Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ενυδρεία με ασπόνδυλα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=163)
-   -   Ενυδρείο με καραβίδα γλυκού νερού(Procambarus clarkii) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=80397)

polykarpos 27-11-14 20:24

ΟΚ ΟΚ η αδυναμία του γραπτού λόγου ~


λοιπόν , τωρα έχεις τα μωρά μέσα κ σημασία έχουν τα μωρά!

για 1-2 βδομάδες δεν θα έχουν πρόβλημα μην ανησυχείς!

απλά είπα ότι καλό είναι να σκέφτεσαι απο τώρα να τα δίνεις σιγά σιγά!

μπορούν να επιβιώσουν άνετα , τρώνε κανονικά δεν έχουν ανάγκες μονο φαγητό!! :rolleyes:

η αναφορά μου για τα ψάρια είναι καθαρά πληροφοριακή για όποιον ενδιαφέρεται κ σε καμία περίπτωση δεν ήταν παράθεση για σένα! Αφου τα έχουμε πει κ τηλεφωνικός!

ενυδρείο έχω 150αρια κ έχω ζευγάρια μέσα , κανονικό ζευγάρι , αρσενικό κ θηλυκό , αυτό εννοώ ζευγάρι...
:smt026

φιλικά
Πολύκαρπος

EYH_SANTORINI 27-11-14 20:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leonidas87 (Μήνυμα 864509)
Οπως ο αρσενικος μου;;;
Κατα καιρούς γίνεται πιο σκουρος...
Για χρώματα δες στο post 203...

ναι ναι αυτα εννοω.....

leonidas87 27-11-14 20:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από polykarpos (Μήνυμα 864510)
ΟΚ ΟΚ η αδυναμία του γραπτού λόγου ~


λοιπόν , τωρα έχεις τα μωρά μέσα κ σημασία έχουν τα μωρά!

για 1-2 βδομάδες δεν θα έχουν πρόβλημα μην ανησυχείς!

απλά είπα ότι καλό είναι να σκέφτεσαι απο τώρα να τα δίνεις σιγά σιγά!

μπορούν να επιβιώσουν άνετα , τρώνε κανονικά δεν έχουν ανάγκες μονο φαγητό!! :rolleyes:

η αναφορά μου για τα ψάρια είναι καθαρά πληροφοριακή για όποιον ενδιαφέρεται κ σε καμία περίπτωση δεν ήταν παράθεση για σένα! Αφου τα έχουμε πει κ τηλεφωνικός!

ενυδρείο έχω 150αρια κ έχω ζευγάρια μέσα , κανονικό ζευγάρι , αρσενικό κ θηλυκό , αυτό εννοώ ζευγάρι...
:smt026

φιλικά
Πολύκαρπος


Εντάξει...απλά για τα ψάρια τα λέμε με το Βασίλη από την αρχή,είναι κουραστικό να λέμε τα ίδια!
Οπως κ για τα Φυτα.
Στο τηλ που είχαμε μιλήσει είχες συμφωνήσει κ εσύ ότι τα μισά μικρά θα φάνε τα αλλά μισά...πως αλλάξεις γνώμη;;

polykarpos 27-11-14 20:50

δεν αλλάζω γνώμη βρε καλέ μου άνθρωπε... κ αν τα αφήσεις γενικότερα εκει μέσα θα φαγωθούν όλα μεταξύ τους!

η διαφορά με εμένα είναι ότι αν εχω γέννες τα δίνω σχεδόν όλα εκτός απο επιλεκτικά μικρά , για εσένα θα είναι δύσκολο να τα κρατήσεις για πολύ καιρό στο ενυδρείο... για αυτό κ το ξαναλέω ότι καλό θα ήταν να το σκεφτείς πώς θα τα δώσεις!!!

αυτό δεν αναιρεί αυτό που είπαμε κ στο τηλέφωνο ότι όντος τα μικρά σε ενυδρείο θα φαγωθούν μεταξύ τους...

(δεν κατάλαβα που παρεξηγήθηκα ρε παιδιά....)

τέλος πάντων κανόνισε να έρθεις κ εσυ αν μπορείς στην συνάντηση να σου δώσω κ τα κυβάκια να κάνουν κέφι!

leonidas87 27-11-14 21:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από EYH_SANTORINI (Μήνυμα 864511)
ναι ναι αυτα εννοω.....

Κάποια στιγμή,αν όλα πανε καλά θα βαλω αγγελία... ;)

EYH_SANTORINI 27-11-14 22:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leonidas87 (Μήνυμα 864540)
Κάποια στιγμή,αν όλα πανε καλά θα βαλω αγγελία... ;)

ευχαριστω παρα πολυ και μην σε ανχωνει το οτι ειμαι απο Σαντορινη σπουδάζω Αθήνα...

leonidas87 28-11-14 14:31

1 Συνημμένο(α)
Σήμερα είχαμε νέες αφίξεις!!!!!!!!! :smt026:smt038

korasidikos 28-11-14 15:39

:smt038:smt038:smt038:smt023

leonidas87 01-12-14 12:33

Καλημέρα!!
Σήμερα μετά απο περίπου 2 μήνες η θηλυκιά,άφου έχει αφήσει όλα τα μικρά απο πάνω της βγήκε απο τη κρυψώνα της για κηνήγη-φαγητο.
Έφαγε σχεδόν όλα τα σαλιγκαρια κ δυστυχως :( πολλά απο τα μικρά.
Φυσικά αμέσως την έβγαλα,τοποθέτησα ένα διαχωριστικο με πατέντα στο ενυδρείο με την μπλε κ μπήκε εκεί.
Πολύ τσαμπουκαλεμένη επανήλθε...φαίνεται λόγω απουσίας του ασρενικού. :smt021

Πάντως τα μικρά που έχουν μείνει είναι πολυ δραστήρια κ υγιεί,δε χορτένω να τα βλέπω.

leonidas87 01-12-14 12:47

1 Συνημμένο(α)
Να κ ένα μικρόυλι!!!! :cool:

leonidas87 07-12-14 23:57

1 Συνημμένο(α)
Μεγαλώνουν γρήγορα!!!! :)

leonidas87 08-12-14 20:36

4 Συνημμένο(α)
Η θηλυκιά μαμά κ η θηλυκιά "μικρή" μαζι!!!!!

leonidas87 11-12-14 14:29

3 Συνημμένο(α)
3η αλλαγή της μπλε!!!!

polykarpos 11-12-14 20:49

μεγαλωνει το μικρο!

αντε να γινει μαμα κ αυτη! πρωτος ενδιαφερόμενος για τα μικρα της!

στειλε σε πμ στοιχεια σου κτλ να σου στειλω τα κυβακια , ηρθε κ η νεα παρτιδα

τα μικρα πως πανε? ευχομαι να εδωσες μερικα για να μην τρεχεις με τα μπιμπερο στα χερια συνεχεια zw

leonidas87 11-12-14 21:07

Ναι ναι!!! :grin:
Έδώσα κάποια άλλα έχω ακόμα αρκετα...

Μερικά απο τα μικρά έχουν μεγαλώσει περισότερο απο τα αλλα κ σίγα σιγα δείχνουν να πέρνουν χρώμα.
Το παράραξενο είναι πως 2 απο τα μικρά δείχνουν να μπλεδιάζουν κ αλλα 2-3 να είναι τελείως λευκά...
Υπάρχει περίπτωση να έχω βγάλει απο τη γέννα ποικιλία λευκών κ μπλε clarkii με κοκκινο-καφε μπαμπά κ πορτοκαλο-καφέ μαμα???????? :confused:
Μάκαρι γιατί έψαχνα λευκή θηλυκια κ δε μπορουσα να βρω....

polykarpos 11-12-14 21:31

μπράβο, ευχομαι καλοπούλητα κ να βρουν ένα σωστό σπιτάκι-ενυδρείο!!!

κ βέβαια μπορεί να έχεις μπλεδάκια ασπράκια γιατι τα δικά σου μπορεί να είναι γόνος απο επιλεκτικούς γονείς.. όπως εσύ λχ έχεις μπλε μαμά κ θα έχεις καφεκόκκινο μπαμπά , όλα τα μωρά δεν θα είναι μπλε αλλά τα κόκκινα τους θα έχουν γονίδια απο μπλε


τωρα αυτά που έχεις μπορεί να έχουν γονείς επιλεκτικούς κ να φέρουν πολλά χρωματοσώματα.. αλωστε στα πετσοπ μην νομιζεις οτι δεν τα βαζουν να ζευγαρώνουν!!!

EYH_SANTORINI 11-12-14 22:38

leonida an bgei kanena mikro mple psinomai gia to enudreio pou legame na ftiaxsw edw me kolisate.... :)

leonidas87 12-12-14 00:11

Μάλλον έχεις δίκιο Σταύρο!!!;)

Ευη κάτσε να δούμε αν όντως έχω μπλε κ λευκά χρώματα...

Αύριο αν προλάβω θα ανεβασω φωτό με μικρά...

leonidas87 12-12-14 16:46

4 Συνημμένο(α)
Μετά απο αρκετούς μήνες(απο το Μαϊο) θηλυκιά μαμα άλλαξε κ αυτη πουκάμισσο!!! :grin:

Έιναι η μεγαλυτερη αλλάγη που είδα καθώς έχει αυξηθεί κατα πολύ σε μέγεθος κ όγκο....

leonidas87 15-12-14 20:31

4 Συνημμένο(α)
Να και το ένα μικρό που μάλον έχει βγει μπλε!!!! :grin: 1η φωτο.
Στη 2η φωτο φαίνεται η διαφορα απο το άλλο μικρο που είναι δίπλα του.

Στις άλλες πέφτει φαγοπότι!!!!

leonidas87 20-12-14 22:45

5 Συνημμένο(α)
update!

stratri1 06-01-15 23:54

Ε ρε κόλλημα που έφαγα βραδυάτικα. Θα με κάνεις να ξεστήσω το 120άρι και να βάλω κλάρκι:D
Μπράβο. ¶ξιζαν οι προσπάθειες.

kixlidatos 07-01-15 12:37

Να σου ζησουν τα μωρα Leo,μπραβο επιτελους τα καταφερες φιλε.;)

polykarpos 07-01-15 13:07

τοσο καιρό , ο αρσενικος ειναι στο βαρελι ακομη? σε βλεπω σύντομα για γεννητούρια πάλι!!!!:rolleyes:

leonidas87 07-01-15 19:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos (Μήνυμα 869550)
Να σου ζησουν τα μωρα Leo,μπραβο επιτελους τα καταφερες φιλε.;)


Που έισαι ρε Βασίλη??σε χάσαμε..καλη χρονία!!!

Τα καλύτερα έχασες!!!

Να σαι καλα! :)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από polykarpos (Μήνυμα 869554)
τοσο καιρό , ο αρσενικος ειναι στο βαρελι ακομη? σε βλεπω σύντομα για γεννητούρια πάλι!!!!:rolleyes:

Έχω πάρει ενα πλαστικό κουτί απο ΙΚΕΑ κ τον έχω εκει...οι θηλυκές είναι μόνες.Σε λίγο καιρό θα μπόυνε τα μικρά στα 54λιτρα και ο αρσενικος με τα 2 θηλυκά στο μεγάλο...
Έχω κ λευκά μικρά :smt041

polykarpos 07-01-15 19:09

να πας να παιξεις κανενα λοττο !

κ πες στο κοκκινο το μικρο να ειναι μακρια απο το μπλε γιατι θα του δεσω τις δαγκανες !! χαχαχαχαχαχα

leonidas87 07-01-15 19:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από polykarpos (Μήνυμα 869614)
να πας να παιξεις κανενα λοττο !

κ πες στο κοκκινο το μικρο να ειναι μακρια απο το μπλε γιατι θα του δεσω τις δαγκανες !! χαχαχαχαχαχα


"κοκκινο μικρο"?? εννοείς την θηλυκιά???Το δικό σου είναι κρατημένο κ δεν παθάινει τίποτα... :D

Κλεόβουλος 07-01-15 19:39

Μπράβο Λεωνίδα με τις 300 καραβίδες σου! :)

leonidas87 08-01-15 13:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 869621)
Μπράβο Λεωνίδα με τις 300 καραβίδες σου! :)


Ε όχι κ 300!!!Για να γίνω king of sparta χρειάζομαι το ενυδρείο του Βασίλη(kixlidatou)... ;)

Να σαι καλα!

leonidas87 11-01-15 20:39

Ένας φίλος μου με έχει βάλει σε σκέψεις(βάσικα θέλει να του δώσω την μπλε θηλυκία)να δώσω κ τις 3 μεγάλες καραβίδες κ να μεγάλωσω 1 χαρέμι με κάποια απο τα μικρά που έχω στο μεγάλο ενυδρείο...

Στάυρο έχεις καμία ιδέα πως θα βρούμε το φύλο τούς??Είναι ένος μηνός κ κάτι...απο κάτω δεν φαίνονται διαφορές πάντως!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:38.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02691 seconds with 11 queries