Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Σίτα για τοιχο από java moss (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35133)

cpapakon 02-11-09 17:18

Σίτα για τοιχο από java moss
 
Θέλω να κάνω ένα τοίχο από moss και αγόρασα δυο ειδών σίτες :
α. μια κλασική με μικρές τρυπούλες για έντομα (μου είπαν ότι δεν είναι εύφλεκτη)
β. με μεγάλες τρύπες δύσκαμπτη σαν αυτές που βάζουν στα κάγκελα για την προστασία των παιδιών.

Έχω δει και τις δυο να χρησιμοποιούνται.
Ποια από τις δύο είναι ασφαλέστερη να χρησιμοποιήσω;
Μήπως τα χημικά που περιέχουν δημιουργήσουν κάποιο πρόβλημα στα ψαράκια μου; άρχισα να αναρωτιέμαι όταν ο πωλητής μου είπε ότι η α. δε είναι εύφλεκτη.

chemical mac 02-11-09 18:07

και οι δυο το ίδιο χάλια είναι (τις δούλεψα και τις δυο). το καλύτερο αποτέλεσμα το έχεις με ανοξείδωτη σίτα αλλά θα σου βγει ο κούκος αηδόνι. όσο για χημικά και επικινδυνότητα μην το σκέφτεσαι καν

αμάν πια με τα ψαράκια σας
:D

cpapakon 02-11-09 18:13

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
όσο για τα "ψαράκια":), θα ήταν υπερβολή να τα περιγράψω σαν "ψάρια" (τα περισσότερα είναι guppy μερικών εβδομάδων).
Οι περισσότεροι πρέπει να ψαξουν για α τα βρουν.

alkis13 02-11-09 18:17

Εχω προσπαθήσει να σου πω την αληθεια αλλα οχι σοβαρα.
Μια σκεψη μου:
-Δίπλωσε την σιτα
-ανοιψε τρυπες μεγαλυτερες με το ψαλιδι
-στερέωσε την στο χαλικι οσο αφορα την κατω πλευρα και την πανω ειτε να μαγκωσε την στο καπακι ειτε ραψε την με μπετονια και δεσε την.



Ελπιζω να βοηθησα.

bokostas 02-11-09 18:25

Χρήστο αυτή που σου πρότεινε ο Μάκης είναι η καλύτερη, ενώ και οι 3 είναι ασφαλείς, αρκεί να μην
αφήσεις κενά στα πλάγια και από κάτω, γιατί αν μπει μέσα το γκαπάκι δεν πρόκειται να ξαναβγεί.
Από αυτές που πήρες, αυτή με τα μεγάλα ανοίγματα θα σου γεμίσει το ενυδρείο με ιπτάμενη java,
οπότε μάλλον συμφέρει η αντικουνουπική, αρκεί να χωράει η java από τα ανοίγματα και να μη "πνίγεται".
Καλή επιτυχία και περιμένουμε φωτό, γιατί κάποιος άλλος το σχεδιάζει και το σχεδιάααααζει... :)

cpapakon 02-11-09 18:51

Πως είναι δυνατον να μην αφήσει κανεις κανένα κενό στα πλαινα;
έχετε κανέναν εύκολο τρόπο να προτείνετε.

Κώστα, σχετικά με αυτή με τα μεγάλα κενα την έχω δει σε φωτογραφίες και φαίνεται να δουλεύει καλά.

chemical mac 02-11-09 19:24

5 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 386011)
Χρήστο αυτή που σου πρότεινε ο Μάκης είναι η καλύτερη, ενώ και οι 3 είναι ασφαλείς, αρκεί να μην
αφήσεις κενά στα πλάγια και από κάτω, γιατί αν μπει μέσα το γκαπάκι δεν πρόκειται να ξαναβγεί.

Από αυτές που πήρες, αυτή με τα μεγάλα ανοίγματα θα σου γεμίσει το ενυδρείο με ιπτάμενη java,
οπότε μάλλον συμφέρει η αντικουνουπική, αρκεί να χωράει η java από τα ανοίγματα και να μη "πνίγεται".
Καλή επιτυχία και περιμένουμε φωτό, γιατί κάποιος άλλος το σχεδιάζει και το σχεδιάααααζει... :)

τα είπες όλα

-----------------------------------------

κι αφού εσύ τα είπες εγώ ας τα δείξω

όλα αυτά έχουν χιλιοειπωθεί εδώ μέσα κι αλλού και υπάρχουν και site που το δείχνουν βήμα βήμα (στις φωτογραφίες μου δεν είχα την υπομονή να το δείξω με λεπτομέρειες)

antonis15 02-11-09 19:37

και εγω θελω να κανω το ιδιο εδω και 2 μηνεσ γ@#%&*$ την ατιχια μου δεν βρισκω πουθενα μοσσ cuba ή riccia για χαλη.δεσ εδω
http://www.youtube.com/watch?v=RyAIYTH67BI

cpapakon 02-11-09 20:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chemical mac (Μήνυμα 386037)
τα είπες όλα

-----------------------------------------

κι αφού εσύ τα είπες εγώ ας τα δείξω

όλα αυτά έχουν χιλιοειπωθεί εδώ μέσα κι αλλού και υπάρχουν και site που το δείχνουν βήμα βήμα (στις φωτογραφίες μου δεν είχα την υπομονή να το δείξω με λεπτομέρειες)

Μάκη, ευχαριστώ για την απάντηση αλλά μάλλον δεν έγινα αντιληπτός.
Δε ρώτησα πως γίνεται ο τοίχος, το έχω ψάξει άλλωστε αρκετά το θέμα.
Η ερώτηση ήταν τι κανει κάποιος για να καλύψει τα κενά στα πλαινά. Τι εννοώ: θα υπάρχει ενα μικρό κενό μεταξύ της σίτας και του πίσω τζαμιού του ενυδρείου. Στην περίπτωση μου έχω εσωτερικό φίλτρο και δε θα καλύψω όλη την πλάτη αλλά τα 2/3.
Τι προτείνετε? Κάποιο σφουγγάρι πίσω από τη σίτα ίσως;

chemical mac 02-11-09 21:02

πετονιά και πλέξιμο, γι αυτό άλλωστε προτείνω και το ανοξείδωτο γιατί είναι σχετικά δύσκαμπτο και κλείνει πιο εύκολα. άλλος ένα τρόπος είναι αυτά τα πλαστικά τσέρκια που έχουν για να δένουν τα καλώδια, usb κτλ, ή tire up ;)

cpapakon 02-11-09 21:15

Μάλλον δεν έγινα αντιληπτός.
Το κενό για το οποίο μιλάω είναι πίσω από τη σίτα. Λόγω χρήσης βεντούζας θα υπάρχει αναγκαστικά απόσταση μεταξύ της σίτας και του τζαμιού. Εκεί δε μπορεί να χωθεί γκάπι;

space4711 02-11-09 22:25

Βάλε μικρές-κοντές βεντούζες για να περιορίσεις το κενό. Εντελώς κλειστό δεν θα μπορέσεις να το έχεις. Τελικά τι σίτα θα βάλεις; Εγώ εδώ και 3 βδομάδες προσπαθώ με σίτα πλαστική (την κλασική για έντομα). Με το ρυθμό ανάπτυξης που βλέπω νομίζω ότι θα πάρει 2-3 μήνες να γίνει χαλί.

cpapakon 03-11-09 20:56

Τελικά έβαλα τη σίτα για τα έντομα.
Σχετικά εύκολα μπήκε, αλλά αν και χρησιμοποίησα μικρές βεντούζες έχει αρκετό κενό ώστε να χωρέσουν νεογέννητα γκαπάκια (βέβαια αυτά χωρούν παντού). Τα μεγάλα πάντως δε χωρούν με τίποτα. Σκέφτομαι να βάλω λίγο λεπτό αφρολέξ που έχω πίσω από τη σίτα για να κλείσω τις σχισμές.
Φυσικά θα πάρει μήνες να αναπτυχθεί ο τοίχος μιας και δεν είχα πολύ java.
Κάποια στιγμή θα ανεβάσω φωτογραφίες.

pavlos2003 03-11-09 22:02

!!!ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!
Δεν ξέρω πόσες φορές έχουν ειπωθεί παιδιά αλλά πάντα υπάρχουν κάποιοι που δεν τα έχουν δεί ποτέ!...
Και παρακολουθώ το φορουμ περιστασιακά κανα τριάρι χρόνια να φανταστείτε!...
Πολύ καλό αλλά φαντάζομαι δεν το κάνει κάποιος που θα βάλει ψηλά φυτά μέσα στο ενυδρείο του γιατί πίσω δε ιθα φαίνετε τίποτα έτσι??

space4711 03-11-09 22:16

Προφανώς. Μπορείς όμως να κάνεις ένα όμορφο χαλάκι στο επίπεδο κάτω μέρος του ενυδρείου. Ή να ντύσεις ένα βραχάκι... φαντασία να έχεις.... και υπομονή.

kalaxan 11-01-10 14:40

help
 
Μικρές (λεπτές-κοντές) βεντούζες που θα βρω?
Αυτές που είδα σε quicko-amazonio μου φάνηκαν μεγάλες..

Πωλητής από το quicko μου είπε να το πιάσω με συρραπτικό στις άκρες αντί να παιδεύομαι να το δένω ή να βάλω tire up...:o Δε σκουριάζει έτσι?

panos1972 11-01-10 15:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kalaxan (Μήνυμα 404058)
Μικρές (λεπτές-κοντές) βεντούζες που θα βρω?
Αυτές που είδα σε quicko-amazonio μου φάνηκαν μεγάλες..

Πωλητής από το quicko μου είπε να το πιάσω με συρραπτικό στις άκρες αντί να παιδεύομαι να το δένω ή να βάλω tire up...:o Δε σκουριάζει έτσι?

Αν σκουριάζει λέει.....



Το άλλο που σκέφτηκα είναι να γίνει ένα τελάρο τύπου κηρύθρας από πλέξι γκλάς, εκεί να κολλήσει το ένα πλέγμα περιμετρικά με σιλικόνη, να τοποθετηθεί η moss μέσα και να κλείσει με το άλλο κομμάτι σίτας δεμένο με πολύ ψιλή μπετονιά. Στο ενυδρείο τοποθετείται ένα ανάποδο "Π" από πλέξι γκλας από πλαινό σε πλαινό, που έχει γίνει με τη συγκόλληση 3 κοματιών. Δύο στο μισό πόντο πλάτος και ένα στη μέση λίγο πιο μέσα ωστε να δημιουργηθεί εσοχή για το "συρτάρι" που φτιάξαμε. Κόβουμε μόνο τα πλαινά περισεύματα. Το ανάποδο "Π" δε κουνιέται τον πάτο γιατί πιάνει στο βυθό το κομματάκι που εξέχει από το μεσαίο πλεξι γκλάς που το κολλήσαμε πιο έξω και τα πλαινά κολάνε στο γυαλί με σιλικόνη στο εκτός νερού κομμάτι. Πίσω τώρα δεν περνάει τίποτα και μπαινοβγαίνει εύκολα. Το εσωτερικό φιλτρο το κολλάς στο πλάι....

tsilojohn 11-01-10 15:37

ναι πραγματι σκουριαζει ..γιατι δεν το δενεις με πετονια?

kalaxan 11-01-10 15:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsilojohn (Μήνυμα 404090)
ναι πραγματι σκουριαζει ..γιατι δεν το δενεις με πετονια?

Δεν υπήρχε περίπτωση να βάλω συραπτικά...Θα το δέσω μάλλον με χοντρή κλωστή.Ή θα διαλυθεί λέτε? (το προηγούμενο χαλάκι το είχα δέσει με χοντρή κλωστή και 1,5 μήνα μετά κρατιέται..)

Απλά για την πλάτη προβληματίζομαι ,για τις βεντούζες συγκεκριμένα, από αυτά που έγραφε ο cpapakon, γιατί και γω γκαπάκια θα βάλω και δε θέλω κενό..

Ηλίας 11-01-10 16:08

Διχτυ που μαζευουν τις ελιες, πετονια και moss...;)

cpapakon 11-01-10 23:54

Λοιπόν. Έχουμε και λέμε.
Τέσσερις μήνες αργότερα και τώρα άρχισε ο τοίχος να παίρνει μορφή. Θα ανεβάσω φωτογραφίες σύντομα. Πάντως αν και υπό κατασκευή ακόμα, οι red cherry το λατρεύουν.

Δεν έχω πρόβλημα με γκαπάκια να παγιδεύονται πίσω του, τουλάχιστον όχι τώρα. Τα μεγαλούτσικα δε χωρανε με τίποτα.

Η κλωστή κρατάει μια χαρά. Δεν πιστεύω ότι είναι αναγκαία η πετονιά.

Βεντούζες μικρές αγόρασα από ένα μαγαζί στην Καλαμαριά που πουλάει σιδηρικά/χρώματα κλπ. Είχε πολλών ειδών βεντούζες σε χαμηλή τιμή.

Αν το ξαναέκανα θα έψαχνα μια πιο στιβαρή σίτα, όχι τόσο εύκαμπτη, γιατί δε μπορώ να τη τεντώσω όσο θα ήθελα και κάνει σε κάποια σημεία κοιλιά. Μια ανοξείδωτη θα ήταν τέλεια αλλά το κόστος είναι πολύ ψηλό. Τώρα αν υπάρχει στο εμπόριο κάποιο πλαστικό άκαμπτο θα ήταν μάλλον η τηνότερη και η καλύτερη λύση.

kalaxan 12-01-10 00:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από cpapakon (Μήνυμα 404359)
Λοιπόν. Έχουμε και λέμε.
Τέσσερις μήνες αργότερα και τώρα άρχισε ο τοίχος να παίρνει μορφή. Θα ανεβάσω φωτογραφίες σύντομα. Πάντως αν και υπό κατασκευή ακόμα, οι red cherry το λατρεύουν.

Δεν έχω πρόβλημα με γκαπάκια να παγιδεύονται πίσω του, τουλάχιστον όχι τώρα. Τα μεγαλούτσικα δε χωρανε με τίποτα.

Η κλωστή κρατάει μια χαρά. Δεν πιστεύω ότι είναι αναγκαία η πετονιά.

Βεντούζες μικρές αγόρασα από ένα μαγαζί στην Καλαμαριά που πουλάει σιδηρικά/χρώματα κλπ. Είχε πολλών ειδών βεντούζες σε χαμηλή τιμή.

Αν το ξαναέκανα θα έψαχνα μια πιο στιβαρή σίτα, όχι τόσο εύκαμπτη, γιατί δε μπορώ να τη τεντώσω όσο θα ήθελα και κάνει σε κάποια σημεία κοιλιά. Μια ανοξείδωτη θα ήταν τέλεια αλλά το κόστος είναι πολύ ψηλό. Τώρα αν υπάρχει στο εμπόριο κάποιο πλαστικό άκαμπτο θα ήταν μάλλον η τηνότερη και η καλύτερη λύση.

Eνδιαφερον Χρηστο..
Εγω στο ενα χαλακι ειχα βαλει οπως ειπα κλστη και κρατιεται, και σε αλλο μικρο χαλακι που έκανα σήμερα το έδεσα με ''κλωστή'' από την ίδια την κουνουπιέρα-σίτα ωστε να είμαι σίγουρος.Επίσης για να ελατώσω την ''κοιλιά'' έκανα κανα2 κόμπους ενδιαμεσα πάλι με την κουνουπιεροκλωστή.
Αύριο θα πάω και γω σε σιδηρικά να βρω βεντουζάκια και θα κάνω τον τοίχο του μονομαχοενυδρείου.
Σχετικά με το άκαμπτο, ακούγεται καλή ιδέα αυτό που βάζουν πχ οι γονείς στα μπαλκόνια για τα παιδιά,νομιζω αυτο ειναι που έβαλε οchemical mac αλλά νομίζω πως θα βγαίνει η μος και θα την ψάχνουμε στο ενυδρείο...

bokostas 12-01-10 01:38

Ενδιαφέρον, πράγματι. Χρήστο βάλε καμια φωτό, να παίρνει ιδέες και ο Κώστας και εμείς.

cpapakon 12-01-10 11:27

Photos
 
14 Συνημμένο(α)
Τράβηξα αρκετές φωτογραφίες.
Ουσιαστικά το μεγάλωμα έγινε σε 2 μήνες αφού αρχικά δεν είχα αρκετή μος.
Κλάδεψα ήδη μια φορά. Το πρόβλημα είναι ότι δεν είχα όση μος χρειαζόμουν και σε κάποια σημεία φαίνεται κενός ο τοίχος. Πάντως μεγαλώνει αργά και σταθερά.


Κώστα έβαλες το φωτιστικό;

panospkk 12-01-10 12:38

καλοπροαίρετα θέλω να σου πω να φτιάξεις λίγο τα φυτά σου, γιατί έχω την αίσθηση ότι κάποιος τσακώθηκε εκεί μέσα.

cpapakon 12-01-10 12:56

Συμφωνώ απόλυτα ότι θέλει φτιάξιμο.
Το βασικό πρόβλημα είναι το κερατόφυλλο το οποίο εξαπλώνετε με ραγδαίους ρυθμούς.

Ηλίας 12-01-10 13:53

Το ιδιο προβλημα ειχα και εγω με την egeria densa...
..αλλα την πεταξα και ησύχασα...;):p

kalaxan 12-01-10 14:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας (Μήνυμα 404509)
Το ιδιο προβλημα ειχα και εγω με την egeria densa...
..αλλα την πεταξα και ησύχασα...;):p

Tην πέταξες άκαρδε? :(

Ας την έστελνες πακέτο με τα σαλιγγαράκια.
Είναι ωραίο φυτό η egeria και εύκολο..

cpapakon 12-01-10 14:34

Η αλήθεια είναι ότι δε με ενοχλεί ιδιαίτερα που το ενυδρείο μου έχει άναρχα τοποθετημένα φυτά. Σαφέστατα θα μπορούσε να ήταν ομορφότερο και τακτοποιημένο.
Το να ξεφορτωθώ το κερατόφυλλο ούτε περνάει από το μυαλό μου.
Τα πλεονεκτήματα του είναι πολύ περισσότερα των μειονεκτημάτων του.
Κάνει πολύ καλή δουλειά στο να καθαρίζει το νερό (τα νιτρικά στο ενυδρείο μου κυμαίνονται από 10 εως 0 - αναλόγως της ποσότητας του κερατόφυλλου). Αλλά κυριότερα δίνει πολλές κρυψώνες σε γαρίδες και μικρά γκάπυ. Από τη στιγμή που δε χρησιμοποιώ γεννήστρα το κερατόφυλλο είναι αναγκαίο.
θα μπορούσα να κλαδεύω πιο συχνά αλλά η αλήθεια είναι ότι βαριέμαι....

panospkk 12-01-10 14:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από cpapakon (Μήνυμα 404518)
Η αλήθεια είναι ότι δε με ενοχλεί ιδιαίτερα που το ενυδρείο μου έχει άναρχα τοποθετημένα φυτά. Σαφέστατα θα μπορούσε να ήταν ομορφότερο και τακτοποιημένο.
Το να ξεφορτωθώ το κερατόφυλλο ούτε περνάει από το μυαλό μου.
Τα πλεονεκτήματα του είναι πολύ περισσότερα των μειονεκτημάτων του.
Κάνει πολύ καλή δουλειά στο να καθαρίζει το νερό (τα νιτρικά στο ενυδρείο μου κυμαίνονται από 10 εως 0 - αναλόγως της ποσότητας του κερατόφυλλου). Αλλά κυριότερα δίνει πολλές κρυψώνες σε γαρίδες και μικρά γκάπυ. Από τη στιγμή που δε χρησιμοποιώ γεννήστρα το κερατόφυλλο είναι αναγκαίο.
θα μπορούσα να κλαδεύω πιο συχνά αλλά η αλήθεια είναι ότι βαριέμαι....


θέλει προσοχή όμως γιατί και με μηδενικά νιτρικα.... δεν έχεις φυτά


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:52.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02432 seconds with 11 queries