Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   λιμνη στον κηπο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=93037)

pavos 26-08-16 19:02

Εδώ Ξάνθη ελαφρόπετρα με το κιλό δε νομίζω να έχει.
Σήμερα πήρα αλλά 4 σακουλάκια 12λιτρα από πρακτικερ..
Το ένα ζυγίζει 5 κιλά, μόλις το ζυγισα....
Άρα εγώ έχω 15 συν 20 κιλά που θα βάλω αύριο...
Από βδομάδα κ λάβα rock

aliens- 26-08-16 19:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 960064)
... Προσωπικά πιστεύω πως το πράσινο νερό και οι άλγες γενικότερα είναι πολυπαραγωντικό θέμα, εξαρτάται από πολλά δηλαδή...

Πόσο πολύ συμφωνω!!!

Κάποιες από τις πολλές παραμέτρους στις εξήγησα Σταυρό όταν λανθασμένα πιστεύεις ότι θα έχουμε την ίδια φίλτρα, ενώ στην ουσία είναι ή μέρα με την νύχτα ...

odin79 26-08-16 19:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pavos (Μήνυμα 960066)
Εδώ Ξάνθη ελαφρόπετρα με το κιλό δε νομίζω να έχει.
Σήμερα πήρα αλλά 4 σακουλάκια 12λιτρα από πρακτικερ..
Το ένα ζυγίζει 5 κιλά, μόλις το ζυγισα....
Άρα εγώ έχω 15 συν 20 κιλά που θα βάλω αύριο...
Από βδομάδα κ λάβα rock

εχεις παρει και αντλια με καλα λιτρα νομιζω θα βοηθησει πολυ Σταυρο:p.την εβαλες?

pavos 26-08-16 20:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aliens- (Μήνυμα 960070)
Πόσο πολύ συμφωνω!!!

Κάποιες από τις πολλές παραμέτρους στις εξήγησα Σταυρό όταν λανθασμένα πιστεύεις ότι θα έχουμε την ίδια φίλτρα, ενώ στην ουσία είναι ή μέρα με την νύχτα ...

δεν ειπα ποτε τετοιο πραγμα... απλα ειπα με θαυμασμο κ οχι με κακια οτι εχεις 25λιτρα crystal bio και 50λιτρα k1 οπως λες στο θεμα σου και εχεις σουπερ νερο χωρις αιωρουμενη...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από odin79 (Μήνυμα 960073)
εχεις παρει και αντλια με καλα λιτρα νομιζω θα βοηθησει πολυ Σταυρο:p.την εβαλες?

αυριο.... οπως και αλλα 48 λιτρα ελαφροπετρα......ή 20κιλα αν θελεις!!!
φωτο κ update αυριο
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 960062)
Σταυρο με 36 Λίτρα ελαφρόπετρα σε αυτα τα κυβικά μπορείς να κρατήσεις 2 χρυσόψαρα , αυτο δεν είναι Ιαπωνικη ψαθα και κανενα σφουγκαρι Ιαπωνικη ψαρα δεν κάνει απονιτροποιήση αν δεν αναπτυχθούν τα καλά βακτηρια .

Η λίμνη σου για να δουλέψει αυτη την στιγμη θέλει 400 λίτρα ελαφρόπετρα για 4 κυβικά με Κοι .
Θυμάσαι τα 2 χρυσοψαρακια που μεγάλωνα μέσα στους μονομάχους ??? Ξέρεις πόσο πήγαν τα Νιτρικά μου με εκείνα τα 2 ?? 2 αλλαγες την εβδομάδα έκανα και καθαριζα 2 φορές το φίλτρο.

Ναι αν αφήσεις μια λεκάνη στο ήλιο θα πρασινίσει αλλά στην λεκάνη που μεγαλώνω αυτη την στιγμη τα χρυσόψαρα και είναι μεσα στον ήλιο με ένα μπουκαλάκι ελαφρόπετρας και αεροφίλτρο (φίλτρο diy) έχω μόνο τριχοειδη.

Αν έλεγα στον Γιάννη να πάρει την uv για να βλέπει τα ψάρια του ξέρεις τι θα γινόταν ?? Η UV δεν κάνει εξαιρέσεις υπάρχει λόγος που την βάζουν στην έξοδο του νερού , δέν λεει να περασουν τα καλά βακτήρια απο δεξια και κακά απο αριστερα τα σκοτώνει όλα ανεξαιρέτως . Ξερεις πότε θα την έστρωνε? Ποτέ.

Γιατι αλλαξα φίλτρανση και δεν κρατησα τα φίλτρα μου στα Κοι αφου μια χαρα καθαρό ήταν το νερό, ξέρεις πολύ καλα ότι αρχισαν τα Νιτρικά μου να ανεβαίνουν με αποτέλεσμα να μετραω 3 φορές την μέρα μην χάσω την μπάλα, και να κάνω αλλαγες καθε 2 μέρες για να μην πάρω τα ψαρια στο χέρι μεχρι να κάνω το φίλτρο .

Αυτα Σταυρο μου ελπίζω να σε κάλυψα .

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 960064)
Σταύρο δεν είναι έτσι ακριβώς όπως τα λες.
Και βέβαια το στρώσιμο παίζει ρόλο στη διαύγεια του νερού, και μάλιστα σημαντικό παράγοντα.
Και καλά κάνεις και παίρνεις για παράδειγμα τη δικιά σου, μη ξεχνάς όμως πως κάθε ενυδρείο και κάθε λίμνη είναι ένα μοναδικός ζωντανός οργανισμός, και αναφέρεις πως τον Χειμώνα η λίμνη σου με 36 λίτρα ελαφρόπετρα είχε πράσινο νερό.
Και έστω πως τα 36 λίτρα με την ιχθυόφορτιση που είχες ήταν ικανοποιητικά.
Ξέχασες όμως ένα σημαντικό παράγοντα, σε εσένα ήταν Χειμώνας και του Γιάννη είναι Καλοκαίρι.
Η βιολογία με τους ίδιους ρυθμούς αναπτύσσεται τώρα που η θερμοκρασία είναι από 25 βαθμούς και πάνω και το ίδιο τον Χειμώνα που στη περιοχή σου η θερμοκρασία μπορεί να ήταν και 5 βαθμούς ; Οχι βέβαια , καμία σχέση, το Καλοκαίρι αναπτύσσεται ραγδαία ενώ τον Χειμώνα με το ζόρι συντηρείται.
Επίσης η πράσινη αιωρούμενη άλγη είναι ένα δείγμα έλλειψης βιολογίας χωρίς να είναι απαραίτητο βέβαια.
Μπορεί να μην έχω λίμνη, έχω ενυδρείο όμως που είναι στον Ήλιο, κυριολεκτικά στον Ήλιο, και μπορεί να μην έχω άλγη λόγω των σαλιγκαριών, αλλά ποτέ δεν είχα πράσινο νερό, και αυτό λόγω καλής φίλτρανσης.
Επίσης με τις συζητήσεις που είχαμε στο δικό σου θέμα, κατάλαβα πως κάνεις πολύ μεγάλες αλλαγές χωρίς να αποχλωριώνεις το νερό, και όπως τα είπαμε με τον Παναγιώτη , αυτό δυσκολεύει στη διατήρηση της βιολογίας.
Προσωπικά πιστεύω πως το πράσινο νερό και οι άλγες γενικότερα είναι πολυπαραγωντικό θέμα, εξαρτάται από πολλά δηλαδή.
Πάντως στο θέμα του Γιάννη σίγουρα έπαιξε μεγάλο ρόλο το στρώσιμο του φίλτρου και η δημιουργία ικανοποιητικής βιολογίας

gia να μη χαλαμε αλλο το θεμα του γιαννη θα τα αντιγραψω στο δικο μου κ συνεχιζουμε εκει!!!

odin79 26-08-16 21:05

δεν εχω θεμα!

odin79 29-08-16 10:55

1 Συνημμένο(α)
κα μια λιβελουλα(?) πανω στα φυτα

Artemisia 29-08-16 15:16

Βγαλε βρε καμια αλλη φωτό χωρίς την τέντα :D Να δούμε και εμεις ;) Μια λιβελούλα , άκου εκει με το τσιγκέλι ..... :D:D:D

odin79 29-08-16 15:31

τριτη μερα χωρις την τεντα νερο κρυσταλλο!αυτη η σιγουρια σου ρε παιδι μου!!

tsala 29-08-16 16:12

Μπραβο Γιαννη χαιρομαι!:p

odin79 30-08-16 12:23

6 ωρες χωρις ρευμα!!παω βλεπω το φιλτρο χωρις νερο βαζω νερο κλεινω την βανα εισοδου,παω για δουλειες γυριζω φιλτρο μισοαδειο τα μισα υλικα χωρις νερο!δεν ειχα κλεισει πολυ καλα την βανα μαλλον.ελπιζω να μην καταστραφηκε η βιολογια.6 ωρες χωρις ρευμα ουτε στην ουγκαντα!πονοκεφαλιασα.

tsala 30-08-16 12:25

Χαχα! Ακου στην Ουγκαντα!:D

Το θεμα ειναι ποση ωρα εμειναν εξω απ το νερο...

odin79 30-08-16 12:28

τι ελαιοδυχτο εμεινε που εχω απο πανω βρεγμενο ηταν δεν ειχε στεγνωσει αλλα δεν ξερω!ντεπον χιλιαρι, zanax και λιγο γιογκα το απογευμα να ηρεμησω

aliens- 30-08-16 12:30

Καλώς ήρθες ...... στην Ουγκάντα :)

Φίλτρο χωρίς νερό....... Το στάσιμο νερό που έχεις στα φίλτρα το πετάμε. Δεν βάζουμε την αντλία μπρος και επιστρέφουμε το νερό πίσω στην λίμνη. Γνωστός μου έχει χάσει ψάρια έτσι...

tsala 30-08-16 12:30

Χαχα!!!
Εαν ηταν υγρο ,ειναι καλο σημαδι...
Κανε κανενα τεστ αυριο για nh3,no2

odin79 30-08-16 12:32

γκαντεμη τσαλα μου την ματιασες:grin:.aliens (ονομα?)τωρα ειναι αργα!

tsala 30-08-16 12:42

:D:D:D Πολυ πιθανο!:D:D:D

Δεν νομιζω να παθουν τπτ τα ψαρια, αν και οντως αν ψοφησαν τα βακτηρια κινδυνευεις με κανενα bloom.

odin79 30-08-16 12:46

δεν μπορεις να φανταστεις πως ειναι το νερο!κρυσταλλο και εγω το bloom και το σπλας φοβαμαι μη γινω παλι βελουτε αλλα σκαρμουτσος

tsala 30-08-16 12:49

:D θα δειξουν οι επομενες ωρες...
Δεν νομιζω να γινει ομως, απλα τσεκαρε με κανενα τεστ ,να ησυχασεις.

odin79 30-08-16 19:54

θα τσεκαρω ευχαριστω παιδια παλι καλα που εχουμε και το φορουμ γιατι οι φιλοι μου με δουλευουν!
-------------------------
μετρησεις μια χαρα εβαλα και τον φωτισμο σημερα ενα βιντεακι

BORKED

Artemisia 31-08-16 10:18

Καλημέρα Γιάννη :D Νομίζω πως δεν θα έχεις πρόβλημα κατα 95% εφόσον δεν στεγνώσαν τα βιολογικά υλικά φίλτρανσης . Μην ανησυχείς θα συνηθίσεις :D εκτός αυτού θα πιάσει και η λίμνη σου βιολογία με τον καιρό και δεν θα είναι τόσο εύκολο να κρασάρει ;)
Πολύ όμορφη έγινε και με τον φωτισμό :smt041:smt041 πρόσεχε τα φωτα να μην χτυπάνε μέσα πολύ, γιατι μπορεί να δείς τα ψάρια να στραβοκολυμπάνε :smt120 και να μην τα έχεις πολλές ώρες μετά την δύση του ηλίου :D

odin79 31-08-16 10:45

ευχαριστω Αρτεμις μιση ωρα το αφησα χθες και καθονταν κατω απο το φως και ψαρευαν κουνουπια που επεφταν στο νερο απο το φως πολυ γελιο.αλλα γενικα ξερω πως δεν κανει ια πολυ το φως το διαβασα που το χες γραψει και στην λιμνη του κυριακου αν δεν κανω λαθος

odin79 02-09-16 17:54

Για να αποδιδουμε τα του καισαρος τω καισαρι η λιμνη μια βδομαδα χωρις τεντα.respect Αρτεμις και εγω πιστευα σαν τους αλλους οτι θα πρασινισει

BORKED

Artemisia 02-09-16 22:03

Καλέ μου Γιάννη :D:D εγω θέλω το καλό σας ;)
Μπορεί να είμαι κορίτσι αλλά τις αγαπάω τις λίμνες μου και τα ψάρια μου :D:D και θέλω να τις χαιρόσαστε όλοι όπως εγω τις δικές μου ;)
Ότι γραφω, το γραφω πάντα καλοπροαίρετα για τον Ιδιοκτήτη και τα ζωντανά του .
Να είσαι καλά να την χαίρεσαι !!! Σαν να μεγάλωσαν αυτα βρε :smt108

tsala 02-09-16 22:25

ωραιος! τζαμι του νερο!
στο ενυδρειο με uv, πιο βρωμικο εχω:D

Τάκης 02-09-16 22:52

Ομορφη Γιάννη, Μπραβο.
Και όχι να το παινευτούμε , αλλά η ομάδα της λίμνης στο GAB σκίζει,
και αυτό χάρη στη νεράιδα μας :)
Την Αρτεμησία φυσικά :)

pavos 02-09-16 22:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 961906)
ωραιος! τζαμι του νερο!
στο ενυδρειο με uv, πιο βρωμικο εχω:D


Δεν έχει στρώσει το φίλτρο σου.... Θα κάνει τον κύκλο του κ θα καθαρίσει....
Αν όχι βάλε μια τέντα 3 μέρες κ βγαλτην :D:D

odin79 02-09-16 22:58

Αρτεμις αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι η σιγουρια σου!!Στο χομπυ χρειαζομαστε και κοριτσια να μας νοικοκυρεψουν!!! τα ψαρια μεγαλωσαν πολυ και να πω παιδια πως ελεγα να βαλω και ενα κοι αλλα τελικα τα χρυσοψαρα στην λιμνη νομιζω δεν εχουν καμια σχεση με τα χρυσοψαρα που εχουμε στο ενυδρειο νομιζω ειναι πιο ζωντανα τα χρωματα λογω ηλιου ισως?μου φαινονται πιο εντονα σαν να λαμπυριζουν ειναι πιο κινητικα.διαβαζα ενα αρθρο του τολη για τους δισκους και γενικευε μετα για πολλα ειδη ψαριων οτι μεταλασσονται στα πολλα λιτρα και το βλεπω να συμβαινει.με την λιμνη καταλαβα οτι εκτως απο μικροψαρα η ερωτηση σε ποσα λιτρα να βαλω κιχλιδες ας πουμε η χρυσοψαρα μαλλον μοιαζει να ειναι ακυρη.τα ψαρια θελουν χωρο για να δεις συμπεριφορες και αυτο μου ειναι ξεκαθαρο τωρα
-------------------------
ευχαριστω Τακη και Γιαννη.Σταυρο ελα παραδεξου οτι ειχες αδικο και η ναιαδα Αρτεμις ειχε δικιο

pavos 03-09-16 09:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από odin79 (Μήνυμα 961915)
Σταυρο ελα παραδεξου οτι ειχες αδικο και η ναιαδα Αρτεμις ειχε δικιο

:razz::razz::razz::razz::razz::razz::razz::razz::r azz:

οκ μονο και μονο επειδη ειναι φιλη μου!!!!

tsala 03-09-16 11:11

Καλα μην πουμε οτι δεν μπαινουν και σε ενυδρειο κιολας:D
Το φως του ηλιου κανει οντως δουλεια , ειτε ειναι σε ενυδρειο ειτε σε λιμνη.

odin79 03-09-16 12:12

xaxaxa ε δν ειπα βγαλτε τα αλλα ανεπιφυλακτα σας λεω κανε λιμνη.Γιαννη τοσο καιρο να εχεις χωρο και να μην εχεις λιμνη...νομιζω οτι πρεπει να το δρομολογησεις.θα ερθω να βοηθησω να σκαψω ξεχνα το θα φιαχνω τους καφεδες..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:15.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02686 seconds with 11 queries