Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=55)
-   -   Συμμετοχες του GAB στους διεθνεις διαγωνισμους aquascaping 2010. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=40675)

GIORGOSKARA 30-07-10 22:12

αντε να δουμε τη θα κανουμε

jiraiya 10-08-10 11:14

http://en.iaplc.com/results10/results10.html

Απο τις 1819 συμμετοχες οι ελληνικες θεσεις ειναι

495 Polixronidis John
839 stefaniak leonard
921 iakovos loudaros
922 tsionoglou stavros
925 giorgos karaiskos
1005 pavlos eksadaktilos
1021 alexandros zarras
1100 anouel chrisoulakis
1373 dimitris miliotis
1374 nikolopoulos john
1416 kapiris george
1456 panagiotou john
1468 anastasios fassaris
1494 tseniklis john
1572 nidal rezek
1627 zourelis john
1666 chris foskas
1709 karamouzis john

sorry an exw ksexasei kapion

Raven 10-08-10 12:36

Παρα παρα πολλα συγχαρητηρια σε ολους τους aquascapers μας !! +-3
Πολυ καλη και αξιοπρεπη εμφανιση αν σκεφτει κανεις οτι ολοι σας συμμετειχατε για πρωτη φορα σε αυτο το δυσκολο διαγωνισμο.
Ενα μεγαλο μπραβο στον Giannhs pol που εφερε την καλυτερη θεση για την χωρα μας.
Μπραβο μποσταναδες μου ! φετος ο στοχος ηταν να εχουμε συμμετοχες, του χρονου θα παμε για ακομα καλυτερες θεσεις. ;)

exelix 10-08-10 12:39

Βρες εσύ χρόνο για το θρόνο και άμα δεν τον εκτιμήσουν θα δουν τι θα πάθουν!:p


Συγχαρητήρια σε όλους τους μερακλήδες!

platy 10-08-10 12:42

μπραβο σε ολους.....σημερα ηρθε σε μενα το γραμματακι με τα αποτελεσματα και ηδη κρεμεται σε κορνιζα στον τοιχο..(χαχα) αντε και του χρονου ακομα καλυτερα

Γιώργος Κ 10-08-10 12:47

Μπράβο σε όλους που συμμετείχαν !!! :p:p:p
:smt041:smt041:smt041
Που εισαι βρε Αλεξ ... μου εφυγαν τα ματια να σε ψαχνω!!! :D Δεν εστειλες το γαριδοενυδρειο??

Krisos 10-08-10 13:04

Συγχαρητηρια παιδιααααα! :)

Raven 10-08-10 13:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 470033)
Μπράβο σε όλους που συμμετείχαν !!! :p:p:p
:smt041:smt041:smt041
Που εισαι βρε Αλεξ ... μου εφυγαν τα ματια να σε ψαχνω!!! :D Δεν εστειλες το γαριδοενυδρειο??

Οχι Γιωργο δεν εστειλα εγω φετος. Δουλευα πολυ εκεινη την περιοδο και δεν βρηκα χρονο να κατσω να φωτογραφισω το γαριδοενυδρειο και να το στειλω :(
Συγχαρητηρια για την συμμετοχη σου και την θεση που κατελαβες !


Ο Ρωσος Pavel Bautin εγραψε ιστορια , πρωτια στην ευρωπη για 1η φορα στα χρονικα !!
Κατα τα αλλα οι Ασιατες κυριαρχουν (παλι) κατα κρατος στα 100 πρωτα και μου κανει εντυπωση που πολλοι δυτικοι "μεγαλοι" του aquascaping δεν καταφεραν να μπουν ουτε στην 100αδα .
Οι Ιαπωνες να ξερετε οτι ειναι αθορυβοι, αλλα εχουν πιθανον τα ωραιοτερα ενυδρεια του κοσμου και απο εκει ξεκινανε οι περισσοτερες τασεις και οι σχολες.;)
Γενικα, πολυ λιγες δυτικες χωρες καταφεραν να μπουν στη νικητηρια κατηγορια των 100 πρωτων και αυτο μου προκαλει μεγαλη εκπληξη.

exelix 10-08-10 13:37

Παιδιά εγώ είμαι τυφλός ή δεν υπάρχουν κάπου οι φωτογραφίες με την κατάταξη (όχι απλά τα pdf με σκέτη την κατάταξη δηλαδή);

Raven 10-08-10 13:53

H ADA παντοτε αναρτα φωτος μονο απο τα 27 πρωτα και μονο αφου γινει το party και η απονομη στο Τοκιο.
Βεβαια καποια blogs και sites οπως αυτο ,εκμεταλλευονται την ευκαιρια και αναρτουν οσα περισσοτερα ενυδρεια μπορεσουν αν βρουν.

Για να παρουμε μια ιδεα απο την τεχνη του Pavel Bautin, εδω ειναι το περσινο του ενυδρειο "where the river starts", με το οποιο αν θυμαμαι καλα ειχε παρει την 128η θεση στον IAPLC 09...http://aquariumfreak.blogspot.com/20...er-starts.html

GIORGOSKARA 10-08-10 14:44

παιδια εγω σημερα πηρα το γραμματακι του διαγωνισμου






.

kingrim 10-08-10 14:50

μπραβο σε ολουςςςςςςςςςςς

alex 10-08-10 18:50

δεν τα πηγαμε και ασχημα...
συγχαρητηρια σε ολους

Raven 11-08-10 01:02

Αρχισε ηδη η αναζητηση φωτογραφιων απο το aquario rosa.
Καποια ενυδρεια μπορειτε ηδη να τα δειτε.

Πάνος 11-08-10 23:18

και τα δικα μου συγχαρητηρια στους συμμετεχοντες!!!:p

chris z3 26-08-10 03:45

Συγχαρητήρια και από μένα σε ολους!!!!είμαι το νούμερο 1666!!!!σήμερα έλαβα και το γράμμα μου!

kingrim 26-08-10 09:05

ουυυυ 666 καλα δεν μπορεις να γινεις 665 667

Raven 28-08-10 04:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chris z3 (Μήνυμα 473510)
Συγχαρητήρια και από μένα σε ολους!!!!είμαι το νούμερο 1666!!!!σήμερα έλαβα και το γράμμα μου!

Μπραβο Χρηστο ! κρατηστε τα πιστοποιητικα να σας θυμιζουν οτι τολμησατε να αντιπροσωπευσετε το ελληνικο aquascaping ,και ανταμοιφθηκατε με καλες θεσεις σε εναν παγκοσμιο διαγωνισμο.
Του χρονου ευχομαι ολοι μας να εχουμε βελτιωθει κι αλλο και να παμε για κατι ακομα καλυτερο, οπως θεσεις μεσα στην 100αδα.:smt041
Οσοι ενδιαφερεστε αρχιστε απο τωρα την προετοιμασια ενος νεου layout .
Θελω και ειναι στα σχεδια μου, οταν βρω χρονο να γραψω μερικα πραγματα για το πως στηνεται ενα show tank, ποια ειναι τα βηματα που πρεπει να ακολουθησει κανεις και που να εστιασει. Πως προετοιμαζεται για το τελικο αποτελεσμα, ποιες οι τεχνικες στο κλαδεμα, την λιπανση και την συντηρηση, και πως γινεται η τελικη φωτογραφιση. Εχει πολλα μυστικα και αρκετα κολπα το aquascaping οταν κανεις στοχευει να βελτιωθει σε βαθμο που να μπαινει στους διαγωνισμους με αξιωσεις/προσδοκιες και οχι μονο για την πλακα. Δεν τα ξερω ολα βεβαια ουτε εχω ολες τις απαντησεις αλλα νομιζω οτι μπορω να σας δωσω μια ιδεα ωστε να βελτιωσετε την τεχνικη σας και τα ενυδρεια σας.
Πως σας φαινεται η ιδεα;

gaia 28-08-10 09:05

Θέλει και ρώτημα ;

Καταπληκτική !

Γιαννης Μ5 28-08-10 09:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gaia (Μήνυμα 474233)
Θέλει και ρώτημα ;

Καταπληκτική !



+1000 :smt023

panospkk 18-10-10 11:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 474211)
Θελω και ειναι στα σχεδια μου, οταν βρω χρονο να γραψω μερικα πραγματα για το πως στηνεται ενα show tank, ποια ειναι τα βηματα που πρεπει να ακολουθησει κανεις και που να εστιασει. Πως προετοιμαζεται για το τελικο αποτελεσμα, ποιες οι τεχνικες στο κλαδεμα, την λιπανση και την συντηρηση, και πως γινεται η τελικη φωτογραφιση. Εχει πολλα μυστικα και αρκετα κολπα το aquascaping οταν κανεις στοχευει να βελτιωθει σε βαθμο που να μπαινει στους διαγωνισμους με αξιωσεις/προσδοκιες και οχι μονο για την πλακα.

Αυτό είναι μια πολύ καλή κίνηση Αλέξανδρε. Περιμένουμε με ανυπομονησία.

kingrim 18-10-10 12:36

ο Αλεξανδρος εκανε την κινηση αλλα δεν βρηκε ανταποκριση και το θεμα πεθανε

panospkk 19-10-10 13:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 494822)
ο Αλεξανδρος εκανε την κινηση αλλα δεν βρηκε ανταποκριση και το θεμα πεθανε


Τί εννοείς?? Η εξέλιξη που έχουμε, οφείλεται στα εμπειρότερα μέλη σε συνδιασμό με το πόσο θέλεις κάποιος να την "ψάξει". Συνεπώς θεωρώ ότι τίποτα δεν είναι μάταιο.
Και να σου πω και κάτι που πραγματικά πιστεύω και το ακολουθώ σαν κανόνα στην ζωή μου?? Αν υπάρχει κάτι που πρέπει να γνωρίζει ο κόσμος (π.χ. παγκοσμιοποίηση-που ψάχνομαι πάρα πολύ) οφείλω να ενημερώσω διακριτικά (μην γίνω και γραφικός :D) κάποιους φίλους και γνωστούς μου. Πολλοί θα ακούσουν και θα γυρίσουν το κεφάλι. Αν όμως έστω και ένας ακούσει με προσοχή (γιατί υπάρχουν και αυτοί) εγώ νιώθω ευχαριστημένος. Είμαστε υποχρεωμένοι να μεταλαμπαδεύουμε τις γνώσεις μας για κάτι που αγαπάμε τόσο πολυ.

kingrim 19-10-10 14:06

συμφωνω με αυτο που λες

Ο Αλεξανδρος ανοιξε ενα νεο θεμα εδω στο φορουμ οπου μετα απο δυο σελιδες σταματησε η ανταποκριση και εχει μεινει ανενεργο το θεμα αυτο θελω να πω

Raven 19-10-10 14:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panospkk (Μήνυμα 495432)
Τί εννοείς?? Η εξέλιξη που έχουμε, οφείλεται στα εμπειρότερα μέλη σε συνδιασμό με το πόσο θέλεις κάποιος να την "ψάξει".

Συμφωνω απολυτα. Κι εγω με ψαξιμο εμαθα και ακομα μαθαινω πολλα πραγματα. Ειναι αδυνατον μεσα σε 2-3 χρονια να αποκτησεις ολες τις εμπειριες και τις γνωσεις εξ ιδιοις, οποτε στηριζεσαι και στις εμπειριες αλλων για να διαμορφωσεις μια,οσο γινεται πιο εκτενη αποθηκη γνωσεων.

Στο θεμα εκεινο, σκεφτηκα οτι θα ηταν κουραστικο (και για τον αναγνωστη αλλα και για μενα) να γραψω ενα πολυ μεγαλο αρθρο πανω στην τεχνη του aquascaping. Ετσι σκεφτηκα να αρχισω μια συζητηση και με την συμμετοχη σας να δοθουν απαντησεις και να φανει ο τροπος που στηνονται , συντηρουνται και παρουσιαζονται αυτα τα ενυδρεια.
Το προβλημα ομως ειναι οτι δεν υπολογισα οτι δυσκολα συντονιζεται μια τετοια συζητηση και ευκολα ξεφευγει προς αλλες κατευθυνσεις με συνεπεια να σβηνει και το ενδιαφερον.

lion 19-10-10 14:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 495466)
συμφωνω με αυτο που λες

Ο Αλεξανδρος ανοιξε ενα νεο θεμα εδω στο φορουμ οπου μετα απο δυο σελιδες σταματησε η ανταποκριση και εχει μεινει ανενεργο το θεμα αυτο θελω να πω

Mπορεί να μην γράφουμε σε κάποια θέματα, αλλά δεν σημαίνει ότι δεν τα μελετάμε. Ίσως να μην θέλουμε να τα "μαγαρίσουμε"

panos1972 19-10-10 15:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lion (Μήνυμα 495491)
Mπορεί να μην γράφουμε σε κάποια θέματα, αλλά δεν σημαίνει ότι δεν τα μελετάμε. Ίσως να μην θέλουμε να τα "μαγαρίσουμε"

+1000

VEZIRAKOS 09-06-11 01:06

Και γω
 
Θα ετοιμασω και εγώ μερικές φότο να μπω για την εμπειρία... Όλα τα είδη γλυκού δεν μπορούν να συμετεχουν???

Tsagos 09-06-11 01:27

xmmm μηπως αργησες λίγο; :)
Είδες ημ/νία;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:33.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02329 seconds with 11 queries