Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   Ύπνος 240... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=47368)

Esprit 24-12-10 18:19

Ύπνος 240...
 
5 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα παιδιά,

καταρχάς εύχομαι σε όλους χρόνια πολλά και καλές γιορτές και κατά δεύτερον θα κάνουμε μία παρουσίαση του δικού μας ενυδρείου.

Αυτό είναι το πρώτο μέρος του πρότζεκτ μας και αφορά το στήσιμο του στο χώρο. Το δεύτερο και τελευταίο μέρος θα ξεκινήσει την Τρίτη
που μας έρχεται...

Ο περίεργος τίτλος υποδηλώνει ότι το ενυδρείο θα τοποθετηθεί στο υπνοδωμάτιο και είναι χωρητικότητας 240 λίτρων. Είναι μάρκας Juwel και το μοντέλο RIO 240 σε μαύρο χρώμα. Εκτός από το εσωτερικό φίλτρο που είναι μέσα στη συσκευασία, παράλληλα θα δουλέψει και ένα εξωτερικό φίλτρο EHEIM PRO300.

Αν και το τοποθετήσαμε πάνω από καλοριφέρ που δεν είναι και η καλύτερη θέση, αλλά δυστυχώς ήταν και η μοναδική διαθέσιμη, η ζέστη του σώματος δεν επηρεάζει καθόλου. Το ενυδρείο πατάει σε ένα μασίφ ξύλο πάχους 7 εκ. και στηρίζεται σε πόδια αλουμινίου βαρέως τύπου για να αντέχει τα 300 και βάλε κιλά του ενυδρείου. Για περισσότερη ακόμα ασφάλεια στο μήκος τρέχει και μασίφ πηχάκι στον τοίχο που έχει πακτωθεί με ειδικές βίδες ανά 20-30 εκ. περίπου.

Το ράφι έχει βαφτεί με λάκα στον φούρνο και το χρώμα είναι βένγκε. Τα πόδια αλουμινίου είναι νίκελ και είναι ρυθμιζόμενα καθ' ύψος. Η όλη κατασκευή πατάει σε ξύλινο καρφωτό πάτωμα ιρόκο το οποίο είναι πολύ γερό ξύλο γενικά. Πιο πολύ μ' ανησυχουν τα καδρονάκια που είναι από κάτω από το παρκέ αν θα αντέξουν το βάρος... :smt120

Βέβαια δεν έχω σημειακή φόρτιση 300+ κιλών, αλλά μοιρασμένη ισοεμβαδικά σχεδόν σε όλη τη βάση του ενυδρείου... Δε νομίζω ότι θα έχω κάποιο πρόβλημα με αυτό τελικά. Ελπίζω να μη βρεθεί το ενυδρείο στον από κάτω όροφο και με κυνηγάει η μάνα μου που μένει από κάτω... :smt021

Σαν φόντο στο ενυδρείο θα γίνει μια ειδική τεχνοτροπία τσιμεντοκονίας επάνω σε κόντρα πλακέ θαλάσσης πάχους 5mm. Είναι η λεγόμενη χρωματιστή ή αλλιώς πατητή τσιμεντοκονία και μπαίνει σε πάχος 2 mm. Το υλικό αυτό σπατουλάρεται αφού προηγηθεί επάλειψη με ειδικό primer στο κόντρα πλακέ.

Καθώς εφαρμόζεται και όσο είναι νωπό το κονίαμα, μπορούμε να 'παίξουμε' με το τελικό αποτέλεσμα ώστε να είναι ανάγλυφο ή λείο, με νερά ή χωρίς, με σπατουλιές ή βουρτσιές και γενικά μας δίνει μεγάλη ελευθερία όσο αφορά το τελικό αποτέλεσμα. Αυτό θα γίνει αύριο οπότε θα ανεβάσω και φωτογραφίες να το δείτε... Χρώμα ανθρακί.

Αυτά προς το παρόν, έπεται συνέχεια πολύ σύντομα! :p

Καλά Χριστούγεννα ευχόμαστε σε όλους και όλες!

Δημήτρης & Βαρβάρα

skamanakos 24-12-10 18:34

Καλες γιορτες!Το οτι ειναι πανω απο το καλοριφερ δεν ειναι και οτι καλυτερο αλλα αφου δεν επηρεαζεται σημαντικα οπως λες οκ.Το αλλο μειονεκτημα του ειναι οτι δεν εχει η βαση κρυφο χωρο (ντουλαπια) και θα φενεται το εξωτερικο σου φιλτρο.Καλογεμιστο φιλε και καλη συνεχεια :smt111

Esprit 24-12-10 18:40

Για το εξωτερικό φίλτρο έχει προβλεφθεί ειδικός μονωμένος χώρος με κρυφό ντουλαπάκι στον τοίχο από γυψοσανίδα που είναι δεξιά όπως βλέπεις το ενυδρείο. Ξέχασα να το αναφέρω...

Όσο για τη ζέστη του καλοριφέρ έχω την αίσθηση ότι δεν επηρεάζεται καθόλου το ενυδρείο, αλλά ακόμα και αν γίνει αυτό, το σώμα θα απομονωθεί και βρεθεί άλλη λύση για την θέρμανση του χώρου...

Καλά Χριστούγεννα Skamanako!

bokostas 24-12-10 19:13

Πολύ καλό το πρότζεκτ φίλε μου, ελπίζω και πιστεύω ότι θα σου πετύχει.;)
Κάτι παρόμοιο έφτιαξα κι εγώ στο σαλόνι μου, αλλά πάνω από θερμοσυσσωρευτή:
http://www.aquatek.gr/vb/picture.php...pictureid=3208
Καταραμένη έλλειψη χώρου, δεν θα σου περάσει, σχεδόν έτοιμο και το 8ο ενυδρείο.:D:smt041

QS-Plan 24-12-10 19:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 526652)
Κάτι παρόμοιο έφτιαξα κι εγώ στο σαλόνι μου, αλλά πάνω από θερμοσυσσωρευτή:

Καταραμένη έλλειψη χώρου, δεν θα σου περάσει, σχεδόν έτοιμο και το 8ο ενυδρείο.:D:smt041

μια χαρά βόλεψε και το τζάμι... χεχεχεχε

Πάντως να τα εκατοστήσεις :smt041:smt041:smt041

delta66 25-12-10 21:31

Κριμα, χωραγε το 400αρι σε αυτη τη βαση :D

Το μεγαλο σε λιτρα ενυδρειο δεν ειναι επικινδυνο να ειναι κοντα σε καλοριφερ.
Θα κανεις και οικονομια στην καταναλωση του θερμαντηρα του ενυδρειου.
Τη ξυλινη επιπεδη βαση φοβαμαι περισσοτερο πως θα ανταποκριθει στη θερμοκρασια που θαερχεται απο κατω.

Esprit 25-12-10 21:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 527010)
Κριμα, χωραγε το 400αρι σε αυτη τη βαση :D

Κοίτα, μπήκαμε στον μαγικό αυτόν κόσμο με ένα μίνι ενυδρείο 20 λίτρων και ξεκινήσαμε να πάμε να αγοράσουμε ένα 60 λίτρων. Τελικά καταλήξαμε στα 240 δλδ τετραπλάσιο απόσο σχεδιάζαμε...:smt120

Δε το μετανιώσαμε όμως αλλά να πω την αλήθεια αν γυρίζαμε το χρόνο πίσω, ναι θα έπαιρνα το 400άρι! ;)

Esprit 31-12-10 20:10

6 Συνημμένο(α)
Μέρος δεύτερο για το ενυδρείο μας και γέμισμα με νερό. Βάλαμε το χαλικάκι μας (χαλαζιακή κοκκομετρίας 0,6-1,2 χιλ.) τα ξύλα και τον διακοσμητικό βράχο.

Τρία φυτά για αρχή και συγκεκριμένα Anubia, Echinodorus cordifolius και Cryptocoryne lucens. Δε θα το κάνουμε ζούγκλα αλλά θα προσθέσουμε ακόμα 2-3 φυτάκια! :p

Γεμίσαμε πρώτη φορά με νερό προχτές, δούλεψαν τα φίλτρα και σήμερα πάλι κάναμε 100% αλλαγή νερού. Η κιτρινίλα από τα ξύλα έφυγε παρόλο που τα είχαμε από πριν και μουλιάζανε κάμποσες μέρες σε ειδικό κάδο! Το νερό είναι τώρα εντελώς διαυγές!

Απο βδομάδα, του χρόνου δηλαδή :D θα μπει και το φόντο του ενυδρείου με την πατητή τσιμεντοκονία σε ανθρακί χρώμα πάνω στο κόντρα πλακέ θαλάσσης που περιμένει...

Θα αρχίσουμε το στρώσιμο με αμμωνία και ευελπιστούμε σε κανένα μήνα να είμαστε έτοιμοι να βάλουμε τα πρώτα μας ψαράκια μόλις ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου!;)

logio 31-12-10 20:31

χρονια πολλα παιδια ειναι πολυ ωραιο το ενυδρειο σου το ιδιο που εχεις κανει για βαση εκανα κ γω πριν πολυ καιρο οχι πανω απ το καλοριφερ ομως η γνωμη μου ειναι οτι το ενυδρειο δεν κανει να ειναι στο καλοριφερ απ οσο ξερω αλλα ειναι ωραιο να το χαιρεσαι

Esprit 31-12-10 20:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από logio (Μήνυμα 529636)
χρονια πολλα παιδια ειναι πολυ ωραιο το ενυδρειο σου το ιδιο που εχεις κανει για βαση εκανα κ γω πριν πολυ καιρο οχι πανω απ το καλοριφερ ομως η γνωμη μου ειναι οτι το ενυδρειο δεν κανει να ειναι στο καλοριφερ απ οσο ξερω αλλα ειναι ωραιο να το χαιρεσαι

Χρόνια πολλά φίλε! :)

Δεν έχει πρόβλημα με το καλοριφέρ το ενυδρείο! Αφενός το ράφι είναι μασίφ ξύλο πάχους 7cm και αφετέρου το καλοριφέρ έχει απομονωθεί από το κύκλωμα θέρμανσης και επιλεγεί άλλη πηγή θέρμανσης του χώρου!

Εύχομαι καλή χρονιά σε όλους!;)

maikl 31-12-10 21:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Esprit (Μήνυμα 529641)
Χρόνια πολλά φίλε! :)

Δεν έχει πρόβλημα με το καλοριφέρ το ενυδρείο! Αφενός το ράφι είναι μασίφ ξύλο πάχους 7cm και αφετέρου το καλοριφέρ έχει απομονωθεί από το κύκλωμα θέρμανσης και επιλεγεί άλλη πηγή θέρμανσης του χώρου!

Εύχομαι καλή χρονιά σε όλους!;)

Κακως το απομονωσες.;)
Την εισαγωγη απο το εξωτερικο απομακρυνε την απο τις φυσαλιδες γιατι θα μαζευει αερα το φιλτρο και θα "γουργουριζει".
Καλα πας :smt023

kingrim 31-12-10 21:32

και ο αερας δεν χρειαζεται εκτος εαν σου αρεσει στην οψη του.

καλα τα πας για πρωτο ενυδρειο αλλα εχεις χωρο για μεγαλες βελτιωσεις στην εμφανιση της εσωτερικης διακοσμισης απο εξωτερικη διακοσμιση (επιπλο κλπ κλπ κλπ) εχεις κανει πολυυυυυυυυ καλη δουλεια

Esprit 31-12-10 21:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maikl (Μήνυμα 529657)
Την εισαγωγη απο το εξωτερικο απομακρυνε την απο τις φυσαλιδες γιατι θα μαζευει αερα το φιλτρο και θα "γουργουριζει".
Καλα πας :smt023

Δεν το είχα σκεφτεί αυτό! :rolleyes: Υπάρχει κάποιος κίνδυνος να χαλάσει δλδ το φίλτρο ή απλά είναι θέμα θορύβου? :smt020

Παρόλα αυτά θα προσπαθήσω να μετακινήσω λίγο πιο πίσω την αερόπετρα...

Σε ευχαριστώ για τη συμβουλή! ;)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 529669)
και ο αερας δεν χρειαζεται εκτος εαν σου αρεσει στην οψη του.
καλα τα πας για πρωτο ενυδρειο αλλα εχεις χωρο για μεγαλες βελτιωσεις στην εμφανιση της εσωτερικης διακοσμισης απο εξωτερικη διακοσμιση (επιπλο κλπ κλπ κλπ) εχεις κανει πολυυυυυυυυ καλη δουλεια

Thanks για τα καλά σου λόγια! Είναι η πρώτη μας ουσιαστικά προσπάθεια και κάνουμε μικρά βήματα και σταθερά!

Οι μπουρμπουλήθρες μας αρέσουν γι' αυτό τις βάλαμε. Μέσα θέλουμς να βάλουμε μερικά φυτάκια ακόμα και καμιά μικρή πετρούλα αλλά σκούρα σε χρώμα, κατά προτίμηση μαύρου χρώματος. Τι πρέπει να προσέξω στην επιλογή μιας τέτοιας πέτρας? :confused:

kingrim 31-12-10 21:58

ναι μπορει να χαλασει το φιλτρο

η πετρα θα πρεπει να μην ειναι ασβεστολιθικη για να μην σου ανεβαζει τις σκληροτητες εκτος εαν βαλεις ψαρακια που θελουν σκληρο νερο εκει θα σου κανει καλο

Esprit 31-12-10 22:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 529686)
ναι μπορει να χαλασει το φιλτρο

Η αερόπετρα είναι στην ίδια μεν ευθεία με το σωλήνα εισόδου αλλά περίπου 8 εκ. πιο πίσω. Δε ρουφάει καθόλου μπουρμπουλήθρες απ' όσο παρατήρησα.

Είμαι εντάξει ή να το μετακινήσω καλού κακού? :confused:

Thanks

kingrim 31-12-10 22:38

δεν χαλαει σε μια μερα αλλα σε βαθος χρονου αμα δεν ρουφαει αερα δεν πειραζει

maikl 31-12-10 23:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Esprit (Μήνυμα 529690)
Η αερόπετρα είναι στην ίδια μεν ευθεία με το σωλήνα εισόδου αλλά περίπου 8 εκ. πιο πίσω. Δε ρουφάει καθόλου μπουρμπουλήθρες απ' όσο παρατήρησα.

Είμαι εντάξει ή να το μετακινήσω καλού κακού? :confused:

Thanks

Αν νομιζεις οτι ειναι σταθερη....τι να πω,συνηθως αυτα συμβαινουν(ξεκολαει π.χ) οταν δεν ειμαστε εκει..;)

Dream Waters 01-01-11 15:09

Δεν θελω να σε αγχωσω ή να σε στενοχωρισω αλλα αυτο που αποκαλεις "βαση" ενυδρειου εμενα μου θυμιζει μπαρα για σερβιρισμα!
Το πηχακι μπορει πολυ ευκολα να ανοιξει εκει που ειναι βιδωμενο με το βαρος και με τον καιρο!
Ειδικα αν καποια στιγμη βραχει (που σιγουρα θα σταξει νερο απο αλλαγες κλπ κλπ.)
Βαλε αλλα 2 αλουμινενια ποδια στο πισω μερος της κατασκευης σου , δεξια και αριστερα απο το καλοριφερ, για να κοιμαστε ησυχοι τα βραδια...;)

Coolnick 01-01-11 15:42

'Ομορφη δουλειά μπράβο. Προσεγμένη, και με μικρά σταθερά βήματα...
Καλή χρονιά και καλή συνέχεια.Αναμένουμε νεώτερες φωτογραφίες απο την εξέλιξη του ενυδρείου.

mikrosaquaristas 01-01-11 16:40

Για την βάση πολύ το φοβάμαι κι εγώ.......
πολύ το φορτίο και λιανή η κεφαλοδοκός....ορθοστάτες δεν υπάρχουν....που ίσως να ήθελε και τίποτα διαγώνιες αντηρίδες αλλά μπά....
βάλε πόδια και πίσω φίλε...

bokostas 01-01-11 18:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dream Waters (Μήνυμα 529851)
Δεν θελω να σε αγχωσω ή να σε στενοχωρισω αλλα αυτο που αποκαλεις "βαση" ενυδρειου εμενα μου θυμιζει μπαρα για σερβιρισμα!
Το πηχακι μπορει πολυ ευκολα να ανοιξει εκει που ειναι βιδωμενο με το βαρος και με τον καιρο!
Ειδικα αν καποια στιγμη βραχει (που σιγουρα θα σταξει νερο απο αλλαγες κλπ κλπ.)
Βαλε αλλα 2 αλουμινενια ποδια στο πισω μερος της κατασκευης σου , δεξια και αριστερα απο το καλοριφερ, για να κοιμαστε ησυχοι τα βραδια...;)

Δεν είναι υπερβολικά αυτά που σου λέει. Στην φωτό που σου έβαλα παραπάνω δεν φαίνεται, αλλά εκτός από τα 3 μπροστινά μεταλλικά πόδια,
το δικό μου στηρίζεται σε άλλα 3 ξύλινα, 2 στα πλάγια κι 1 από πίσω, όλα με πλάτος 20 εκατοστών, σύνολο 6 πόδια, συν μια αντηρίδα που πατάει
σε 2η τάβλα επάνω στον θερμοσυσσωρευτή κι όλα αυτά για ενυδρείο 130 λίτρων, το οποίο γεμάτο θα ζυγίζει περίπου το μισό από το δικό σου.
Κυρίως με ανησυχεί το πηχάκι που έχεις καρφώσει στον τοίχο και πατάει επάνω του η τάβλα, ίσως θέλει μια ενίσχυση με 2 πόδια για σιγουριά.

Esprit 02-01-11 00:00

Παιδιά χρόνια πολλά καταρχάς και καλή χρονιά μιας και έχω να γράψω από πέρσι! :D

Σχετικά με τη στήριξη εκτός από τους ορθοστάτες τους τρείς μπροστινούς υπάρχει και ένας πίσω δεξιά που ίσως δε φαίνεται στις φωτό καλά. Επίσης όλοι οι ορθοστάτες έχουν νεύρα επάνω που αυξάνουν τη διάμετρο που 'παίρνει' φορτίο.

Παρόλα αυτά μετά τις παρατηρήσεις σας και επειδή με ανησυχήσατε σκέφτομαι να βάλω ακόμα έναν ορθοστάτη αριστερά ο οποίος δεν μπήκε αρχικά γιατί υπήρχε ένα θέμα με τη σωλήνωση του σώματος και δεν χώραγε συμμετρικά σε σχέση με τον άλλον δεξιά.

Τώρα που το ξαναείδα το θέμα και προκειμένου να λιγοστέψω την καταπόνηση στο οριζόντιο πηχάκι, θα βάλω τον ορθοστάτη προκειμένου να κοιμάμαι ήσυχος...

Όσο για τη μπάρα σερβιρίσματος θα εκφραστώ λατινικά: de gustibus et coloribus non est disputandum... ;)

Ευχαριστώ όλους σας για τις απόψεις και συμβουλές σας!

Esprit 04-01-11 19:42

4 Συνημμένο(α)
Είμαστε σε διαδικασία στρωσίματος αλλά βάλαμε το φόντο του ενυδρείου μας! Το φτιάξαμε εφαρμόζοντας χρωματιστή (πατητή) τσιμεντοκονία επάνω σε λεπτό φύλλο κόντρα πλακέ θαλάσσης...

Ιδού και μερικές φωτογραφίες με το φόντο...

delta66 04-01-11 20:19

Μπηκε εσωτερικα του ενυδρειου, μεσα στο νερο?

Esprit 04-01-11 20:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 531593)
Μπηκε εσωτερικα του ενυδρειου, μεσα στο νερο?

Μπήκε από την εξωτερική πλευρά, όχι μέσα! :smt120

Ενημερωτικά και μόνο, η τσιμεντοκονία αυτή μπορεί να αδιαβροχοποιηθεί 100% με κατάλληλα υγρά και να έχει χρήση πχ σε μπάνια, χαμάμ, ντουσιέρες και γενικά σε χώρους με μόνιμη παρουσία υγρασίας, δεν γίνεται να μπει μέσα στο ενυδρείο λόγω των ζωντανών οργανισμών που ζουν μέσα σε αυτό... ;)

bokostas 04-01-11 22:33

Πολύ ωραίο έδειξε, θα μπορούσες ίσως να το χαράξεις ή να το κάνεις πιο φουσκωτό, για να δείχνει σαν ανάγλυφο, αλλά όπως σωστά είπες: "de gustibus et coloribus...":p

Esprit 04-01-11 23:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 531699)
Πολύ ωραίο έδειξε, θα μπορούσες ίσως να το χαράξεις ή να το κάνεις πιο φουσκωτό, για να δείχνει σαν ανάγλυφο, αλλά όπως σωστά είπες: "de gustibus et coloribus...":p

Η συγκεκριμένη τεχνοτροπία θα μπορούσε να γίνει όντως πιό ανάγλυφη, όμως απαιτεί μεγαλύτερο πάχος εφαρμογής που σημαίνει και μεγαλύτερο βάρος. Στις φωτογραφίες δέν φαίνονται καθαρά "τα νερά" και οι σκιές, όμως απο κοντά είναι πιο έντονα δίνοντας την λεγόμενη ανομοιόμορφη ομοιομορφία που λέμε εμείς οι μηχανικοί για αυτού του είδους τα κονιάματα... :rolleyes:

Τhanks για τα καλά σου λόγια, θα μπορούσε να είναι και καλύτερο αλλά είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με εφαρμογή που τοποθετείται πίσω από τζάμι και νερό το οποίο επιδρά στην τελική εικόνα... :)

Esprit 22-01-11 13:22

3 Συνημμένο(α)
Καλημέρα,

μερικές φωτογραφίες όπως είναι το ενυδρείο σήμερα. Βέβαια ακόμα χωρίς ψάρια μιάς και είμαστε στη μέση περίπου του στρωσίματος...

Υ.Γ. προσθέσαμε ακόμα έναν ορθοστάτη για να είμαστε πιο ασφαλείς με τη στήριξη του ενυδρείου...

tsoum 22-01-11 13:44

Πολύ ωραίο! Εγω θα σου πρότεινα να γυρίσεις ενα απο τα δυο ξύλα κάθετα, ωστε να δώσεις ύψος στο ντεκόρ, και να μην είναι τόσο συνεχόμενο!

Αλήθεια την εισαγωγή του φίλτρου γιατί την έχεις έτσι; Δεν μπορει να μπει πιο πισω, για να κρυφτεί κάπως;

Esprit 23-01-11 00:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 542557)
Πολύ ωραίο! Εγω θα σου πρότεινα να γυρίσεις ενα απο τα δυο ξύλα κάθετα, ωστε να δώσεις ύψος στο ντεκόρ, και να μην είναι τόσο συνεχόμενο!

Αλήθεια την εισαγωγή του φίλτρου γιατί την έχεις έτσι; Δεν μπορει να μπει πιο πισω, για να κρυφτεί κάπως;

Καταρχάς ευχαριστώ,

κατά δεύτερον, θα δοκιμάσω να δω πως φαίνεται με το ξύλο κάθετα και ίσως το αλλάξω τελικά αν μας αρέσει περισσότερο... ;)

Όσο για την εισαγωγή που λες και τη θέση της, ήθελα να είναι στην άλλη άκρη από την εξαγωγή και στην πίσω πλευρά δεν έμπαινε καθότι είναι το εσωτερικό φίλτρο του ενυδρείου... :p


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,04085 seconds with 11 queries