Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=105)
-   -   "Misty emerald" -planted terrarium by Raven (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=53726)

Raven 13-06-11 20:54

"Misty emerald" -planted terrarium by Raven
 
Σημερα μεσα σε μιση ωριτσα ηταν ετοιμο. Χρησιμοποιησα κατι λιγα υλικα που ειχα, και το εστησα εντελως αυθορμητα χωρις σχεδιο στο μυαλο. Τα υπολοιπα ας τα αναλαβει το τυχαιο που ξερει να δημιουργει η ιδια η φυση ;)

Ογκος: 24 λιτρα
Διαστασεις: 40Χ20Χ30
Διακοσμητικα υλικα: πετρες απο τη φυση, ξυλα και ριζες απο τη φυση.
Φωτισμος: 36 watt PL 6000κ
Τεχνικος εξοπλισμος: fogger

Φυτα: Selangiela sp. (club moss), Pteris cretica, Lysimachia nummularia, Hemianthus micranthemoides "cuba", Fissidens zippelianus, flame moss, Ranunculus papulentus, Marsilea hirsuta, Pogostemon helferi.


GiWrGoS198 13-06-11 21:26

:smt103:smt103:smt103
Τι βλέπουν τα ματάκια μου !!!!!!!
Πολύ όμορφο άντε να τελειώσει και το δικό μου .

Γιαννης Μ5 13-06-11 21:35

Φανατασου βρε Αλεξανδρε τι θα εφτιαχνες σε μια ωρα........Πολλα μπραβο για το ομορφο στησιμο....

delta66 13-06-11 21:44

Βιαστικο το στησιμο μπορω να πω :D

Χριστόφορος Μίχας 13-06-11 22:52

Κι εγώ τέτοια βιαστικά κάνω.... (στον ύπνο μου) :D:D

tsilojohn 13-06-11 23:04

Αλεξανδρε ελα για ενα μισαωρακι στο σπιτι μου...

maikl 13-06-11 23:08

Σε πειραξε ο καθαρος αερας .....:D

Γιώργος Κ 13-06-11 23:14

Παρα πολυ ομορφο Αλεξ!! :smt038:smt038

Εδω που τα λεμε βιαστηκες λιγακι ... ακομα δεν σου εχω δωσει τα ξυλακια που διαλεγες στο ποταμακι και τις μοςς - φτερες!! :D:D

Οι red cherry που πηγαν?? :confused::rolleyes:

Σπύρος Μ 13-06-11 23:16

Άλεξ,εμπέυστηκες απο τα υπέροχα την Οίτης (Παύλιανη πήγες καθόλου..; )?
Τρομερό σετ άπ,πιστεύω οτι δεν χρειάζεται να εισαι αρχιτέκτονας για να αναπαραστήσεις την φύση :p;)
Και με την πάροδο του χρόνου θα γίνει ακόμα πιο τρομερό :)
Εύγε Αλέξανδρε :cool:

stratigos24 13-06-11 23:30

Που να ειχες και καποιο σχεδιο στο μυαλο σου δηλαδη τι θα βλεπαμε....:D

Παρα πολυ ομορφο.

lion 14-06-11 07:25

Πανέμορφο!!

leonm 14-06-11 08:04

Μπραβο, παρα πολυ ωραιο, μια μικρογραφια της φυσης :smt038:smt038

prospathw 14-06-11 08:21

Προχειροδουλειες! :D

Raven 14-06-11 10:52

Ευχαριστω παιδια , ωραιο πορτατιφ κανει το βραδυ στο δωματιο :D

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsilojohn (Μήνυμα 599250)
Αλεξανδρε ελα για ενα μισαωρακι στο σπιτι μου...

Θα ρθω ρεμαλι...κανονισε να ειναι ξυπνητα τα μπακακακια..:smt108

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 599256)
Παρα πολυ ομορφο Αλεξ!! :smt038:smt038

Εδω που τα λεμε βιαστηκες λιγακι ... ακομα δεν σου εχω δωσει τα ξυλακια που διαλεγες στο ποταμακι και τις μοςς - φτερες!! :D:D

Οι red cherry που πηγαν?? :confused::rolleyes:

οι γαριδες πηγαν στην γλαστρολιμνη. Μια χαρα ειναι κι εκει !

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 (Μήνυμα 599260)
Που να ειχες και καποιο σχεδιο στο μυαλο σου δηλαδη τι θα βλεπαμε....:D

Παρα πολυ ομορφο.

Κατι ειχα στο μυαλο μου αλλα αποδειχτηκε μικρο το ενυδρειο και ειπα να το διακοσμησω αυθορμητα και οτι βγει.

Το fogger θα το βγαλω. Το εβαλα ισα για να δω το εφε αλλα πιανει χωρο πολυτιμο οπου θα μπει καποιο φυτο. Εξ αλλου δεν χρειαζεται απαραιτητα η ομιχλη. Με ενα ψεκασμα καθε 2η μερα διατηρειται η υγρασια ψηλα.

tsoui 14-06-11 15:01

Παρα πολυ ομορφο!!!:smt103:smt103
Αλλα ειμαι περιεργος να δω στα 5 λεπτα τι προλαβαινεις:D

Eric 15-06-11 00:39

Πολυ ομορφο ειναι Αλεξ! Τα υλικα απο το βουνο πιανουν τοπο!

Raven 15-06-11 00:44

Ευχαριστω παιδια ! :p
Πετρο, μικρο το ατιμο...δεν με βοηθαει..
Πρεπει τελικα να παρω μια αποφαση και να στησω το μεγαλο που σχεδιαζω απο περυσι. :rolleyes: Θελω καταρρακτη , τεχνητη βροχη κλπ..κατι καλο που να κρατησει χρονια.
Αυτα που πιασαν τοπο δεν ειναι τα λιγα υλικα απο το βουνο αλλα οι emersed καλλιεργειες που διατηρουσα 2 χρονια στο μπαλκονι !! σαν γουνα βγηκε η cuba μαζι με την moss και τα marsilea και ranunculus ηταν ετοιμα κι αυτα. Με τοσα φυτα ετοιμα, το terrarium πηρε μορφη μεσα σε 5 λεπτα. Μορφη που θα χρειαζοταν μηνες για να παρει κανονικα..

Eric 15-06-11 01:08

Οντως ειναι μικρουλι, αλλα φαινεται ωριμο σαν να ειναι στημενο καιρο!
Οσο για το μεγαλο που σχεδιαζεις,υλικα για γεμισμα και ζωντανα θα βρουμε σιγουρα...χωρο για να το βαλεις πρεπει να βρεις:D Μαλλον πρεπει να θυσιασεις μερικα μικρα...
Μολις τελειωσω το project της γαστρολιμνης στο μπαλκονι που εχω ξεκινησει θα ξεκινησω κατι αντιστοιχο με αυτο που σχεδιαζεις...;)

imichal 15-06-11 06:34

Σε μιση ωρα το εκανες αυτο ??? :smt118:smt118:smt118
Φαντάσου να διέθετες αλλα 30 λεπτα.....:D:D

anastapalios 15-06-11 11:02

Οι γαρίδες red chery δεν θα μπορούσαν να ζήσουν άνετα εκεί μέσα??Υποχρεωτικά πρέπει να είναι μέσα στο νερό?Ρωτάω γιατί έχω δει σε τέτοιο παρόμοιο project και γαρίδες μέσα..:)

Raven 15-06-11 11:58

Οι γαριδες ζουν στο νερο....σε τετοιο terrarium μονο ερπετα ή εντομα μπορουν να μπουν.

Παράθεση:

Σε μιση ωρα το εκανες αυτο ??? :smt118:smt118:smt118
Φαντάσου να διέθετες αλλα 30 λεπτα.....:grin::grin:
Ηλια δεν θα αλλαζε κατι.. απλα τοσο χρονο χρειαστηκε. Το ενυδρειο ηταν αδειο και καθαρισμενο, εβαλα το χωμα, τις πετρες και τα ξυλακια και μετα φυτεψα τα φυτα.

N4505 15-06-11 15:44

Αυτά είναι.. :smt038:smt038:smt038
Ανυπομονούμε για το μεγάλο, άντε πάρε την απόφαση..
Κρίμα είναι να κάθεται το fogger.. :D

Raven 16-06-11 23:39

Υπομονη κανω Νασο, θα ρθει η ωρα και για το μεγαλο.;)

Σημερα το δουλεψα λιγο παραπανω..
Μολις σχολασα, πηρα σβαρνα τα φυτωρια/θερμοκηπια.
Δεν βρηκα μεγαλη ποικιλια δυστυχως, αλλα αγορασα μια Sellaginela martensii, μια Fittonia argyroneura και....την βασιλισσα φτερη: Asplenium australasicum :smt055
Η τελευταια βεβαια ειναι τεραστια και βρηκε θεση στο μπαλκονι ( η σε ενα μελλοντικο μεγαλο Vivarium).

Στην πλατη εβαλα φλυδες απο κορμο μουριας (τις βρηκα στο παρκακι εδω διπλα..) και ακομα προσθεσα μερικες μικρες java ferns και καποια ακομα βρυοφυτα που ειχα.
Ολα ειναι προχειρα ακομα και για σκεπασμα χρησιμολοιω μια διαφανη ναυλον σακκουλα -+10

Εχω μερικες ωραιες φωτος καθως και ενα μικρο βιντεακι με το μικρο μου "ομιχλωδες σμαραγδι" :p:p

BORKED


http://www.aquatek.gr/rimages/albums...s-8e057b1b.jpg http://www.aquatek.gr/rimages/albums...s-29a6da3c.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...s-65aecdf7.jpg http://www.aquatek.gr/rimages/albums...s-add31daf.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...s-119f848f.jpg

kwstas_original 17-06-11 00:07

Σκ..α πιανεις, χρυσαφι γινεται!!!:p:p

Θα σου φανει υπερβολη, ισως να νομιζεις και οτι σε κοροϊδευω, αλλα ειναι οτι πιο φυσικο (...και αρα ομορφο ΙΜΟ), εχεις φτιαξει νομιζω...
Μαζι με το μικρο σου brackish που θυμαμαι, ειναι τα καλητερα στησιματα σου!!!;)

Θες βρε το 650αρι να κανεις γουστα?!:D
Στην πορτα θα στο φερω!!!:D:D:D
Εχω μετακομισει ηδη και πηγαινω Ελευσινα μονο για να το ''δροσισω''..:rolleyes:

Που την βρηκες αυτην την κουκλα φτερη?
Η ''bird's nest'' δεν ειναι???:rolleyes:

tsoui 17-06-11 00:10

Μπορω να το χαζευω για ωρες απλα πανεμορφο (θυμιζει λιγο ιουρασικη περιοδο η ειναι η ιδεα μου?)

mikrosaquaristas 17-06-11 00:13

τα λόγια περιττεύουν παιδιά
άνθρωπος και φύση σε αγαστή συνεργασία
φανταστείτε τι θα γίνει σε λίγο καιρό που όλα αυτά θα αρχίσουν να οργιάζουν

τι να λέμε..................:):):):):):)

Raven 17-06-11 00:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kwstas_original (Μήνυμα 599989)
Σκ..α πιανεις, χρυσαφι γινεται!!!:p:p

Θα σου φανει υπερβολη, ισως να νομιζεις και οτι σε κοροϊδευω, αλλα ειναι οτι πιο φυσικο (...και αρα ομορφο ΙΜΟ), εχεις φτιαξει νομιζω...
Μαζι με το μικρο σου brackish που θυμαμαι, ειναι τα καλητερα στησιματα σου!!!;)

Θες βρε το 650αρι να κανεις γουστα?!:D
Στην πορτα θα στο φερω!!!:D:D:D
Εχω μετακομισει ηδη και πηγαινω Ελευσινα μονο για να το ''δροσισω''..:rolleyes:

Που την βρηκες αυτην την κουκλα φτερη?
Η ''bird's nest'' δεν ειναι???:rolleyes:

Να σαι καλα Κωστα ! Θα το επαιρνα το 650αρι σου , το σκεφτηκα, αλλα υπαρχει προβλημα χωρου. Για να καταλαβεις , ολο αυτο το επιπλο που ακουμπαει τωρα το μικρο θα γινει Vivarium. Εχει διαστασεις 110Χ 75 Χ 40 και μονο εκει μπορω να το φτιαξω. Απλα θελει λιγο χρονο να βρω και λιγα χρηματα για τζαμια και εξοπλισμο και το ξεκιναω.
Την φτερη αμα την δεις θα ξετρελλαθεις !! ναι ειναι η birds nest και ειναι οσο μια αγκαλια μεγαλη ! και την πηρα διπλα στο σπιτι μου απο ενα φυτωριο μονο για 10 ευρω !!! :o


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chs (Μήνυμα 599992)
Μπορω να το χαζευω για ωρες απλα πανεμορφο (θυμιζει λιγο ιουρασικη περιοδο η ειναι η ιδεα μου?)

Ευχαριστω chs , ισως φταιει η Sellanigela που προερχεται απο την εποχη των δινοσαυρων (αληθεια) :grin:

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas (Μήνυμα 599994)
τα λόγια περιττεύουν παιδιά
άνθρωπος και φύση σε αγαστή συνεργασία
φανταστείτε τι θα γίνει σε λίγο καιρό που όλα αυτά θα αρχίσουν να οργιάζουν

τι να λέμε..................:):):):):):)

Αυτο περιμενω κι εγω, να δεσουν τα φυτα και να αρχισουν να αναπτυσσονται. :smt020

Παιδια εχω κολλησει...καθομαι και το χαζευω σαν βλακας...ειναι απιστευτα ομορφο και ηρεμο θεαμα.:smt060

mpoumpoula 17-06-11 00:43

Τώρα εγώ να πω τί.... είτε το έχεις είτε δεν το έχεις.... κι εσύ το έχεις φίλε μου... Εύγε!!!!!


Χάζεψα η γυναίκα.....:smt120:smt120

Αλεξάνδρα Κατσούρη 17-06-11 15:15

Αν το δεί κάποιος χωρίς τα περιγράμματα (για να καταλάβει ότι ειναι βιβάριουμ), θα το περάσει για φωτογραφία από κάποια κοίτη ποταμού, ρεματιάς κλπ. Αυτή είναι και η μαγεία των εξαιρετικών βιβάριουμ.

Προσωπικά, δεν μου αρέσει η ομίχλη αλλά άν εξυπηρετεί κάποιες ανάγκες του project (υγρασία) και δεν είναι μόνο εφέ, οκ (....μην βαράτε είμαι άσχετη στο θέμα!:smt075) Θα μου άρεσε περισσότερο να κελαρύζει νερό το οποιο θα ανακυκλώνεται ώς αργός καταράχτης ή κάποιο σπρέι κρυμμένο το οποιο θα ψεκάζει αυτόματα από ψηλά σαν να πέφτει βροχή..

AQUA PURA 17-06-11 20:03

γεια σου Αλεξ με τις ομορφιές σου ;) υπέροχο αποτέλεσμα....και πολύ καλές επιλογές φυτών:smt041:smt041:smt041


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:15.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,05098 seconds with 11 queries