Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Βοήθεια για ανανέωση ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57471)

Παναγιώτης Κ 13-11-11 11:28

Βοήθεια για ανανέωση ενυδρείου. Πείτε τίποτα !!
 
Για χαρά σε όλους :p
Θα ήθελα να μου πείτε γνώμες για το τι να βάλω και τι να βγάλω στο ενυδρείο μου για να φαίνεται πιο ωραίο !
Π.Χ. θα ήταν ωραίο να του έβαζα πέτρες και χώμα κάπως έτσι ? :

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=44782

Δείτε και τις φωτό μου ! :D

xrusec13 13-11-11 14:47

Το ψαράκι που έχεις αν δε κάνω λάθος είναι severum ε?
Εγώ θα σου πρότεινα για αρχή να βγάλεις το καράβι και το βαρέλι,να βάλεις κάποια ρίζα και με τα βότσαλα και τισ πέτρες να φτιάξεις κάτι σαν σπηλιά για να κρύβεται ο ψάρις.
Φυτά άμα βάλεις θα στα φάει μάλλον αλλά μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις μια ανούμπια να δεις τι θα γίνει αλλιώς να σου πεί κάποιος που να το έχει δοκιμάσει.

Παναγιώτης Κ 13-11-11 14:51

Είχα βάλει πιο παλιά και τα είχε καταστρέψει .
Γι' αυτό δεν θέλω φυτά.
Όσον αφορα το ψάρι είναι severum.
Τί λες για το link που έβαλα? Να το κάνω έτσι ?

kgf12345 13-11-11 14:54

τωρα συγνωμη κιολας που θα στο πω,αλλα κοιταξε την πρωτη και την τριτη φωτογραφια σου και πεσμου.δεν το βλεπεις στριμωγμενο το ψαρι?
εμενα μου φαινεται στριμωγμενο.φανταζομαι πως θατανε και με τον παγκασιους μεσα και τον παπαγαλο:rolleyes:
κατα τα αλλα ειναι ωραιο το ενυδρειο,καποιες αλλαγες αν εκανες στη διακοσμηση και ειδικα στην ιχθυοσυνθεση:rolleyes:θα μπορουσε να ειναι παρα πολυ ομορφο;)

αν το ειχα εγω θα το ειχα με μαυρη αμμο,αρκετα φυτα και ενα μεγαλο κοπαδι αρλεκινους.μακαρι:(

Παναγιώτης Κ 13-11-11 15:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 629894)
τωρα συγνωμη κιολας που θα στο πω,αλλα κοιταξε την πρωτη και την τριτη φωτογραφια σου και πεσμου.δεν το βλεπεις στριμωγμενο το ψαρι?
εμενα μου φαινεται στριμωγμενο.φανταζομαι πως θατανε και με τον παγκασιους μεσα και τον παπαγαλο:rolleyes:
κατα τα αλλα ειναι ωραιο το ενυδρειο,καποιες αλλαγες αν εκανες στη διακοσμηση και ειδικα στην ιχθυοσυνθεση:rolleyes:θα μπορουσε να ειναι παρα πολυ ομορφο;)

αν το ειχα εγω θα το ειχα με μαυρη αμμο,αρκετα φυτα και ενα μεγαλο κοπαδι αρλεκινους.μακαρι:(

Ξέρω φίλε μου, και δεν ξέρω πως θα ακουστεί , αλλά μου αρέσει πολύ το ψάρι και δεν θέλω να το δώσω. Γι' αυτο λέω μήπως είναι καλύτερα με άμμο και μεγάλες πέτρες .

xrusec13 13-11-11 15:14

Ωραίο θα ήταν να το κάνεις έτσι και να του φτιάξεις κρυψώνες και σπηλιές με τις πέτρες.
Και με άμμο κάτω ακόμα καλύτερα γιατί απ ότι ξέρω "σκάβει"
Πως θα την κάνεις όλη αυτή την αλλαγή?με το ψάρι μέσα η θα το αδειάσεις το ενυδρείο?

kgf12345 13-11-11 15:15

εγω θα εβαζα αμμο.μου αρεσει το χαλικι και οι πετρες που εχεις μεσα(οπτικα και μονο γιατι δεν ξερω τι υλικο ειναι το καθε τι)γενικα μου αρεσει αυτος ο βυθος αλλα θα το εκανα αν ειχα ενυδρειο απο 200-250 λιτρα και πανω.οχι για κανενα αλλο λογο αλλα γιατι νομιζω πως θα "εκοβε" πολυ στο ματι σε μικροτερο ενυδρειο.(οχι οτι δεν υπαρχουνε πανεμορφα μικρα σε αυτο το στυλ)αλλα γουστα ειναι αυτα:)

Παναγιώτης Κ 13-11-11 18:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xrusec13 (Μήνυμα 629899)
Ωραίο θα ήταν να το κάνεις έτσι και να του φτιάξεις κρυψώνες και σπηλιές με τις πέτρες.
Και με άμμο κάτω ακόμα καλύτερα γιατί απ ότι ξέρω "σκάβει"
Πως θα την κάνεις όλη αυτή την αλλαγή?με το ψάρι μέσα η θα το αδειάσεις το ενυδρείο?

Με το ψάρι μέσα !
Ξέρεις τι πράγματα έχω κάνει στο ενυδρείο αυτό με το ψάρι μέσα ?
Δέν παθαίνει τίποτα ! Είναι απο τα πιο ανθεκτικά ψάρια !
-------------------------
Όσον αφορά την αφίσα να την βγάλω ?
Να βάλω κάποια άλλη ?
-------------------------
Άντε ρε παιδιά πείτε τίποτα !!

Roussaks 13-11-11 18:31

Διωξε χοντροκοκκα χαλικια και πετρες που εχεις μεσα , βαρελι ψευτικες ριζες και τσουρλους (κοτρονες) βαλε μονοχρομο χαλικακι ψιλοκοκο ή αμμο , ξυλα ή ριζες , και πλατυφυλλα φυτα κρυπτοκορινες ή ανουμπιες !

Και κρυψε την κουμουτσα στην γωνια παει ασχημα !

Παναγιώτης Κ 13-11-11 18:48

Όλα καλά αυτά που είπες και σε ευχαριστώ, αλλά φοβάμαι να βάλλω φυτά γιατί είχα βάλλει παλλιότερα και μου το έφαγε.Όσον αφορά τη διακόσμηση έχω σκοπό να το κάνω με ψιλή άσπρη άμμο, ξύλα και πέτρες όπως στο link που έχω στην αρχή αρχή.

xrusec13 14-11-11 15:05

Φοβάμαι πως θα στρεσαριστεί πολύ το ψάρι με την ανακατοσούρα που θα γίνει στο βυθο και με τους θορύβους.
Ίσως είναι καλύτερα να βάλεις το ψάρι σε ένα βαρέλι αν έχεις μαζί με νερό απο το ενυδρείο σου,να φυλάξεις καναδυό κουβάδες νερό απο το ενυδρείο και να το αδειάσεις για να κάνεις τη δουλεία σου χωρίς να ταλαιπωρηθεί το ψάρι.

Παναγιώτης Κ 14-11-11 17:26

Καλή ιδέα :)

Παναγιώτης Κ 20-11-11 22:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 (Μήνυμα 630157)
Καλή ιδέα :)

Τελικά πωλήθηκαν όλα τα ψάρια(τα δύο προηγούμενα και το severum & clown), το ενυδρείο διαμορφώθηκε και τα ψάρια αντικαταστάθηκαν απο labeo sharks 2, χήρες 3, plecos 6(νεογένητα 2 μηνών) και ροδόστομους.
Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια!

kgf12345 21-11-11 08:04

δεν ξερω για τα υπολοιπα ψαρια, αλλα εβαλες 6 pleco?:confused:και οταν μεγαλωσουν τι θα τους κανεις?

vaspiou 21-11-11 08:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 (Μήνυμα 631611)
Τελικά πωλήθηκαν όλα τα ψάρια(τα δύο προηγούμενα και το severum & clown), το ενυδρείο διαμορφώθηκε και τα ψάρια αντικαταστάθηκαν απο labeo sharks 2, χήρες 3, plecos 6(νεογένητα 2 μηνών) και ροδόστομους.
Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια!

με αλατακι και πιπερακι δενει ωραιοτατα η ψαροσουπα!! ειχες την δυνατοτητα να λαβεις γνωση απο δω μεσα για την επιλογη ψαριων, αλλα δεν το εκανες.
Πηγες και πηρες οτι να ναι. Μετα θα ανοιγεις ποστ με προβληματα στα ψαρια σου.

delta66 21-11-11 16:09

Τα labeo θα πλακωνονται, τα πλεκο δεν μπαινουν σε μικρο ενυδρειο και μαλιστα 6 (εκτος κι αν ειναι ancistrus οποτε ενα ζευγαρι ειναι ΟΚ), και οι χηρες ειναι κοπαδοψαρα δεν τα κραταμε 2 ατομα μονο
Τα ροδοστομα ποσα ειναι?
Τι τιμες εχει το νερο?
Προφιλ των ψαριων πριν τα παρεις δεν διαβαζεις?

Παναγιώτης Κ 21-11-11 16:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 631746)
Τα labeo θα πλακωνονται, τα πλεκο δεν μπαινουν σε μικρο ενυδρειο και μαλιστα 6 (εκτος κι αν ειναι ancistrus οποτε ενα ζευγαρι ειναι ΟΚ), και οι χηρες ειναι κοπαδοψαρα δεν τα κραταμε 2 ατομα μονο
Τα ροδοστομα ποσα ειναι?
Τι τιμες εχει το νερο?
Προφιλ των ψαριων πριν τα παρεις δεν διαβαζεις?

Οι ροδόστομοι είναι 8. Οι plecos είναι μικροσκοπικοί(ούτε καν φαίνονται αν δεν τους παρατηρήσεις) και είναι διασταύρωση απο gold και κανονικό και δεν γίνονται παραπάνω απο 12cm(ούτως ή άλλος όταν θα μεγαλώσουν θα τα δώσω και θα κρατήσω 2), όσον αφορά τα 2 labeo τα έδωσα πίσω στο pet shop και πήρα 2 χήρες: Στο σύνολο 5 χήρες.
Όσον αφορά τις τιμές του νερού είναι πολύ καλές ph 5.5,NH3/NH4,NO2,NO3: τα 2 πρώτα είναι σχεδόν μηδενικά και το 3ο 16.

delta66 21-11-11 17:32

Πολυ ωραια. :cool:

Ancistrus τοτε ειναι, εγραψες πλεκο και αυτα γινονται μεγαλα.
GH KH μετρηση?
Με τι τροπο κατεβαζεις το πεχα?

Παναγιώτης Κ 21-11-11 17:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 631764)
Πολυ ωραια. :cool:

Ancistrus τοτε ειναι, εγραψες πλεκο και αυτα γινονται μεγαλα.
GH KH μετρηση?
Με τι τροπο κατεβαζεις το πεχα?

GH KH Δέν θυμάμαι πόσο πάντως πολύ καλά.
Το πεχά κατεβαίνει με τον καιρό μόνο του, εάν δέν έχεις ασβεστολιθικές πέτρες, δεν βάζεις παράξενα αντικείμενα μέσα κ.α.
Εγώ προσωπικά στο νερό που είχα severum k.a. ψάρια το νερό ήταν έτσι και εριξα και τα άλλα, με μία αλλαγή νερού ώστε να μείνουν οι συνθήκες του νερού παρόμοιες με πρίν.Πάντως ακριβώς πώς κατεβαίνει το πεχά δεν ξέρω.

kapamarou 21-11-11 17:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 (Μήνυμα 631766)
GH KH Δέν θυμάμαι πόσο πάντως πολύ καλά.
Το πεχά κατεβαίνει με τον καιρό μόνο του, εάν δέν έχεις ασβεστολιθικές πέτρες, δεν βάζεις παράξενα αντικείμενα μέσα κ.α.
Εγώ προσωπικά στο νερό που είχα severum k.a. ψάρια το νερό ήταν έτσι και εριξα και τα άλλα, με μία αλλαγή νερού ώστε να μείνουν οι συνθήκες του νερού παρόμοιες με πρίν.Πάντως ακριβώς πώς κατεβαίνει το πεχά δεν ξέρω.


μετρας με στικ η υγρα τεστ?

Παναγιώτης Κ 21-11-11 17:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kapamarou (Μήνυμα 631767)
μετρας με στικ η υγρα τεστ?

με χαρτάκια(στίκ) της JBL

kapamarou 21-11-11 17:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 (Μήνυμα 631769)
με χαρτάκια(στίκ) της JBL


μην τα εμπιστευσαι φιλε μου αυτα,δειχνουν οτι ναναι.
να προτιμας υγρα τεστ για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Παναγιώτης Κ 21-11-11 18:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kapamarou (Μήνυμα 631771)
μην τα εμπιστευσαι φιλε μου αυτα,δειχνουν οτι ναναι.
να προτιμας υγρα τεστ για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Έχουν τις ίδιες τιμές?, γιατί άν έχουν γιατί όχι?

delta66 22-11-11 01:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 (Μήνυμα 631766)
GH KH Δέν θυμάμαι πόσο πάντως πολύ καλά.
Το πεχά κατεβαίνει με τον καιρό μόνο του, εάν δέν έχεις ασβεστολιθικές πέτρες, δεν βάζεις παράξενα αντικείμενα μέσα κ.α.
Εγώ προσωπικά στο νερό που είχα severum k.a. ψάρια το νερό ήταν έτσι και εριξα και τα άλλα, με μία αλλαγή νερού ώστε να μείνουν οι συνθήκες του νερού παρόμοιες με πρίν.Πάντως ακριβώς πώς κατεβαίνει το πεχά δεν ξέρω.

αν μετραγες φωσφορικα μαλλον θα το μαθαιναμε αμεσως :D

ποσο καιρο ετρεχε το ενυδρειο πριν πεσει το πεχα?

kapamarou 22-11-11 02:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 (Μήνυμα 631774)
Έχουν τις ίδιες τιμές?, γιατί άν έχουν γιατί όχι?


δεν καταλαβα ακριβως τι με ρωτας:smt017 παντως απο προσωπικη εμπειρια στο λεω δεν ειναι αξιοπιστα..
στικακια της ιδιας εταιρειας μου εδειχναν ph 9,0..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:24.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02165 seconds with 11 queries