Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γαρίδες (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=104)
-   -   Red cherry (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=98173)

Siempre 09-09-17 16:36

Red cherry
 
Καλησπέρα παιδιά. Μόλις προχθές έβαλα 5 γαρίδες μέσα στο ενυδρείο. Η αλήθεια είναι οτι μου αρέσουν παραπάνω απο όσο περίμενα. Η απορία μου είναι το αν θα καταφέρουν να αναπαραχθούν αφού είναι μόνο 5. Πρέπει να αγοράσω μία πεντάδα ακόμα λέτε; Έχω περιορισμό στον αριθμό που μπορώ να φιλοξενήσω;

polog40 09-09-17 17:15

Δεν έχει σημασία πόσες θα βάλεις, αρκεί μέσα σε αυτές να υπάρχουν και τα δύο φύλα και φυσικά οι κατάλληλες συνθήκες.
Φυσικά ο αριθμός παίζει ένα ρόλο για τον αριθμό των γεννήσεων.
Άλλο να γεννήσει μία και άλλο να γεννήσουν πέντε.
Όσο πιο πολλές τόσο πιο γρήγορα θα αυξηθεί ο πληθυσμός.

Siempre 09-09-17 17:28

Ευχαριστώ φίλε μου. Ένα ακόμα πρόβλημα που έχω είναι ότι όταν πετάω κάτι μπιλάκια που είναι ειδική τροφή για γαρίδες πάνε και ορμάνε τα γκάπυ με αποτέλεσμα να μην τρώνε αυτές!

Vassilisk 09-09-17 18:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Siempre (Μήνυμα 1020686)
Ευχαριστώ φίλε μου. Ένα ακόμα πρόβλημα που έχω είναι ότι όταν πετάω κάτι μπιλάκια που είναι ειδική τροφή για γαρίδες πάνε και ορμάνε τα γκάπυ με αποτέλεσμα να μην τρώνε αυτές!

Αν ειναι φυτευμενο το φαει δεν ειχει προβλημα. Τα guppie τρωνε τον γωννο και δεν θα αυξηθει ο πλυθησμος εκτος αν υπαρχουν παραπολλες κρυψωνες

polog40 09-09-17 20:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Siempre (Μήνυμα 1020686)
Ευχαριστώ φίλε μου. Ένα ακόμα πρόβλημα που έχω είναι ότι όταν πετάω κάτι μπιλάκια που είναι ειδική τροφή για γαρίδες πάνε και ορμάνε τα γκάπυ με αποτέλεσμα να μην τρώνε αυτές!

Καλό θα ήταν οι γαρίδες να είναι μόνες τους χωρίς ψάρια, αν θες να δεις αναπαραγωγές.
Τώρα σχετικά με την τροφή, οι γαρίδες πάντα βρίσκουν κάτι να φάνε από μικροσκοπικά υπολείμματα τροφής μέχρι και άλγη.
Μπορείς να την τρίβεις την τροφή κάνοντας την σκόνη, έτσι και οι γαρίδες θα την τρώνε πιο εύκολα αλλά και τα ψάρια θα δυσκολεύονται να τη βρουν

tsala 09-09-17 22:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από polog40 (Μήνυμα 1020699)
Καλό θα ήταν οι γαρίδες να είναι μόνες τους χωρίς ψάρια, αν θες να δεις αναπαραγωγές.
Τώρα σχετικά με την τροφή, οι γαρίδες πάντα βρίσκουν κάτι να φάνε από μικροσκοπικά υπολείμματα τροφής μέχρι και άλγη.
Μπορείς να την τρίβεις την τροφή κάνοντας την σκόνη, έτσι και οι γαρίδες θα την τρώνε πιο εύκολα αλλά και τα ψάρια θα δυσκολεύονται να τη βρουν

Συμφωνω.

lingistis 11-09-17 09:23

... και όσο τις έχεις με τα γκάπι να τις ταϊζεις αργά το βράδυ με σβηστά φώτα ;)

kostascb 11-09-17 11:55

Αυτό με τα σβηστά φώτα το έχω κάνει κι εγώ αλλά τα γκάπι κάνουν σαν τρελά για την τροφή ακόμα και στο σκοτάδι. Μιλάω για μισή ώρα αφού έσβησε το φως και ενώ στο δωμάτιο έφεγγε μόνο ένα φωτάκι νυχτός... :smt120

Πάντως τρώνε μια χαρά και οι γαρίδες και αναπαράγονται αν και σαφώς θα βοηθούσε να μην ήταν με τα ψάρια

lingistis 12-09-17 07:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lingistis (Μήνυμα 1020817)
... και όσο τις έχεις με τα γκάπι να τις ταϊζεις αργά το βράδυ με σβηστά φώτα ;)

Δηλαδή όταν υπάρχει πλήρη σκοτάδι στο δωμάτιο και τα ψάρια έχουν πάει για νάνι :smt020


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:28.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01412 seconds with 11 queries