Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=139)
-   -   55λιτρα ραμιρεζι , γεννα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=18932)

Steve 11-08-07 14:31

55λιτρα ραμιρεζι , γεννα
 
μιας και ενας γειτονας μετακομησε , μου '' αφησε'' (50 ευρω μου το αφησε :D ) ενα 55λιτρων ενυδρειο + τα ψαρια του ...... (20 νεον + 2 γατοψαρακια)
οταν το πεταφεραμε απο τον 4ο οροφο στο σπιτι μου μεταφερα μαζι αμμο , το 50% του νερου , φιλτρο και θερμαντηρα , + καποιες πετρουλες και 2 ανουβιες.........
μολις το εβαλα στο δωματιο μου εβαλα το νερο που ειχα ''σωσει'', και αναπληρωσα το υπολυπο ερο , ερηξα βακτηρηδια κτλ ....
τα ψαρια τα πηγα αμεσος στο πετ σοπ καιμετα απο 2 μερες πηρα 2 παμιρεζι...... καθησα 1 ωρα στ πετ σοπ για να βρω σιγουρα αρσ και θηλ.....
τωρα , 1 βδομμαδα μετα , επητα απο αλλαγες νερου 40% καθε 2 μερες και ταισμα με διαφορετηκες τροφες , ειχα την πρωτη γεννα χθες το πρωι!!!!!:smt041
οταν ξανακοιταξα το ενυδρειο σημεα , ειδα ουριτσες και χαρηκα!
ειδα λιγες .... ~15.... ικνοποιητηκο για πρωτη γεννα.....
η μονη πορια που εχω ειναι τι εγιναν οι αλλες ουριτσες;
εχω ph 7.00 και κανενα αλλο ψαρι στο ενυδρειο....
ξεκινησα καλιεργεια αρτεμιας .... σε ποσες μερες πρεπει να ταισω;
ευχαρηστω!
Υ.Γ. θα πρεπει να απομακρυνω τα μωρα;...... στην προηγουμενη γεννα που ειχα πριν μηνες ειδα ~10 ουριτσες χωρις να τις απομακρυνω ....

jimfytakis 11-08-07 14:38

Καλα βρε θηριο πως σου εκολαπτηκαν μεσα σε 24ωρες? 48δεν θελει?Συγχαρητηρια ομως!!

Steve 11-08-07 14:44

μου εκαναν περ 30 ωρες.......
χτες στις 5:00 το πρωι που ειδα υπηρχαν ειδη τα αυγα.....
σημερα 3:150 το μεσημερη ειδα τις πρωτες ουριτσες....
μου φανηκε περιεργο το οτι με την πωτη γεννα ειδα μωρα....
παντως..... αν συναιχησουν ετσι ... σε λιγους μηνες θα εχω 100νταδες μωρα!

Steve 14-08-07 13:52

απο οτι φαινεται ξαναετοιμαζοντε για γεννα!
Τα σημαδια απο το φουγκους εχουν ιση εξαφανηστει απο την πρωτη μερα!
καθαριζουν την περιοχη τους εδω και 1 ωρα , η οποια ειναι αυτη την φορα ενα κοματι ξυλο επιπεδο ......
εγω εντομεταξι καθομαι απο πανω μπαστακας με την καμερα για να προλαβω την γεννα!
Θα ζητησω απο τον πατερα μου να μου διξει πως περναν τα βιντεο στον υπολογηστη γιατι δεν ξερω....
Εχω ιδη προμυθευτει μπλε του μεθυλενιου και ενα ενυδρειο 10 λιτρα για να μετακινησω τα αυγα....
Εντος ολιγων ωρων η συναιχεια!

Yiannis59 14-08-07 14:09

έτσι και δεν ανεβάσεις φωτο κάηκες zw

Steve 14-08-07 14:17

βιντεο θα αναιβασω!
επισης κατι λιιιιιιιιγο ασχετο.....
τα μικρα μηπως θα ηταν καλυτερα στο μεγαλο ενυδρειο με τους γονεις;
καπου διαβασα οτι τα ψαρια - μωρα , οταν μεγαλωνουν κοντα στους γονεις εχουν καλυτερη αναπτυξη...
επισης, υπαρχει περιπτωση να μην εχει ''εξαλυφθει'' ακομα η ασθενεια και να κολησουν τα μικρα;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:16.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01324 seconds with 11 queries