Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=55)
-   -   Snapshot of wildlife (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=93019)

Γιώργος06 23-07-16 11:37

Snapshot of wildlife
 
5 Συνημμένο(α)
Μετά από πολύ καιρό όπου ήμουν ανενεργός στο φόρουμ θα κάνω μια μικρή παρουσίαση του ενυδρείου μου.


Τίτλος ενυδρείου: Snapshot of wildlife
Διαστάσεις: 60 X 30 X 30
Λίτρα:55
Χρόνος λειτουργίας: 2 Χρόνια
Τύπος και διάρκεια φωτισμού: LED Daytime 7 ώρες
Co2 και τρόπος διάχυσης: 1 φυσαλιδα το δευτερολεπτο, διαχυση με diffusor
Λίπανση: Seachem iron, seachem flourish, ΝΟ3, PO4, Potassium ημερήσια λίπναση
Υπόστρωμα: ΑDA Amazon
Φίλτρανση: Eheim εξωτερικό φίλτρο
Θερμοκρασία: 25
pΗ: 7.0 αυξομειώνεται κατα τη διαρκεια της ημέρας λόγω CO2
GΗ: -
KΗ: -
Λίστα φυτών:Staurogyne sp. , Rotal Sp Green, Blyxa Japonica, Cryptocoryne Wendtii, Valisneria Asiatica
Λίστα ψαριών και ασπόνδυλων : Apistogramma cacatuoidies male, Ottonciclus, Neon Tetra, Apistogramma Ramirezi Female (φιλοξενούνταν στο ενυδρειο για 3 μήνες)

Το ενυδρειο εχει αλλάξει κατα διαστήματα για αυτό οι φωτογραφίες εινια διαφορετικές.

Τάκης 23-07-16 13:05

Ξανακαλώς ήρθες :)
βάλε και καμιά φωτογραφία να κάνουμε λίγο οφθαλμοθεραπεία :)

Γιώργος06 23-07-16 13:07

Γεια σου Τάκη,

Είχα προβλήματα με το upload - ενταξει λύθηκε! :p:):smt020

kgf12345 23-07-16 13:09

ομορφο το ενυδρειο:)
τα ραμ με τα απιστο πως τα πανε μαζι?:)

GN_AZ 23-07-16 13:11

πολύ όμορφο :)

σκέτη "ζημιά" είστε όλοι εσείς με τα CO2 συστήματα σας :D

μπορείς να δώσεις λίγες παραπάνω λεπτομέρειες για τον φωτισμό σου ?

Τάκης 23-07-16 13:14

Πραγματικά είναι όμορφο το ενυδρείο σου :)

Γιώργος06 23-07-16 13:55

Ευχαριστώ παιδιά!
O φωτισμός ειναι αυτος
http://www.aquaplantsonline.nl/verli...ed-verlichting

Τα απιστο το αρσενικο με το ραμ το θηλυκο δεν είχε κανένα πρόβλημα. Σαν να μην υπηρχε. Φανταζομαι αν ηταν αρσενικό ομως θα είχαμε πόλεμο! :):)

johnpecn` 23-07-16 14:11

πολύ ωραίο :)
Η τελικη μορφη ειναι η τερμα δεξια φωτό;
ετοιμος για διαγωνισμο και εσυ, θα γινει μαχη :D:D

sarpijk 23-07-16 14:42

Μπράβο! Μελετημένη προσπάθεια!

GN_AZ 23-07-16 16:24

μόνο με 11W φωτισμού ?????? :smt120

το CO2 είναι που κάνει την διαφορά ή τα λιπάσματα ?

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 23-07-16 16:36

Αν μου επιτρέπετε νομίζω πλέον τα watt δεν παίζουν τόσο ρόλο όσο τα lumen, η grolux στα 39watt βγάζει 1800 ενώ στα ίδια watt η Οσραμ 3200, αυτό είναι φυσικό να συμβαίνει γιατί τα watt είναι λάθος μέτρηση αφού είναι ουσιαστικά μονάδα κατανάλωσης, ενώ τα lumen μονάδα μέτρησης έντασης φωτός. Το ερώτημα είναι λοιπόν η συγκεκριμένη πηγή φωτός πόσα λούμεν αποδίδει για να μας φύγει η απορία.
Υ.Γ. Αν διάβασα σωστά μιας και γερμανικά δεν ξέρω γρι, οι προδιαγραφές του το δίνουν για 1320 lumen, είναι όντως πολύ λίγα, μη ξεχνάμε όμως ότι έχει και πολύ χαμηλό ύψος το ενυδρείο.

Themis_aqua 23-07-16 17:35

..
 
Ωραιο το ενυδρειο σου μπραβο να το χαιρεσαι:pΕνας ακομη για το διαγωνισμο:D

Οσον για τον συγκεκριμενο φωτισμο παιδια ας μην ξεχναμε πως προκειται για ειδικη ενυδριακη λαμπα-led κρινοντας κι απ το καταστημα που την πουλαει,που ασχετα αν δεν μας φαινεται τοσο δυνατη σε watt,απο lumen ομως αποδιδει πολυ καλα και σε συνδιασμο με τη σωστη διαχυση co2+λιπανση που εχει πετυχει ο φιλος μας, εχουμε ενα πολυ ωραιο φυτεμενο:p

sarpijk 23-07-16 17:42

Μιας και έχει αναφερθεί ο διαγωνισμός και επειδή εδώ και καιρό δεχόμαστε συμμετοχές κάντε κράτει με τις παρουσιάσεις.

Themis_aqua 23-07-16 19:56

Στεφανε γιατι το λες αυτο;
Για να δουμε ενα καινουριο ενυδρειο κατευθειαν στο διαγωνισμο;

Στάλθηκε από το LG-D335E μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

sarpijk 23-07-16 20:25

Για να υπάρχει το στοιχείο της έκπληξης και για να μη ξέρουμε (όσο αυτό είναι δυνατόν) ποιο είναι ποιου....

Γιώργος06 23-07-16 22:46

Λοιπόν έκανα λάθος με το φωτισμό αντί για το μοντέλο 50 έδωσα το λινκ για το 40. Το σωστό είναι αυτό http://www.aquaplantsonline.nl/verli...ed-verlichting

Τα watt Πια δεν έχουν σχέση όπως ανέφερε και o Kώστας. Από την εμπειρία μου, ο συγκεκριμένος φωτισμός είναι υπέραρκετος.

@johnpecn' η τελική μορφή δεν είναι η τελευταια καθώς το Stayrogyne επνιξε την cuba calitrichoides ταξιδευα με τη δουλεια πολύ και έγινε ζουγκλα μέσα Μετά το καλοκαίρι θα επαναφέρω την cuba ή glossostigma .:rolleyes:

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια
:smt020

odin79 24-07-16 00:01

παρα πολυ ομορφο!!!μπραβο!το μονο που με χαλαει ειναι αυτη η πετρα.παραειναι ασπρη και δεν μου αρεσει το μεγεθος-σχημα .αλλα το ενυδρειο τα σπαει!

Γιώργος06 24-07-16 22:05

Θα το έχω υπόψιν Odin79.
Η αληθεια είναι οτι η πέτρα είναι γκρι και ροζ μαζί με ασπρη, οι φωτογραφίες είναι από κινητό οπότε δε φαίνεται καλα.
ΘΕλω να τη συνδυάσω με κάποιο ξυλο στο μέλλον..στο 55 λιτρο όμως δεν έχω και πολύ χώρο να παίξω..
απλά καποια στιγμη θα πάρω μεγαλύτερο ενυδρειο:smt020

ChocolatePuma 25-07-16 09:58

Πολύ ωραίο το αποτέλεσμα!:smt041

Πάνος 26-07-16 09:54

πολύ ομορφο Γιωργο!! μπραβο!

Γιώργος06 29-08-16 18:27

update και τεχνικη ερωτηση
 
1 Συνημμένο(α)
Παιδια να ρωτήσω πως μπορώ να κανω αντιγραφη επικόλληση κατευθειαν εδω στο κείμενο τη φωτογραφία του ενυδρειο.
Κανω αντιγραφη την φωτογραφία και μετα εδώ μεσα κανω επικόλληση και δεν γινεται τίποτα....
Βλέπω αλλους που δεν ανεβαζουν συννημενα απλά βαζουν τη φωτο μεσα στο text box..

:)

pans3 29-08-16 19:46

Αφού έχεις κάνει το ανέβασμα της φωτογραφίας ως συνημμένο, πατάς το βελάκι δίπλα στο συνδετήρα, και απ'το παραθυράκι που σου βγάζει την επιλέγεις.

Το ενυδρείο σου είναι πανέμορφο!!

Γιώργος06 30-08-16 10:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pans3 (Μήνυμα 960953)
Αφού έχεις κάνει το ανέβασμα της φωτογραφίας ως συνημμένο, πατάς το βελάκι δίπλα στο συνδετήρα, και απ'το παραθυράκι που σου βγάζει την επιλέγεις.

Το ενυδρείο σου είναι πανέμορφο!!


Ευχαριστώ Πανο θα το δοκιμάσω την επόμενη φορα! :smt020


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01889 seconds with 11 queries