Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλα ζώα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=69)
-   -   Ουρηση οπου ναναι (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70202)

Κουραμπιές 18-03-13 15:39

Ουρηση οπου ναναι
 
Καλησπερα, εχω μια απορια, ενω απο οταν πηραμε το μικρο μας αρσενικο κουταβακι απο 40 ημερων, του πηρα πανα πρωτα με μια ειδικη μυρωδια και καλα, και μετα κανονικες πανες, και ειχε μαθει και τακανε εκει. ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΑ να τα κανει αλλου. Εδω και καποιες μερες κατι δεν μου παει καλα. τον ειχα αφησει πανω στον καναπε, χωρις καν να παρει σταση ουρησε, ουρει στο πατωμα...στην πανα ουτε καν. Του φευγουνε δηλαδη. Μια φορα ειπα να τον παρακολουθω και για καμια ωρα περιφεροταν σε καποια φαση εκατσε στα πισω ποδια, με κοιτουσε γιατι ηθελε να ανεβει πανω μου, μετα απο 10 λεπτα εκει ετσι οπως ηταν και χωρις να κουνηθει αρχισε να ουρει και εσκυψε το κεφαλι σαν για να δει τι γινεται και οταν ειδε οτι ουρει αρχισε τους ψιλολυγμους. Πχ τωρα μολις παιζαμε στον καναπε και τον ειχα αναποδα με τα ποδια πανω, και κατουρησε πανω του -και πανω μου αφου τον ειχα στα ποδια μου- ουτε που το καταλαβε, τον πηρα και τον πηγα στην πανα και τουπα εδω κακα που του ελεγα παντα....τι γινεται τι επαθε!?!?! :|:| Τωρα ειναι 4 μηνων σχεδον και 6 κιλα. Δεν ειναι ρατσα.

maria p 18-03-13 15:55

πριν σου πω να ρωτήσεις γιατρό, μήπως τελευταία σε βλέπει λίγο? επίσης το έπιασες στην κοιλιά να δεις αν πονάει κάπου?

Κουραμπιές 18-03-13 16:21

Μηπως κατουριεται απτην χαρα του; Μπα ειδικα αυτη τη βδομαδα λογω ασθενειας μου ολη την ωρα σπιτι μαζι ειμασταν. Οταν παιζουμε τον τριβω στην κοιλια δεν εδειξε ενοχληση ισα ισα. Με βλεπω για γιατρο αυριο να δουμε τι και πως μαλλον...

maria p 18-03-13 16:30

ναι αυτό σκέφτηκα. αφού δεν δείχνει γενική κακουχία δεν νομίζω να είναι αρρώστια. παρατήρησε αν έχει αίμα στα ούρα και προσπάθησε να το κουράζεις με πιο μακρυνές βόλτες και παρακολούθηση πριν φτάσεις στον γιατρό. ακόμα δες μήπως πίνει πιο πολύ νερό.
περαστικά και σ εσένα

panosvts 18-03-13 16:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές (Μήνυμα 747635)
Καλησπερα, εχω μια απορια, ενω απο οταν πηραμε το μικρο μας αρσενικο κουταβακι απο 40 ημερων, του πηρα πανα πρωτα με μια ειδικη μυρωδια και καλα, και μετα κανονικες πανες, και ειχε μαθει και τακανε εκει. ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΑ να τα κανει αλλου. Εδω και καποιες μερες κατι δεν μου παει καλα. τον ειχα αφησει πανω στον καναπε, χωρις καν να παρει σταση ουρησε, ουρει στο πατωμα...στην πανα ουτε καν. Του φευγουνε δηλαδη. Μια φορα ειπα να τον παρακολουθω και για καμια ωρα περιφεροταν σε καποια φαση εκατσε στα πισω ποδια, με κοιτουσε γιατι ηθελε να ανεβει πανω μου, μετα απο 10 λεπτα εκει ετσι οπως ηταν και χωρις να κουνηθει αρχισε να ουρει και εσκυψε το κεφαλι σαν για να δει τι γινεται και οταν ειδε οτι ουρει αρχισε τους ψιλολυγμους. Πχ τωρα μολις παιζαμε στον καναπε και τον ειχα αναποδα με τα ποδια πανω, και κατουρησε πανω του -και πανω μου αφου τον ειχα στα ποδια μου- ουτε που το καταλαβε, τον πηρα και τον πηγα στην πανα και τουπα εδω κακα που του ελεγα παντα....τι γινεται τι επαθε!?!?! :|:| Τωρα ειναι 4 μηνων σχεδον και 6 κιλα. Δεν ειναι ρατσα.


Απο βολτες πως τα πατε??Δλδ καθε ποτε τον βγαζεις εξω και ποσο τον κρατας...Κοιτα σε αυτην την ηλικα προσπαθησε να τον βγαζεις συχνα εξω βολτιτσες για να αρχιζει να μαθαινει...

maxmike 18-03-13 18:27

βασηκα και γω δεν νομιζω οτι ειναι κατι πιστευω οτι αρχιζει και κυριαρχει στον χωρο του γιαυτο τα κανει παντου το οτι του φευγουνε ειναι λογικο καθως ειναι ακομα κουταβι και λογικα σε ενα 2 μηνες θα του περασει.

Κουραμπιές 18-03-13 19:01

Προχτες του καναμε το 2ο εμβολιο (λογω οικονομικων και υποχρεωσεων το καθυστερησαμε λιγο) οποτε μεχρι τωρα οι βολτες ηταν περιορισμενες και με πολυ προσοχη σε φυτα κλπ. Τωρα οταν ανοιξει ο καιρος θα ξεκινησουμε τις εξορμησεις τακτικα. Αυτο που με ανυσηχει δεν ειναι η συμπεριφορα αυτη καθευαυτη, αλλα η αλλαγη συμπεριφορας, απτη μια μερα στην αλλη. Μια χαρα ειχε μαθει. Θα το παρακολουθησω αν ειναι :) ευχαριστω παιδια!!

maxmike 18-03-13 21:06

μεχρι να παει φιλε μου 1 ετους θα αλλαξη αρκετες συμπεριφορες με το πρωτο εξαμηνο να γινονται οι μεγαλες και οι αποτομες;);)

kgf12345 19-03-13 01:34

εγω θα το πηγαινα σε κτηνιατρο για να μου πει εκεινος αν ειναι ψυχολογικο,η θεμα συμπεριφορας, η κατι αλλο...

ας ειναι μικρο,απτη μια μερα στην αλλη να αλλαξε συμπεριφορα προς το χειροτερο μου φαινεται περιεργο.ιδιως αφου ειχε μαθει και τα εκανε στην πανα η εξω.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:39.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01647 seconds with 11 queries