Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=24)
-   -   χρυσοψαρα : ταιριαζουν με γαριδες και σαλιγκαρια ? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51791)

kiriles 14-04-11 21:11

χρυσοψαρα : ταιριαζουν με γαριδες και σαλιγκαρια ?
 
δεν ξερω αν ποσταρω στη σωστη ενοτητα ( αν θελει ο moderator να το αλλαξει ) , εχω ενα 65λιτρο στο οποιο θα μπουν 1-2 χρυσοψαρα και ενδιαφερομουν να μαθω αν μπορω να βαλω γαριδες και apple snails ή αλλα σαλιγκαρια μαζι τους ¨?
-------------------------
καποιος που να ξερει ???:confused:

dinoc 14-04-11 21:34

[QUOTE=kiriles;579265]δεν ξερω αν ποσταρω στη σωστη ενοτητα ( αν θελει ο moderator να το αλλαξει ) , εχω ενα 65λιτρο στο οποιο θα μπουν 1-2 χρυσοψαρα και ενδιαφερομουν να μαθω αν μπορω να βαλω γαριδες και apple snails ή αλλα σαλιγκαρια μαζι τους ¨?
-------------------------
τι χρυσοψαρα θα βαλεις ? στειλε λινκ να δω....εχω την εντηπωση οτι ενα χρυσοψαρο θελει 40 λιτρα νερο για να ειναι οκ..

xLoMoc 14-04-11 21:37

[QUOTE=dinoc;579291]
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kiriles (Μήνυμα 579265)
δεν ξερω αν ποσταρω στη σωστη ενοτητα ( αν θελει ο moderator να το αλλαξει ) , εχω ενα 65λιτρο στο οποιο θα μπουν 1-2 χρυσοψαρα και ενδιαφερομουν να μαθω αν μπορω να βαλω γαριδες και apple snails ή αλλα σαλιγκαρια μαζι τους ¨?
-------------------------
τι χρυσοψαρα θα βαλεις ? στειλε λινκ να δω....εχω την εντηπωση οτι ενα χρυσοψαρο θελει 40 λιτρα νερο για να ειναι οκ..


Εκτος απο αυτο που λει ο dinoc.Εγω πιστευω πως δεν θα εχεις προβλημα με γαριδες αλλα για τα σαλιγκαρια να προσεξεις πολλαπλασιαζονται σαν διαολοι...

mimikos 14-04-11 21:58

αν της red cherry της βαλεις σας ζωντανη τροφη μεσα...δεν θα ηπαρχη προβλημα.....να ξες οτι ειναι ποιο μικρο απο τα χρισοψαρα που εχεις μεσα......θα το δοκιμασουν!!!για τα σαλιγγαρια δεν εχω να πω τπτ...αν θες βαλε..!!!

Χριστόφορος Μίχας 14-04-11 21:58

Με γαριδες μπορει να υπάρχει προβλημα. Οι μονες που δεν έχουν είναι οι μπαμπου ή αλλιως φαν. Είναι μεγάλες και δεν θα γίνουν τροφη των ψαριών.

achisael 15-04-11 00:21

κατα 80% θα τις φανε..
οσο για τα σαλιγκαρια το πολυ να τα πειραζουν λιγο.. (οχι τιποτα σημαντικο)

ποαντα μιλαω για fancy χρυσοψαρα και οχι τα κοινα...

delta66 15-04-11 03:13

Παράθεση:

χρυσοψαρα : ταιριαζουν με γαριδες και σαλιγκαρια ?
Σχετικο ειναι.
Αναλογα τι εννοεις με το "ταιριαζουν".
Και εγω ταιριαζω με παΐδακια, πιτσες, σουβλακια, μακαροναδες.
Δυσκολα θα παραμεναμε και οι δυο στον ιδιο χωρο ομως.:D

achisael 15-04-11 10:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 579469)
Σχετικο ειναι.
Αναλογα τι εννοεις με το "ταιριαζουν".
Και εγω ταιριαζω με παΐδακια, πιτσες, σουβλακια, μακαροναδες.
Δυσκολα θα παραμεναμε και οι δυο στον ιδιο χωρο ομως.:D


χαχα καλο...!!! και εγω ταιριαζω με αυτα !!
αν εινια μεγαλες οι γαριδες ισως δεν εχουν προβλημα ??

delta66 15-04-11 13:38

Με μενα θα εχουν προβλημα ιδιως οι μεγαλες γαριδες :D

Με τα χρυσοψαρα, αναλογα το μεγεθος του στοματος τους και το μεγεθος της γαριδας, οπως και των σαλιγκαριων.
Φυσικα καλο ειναι να σκεπτομαστε και λιγο πιο μακρυα. πχ τα χρυσοψαρα μεγαλωνουν, και ενα σαλιγκαρι που δεν χωραει στο στομα τους σημερα, μετα απο ενα χρονο μπορει να χωραει ανετα.
Υπολογιζουμε τελικα μεγεθη αν δεν θελουμε να κανουμε αναβαθμισεις και αλλαγες συνθεσης συνεχεια στο ενυδρειο μας.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:38.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01449 seconds with 11 queries