Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   ενα ονειρο!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=53238)

redman88 30-05-11 02:30

ενα ονειρο!!!
 
θα ηθελα να μου πειτε αν ενα ενυδρειο 100*100*25cm θα ηταν καταλληλο για να μπουν 2-3 μονομαχοι(αρσενικοι) και μερικοι θυληκοι???
εννοειται οτι θα ειναι γεματο φυτα κτλ....

υ.γ.: αυτο, το να παρατηρησω καλυτερα τους μονομαχους, ειναι το ονειρο μου γι'αυτο και μπηκε αυτος ο τιτλος!!!
επισης ειναι ονειρο γιατι θα μπορει να γινει μονο αν βρεθει χρημα και χωρος...

StefanosS 30-05-11 02:35

Δυστυχως θα σου χαλασω το ονειρο αλλα αυτο που λες δεν γινετε :rolleyes: ΕΝΑΣ μονο μονομαχος σε καθε ενυδρειο,2 ή και περισσοτεροι αρσενικοι σκοτωνοντε μεταξυ τους οσο για τις θυληκες παλι δεν γινετε να μπουνε μαζι εχει μια διαδικασια το ζευγαρωμα οποτε σου συνηστω αν θες μονομαχο να παρει ενα μικρο ενυδρειακι 20-30 λιτρα να το φτιαξεις οπως σου κανει κεφι και να βαλεις ενα μεσα :D

redman88 30-05-11 02:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από StefanosS (Μήνυμα 594648)
Δυστυχως θα σου χαλασω το ονειρο αλλα αυτο που λες δεν γινετε :rolleyes: ΕΝΑΣ μονο μονομαχος σε καθε ενυδρειο,2 ή και περισσοτεροι αρσενικοι σκοτωνοντε μεταξυ τους οσο για τις θυληκες παλι δεν γινετε να μπουνε μαζι εχει μια διαδικασια το ζευγαρωμα οποτε σου συνηστω αν θες μονομαχο να παρει ενα μικρο ενυδρειακι 20-30 λιτρα να το φτιαξεις οπως σου κανει κεφι και να βαλεις ενα μεσα :D

χωρις παρεξηγηση φιλε μου αλλα γνωρισεις απο μονομαχους η απλα κατι εχεις ακουσει??

φιλικα,
Κυριαζης!

akoulis 30-05-11 02:38

με διαχοριστικα ναι:rolleyes:χωρης ,.τοτε θα'χεις πρωβλημα:smt084:smt084

StefanosS 30-05-11 02:46

Με την αναπαραγωγη προσωπικα δεν εχω ασχοληθει αλλα απο φιλο που εχω δει εχει παντα ενα αρσενικο μονο του μεσα μια θυληκια μεσα στο ενυδρειο του αρσενικου αλλα με προστατευτικο και την αφηνει μονο αφου ο αρσενικος εχει φτιαχει φυσαλιδες στην επιφανεια για να ολοκληρωθει το ζευγαρωμα,μετα απο αυτο η θυληκια βγαινει εντελως απο την δεξαμενη και θα αφησει πισω μονο τον αρσενικο με τα αυγα πλεον τα οποια αν θυμαμαι καλα σε 2 μερες σκανε.Αυτα ξερω αν κανω λαθος καπου διορθωσε με.Παντος οσες φορες εχω δει μονομαχους ειναι παντα χωριστα και δεν εχω δει ποτε ενυδρειο με 2+ αρσενικους.Αν τωρα σε μεγαλο ενυδρειο δημιουργουντε απο τα αρσενικα "περιοχες" και μαζι με τα φυτα γλιτωνεις την σφαγη δεν το ξερω μιας και δεν εχω ασχοληθει με το συγκεκριμενο ψαρακι :smt020

zapatas 30-05-11 02:49

redman σορρυ αλλα θα σε στεναχωρησω και εγω.. αυτο που θες να κανεις δεν γινεται με τιοπτα. οι μονομαχοι δεν κανουνε μαζι.. οσους και να βαλεις μαζι ενας θα επιβιωσει.
διαβασε στο λινκ που ακολουθει και θα καταλαβεις αρκετα πραγματα για αυτα τα πανεμορφα ψαρακια
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/betta.htm
καλο διαβασμα και καλη συνεχεια!
επισης να συμπληρωσω πως καλο θα ηταν να εριχνες και μια ματια στα υπομνηματα της συγκεκριμενης κατηγοριας....

redman88 30-05-11 02:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zapatas (Μήνυμα 594657)
redman σορρυ αλλα θα σε στεναχωρησω και εγω.. αυτο που θες να κανεις δεν γινεται με τιοπτα. οι μονομαχοι δεν κανουνε μαζι.. οσους και να βαλεις μαζι ενας θα επιβιωσει.
διαβασε στο λινκ που ακολουθει και θα καταλαβεις αρκετα πραγματα για αυτα τα πανεμορφα ψαρακια
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/betta.htm
καλο διαβασμα και καλη συνεχεια!
επισης να συμπληρωσω πως καλο θα ηταν να εριχνες και μια ματια στα υπομνηματα της συγκεκριμενης κατηγοριας....

επειδη το διαβασα το αρθρο που παραθετεις γι'αυτο σκεφτομαι οτι ισως και να γινετε...
" Η απόσταση από φωλιά σε φωλιά άρχιζε από 27,1 cm μέχρι 227,3 cm."

akoulis 30-05-11 02:55

φιλε το καλο σου θελουμαι.;)

redman88 30-05-11 03:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akoulis (Μήνυμα 594659)
φιλε το καλο σου θελουμαι.;)

οσο γι'αυτο ειμαι σιγουρος!!!
αλλιως δεν θα ρωτουσα εδω μεσα;)

ARIS1983 30-05-11 03:08

Σ' αυτα που λενε τα παιδια εχουν δικιο, μονο με χωρισματα μπορεις να το κανεις με αυτο το πλεκτο το πλαστικο που βγενει σε διαφορα μεγεθοι, οπως και οι τρυπες του!

akoulis 30-05-11 03:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από redman88 (Μήνυμα 594662)
οσο γι'αυτο ειμαι σιγουρος!!!
αλλιως δεν θα ρωτουσα εδω μεσα;)

αν θες να κανεις μελετη στους μονομαχους.το λεει η ιδια η λεξη:rolleyes::rolleyes:μονο-μαχος...;)βρες τον πιο ομωρφο και προχωρα;)

StefanosS 30-05-11 03:12

Κοιτα αν θες την γνωμη μου φιλικα παντα αν γουσταρεις το συγκεκριμενο ψαρακι και θες και μεγαλο ενυδρειο για να το διακοσμησεις με φυτα και τα σχετικα καντο απλα χρησιμοποιησε διαχωριστηκα.Δεν νομιζω πως θα πετυχει αυτο που λες χωρις να ειμαι σιγουρος(ποτε δεν ειμαι μιας και καθε ενυδρειο ειναι ξεχωριστο και καθε ψαρι επισης).Απλα σκεψου πως ακομα και αν δουλεψει τι θα τα κανεις τα μωρα?Θα τα αφησεις μεσα εκει?Δεν γινετε θα δημιουργηθει χαος πρεπει να εχεις αλλα ενυδρεια μετα για να τα χωριζεις.Σε αποθηκες που τα εχω δει να περιμενουν για να πανε σε μαγαζια να τα πουλησουν τα βαζουν μεσα σε θηκες που χρησιμοποιουμε στα συνεργια και τα σχετικα για να βαζουμε βιδες (φυσικα δεν συμφωνω με αυτο) απλα σκεψου λιγο και το μετα αυτο θελω να σου πω.:rolleyes:

akoulis 30-05-11 03:26

ο μονομαχος κολυμπαει σ'ολο το ενυδρειο.αν βρει εμποδιο τοτε:smt068:smt065:smt075πεφτουν φαπες.....
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από StefanosS (Μήνυμα 594665)
Κοιτα αν θες την γνωμη μου φιλικα παντα αν γουσταρεις το συγκεκριμενο ψαρακι και θες και μεγαλο ενυδρειο για να το διακοσμησεις με φυτα και τα σχετικα καντο απλα χρησιμοποιησε διαχωριστηκα.Δεν νομιζω πως θα πετυχει αυτο που λες χωρις να ειμαι σιγουρος(ποτε δεν ειμαι μιας και καθε ενυδρειο ειναι ξεχωριστο και καθε ψαρι επισης).Απλα σκεψου πως ακομα και αν δουλεψει τι θα τα κανεις τα μωρα?Θα τα αφησεις μεσα εκει?Δεν γινετε θα δημιουργηθει χαος πρεπει να εχεις αλλα ενυδρεια μετα για να τα χωριζεις.Σε αποθηκες που τα εχω δει να περιμενουν για να πανε σε μαγαζια να τα πουλησουν τα βαζουν μεσα σε θηκες που χρησιμοποιουμε στα συνεργια και τα σχετικα για να βαζουμε βιδες (φυσικα δεν συμφωνω με αυτο) απλα σκεψου λιγο και το μετα αυτο θελω να σου πω.:rolleyes:

ετσι ειναι.αν θες ασχολησου με τα γκαπις..με 1 ειδος για να κανεις την δικια σου παραγωγη.ενδειαφερον ειναι,και ευκολο;););)

redman88 30-05-11 08:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akoulis (Μήνυμα 594666)
ο μονομαχος κολυμπαει σ'ολο το ενυδρειο.αν βρει εμποδιο τοτε:smt068:smt065:smt075πεφτουν φαπες.....
-------------------------

ετσι ειναι.αν θες ασχολησου με τα γκαπις..με 1 ειδος για να κανεις την δικια σου παραγωγη.ενδειαφερον ειναι,και ευκολο;););)

με γκαπυ ειχα ασχοληθει το 2002-2004 και τωρα εχω εντλερ

Maverick 30-05-11 10:26

Ενδιαφέρουσα ιδέα, αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να πραγματοποιηθεί. Αυτό θα εξαρτηθεί κυρίως από το χαρακτήρα των ψαριών που θα μπούν, τη διαμόρφωση του ενυδρείου κλπ. Τα θηλυκα, μπορεί συνήθως να μην έχουν πρόβλημα να μπαίνουν μαζί (κυρίως όταν είναι αδέρφια) αλλά έχουν και αυτά ένα σύστημα ιεραρχίας και υπάρχουν αρκετοί τσακωμοί μέχρι αυτό να καθιερωθεί. Έτσι σε ένα τέτοιο σύστημα 250 λίτρων θα έχεις το πρόβλημα των αρσενικών να τσακώνονται όποτε βρεθούν, οι θηλυκιές να τσακώνονται μέχρι να βρεθεί η κυρίαρχος, οι αρσενικοί να κυνηγάνε τις θηλυκιές που δεν είναι έτοιμες για αναπαραγωγή κλπ. Γενικά δηλαδή θα υπάρχει ένταση στο ενυδρείο :D Δε λέω "μην το κάνεις" και τέλος, γιατί αν οι αρσενικοί σου είναι πχ μέτριας επιθετικότητας (δηλαδή δεν κυνηγιούνται μέχρι θανάτου) και βάλεις 3-4 θηλυκά από την ίδια αναπαραγωγή και δημιουργήσεις ένα setup που να επιτρέπει να "απομονώνονται" με κάποιο τρόπο και να μην υπάρχει εύκολη οπτική επαφή μεταξύ των αρσενικών (αυτό θα προυπέθετε και τάισμα σε διαφορετικές μεριές) τότε μπορεί και να δουλέψει. Όλα αυτά είναι προσωπική άποψη και με κάθε επιφύλαξη (και λαμβάνοντας υπ'όψη τη διαρρύθμιση του ενυδρείου), καθώς οι μονομάχοι είναι από τα πιο απρόβλεπτα ψάρια...
Εγώ αν το έκανα, θα δοκίμαζα τοποθετώντας όλα τα ψάρια ταυτόχρονα (όχι στο ίδιο σημείο, απλά την ίδια μέρα) και θα παρατηρούσα συνεχώς το ενυδρείο όχι μόνο τις πρώτες 2-3 μέρες αλλά για καμία εβδομάδα και αναλόγως θα έπραττα (αν το πράγμα δε δούλευε θα επέστρεφα/έδινα τα ψάρια και θα έβαζα κάτι άλλο που θα του άρεσε το σεταπ αυτό).
Μετά υπάρχουν οι τεχνικές δυσκολίες, πχ για τη φίλτρανση σε αυτά τα λίτρα χωρίς να προκαλέσεις δυνατά ρεύματα, η ομοιόμορφη θέρμανση κλπ Μάλλον όλα πρέπει να μπούν x2 για να υπάρχει ομοιομορφία.
Διαβάστε και αυτό: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46725&page=2 Είναι άλλο ένα thread που συζητάγαμε ένα τέτοιο ενυδρείο και δε το βρίσκω (αλλά είχα πει 2mx2m τότε :rolleyes:). ΑΝ τελικά το επιχειρήσεις, πες μας τις παρατηρήσεις σου για να πάρουμε και μία ιδέα από την πράξη γιατί στα περισσότερα όλο θεωρία είμαστε :D

tsoum 30-05-11 11:50

Οι διαστάσεις είναι σωστές; 100*100*25; Μήπως ξέφυγε κανενα κουλουρι;:rolleyes:

mixalis p 30-05-11 12:26

σωστες θα ειναι. για εσωτερικη λιμνη σκεφτεται.;) καλη ιδεα αλλα πιανει 1τ.μ.

kingrim 30-05-11 12:30

αμα το κανεις 100 100 35 μπορεις να βαλεις αλλα ψαρακια :)

Maverick 30-05-11 13:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 594727)
Οι διαστάσεις είναι σωστές; 100*100*25; Μήπως ξέφυγε κανενα κουλουρι;:rolleyes:

Μα με αυτή την προϋπόθεση μιλάμε, αν δεν ήταν έτσι δε θα το συζήταγα καν ;)

delta66 30-05-11 14:28

Εγω λεω επειδη ειναι ενδιαφερον project και θα βγουν χρησιμα συμπερασματα, να το δοκιμασεις και αναλογα να επεμβεις αν δεν παει κατι καλα, αλλα να δοκιμασεις να αλλαξεις και ψαρια (παντα μονομαχους), ακομα κι αν πανε ολα καλα.

redman88 30-05-11 14:38

γιωργο αυτες ειναι οι διαστασεις δεν εχει γινει λαθος
θα πρεπει να υπαρχει μεγαλη εκταση για να κανεις κατι τετοιο

ειναι κατι που αξιζει να προσπαθησει καποιος γιατι δεν εχει ξαναγινει
θελω να το κανω γιατι θα ηθελα παρα πολυ να δω στο περιπου πως ειναι και εκει που ζουνε
τους τσακωμους δεν γινεται να τους αποφυγεις αλλα τουλαχιστον θα ειναι αρκετα μεγαλο το ενυδρειο ωστε ο καθενας να εχει τον δικο του χωρο και απλα να αρπαζονται οταν θα συναντιουντε
ασχολουμε σχεδον 9 χρονια με τα ενυδρεια και ειναι κατι που θα ηθελα να κανω γιατι ολα τα αλλα(ψαρια) ειναι πιο ευκολα και κανεις δεν θα βρεθει να σου πει για καποιο οτι δεν ειναι εφικτο.(μιλαω φυσικα για τα πιο κοινα και γνωστα σε ολους μας ψαρια)
δεν το παιζω εξυπνος και ουτε ειμαι κανενας με τρελη εμπειρια, οπως ειπα ασχολουμε 9 χρονια αλλα τα περισσοτερα τα εχω μαθει απο εδω μεσα τους τελευταιους 2-3 μηνες που εχω γραφτει.
Maverick:εννοειται οτι αν τελικα προχωρησει το θεμα θα το μοιραστω μαζι σας


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:41.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02088 seconds with 11 queries