωστε το ακροφισιο να χτυπαει στο τζαμι η προς τα επανω.η ανεβασε την σταθμη του νερου και το ακροφισιο προς τα επανω ετσι δεν θα πεφτει απο ψηλα το νερο και δεν θα κανει πολυ θορυβο

Raven 19-03-09 19:30

Και να υπενθυμισω οτι η καλη κυκλοφορια μονο καλο μπορει να κανει.
Στα υψηλων απαιτησεων φυτεμενα πχ. πολλοι εχουν κυκλοφορια 7-10 φορες τα λιτρα τους.
Αναλογα και τι ψαρια εχει μεσα βεβαια.Μονομαχοι ,Gouramis και αλλα λιμνοβια ειδη δεν τους αρεσει η δυνατη ροη.

kostas_dimi_xapsas 19-03-09 23:09

Raven για αυτόν ακριβώς τον λόγο θέλω να μειώσω την ροή λόγο των ψαριών!
Μίμη η έξοδος του φίλτρο το ακροφύσιο είναι κάτω από το την στάθμη στα Rio kamöia 3-4cm

ΜΙΜΗΣ 20-03-09 13:10

αν εβαζες κατι σαν τουλι μπροστα και το εδενες στο ακροφυσιο?

Alex_Salonica 20-03-09 14:00

εγώ πάντως που είχα το ίδιο πρόβλημα με δυνατή ροή΄, έκανα μια οπή στο spraybar από άκρη σε άκρη σε μέγεθος όσο και οι τρύπες που είχα και έλυσα το πρόβλημα μου, ελπίζω να σου έδωσα να καταλάβεις

panos1972 20-03-09 14:08

Εγώ πάντως άνοιξα μερικές ενδιάμεσες τρύπες στη "φλογέρα" και μεγάλωσα λίγο τις ήδη υπάρχουσες. Αν δεν με ικανοποιούσε η ροή και πάλι, είχα σκεφτεί να ανοίξω και μερικές ακόμα από την κάτω πλευρά της "φλογέρας" ώστε να υπάρχει εκτόνωση χωρίς μεγάλη ανατάραξη. Τελικά όμως με κάλυψε η 1η λύση.

blackghost7 20-03-09 14:46

4 Συνημμένο(α)
Αυτο που μπορεις να κανεις ωστε να μειωσεις την ροη ειναι να κανεις μια πατεντα τυπου lily pipe.
Εγω την εκανα με ενα μπουκαλι της coca cola κομενο ετσι οπως ηθελα εγω.
Εγω το εκανα στην εξοδο του εξωτερικου μου φιλτρου αλλα το ιδιο μπορει να γινει και στο εσωτερικο της Juwel.

Σου παραθετω φωτογραφιες για να καταλαβεις τι εννοω

Alex_Salonica 20-03-09 14:57

πρακτικό αυτό με το μπουκάλι κοκα κόλα αλλά είναι λίγο άσχημο εμφανισιακά κατά την γνώμη μου

kostas_dimi_xapsas 20-03-09 22:55

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές παιδιά!

blackghost7 21-03-09 00:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica (Μήνυμα 342322)
πρακτικό αυτό με το μπουκάλι κοκα κόλα αλλά είναι λίγο άσχημο εμφανισιακά κατά την γνώμη μου

Το φτιαχνεις οπως θες ωστε να σου αρεσει εγω το εκοψα γρηγορα πριν τρια χρονια για να δω αν κανει την δουλεια μου και απλα δεν το ξαναεβγαλα ποτε!:D

Τονιζω ξανα ομως οτι προκειται για πατεντα του lily pipe.
Ψαξτο στο ιντερνετ και θα βρεις ετοιμα πολυ πιο ομορφα αλλα και ακριβα!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:48.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01407 seconds with 11 queries