Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Προληπτικά φάρμακα σε καραντίνα; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26868)

aquaman 11-09-08 11:59

Προληπτικά φάρμακα σε καραντίνα;
 
Έχω ένα μικρό ενυδρείο καραντίνα, από το οποίο θα "περνάω" νέα ψάρια πριν τα βάλω στο κανονικό. Σε σχετική συζήτηση που είχα με πετσοπά, μου πρότεινε να ρίχνω μαζί με τα νέα ψάρια και ectopur (ή κάτι αντίστοιχο) στο ενυδρείο-καραντίνα, με σκοπό την προληπτική "απολύμανση" των ψαριών.

Θεωρείτε ότι είναι ορθή μια τέτοια κίνηση;

Μήπως υπάρχει κίνδυνος να αναπτυχθούν ανθεκτικά στελέχη από τυχόν παράσιτα ή μύκητες που μπορεί να κουβαλάν τα ψάρια, και είναι καλύτερα να τα αφήσω στην "τύχη τους" μέχρι ή να αρρωστήσουν ή να περάσει η περίοδος καραντίνας;

smernaros 11-09-08 12:31

θα προσεξεις να ριξεις τη συνιστωμενη ποσοτητα.
οχι λιγοτερη..
και δε θα εχεις τετοιο προβλημα.

PascM 11-09-08 12:32

Προσωπικά είμαι αντίθετος με την χρήση φαρμάκων εφόσον δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα!
Βάζεις τα ψάρια στην καραντίνα τα αφήνεις για κάποιο διάστημα εκεί (καλό είναι το διάστημα να είναι μήνας) και είσαι οκ!

Πάνος 11-09-08 13:17

γιατι τα ψαρια να λειτουργουν τοσο διαφορετικα απο τους ανθρωπους?? οχι ασκοπη χρηση φαρμακων...

netblues 11-09-08 13:27

Ωραια οσα λετε, ΑΛΛΑ το ektopur eιναι προιον που απλως ανεβαζει τα ποσοστα του διαλυμενου οξυγονου, (αρα και του redox) και υποτιθεται οτι αυτο εχει καποιες απολυμαντικες ικανοτητες..
Οποτε δεν ειναι ακριβως φαρμακο. Τωρα αν κανει κατι καλο, το θεμα ειναι πολυ πολυ σχετικό.

Πάνος 11-09-08 13:31

αν ειναι απολυμαντικο αλλαζει το θεμα...δε το ξερω το ektopur...μιλησα γενικα για φαρμακα γιατι νομισα οτι αυτο ειναι..γραψτε λαθος..:o

PascM 11-09-08 14:13

Αντί για ectopur δεν ρίχνω αλατάκι να είμαι και ποιο σίγουρος?
(σε όσα ψάρια αντέχουν το αλάτι).

Pritanis 11-09-08 16:45

melafix και αλατι ειναι μια χαρα για τα παρασιτα......και ακινδυνα για τα ψαρια......τωρα αν στο μηνα που θα τα εχεις καραντινα δεις καποιο ανησυχητικο σημαδι σκεφτεσαι και για πιο βαρβατα φαρμακια.....

mikele 11-09-08 17:04

και εγω θα πω οτι ακομα και στην προτεινομενη ποσοτητα οπου αναγραφεται για προληπτικους λογους η χρηση θα επιφερει αλλαγες στις συνθηκες του νερου και μπορει να πετυχεις αντιθετο αποτελεσμα στην υγεια των ψαριων ........

το ενυδρειο καραντινα δεν ειναι για να βαπτιζουμε τα ψαρακια πριν τα βαλουμε στο ενυδρειο
ειναι για περιπτωσεις αρρωστων ψαριων
καλη συνεχεια

netblues 11-09-08 20:42

Ο ορισμος της καραντινας ειναι λιγακι διαφορετικος.
Σε καραντινα μπαινει ειτε κατι που ειναι αρρωστο για να μην κολλησουν τα υπολοιπα, ΕΙΤΕ κατι που ειναι νεοφερμενο και το κραταμε σε απομονωση για να δουμε μηπως εμφανισει συμπτωματα....

aquaman 11-09-08 20:56

Ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες - πράγματι, την καραντίνα θα την έχω για τα νεοεισερχόμενα ψάρια (τουλάχιστον στην αρχή).

Η λύση του αλατιού μου ακούγεται πιό φυσική (μάλλον και πιο φτηνή) επειδή θα βάζω κυρίως ζωοτόκα, οπότε μάλλον αυτό θα δοκιμάσω προς το παρόν.

Από τη σελίδα της Sera το ectopur φαίνεται να μην περιέχει φαρμακευτικές ουσίες (λέει ότι απελευθερώνει αλατάκι του Θεού, και οξυγόνο), οπότε δεν θα ήταν έκπληξη αν είναι και αυτό ένα από τα πολλά "ζουμιά" που κυκλοφορούν...

mikele 11-09-08 21:15

:pkeep on going..........:p


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:26.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01386 seconds with 11 queries