Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Νέο ενυδρείο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=77890)

st@vros 12-02-14 10:40

Νέο ενυδρείο
 
Καλημέρα σε όλη την παρέα,
Αποφάσισα να φτιάξω ένα ενυδρείο λίγο μεγαλύτερο από αυτό που έχω.Οι διαστάσεις του τωρινού είναι 1,00(Μ) x 0,38(Π) x 0,50(Υ) και αυτό που θέλω να φτιάξω με 8αρια τζάμια, από έναν φίλο που του έχουν περισσέψει στο αλουμινάδικο του,θα είναι 1,10 (Μ) x 0,45(Π) x 0,50(Υ) από ότι βλέπω τα λίτρα θα είναι 247,δεν μπορεί να γίνει μεγαλύτερο λόγω περιορισμένου χώρου.Σε αυτό το ενυδρείο θα μπορέσω να φιλοξενήσω ένα χαρέμι από τα acei (όταν επιτέλους καταφέρω να καταλάβω ποιος είναι τι :p) και ένα χαρέμι labidochromis;

Κλεόβουλος 12-02-14 12:40

Τα acei είναι σχετικά μεγαλόσωμα και θέλουν μήκος απ' την άλλη είναι φιλήσυχα και όχι περιοχικά. Ίσως και να βολευτεί ένα χαρέμι (1+3).

(Τι έχετε πάθει τόσοι πολλοί με τα acei τελευταία? :rolleyes:)

ilias vag 12-02-14 12:52

είναι πανέμορφα ψάρια και εγω αν ειχα χωρο και χρημα +εμπιρια θα έβαζα τετια ψάρια σε ενυδρείο

egeorgiou 12-02-14 14:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 820996)
Τα acei είναι σχετικά μεγαλόσωμα και θέλουν μήκος απ' την άλλη είναι φιλήσυχα και όχι περιοχικά. Ίσως και να βολευτεί ένα χαρέμι (1+3).

(Τι έχετε πάθει τόσοι πολλοί με τα acei τελευταία? :rolleyes:)

Είναι καλά ζωντανά.
Ήρεμα για mbuna, τα πρώτα που θα έρθουν μόλις εντοπίσουν κάποιον από το σπίτι, θα κολυμπήσουν ομάδικα και θα ξεψαρώσουν τα υπόλοιπα ψάρια.

Βγάζουν μεγάλες γέννες, μικρών διαστάσεων γόννο που αργεί να πάρει πάνω του στην αρχή αλλά ανακάμπτει άμεσα μετά τα 2-3 εκατοστά.

Ίδιο χρωματισμό και στα δυο φύλλα και όχι θαμπά θυλικά όπως στην πλειοψηφία της λίμνης. Από τότε που τα έβαλα δεν τα αποχωρήστηκα ποτέ.

Για τα ngara από την άλλη δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα στις συμπεριφορές. Και όχι από μόνο μια πηγή.

st@vros 12-02-14 15:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από egeorgiou (Μήνυμα 821018)
Είναι καλά ζωντανά.
Ήρεμα για mbuna, τα πρώτα που θα έρθουν μόλις εντοπίσουν κάποιον από το σπίτι, θα κολυμπήσουν ομάδικα και θα ξεψαρώσουν τα υπόλοιπα ψάρια.

Βγάζουν μεγάλες γέννες, μικρών διαστάσεων γόννο που αργεί να πάρει πάνω του στην αρχή αλλά ανακάμπτει άμεσα μετά τα 2-3 εκατοστά.

Ίδιο χρωματισμό και στα δυο φύλλα και όχι θαμπά θυλικά όπως στην πλειοψηφία της λίμνης. Από τότε που τα έβαλα δεν τα αποχωρήστηκα ποτέ.

Για τα ngara από την άλλη δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα στις συμπεριφορές. Και όχι από μόνο μια πηγή.

Μιας και καταλαβαίνω ότι έχεις acei μπορείς να μου πεις πως θα ξεχωρίσω φύλλο από την εμφάνιση τους,έχω 8 από 2-3 εκατοστά και έχουν μεγαλώσει αρκετά,όμως ένα είναι με διαφορά μεγαλύτερος όπως επίσης και άλλα δυο με διαφορά μικρότερα,αυτό σημαίνει ότι έχω εντοπίσει 1m+2f;Θέλω οπωσδήποτε να κρατήσω ένα χαρέμι για να μην τα ταλαιπωρώ αφού είναι πολλά για το ενυδρείο μου.

egeorgiou 12-02-14 20:08

Ενδείξεις με βάση τα χαρακτηριστικά:

- χρώμα στο ραχιαίο πτερύγιο: στα αρσενικά λιγότερο κίτρινο (μόνο στην κατάληξη και στο άνω μέρος) και περισσότερο μπλέ. Στα θηλυκά είναι περισσότερο κίτρινο.
- σχήμα στην κατάληξη στο ραχιαίο πτερύγιο: αν και στα acei είναι μυτερή η κατάληξη του πτερυγίου είναι μεγαλύτερη και προ εκτεταμένη.
- κεφάλι: μεγαλύτερο στα αρσενικά που όσο ωριμάζουν κάνει και μια μικρή καμπύλη
- πτερύγια λεκάνης: μεγαλύτερα στα αρσενικά που ξεπερνούν στο μήκος τον πρωκτό τους. Στα θηλυκά είναι σαφώς μικρότερο το μήκος.
- γενετήσιος πόρος: τα θηλυκά όταν είναι έτοιμα να ζευγαρώσουν η κοιλιά τους είναι διογκωμένη και ο γενετήσιος πόρος τους είναι πρησμένος και είναι μυτερός προς τα κάτω. Όλα μου τα θηλυκά που είχα με το που τα έβλεπα έτσι σε 2-3 ημέρες τα έβλεπα μπουκωμένα.

Ενδείξεις με βάση τη συμπεριφορά:
- Ο αρσενικός θα χορέψει έντονα στα θηλυκά.
- τα θηλυκά θα κρατήσουν αυγά

http://www.aquatek.gr/vb/picture.php...pictureid=5326
στη μέση ο αρσενικός
αριστερά και δεξιά δυο θηλυκά
μέγεθος 8-10 εκατοστά
νεαρά ενήλικα ψάρια που έχουν ζευγαρώσει

- Venting: το μέγεθος του πρωκτού είναι μεγαλύτερο από το γενετήσιο πόρο στα αρσενικά και μικρότερο στα θηλυκά.
BORKED

st@vros 13-02-14 01:25

σε ευχαριστω πολυ,θα περιμενω λιγο ακομα μπας και ξεχωρισω τπτ γιατι αν και ειναι ιδια γεννα εχουν διαφορα στα μεγεθη δλδ 2-3 απο αυτα ξεχωριζουν...

st@vros 17-02-14 19:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από egeorgiou (Μήνυμα 821061)
Ενδείξεις με βάση τα χαρακτηριστικά:

- χρώμα στο ραχιαίο πτερύγιο: στα αρσενικά λιγότερο κίτρινο (μόνο στην κατάληξη και στο άνω μέρος) και περισσότερο μπλέ. Στα θηλυκά είναι περισσότερο κίτρινο.

ποτε διακρινέται αυτο περιπου,εχω ενα που φαινεται ως το κυριαρχο,εχει δικη του κρυψωνα,και οποτε του ερθει ριχνει και κανενα κυνηγι,αλλα ειναι σχεδον ολο κιτρινο και αν εχει λιγο μπλε ισα που φαινεται...
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από egeorgiou (Μήνυμα 821061)
Ενδείξεις με βάση τα χαρακτηριστικά:

- σχήμα στην κατάληξη στο ραχιαίο πτερύγιο: αν και στα acei είναι μυτερή η κατάληξη του πτερυγίου είναι μεγαλύτερη και προ εκτεταμένη.
- κεφάλι: μεγαλύτερο στα αρσενικά που όσο ωριμάζουν κάνει και μια μικρή καμπύλη

στο πτερυγιο δεν το εχω παρατηρησει,τωρα στο κεφαλι βλεπω οτι καποια εχουν πιο μυτερο σχημα...
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από egeorgiou (Μήνυμα 821061)
Ενδείξεις με βάση τα χαρακτηριστικά:

- πτερύγια λεκάνης: μεγαλύτερα στα αρσενικά που ξεπερνούν στο μήκος τον πρωκτό τους. Στα θηλυκά είναι σαφώς μικρότερο το μήκος.
- γενετήσιος πόρος: τα θηλυκά όταν είναι έτοιμα να ζευγαρώσουν η κοιλιά τους είναι διογκωμένη και ο γενετήσιος πόρος τους είναι πρησμένος και είναι μυτερός προς τα κάτω. Όλα μου τα θηλυκά που είχα με το που τα έβλεπα έτσι σε 2-3 ημέρες τα έβλεπα μπουκωμένα.

εχω 2-3 που στην κοιλια ειναι πιο μυτερα,αυτο εννοεις,να σε αυτο το σημειο http://imageshack.com/a/img706/7374/evmi.jpg

egeorgiou 17-02-14 22:39

αυτό που έβαλες σε κύκλο είναι θηλυκό
αν προσέχεις το μήκος είναι μικρότερο σχετικά

Αν δεν μπορείς να διακρίνεις στα δικά σου αντίστοιχα χαρακτηριστικά πρέπει να τα ψάρια σου να είναι μικρά ακόμα. Υπομονή

st@vros 17-02-14 22:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από egeorgiou (Μήνυμα 822182)
αυτό που έβαλες σε κύκλο είναι θηλυκό
αν προσέχεις το μήκος είναι μικρότερο σχετικά

Αν δεν μπορείς να διακρίνεις στα δικά σου αντίστοιχα χαρακτηριστικά πρέπει να τα ψάρια σου να είναι μικρά ακόμα. Υπομονή

ναι μου το ειχες πει,απλα σου εδειξα στα δικα μου οτι 2-3 εχουν, μυτερη κοιλια,τα ψαρακια τα εχω απο τον Σεπτεμβρη οποτε λογικα ειναι 6 μηνων.Αυτα ποτε αρχιζουν να ξεχωριζουν :rolleyes:

st@vros 09-04-14 20:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από st@vros (Μήνυμα 820990)
Καλημέρα σε όλη την παρέα,
Αποφάσισα να φτιάξω ένα ενυδρείο λίγο μεγαλύτερο από αυτό που έχω.Οι διαστάσεις του τωρινού είναι 1,00(Μ) x 0,38(Π) x 0,50(Υ) και αυτό που θέλω να φτιάξω με 8αρια τζάμια, από έναν φίλο που του έχουν περισσέψει στο αλουμινάδικο του,θα είναι 1,10 (Μ) x 0,45(Π) x 0,55(Υ) από ότι βλέπω τα λίτρα θα είναι 247,δεν μπορεί να γίνει μεγαλύτερο λόγω περιορισμένου χώρου.Σε αυτό το ενυδρείο θα μπορέσω να φιλοξενήσω ένα χαρέμι από τα acei (όταν επιτέλους καταφέρω να καταλάβω ποιος είναι τι :p) και ένα χαρέμι labidochromis;

τελικά ο φίλος μου έχει μέχρι 5αρια τζάμια,να το τολμήσω;να το αφήσω καλύτερα ή μήπως έχετε καμιά πατέντα να προτείνετε;:smt102

delta66 09-04-14 23:02

Οχι με 5αρι.
8αρι και κοντρες

st@vros 09-04-14 23:49

να σαι καλα φιλος,ζητησα και την αποψη του μαστορα του Τακη και με επεισε ευκολα να το ξεχασω,μιας και δεν θελω να κανω μπανιο στα καλα καθουμενα,και παλι σε ευχαριστω για την συμβουλη σου.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:41.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01740 seconds with 11 queries