Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   μεταφορα... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=69474)

ikaria_jim 24-02-13 17:57

μεταφορα...
 
καλησπερα....δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο μερος για αυτο που θελω να μαθω...θελω να αδιασω το 60αρι και να μεταφερω νερο και ψαρια στο 200αρι...θα μεταφερω και το φιλτρο...αρα δεν νομιζω να θελω στρωσιμο....το πως δεν ξερω ομως.....καποια ποσοτητα στο νεο...και τα ψαρια..?με πιο τροπο να το κανω?

panos_auk 24-02-13 18:25

κοιταξε, στο 200αρι θα χρειαστεις μεγαλυτερο φιλτρο. μπορεις να βαλεις και του 60αριου αλλα σιγουρα θα χρειαστεις κι αλλο.
εγω που μετεφερα καποια στιγμη τα ψαρια μου απο ενα 60αρι σε ενα 300αρι, εστησα πρωτα το μεγαλο με το φιλτρο του, αμμο ξυλα φυτα τα παντα. ξεκινησα στρωσιμο με τροφη, μπολιασα στη συνεχεια το νεο φιλτρο απο το παλιο του μικρου μου ενυδρειου για να επιταχυνω τον κυκλο τον κυκλο του αζωτου και οταν εστρωσε το φιλτρο,εβαζα σιγα σιγα (οχι ολα μαζι) τα ψαρια στο μεγαλο.

ikaria_jim 24-02-13 18:29

φιλε μου το φιλτρο ειναι το eheim 2213...ειναι για 250 λιτρα...δεν θελω αλλο φιλτρο....ειμαι οκ απο αυτο...

Κλεόβουλος 24-02-13 18:42

Στήσε τη διακόσμηση στο 200άρι (άμμος, πέτρες κλπ)
Γέμισε με φρέσκο νερό(με τις ίδιες παραμέτρους με το 60άρι)+αντιχλώριο μέχρι τη μέση.
Μετέφερε όσο νερό μπορείς απο το μικρό στο μεγάλο.
Σύνδεσε και βάλε σε λειτουργία φίλτρο θερμοστάτη.
Μετέφερε τα ψάρια και φυτά.
Συμπλήρωσε κι άλλο νερό για να γεμίσει.
Voila ;)

ikaria_jim 24-02-13 18:46

και με τα ψαρια πως?σε κουβα να τα βαλω η με την αποχη απο το ενα στο αλλο?

thanasis76 24-02-13 18:54

αν φτιαξεις ιδιους παραμετρους νερου, με την αποχη απο το ενα στο αλλο...

ikaria_jim 24-02-13 18:59

οκ....να δω πως θα βγαλω τα μικρα....πφ....

Timekeeper 24-02-13 19:47

Συμφωνω με τον Κλεοβουλο απλα προσωπικη μου αποψη ειναι να βαλεις και τα φυτα οταν εχεις το νερο χαμηλα και μετα νερο απο το 60 και τελευταια τα ψαρακια γιατι εαν χρειαστεις να φυτεψεις μεσα και να διαμορφωσεις με τα φυτα θα στρεσαρεις τα ψαρακια και εαν μαδηθουν θα γεμισεις φυλαρακια.Φυσικα δεν γνωριζω τι φυτα εχεις.Φιλικα γιωργος!:smt023

ChocolatePuma 24-02-13 19:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ikaria_jim (Μήνυμα 740122)
οκ....να δω πως θα βγαλω τα μικρα....πφ....

Αν δεν πιάνοντα με αποχη ή αν φοβασαι ότι θα τα τραυματίσεις, δοκίμασε με ποτηρι

Εννοείται πως θα σε διευκολύνει αν πρώτα βγάλεις τα μεγάλα αντικείμενα που έχεις μέσα, όπως ρίζες, πέτρες, φίλτρο κλπ

ikaria_jim 24-02-13 20:04

ναι καταλαβα την λογικη....θα τα βγαλω ολα....και τελευταια τα ψαρια...απλα εχει πολλα μωρα μεσα...και λιγο φοβαμαι...θα το προσπαθησω ομως...τι να κανω....

delta66 25-02-13 13:32

Προτεινω πρωτα να μπει ολο το νερο του 60αριου, συν ψαρια, φιλτρα, να ξεκινησει η λειτουργια του νεου ενυδρειου, και μετα σιγα σιγα να προστιθεται το φρεσκο νερο, ηδη αποχλωριωμενο και στην ιδια θερμοκρασια, παρα πολυ αργα, ισως και μερες

Kotsos 25-02-13 13:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 740412)
Προτεινω πρωτα να μπει ολο το νερο του 60αριου, συν ψαρια, φιλτρα, να ξεκινησει η λειτουργια του νεου ενυδρειου, και μετα σιγα σιγα να προστιθεται το φρεσκο νερο, ηδη αποχλωριωμενο και στην ιδια θερμοκρασια, παρα πολυ αργα, ισως και μερες

+1 κι εγώ έτσι το κάνω..

Κλεόβουλος 25-02-13 13:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 740412)
...., και μετα σιγα σιγα να προστιθεται το φρεσκο νερο, ........., παρα πολυ αργα, ισως και μερες

μέρες?.....ο λόγος?

delta66 25-02-13 14:40

Αν ειναι μικρη η ποσοτητα του αρχικου νερου σε σχεση με το φρεσκο (πχ απο 60 λιτρα θα γινουν 200), και ο χομπιστας αρχαριος, τοτε οσο πιο ομαλα γινει η μεταφορα τοσο το καλυτερο.
Ειναι σαν να γινεται 70% αλλαγη νερου και σε νεο ενυδρειο μαλιστα, με αστρωτο βυθο κλπ

Κλεόβουλος 25-02-13 14:59

Όπως πάντα είσαι υπερβολικός :D
Αν το φρέσκο νερό είναι στις ίδιες παραμέτρους/θερμοκρασία, με τον ίδιο αριθμό ψαριών και το στρωμένο φίλτρο δεν πιστεύω (τουλάχιστον εγώ δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο) να έχει πρόβλημα.

delta66 25-02-13 15:15

ΟΚ σιγουρα ομως πρεπει να μεταφερει πρωτα το παλιο νερο με τα ψαρια και το φιλτρο και μετα το φρεσκο και με σωστες τιμες.

ΥΓ οταν ειχα ενα 200αρι και ειχα κανει μετακομιση, χρησιμοποιησα ενα βαρελι για να μεταφερω λιγο απο το παλιο νερο (60 λιτρα).
Επειδη το νερο της αλλαγης μου το επεξεργαζομουν με τυρφη και εβαζα και 50% ΑΟ, επρεπε μετα την μετακομιση να βαλω στο βαρελι αυτο να προετοιμαζεται το νερο της αλλαγης.
Εβαλα λοιπον τα 60 λιτρα παλιο νερο που ειχα στο ενυδρεο και το εβαλα και δουλευε με χαμηλη τη σταθμη, και μετα απο 2-3 μερες εβαλα τα πρωτα 60 λιτρα αλλαγης που πρετοιμαστηκαν, και εγιναν 120 λιτρα στο ενδυρειο.
Μετα απο 2-3 μερες εβαλα και τα υπολοιπα 60 λιτρα και το ενυδρειο ηταν ετοιμο.
Τα ψαρια, η βιολογια, τα φυτα και γενικα ολο το ενυδρειο δεν καταλαβε τιποτα.

Κλεόβουλος 25-02-13 18:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 740447)
ΟΚ σιγουρα ομως πρεπει να μεταφερει πρωτα το παλιο νερο με τα ψαρια και το φιλτρο και μετα το φρεσκο και με σωστες τιμες.

Πάλι είσαι απόλυτος :)
Έχω κάνει πολλές μετακομίσεις και η τελευταία ήταν η μεγαλύτερη (600 χλμ μεταφορά,5 ενυδρεία, καμιά 60αριά ψάρια και όλα τα υπόλοιπα :rolleyes:)
και ποτέ (σχεδόν) δεν χρησιμοποίησα παλιό νερό(άσε που δύσκολα κουβαλιέται 1,5 τόνος νερό :D). Φρέσκο αλλά στις ίδιες παραμέτρους+prime και τα ψάρια την επόμενη ζευγάρωναν.

ikaria_jim 26-02-13 00:05

δεν ειχα σκοπο να το χαλασω στα μπαμ...σιγα σιγα...θα μεταφερω καποιο νερο θα βαλω και τα ψαρια και ολα...και μετα απο λιγο μπορω να βαλω το υπολοιπο νερο....η οχι....δεν ξερω....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:10.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02084 seconds with 11 queries