Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Το "Juwel Vision 180 Malawi" μου... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=47488)

Konstantin79 29-12-10 00:24

Το "Juwel Vision 180 Malawi" μου...
 
1 Συνημμένο(α)
Το πρωτο μου Malawi επιτελους ολοκληρωθηκε και χαιρομαι πολυ γι'αυτο!

Ολος ο εξοπλισμος ερχεται πακετο με το ενυδρειο, και προς το παρον πραγματικα ειναι πολυ ικανοποιητικος!
Το φιλτρο ειναι σα να μην υπαρχει και ο θερμοστατης κανει πολυ καλη δουλεια!

Σας παραθετω την πρωτη φωτο οπως ειναι τωρα! Να ευχαριστησω ολους για τη βοηθεια σας, η οποια ομως παντα θα ειναι χρησιμη και απαραιτητη!

Υ.Γ. Το πρωτο μου κοπαδακι θελω να ειναι καποια Labido, και θα ηθελα τις προτασεις και συμβουλες σας παρακαλω παιδια!!! :rolleyes:

greenjanek 29-12-10 00:34

η άμμος είναι λευκή η απλά έτσι φαίνεται στην φωτογραφία με το φως ;

Konstantin79 29-12-10 00:39

Ειναι σκουρα λευκη! Το φως την κανει να φαινεται ετσι!

lans 29-12-10 09:46

Πρεπει να βαλεις ακομα πολεεεεες πετρες...
Χωμα καλα εκανες και εβαλες τοσο πολυ γιατι σκαβουν πολυ τα ατιμα τα MALAWI (οχι ολα, αλλα τα λαμπιντος συγκεκριμένα του δινουν και καταλαβαίνει).

επεισεις το φιλτρο ποσα λιτρα βγαζει την ωρα?

Konstantin79 29-12-10 15:19

600λτ/ω βγαζει το φιλτρο.
Φιλε μου δε με παιρνει για αλλες πετρες. Μου αρεσει ετσι! Δε θελω να κλεισω κ αλλο χωρο αλλωστε!

xristosg7 29-12-10 15:31

γνωμη μου ειναι να μπουν κ αλλες πετρες καπιες ριζες βαλισινεριας κ ανουμπια για να δεσουν λιγο,κ οταν μπουν με το καλο κ τα ψαρακια σου θα ειναι πολυ καλο

Konstantin79 29-12-10 15:44

Ναι αλλα αν οχι η ανουμπια που μπορω να την αφηνω να μεγαλωνει, η βαλισνερια θα θελει περιποιηση. Το σκεφτομουν για φυτα, αλλα δε θελω να εχω στο μυαλο μου λιπασματα, κλπ κλπ.

xristosg7 29-12-10 16:13

μα γιαυτα τα φυτα δεν θελουν τιποτα εκτος απο φως κ αυτο οσο θελουν τα ψαρια

Konstantin79 29-12-10 16:17

Ισως ρε συ φιλε! Το σκεφτομουν κ εγω για κανα φυτο χθες, αλλα φοβομουν μη μπω σε αλλους μπελαδες. ΑΥριο που θα παω να παρω τα πρωτα μου Labidos, θα παρω καμια ανουμπια να βαλω διπλα στις κρυψωνες κ καμια βαλισνερια πισω βαθος να ομορφυνει κ αλλο!

xristosg7 29-12-10 16:26

θα αλλαξει πολυ με τα φυτα κ δεν θα εχεις κανενα προβλημα εκτος απο το να σου τσιμπανε λιγο της βαλισνεριες

lans 30-12-10 09:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Konstantin79 (Μήνυμα 528572)
600λτ/ω βγαζει το φιλτρο.
Φιλε μου δε με παιρνει για αλλες πετρες. Μου αρεσει ετσι! Δε θελω να κλεισω κ αλλο χωρο αλλωστε!

Να ξεερεις οτι:
1) Για το φιλτρο, να ειχες δυο με μικρότερη κυκλοφορια νερο στο καθε ενα αλλα με περισσότερα υλικα. οχι οτι θα εχεις προβλημα, απλα θα βοηθησει.
2) Πετρες πρεπει να βαλεις αν θες οι γεννες να σου μείνουν. μπορεις να βαλεις πετρες ξεκινωντας απο την αριστερη γωνια σαν ενα βουναλακι και να βαλεις και στα αριστερα με παρομοιο τροπο ετσι και τα ψαρια θα εχουν χωρο να σβαρνανε τα βράγχια τους και να κρύβονται, ετσι οπως τα εχεις και με το χρωμα που εχουν οι πετρες θα νιώθουν παντα εκτεθειμένα.

Konstantin79 30-12-10 17:34

Για το 1) φιλε μου μου δεν ειμαι για αλλο φιλτρο τωρα! Αυτο ειναι juwel κ το νερο ειναι γυαλι. Οσον αφορα το 2) οσες φορες μιλησα με παιδια εδω κ ειδαν τις φωτο δεν ειχα αρνητικα σχολια, κ οσο διαβαζω το σχολιο σου, ειναι σα να βλεπω το ενυδρειο μου. :D Απο κρυψωνες ειναι μια χαρα τα βουναλακια κ εξοδους κινδυνου εχουν κ τα ολα τους!! :rolleyes:
Ευχαριστω πολυ για τις παρατηρησεις σου φιλε μου! Ολες αρνητικες ή θετικες ειναι ευπροσδεκτες για το καλυτερο αποτελεσμα!!

lans 31-12-10 10:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Konstantin79 (Μήνυμα 529118)
Για το 1) φιλε μου μου δεν ειμαι για αλλο φιλτρο τωρα! Αυτο ειναι juwel κ το νερο ειναι γυαλι. Οσον αφορα το 2) οσες φορες μιλησα με παιδια εδω κ ειδαν τις φωτο δεν ειχα αρνητικα σχολια, κ οσο διαβαζω το σχολιο σου, ειναι σα να βλεπω το ενυδρειο μου. :D Απο κρυψωνες ειναι μια χαρα τα βουναλακια κ εξοδους κινδυνου εχουν κ τα ολα τους!! :rolleyes:
Ευχαριστω πολυ για τις παρατηρησεις σου φιλε μου! Ολες αρνητικες ή θετικες ειναι ευπροσδεκτες για το καλυτερο αποτελεσμα!!

καλημερα...
Δεν με καταλαβες. δεν σου ειπα κατι αρνητικο απλως σου ειπα κατι που θα βοηθηση...μαλον ;)
ασε που οι πετρες και ειδικα στα αριστερα ειναι και πολυ ομορφες (οταν πιασουν και αλγη ειδικα), απλα ειπα πως θα ειχες καλυτερο αποτελεσμα και να ξερεις ολοι με τις εμπειρίες μας μηλαμε :D

ΥΓ. ειναι κολλημένες οι πετρες ή στηρίζοντα καπου (τζαμι)?

Konstantin79 31-12-10 14:21

Δε σε παρεξηγησα φιλε μου! :)
Κολλημενες καλα με σιλικονη ειναι!

lans 31-12-10 16:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Konstantin79 (Μήνυμα 529495)
Δε σε παρεξηγησα φιλε μου! :)
Κολλημενες καλα με σιλικονη ειναι!

ααα...αυτο ειναι καλο, γιατι αμα δεν της ειχες θα ειχαν πεσει ολες σε 2 εβδομαδες και ολοι ηερουμε γιατι... :D

Konstantin79 01-01-11 18:20

1 Συνημμένο(α)
Αναγνωριζετε το pseudotropheus zebra σ'αυτη τη φωτο;;; :confused:

Κλεόβουλος 01-01-11 21:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Konstantin79 (Μήνυμα 529892)
Αναγνωριζετε το pseudotropheus zebra σ'αυτη τη φωτο;;; :confused:

Καλή Χρονιά!
Τα ψαράκια είναι Aulonocara ;)

Konstantin79 01-01-11 21:42

Καλη Χρονια!

Σιγουρα φιλε μου; Ειχα δει καποια τετοια σε μια αλλη δεξαμενη κ ηταν κιτρινωπα, ενω σε φωτο που εχω δει ταιριαζε το zebra...
Tα φωτα σου... :confused:

Κλεόβουλος 01-01-11 21:51

Σίγουρα :)
Το δεξί είναι αρσενικό. Πιο συγκεκριμένο είδος δεν ξεχωρίζει ακόμη (ίσως jacobfreibergi?),Πρέπει να μεγαλώσουν λίγο.
Δες κι εδώ http://www.cichlid-forum.com/profile...s.php?genus=17

Νομίζω ότι βιάστηκες στην αγορά τους. Έχουν διαφορετικές απαιτήσεις απο τα mbuna (λίτρα,διατροφή,διακόσμηση..)

Konstantin79 02-01-11 03:30

Mbuna cichlids that live among the rocks and Peacock cichlids that inhabit the open water regions.

They are generally much less aggressive than Mbuna cichlids, and a 150 litre aquarium with a length of 100 cm is usually enough.

You can usually include plants in the setup if you wish, since Aulonocara cichlids aren’t very found of digging.

Aulonocara cichlids are carnivore, and hunt during the day.

Βρηκα αυτες τις πληροφοριες που μου κολλανε πιο πολυ με τη συμπεριφορα αυτων που εχω. Μηπως τελικα ειναι οντως pseudotropheus????

Κλεόβουλος 02-01-11 11:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Konstantin79 (Μήνυμα 529959)
Mbuna cichlids that live among the rocks and Peacock cichlids that inhabit the open water regions.

They are generally much less aggressive than Mbuna cichlids, and a 150 litre aquarium with a length of 100 cm is usually enough.

You can usually include plants in the setup if you wish, since Aulonocara cichlids aren’t very found of digging.

Aulonocara cichlids are carnivore, and hunt during the day.

Βρηκα αυτες τις πληροφοριες που μου κολλανε πιο πολυ με τη συμπεριφορα αυτων που εχω. Μηπως τελικα ειναι οντως pseudotropheus????

Αυτά που γράφεις αναφέρονται στις Aulonocara (σίγουρα τα ψαράκια σου δεν είναι Pseudotropheus);)

Konstantin79 02-01-11 13:05

Ρε συ βοηθησε με να καταλαβω γμτ!!!!
Μου λες οτι δεν ειναι, αλλα οι πιο πανω πληροφοριες για τις aulonocara δε συναδουν με την συμπεριφορα των δικων μου.
Ασε που σηκωσα οτι φωτο μπορουσα να βρω στο net αλλα δε βρισκω πολλες διαφορες. Μονο το χειλος των pseudotropheus που ειναι λιγο πιο παχυ.

Κλεόβουλος 02-01-11 19:16

Τι δεν καταλαβαίνεις βρε Κωνσταντίνε?
Σου έδωσα ένα λινκ με καμμιά 70αριά είδη Aulonocara.Κάποιο απ' αυτά είναι και τα δικά σου.Επειδή είναι μικρά ακόμη δεν μπορούμε να καταλάβουμε ποιό (ελπίζοντας πάντα να μην είναι υβρίδια ή επιλεκτικής αναπαραγωγής-φαινόμενο συχνό μ' αυτά τα ψάρια).
Τι συμπεριφορά έχουν τα δικά σου και σε μπερδεύει?
Απο κει που τα πήρες δεν σου είπαν τι ψάρια είναι?

Konstantin79 02-01-11 19:27

Η συμεπριφορα τους ειναι σχετικα επιθετικη κ το αρσενικο σκαβει συνεχεια τη φωλια του κ κυνηγαει τα θηλυκα συνεχεια! Απο εκει που το πηρα το πηρα για pseudotropheus. Eκτος κ αν υπηρχαν κ αυτα μεσα, που δεν το νομιζω, γιατι αντι αυτων, ο τυπος μου προτεινε ενα κοπαδακι aulonocara που δεν τα φερνει συχνα κ θα ηταν ωραια για το ενυδρειο, αλλα ηταν κιτρινωπα, όχι σκουροχρωμα όπως τα pseudotropheus που ειχα διαλεξει.

Κλεόβουλος 02-01-11 20:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Konstantin79 (Μήνυμα 530288)
Η συμεπριφορα τους ειναι σχετικα επιθετικη κ το αρσενικο σκαβει συνεχεια τη φωλια του κ κυνηγαει τα θηλυκα συνεχεια!φυσιολογικό Απο εκει που το πηρα το πηρα για pseudotropheus."φυσιολογικός" και ο άσχετος πετσοπάς:D Eκτος κ αν υπηρχαν κ αυτα μεσα, που δεν το νομιζω, γιατι αντι αυτων, ο τυπος μου προτεινε ενα κοπαδακι aulonocara που δεν τα φερνει συχνα κ θα ηταν ωραια για το ενυδρειο, αλλα ηταν κιτρινωπα, όχι σκουροχρωμα όπως τα pseudotropheus που ειχα διαλεξει.

Το ζήτημα είναι ότι (σε αντίθεση με αυτά που γράφουν οι αμερικάνοι)πιστεύω ότι τα λίτρα σου είναι λίγα γι αυτά τα (πανέμορφα)ψάρια που χρειάζονται περισσότερο ανοιχτό χώρο για κολύμπι (απ' ότι τα mbuna που κυκλοφορούν μέσα στις πέτρες).

Konstantin79 03-01-11 00:11

ΤΙ προτεινεις λοιπον σαν εναλλακτικες;

sonic 03-01-11 00:22

να πω την γνωμη μου?
τελος παντον μην με παρεξηγήσεις δωστα πισω και πανε tanganika μερια βάλε ενα είδος κοχυλοψαρα και κανενα julidochromis..γνωμη μου αμα γυρνουσα τον χρονο πισω εγω αυτο θα εκανα τωρα αμα εισαι αποφασισμενος με τα malawi και συγκεκριμενα τα pseudotropheus θα σου ελεγα να πας σε demasoni spieces tank και εισαι μουρλια.......

Konstantin79 03-01-11 00:24

Το θεμα ειναι οτι στραβωσα γιατι του ειπα να μου βαλει pseudotropheus και προφανως τωρα πρεπει να τα επιστρεψω γιατι δε μπορω να βαλω αλλο κοπαδι μεσα που δε μου αρεσει καθολου. Θλεω το malawi αλλα οχι μονο ενα ειδος μεσα, αλλα δυο. zw

sonic 03-01-11 00:31

τοτε βαλε κανενα melanochromis με κανενα pseudotropheus για πειτε οι πιο ειδικοι θα εχει θεμα με τον συνδιασμο αυτο?Ψαξε διαβασε πολυ προσεχτικα αμα συμβαδίζουν οπιο ειδος τελικα σου αρεσει αλλα το κυριοτερο να ξερεις εισαι οριακα προς τα κατω για δυο ειδη..καντο spieces tank

vag0s 03-01-11 01:43

Το ενυδρείο σου έχει ακόμα αρκετή δουλειά! Τα συγκεκριμένα ψάρια που έχεις βάλει κατά τη γνώμη μου δεν κάνουν για το ενυδρείο αυτό! Οι πέτρες είναι καλές, αλλά θα προτιμούσα να τις έβλεπα πιο φυσικά τοποθετημένες και σε μεγαλύτερη ποσότητα.

Καλή συνέχεια εύχομαι!

:)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:46.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,27262 seconds with 11 queries