Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Ο μονομαχος μ με εχει τρελανει! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63352)

Timekeeper 02-07-12 15:00

Ο μονομαχος μ με εχει τρελανει!
 
Την καλημερα μου στα πεδια του φορουμ.Πριν λιγες μερεσ ζητησα βοηθεια για το μονομαχο διοτι υπεθεσα οτι ειχε προσβληθει απο φιν ροτ.Δυστηχως επειδη μπενω απο κινητο δεν μπορω να συνταξω την φορμα ασθενειων οποτε εν συντομεια θα σας πω οτι εχω φαει τα λυσακα να δω τι πεζει με τον ψαρη μου!Καταρχην το ενυδρειο(60 λιτ) ειναι νεοσυστατο 3 βδομαδες ζωης η θερμοκρασια ειναι σταθερη στους 29,φωτισμος με χρον/πτη σταθερος στις 7 ωρες τα τεστ μεχρι τωρα Ν02 και Ν03 ειναι σχεδον μηδενικα οποτε κ απο αμμωνια ειμαι καλα ph 7.3 κοντα. Βιταμινες μια φορα την εβδομαδα οπως πρεπει και συντομα μερικα φυτακια γρηγορης αναπ/ξης.Κανω εδω κ 6 μερες κοντα θεραπεια με Βακτοπουρ [ο ανθρακας του φιλτρου φυσικα ειναι εκτος] κ ενω χθες η ουρα κ τα πτερυγεια ειχαν ψηλοσταματισει να σαπιζουν κ να πεφτουν σημερα παλι ελειπε ολοκληρο κοματι απο την ουρα.Αλλα συμπτωματα δεν εχει οπως ανορεξια,τρωει κανονικα και με ορεξη οσο πρεπει η αναπνοη ειναι κανονικη και η κινηση με λιγη ασταθεια οπως μ φενετε εμενα, {σχετικα}κανονικη.Βοηθεια παρακαλω να συνεχισω την θεραπεια κ να δω πως θα παει?Εχω βγαλει τα ματια μου στο φορουμ και ακρη ακομη δεν μπορω να βρω.Σας ευχαριστω πολυ :smt048 Υ.Γ Ειναι μονος του στο ενυδρειο.Υ.γ2 το κεφαλι του εχει αλαξει χρωμα κ εχει γινει καφετι απο σκουρο μπλε εδω κ 1 εβδομαδα και λιγο παραπανω!

stelios816 02-07-12 15:22

το σχεδον μηδενικη αμωνια και νιτρωδη λεει οτι ειναι αστρωτο φιλε μου αρα τι ψαχνεις. πες μας τιμες και οχι σχεδον.

Timekeeper 02-07-12 15:50

εχω κανει τισ τετρα με το υγρο τεστ κ δεν ξερω εαν μπορω να δω ακριβως απο το χρωμα ποσο ειναι. παντος ειναι κατω απο 0.25 το ενυδρειο φυσικα κ ειναι ακομη αστρωτο το γνωριζω!

stelios816 02-07-12 15:53

αρα δεν ειναι λογικο να εχει παθει ολα αυτα το ψαρακι σου?:rolleyes::rolleyes:

delta66 02-07-12 15:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Timekeeper (Μήνυμα 678052)
τα τεστ μεχρι τωρα Ν02 και Ν03 ειναι σχεδον μηδενικα οποτε κ απο αμμωνια ειμαι καλα

Αυτο το "οποτε" δεν ισχυει.
Μπορεις κάλλιστα να εχεις μηδενικα ή σχεδον μηδενικα ΝΟ2 ΝΟ3 και Αμμωνια στο θεο .... οταν πολυ απλα δεν λειτουργει ή υπολειτουργει (για το "σχεδον") ο κυκλος του αζωτου για να μετατρεψει ολη την αμμωνια σε ΝΟ και ΝΟ3
-------------------------
Το bactopur επιπλεον επηρεαζει αρνητικα τη βιολογια, ιδιως σε ενα αστρωτο ή ανωριμο ενυδρειο οι επιπτωσεις ειναι πιο εμφανεις

Timekeeper 02-07-12 16:11

Μπορειτε να μ προτεινετε τι να κανω ουτος ωστε να σοσω τον ψαρη μου ?

delta66 02-07-12 16:20

Μια μετρηση αμμωνιας καταρχας και συχνες σωστες αλλαγες νερου μεχρι να ισιωσει η κατασταση,.

Timekeeper 02-07-12 17:24

Εαν θυμαμαι καλα δελτα γιατι ειμαι στη δουλεια το τεστ αυτο τισ τετρα ειναι για αμμωνια δυστηχωσ δεν ειμαι σπιτι να σ πω ακριβως.θα αρχισω αλαγες νερου .να το σταματησω το βακτοπουρ κ να βαλω παλι τον ανθρακα στο ενυδρειο? Υ.Γ Σασ ευχαριστω για τις συμβουλεσ σασ μιασ κ ειμαι καινουργιοσ

delta66 02-07-12 17:38

Για το φαρμακο, κανεις ακριβως οτι λενε οι οδηγιες


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:59.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01408 seconds with 11 queries