Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλα λαβυρινθόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=129)
-   -   απορια για αναπαραγωγη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70549)

gigas2011 29-03-13 16:35

απορια για αναπαραγωγη
 
Γεια σας :smt039 εχω ενα ζευγαρι colisa σε 60 λιτρα .Εχω κανει πιστευω σωστα ολη τη προετοιμασια για αναπαραγωγη φελιζολ, χαμηλη ροη ,φυτα επιφανειας ταιζω με σκουλικια κατεψυγμενα ,flakes και daphnia, εδω και ενα μηνα ,αλλα δε βλεπω να φτιαχνει φωλια ο αρσενικος ,παντως την κυνηγαει τη θηλυκια.
Υπαρχει περιπτωση να μην ζευγαρωσουν ποτε ? Η να περιμενω κι αλλο?
Αν ειναι να βγαλο το φελιζολ γιατι εχω και πρωτεινικο φιλμ.

Ευχαριστω :)

Nick74 29-03-13 21:36

απο συνθηκες τι κρατας? (θερμοκρασια, σκληροτητες ph)

ναι φυσικα και υπαρχει πιθανοτητα να μη ζευγαρωσουν ποτε, δεν ειναι κατι παραδοξο.

gigas2011 30-03-13 19:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 751125)
απο συνθηκες τι κρατας? (θερμοκρασια, σκληροτητες ph)

ναι φυσικα και υπαρχει πιθανοτητα να μη ζευγαρωσουν ποτε, δεν ειναι κατι παραδοξο.

Εχω 27 βαθμους ,ph 7.5,GH 10,NO2 <0.3,NO3 12,NH3NH4 0 και το νερο ειναι κιτρινο απο τα ξυλα η τα φυτα μαλλον .
παντως τη κυνηγαει πολυ

Nick74 30-03-13 19:43

Παράθεση:

Εχω 27 βαθμους
για αναπαραγωγη 28

Παράθεση:

ph 7.5
αυτο ειναι το maximum που επιβιωνει... ακομα και για απλη διατηρηση ηθελε το πολυ 6,5-6.7

Παράθεση:

GH 10
επισεις στο max...
ενα 4ρακι-5ρακι θες

Παράθεση:

NO2 <0.3


ελπιζω αυτο να ειναι αστοχια να δεις το χρωμα...
δε βαζουμε κανενα ζωντανο αν δεν ειναι 0, ουτε για απλη διατηρηση,ποσο μαλλον για ζευγαρωμα

Παράθεση:

NO3 12
ενταξει ειναι

Παράθεση:

NH3NH4 0
Παράθεση:

οκ και το νερο ειναι κιτρινο απο τα ξυλα η τα φυτα μαλλον .
ξυλα, φυλλα catappa, τυρφη κτλ ειναι μαλλον απαραιτητα για αυτα τα ειδη


διαβασε εδω http://www.seriouslyfish.com/species...gaster-lalius/

delta66 31-03-13 00:32

Κανε μια καλη αλλαγη και τσιμπα λιγο τη θερμοκρασια.
ΥΓ ειναι σιγουρα θηλυκο το αλλο?

gigas2011 01-04-13 16:42

NICK74 το ΝΟ2 αν ηταν 0,3 θα επρεπε να ηταν πορτοκαλι αλλα το δικο μου ειναι κιτρινο αρα ειναι 0 ετσι ειναι το τεστ μου ,δυστυχος δεν μπορω να ριξω αλλο το ph και gh εδω που το εφτασα ειναι κατορθωμα πριν ειχα 26 .θα ανεβασω τι θερμοκρασια στους 28 οσο για το αν ειναι θηλυκο delta66 ετσι μου το εδωσαν αλλα και εγω ετσι πιστευω γιατι ειναι αχρωμο.

Diskus fan 01-04-13 19:48

Και να ανεβάσεις την θερμοκρασία... ΑΝ το είδος αναπαράγεται σε νερό κάτω από 7.... ποίο το κέρδος;
Η ουσία είναι να διατηρήσεις το είδος, στο εύρος συνθηκών που απαιτεί... τότε όλα γίνονται... στον "αυτόματο".-

delta66 01-04-13 21:40

Εχει δικιο ο φαν.
Ειχα ενα χαρεμακθ γκουραμι σε καλες συνθηκες, 200 λιτρα, 6.0 πεχα, 26 θερμοκρασια, φυτα πολλα και επιφανειας, ξυλα, τυρφη, οσμωση, χαμηλη ροη και φωτισμο.
Ο αρσενικος εφτιαχνε μισο ενυδρειο φωλια, αλλα οι θηληκιες δεν του καθοταν.
Μια μερα κι επειδη το ενυδρειο ηταν κοντα στη θερμανση, ηταν χειωνας, τοτε ειχαμε λεφγα κι αναβαμε και καλοριφερ :), φουρνος το σπιτι, τσιμπησε το ενυδρειο 2 βαθμους πανω θερμοκρασια και ...... αυτοματα του εκατσε η θηλυκια.

gigas2011 01-04-13 22:17

Καλα τα λετε ας ειναι γερα και ας μην ζευγαρωσουν ποτε .Απο τη εμπειρια σου delta μια απορια που εχω ,υπαρχουν μερες που την κυνηγαει ολη μερα αυτος και αλλες χαλαρα και κολυμπανε και μαζι και σπανια τον κυνηγαει αυτη ειναι φυσιολογικη συμπεριφορα αυτη ;

delta66 01-04-13 22:28

Δεν μπορω να εχω αποψη, αφου δεν εχω εμπειρια διατηρησης ζευγαριου.
Τα ειχα χαρεμι και ειναι διαφορετικες οι συμπεριφορες.
Κυνηγια παντως κι εμενα πεφτανε, αλλα οχι κατι σοβαρο κι επιμονο.

Χρηστος Ζ. 01-04-13 22:50

τα δικα μου νταρφ γκουραμι μου εχουν δωσει μεχρι τωρα δυο γεννες (δεν εχω μεγαλωσει μικρα). παρατηρησα οτι ζευγαρωσαν οταν ο καιρος ειχε φτιαξει για τα καλα (για περισυ μιλαμε) και η θερμοκρασια του ενυδρειου ανεβηκε στους 28 βαθμους απο τους 25-26 που ηταν ολο το χειμωνα. απο τιμες νερου ηταν gh7 kh7 και πεχα 6,8.
τα εχω σε ζευγαρι και το κυνηγι του αρσενικου ειναι εντονο, αλλα χωρις προβληματα. δεν εχω βαλει φελιζολ η κατι παρομοιο για φωλια και ο αρσενικος κατασκευαζει τη φωλια σε ενα κενο σημειο που αφηνω εγω επιτηδες στις βαλλισνεριες και ειναι το μοναδικο σημειο της επιφανειας του νερου που ειναι στασιμο.

Diskus fan 02-04-13 16:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gigas2011 (Μήνυμα 752026)
Καλα τα λετε ας ειναι γερα και ας μην ζευγαρωσουν ποτε .Απο τη εμπειρια σου delta μια απορια που εχω ,υπαρχουν μερες που την κυνηγαει ολη μερα αυτος και αλλες χαλαρα και κολυμπανε και μαζι και σπανια τον κυνηγαει αυτη ειναι φυσιολογικη συμπεριφορα αυτη ;

ΔΕΝ το κατάλαβες... θα κάνω ακόμα μια προσπάθεια.
Για να είναι γερά και κατά συνέπεια να ζήσουν όσα χρόνια θα μπορούσαν (με όλα τα συναφή... δηλαδή ζευγάρωμα, απογόνους κλπ.)... πρέπει εσύ να τους παρέχεις τις συνθήκες που απαιτούνται (να κάνεις το καθήκον σου, με λίγα λόγια).
Το ζητούμενο από πλευράς σου φαντάζομαι, ΔΕΝ είναι να ζήσουν π.χ. το 1/3 του χρόνου τους λόγω λαθών σου... έτσι ΔΕΝ είναι; :rolleyes:

gigas2011 02-04-13 20:33

Εχεις δικιο fun αλλα απο τα λαθη μαθαινουμε δυστυχως.

delta66 02-04-13 22:24

Κι εδω ερχεται και δενει το ρητο :

Οποιος μαθαινει απο τα λαθη του ειναι εξυπνος.
Οποιος μαθαινει απο τα λαθη των αλλων ειναι σοφος.
.
.
.
Κι οποιος δεν μαθαινει με τιποτα, ειναι μ......ς. :)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:53.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01715 seconds with 11 queries